• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Kis kocka naplója

b@ladzs

Tapasztalt kertész
Sziasztok!

Új tag vagyok, az előbb töröltem a bevezetésem, mert túl hosszú lett, inkább csak a lényeget, hagyom.
Karácsonyra a feleségemtől kaptam egy kis kocka szettet két növén
ykével és egy zacskó talajjal, miután látta, hogy évek óta oda vagyok a hobbiért, de csak elméletben, ott is reménytelennek tűnik kiigazodni a rengeteg ismeretben. (Korábban nem volt lehetőség nekikezdeni, albérlet, utána építkezés...)

Feladta a leckét,mert vennem kellett hozzá még pár dolgot, és nekem is rá kellett készülnöm.
Nem nagy technika, kevés ismeret, de ezzel fogok nekivágni:
  • 25x35x20 cm gyári tetővel (webshop moderálva, valami cseh, vagy lengyel gyátmány) bruttó 17 liter, 11 liter vízzel
  • Beépített szűrő egy darab szivaccsal, cimke szerint 345 l/h (aztán ki tudja),
  • Beépített led, 5W, 8500K ennyi az adat róla
  • Valami aktív talaj,szintén a fent említett gyártótól
  • Többi hozzávalót vásároltam hozzá bolti segítséggel:
  • Dennerle nano Filter Granulat (szűrőbe tettem egy maréknyit egy mini zsákban)
  • Seachem Prime vízelőkészítő
  • Seachem Stability indítóbaci
  • TF macro
  • TF planter
  • Easy Life EasyCarbo
  • Aquiaplant ültetőtabletta
A hardscape saját elképzelés volt.
Növények: Anubias, jávai moha, Echinodorus hot pepper, Hemianthus, Microsorium mini.

indítás: 12.28.

Vízcserék: naponta 70%, 1 hét után nyilván ritkulni fognak.
Adagolások gyári előírások szerint,illetve eladói ajánlás alapján naponta.
Az építés gyorsabban ment, mint gondoltam, de a karbantartás jó nagy szívás lesz ilyen kis helyen. Ugyanemiatt az ületés sem sikerült 100%-osra. (Eszközeim még hiányosak)

Világítás napi kb. 5 órát ment.

Sok minden nem történt eddig, 1 potyautas csigát már felfedeztem, de a növények nem indultak meg, lehet a vilagitás lehetne bátrabb?
A víz nincs tesztelve, jövő héten szerzek tesztet ( tipp esetleg?), kinézetre kifogástalan, hőmérséklet 22°C.

Segítséget, észrevételt, tanácsot szívesen fogadok és előre is köszönök.

 
MIndig is szerettem volna saját projektet ( bátyámnak volt mindig akvariuma).
Amikor először láttam Amano akváriumait, megismertem mi az az aquascaping, nature aquarium...stb. rabul ejtett a dolog. Ennek már több,mint 10 éve, nekem akkor teljes újdonság volt, hogy lehet másképp is, lehet ilyen szinten is űzni ezt a hobbit.
Ahogy mélyültem a témában, úgy bizonytalanodtam el, de később felfedeztem, hogy nem feltétlen a technila a lényeg de tanulni rengeteget kell. Látom, hogy nagyon komoly szakértelem van itt, sok bejegyzést olvastam, youtubeon is figyelem a témát. Hihetetlen pozitívitás hogy ezt létrehoztátok, ilyen közösséget építettetek. Köszi, hogy itt lehetek!🙂
 
Szia!

Üdv itt! Én is csak 1 éve kertészkedek úgyhogy a nagy megfejtéseket nem én fogom hozni, egyelőre többet kérdezek, mint megfejtek. Viszont bármi gondod adódna használd bátran a fórum keresőjét is, ami egész jól szűkíthető (pl egész fórumban keresel, vagy csak adott topikban) mert hihetetlen tudásbázis gyűlt össze az elmúlt bő 10 évben. Nekem is sokat segítettek a régi hozzászólások az elmúlt 1 évben.

Én is TF tápokkal kezdtem, amit itt a fórumon kevesen használnak, mert az egy másik cég terméke, úgyhogy azzal kapcsolatban itt kevés az anyag, de azért akad. Viszont arra figyelj, hogy a gyári ajánlás egy relatíve sűrűbb ültetésre lett belőve, lehet majd csökkentened kell az adagokon, de ezt majd kitapasztalod.
Ha az Aquaplant ültetőtabletta azt takarja amiből most épp 350Ft 10db a honlapon, akkor attól túl sokat ne várj azért majd. Azt mondanám, hogy ár-érték arányos. Én is teledugdostam anno a talajt vele, de sok minden nem történt.
Még egy észrevétel, a HM egy magas száras növény lesz, nem biztos hogy jó ötlet előre ültetni, mert hamar ki fogja takarni a teljes mögötte lévő képet.

Hajrá!
 
Köszönöm a tippeket és tanácsokat! Ahogy említettem, eddig csak tétováztam, de ez most egy lökés volt, hogy elkezdjem, aminek nagyon örülök. Tudom, hogy nem egy Ferrari versenyistálló amim van, de megpróbálok ebből kihozni valamit. A HM-re azt mondták, ha nyírom, alacsonyan tartható, de ebben az aksiban még nem látom ez hogy fog menni.
 
Szia! Üdv a Fórumon!

Ezt tényleg nem nagy akvárium, de kezdésnek jó lesz. Ha 4 napja indítottad, akkor még kell egy kis idő, hogy a növények gyökeret eresszenek, később majd fejlődni is fognak. Az echinodorus jó nagyra nő, neki biztos, hogy kevés lesz a hely. Javasolnám, hogy ha megtetszik a hobby, később válts majd nagyobb üvegre. Szerintem legalább 20 l vízzel (ez nagyjából 30 literes akvárium), vagy még többel érdemes foglalkozni. Ha nincs elég tapasztalatod, akkor egy túlságosan kis akvárium könnyen kudarc forrása lehet. A mostaniba csigákon kívül én nem tennék más állatot sem (halat például nem is szabad).
Én TF tápokat is használok, nálam bevált. A csatolt képed nekem nem nyílik meg. Szívesen segítek, ha van kérdésed.
 
A HM-re azt mondták, ha nyírom, alacsonyan tartható
Igen, vannak akik elfektetve ledugdossák a talajba, gyökeret ereszt a szára, és így képeznek belőle szőnyeg szerűséget.

Itt van pár a tiedhez hasonló 10-20 literes akvárium naplója. Lapozgasd őket hátha inspirál valami :)





 
Ahogy látom, a talajod sima égetett agyag. Feleslegesen cserélgeted naponta a vizet.
Unisoil a neve. Ahogy látom, ez még itt a fórumon is vita tárgya, hogy ez most sima égetett agyag, vagy aktív, tény, hogy nem ismertebb, megbízható gyártó, de mivel ez is a fa alatt volt, nem volt választási lehetőség. Viszont a szerényke táblettával ezek szerint ez nem fog muzsikálni.
 
Az aktív talaj kis golyócskáit könnyen szét lehet morzsolni. Ami neked van, az keményre égetett szemcsékből áll, inert talaj (nem befolyásolja a vízparamétereket). Nem hiszem, hogy ez vita tárgya lenne :)
Értem. Alá illett volna tennem valamit, vagy csak adagoljam a tápot?
 
Értem. Alá illett volna tennem valamit, vagy csak adagoljam a tápot?
Jó lesz az a talaj, nem kell elkeseredni. Aktív talajt akkor érdemes használni, ha lágy vized van, esetleg CO2 beoldás is. A mostani növényekhez ez felesleges.
Nem olyan nagy gond, ha nem tettél táptalajt. 2-3 Aquaplant tablettával néhány hónapra meg lehet oldani a gyökértápozást. A növényeid közül egyedül az echinodorus igényli. Ez viszont akkorára nő majd, hogy nem fog elférni ekkora helyen. Ezen kívül érdemes folyékony tápot is használni (a TF is megfelelő). Az előírt mennyiségnél kevesebbet használnék, mert nincs sok növény. A pontos mennyiséget majd ki kell tapasztalni a gyakorlatban.
 
Lassan 1 hónapos az akvárium. Szép lassan,de beindult a fejlődés.
A mohák kezdenek megindulni, a HM eresztgeti a gyökereit a szárakon, közben nyomogatom lefelé, Anubiasok is bontottak új leveleket, az Echinodorus levelei is híztak kicsit. Hólyag csigák szaporodtak,de inkább még az elején elkezdtem ritkítani.
A múlt héten minimálisan emeltem a TF planter adagon (0,2 ml), macro szintén, adagolom a bacit is,és a carbit is naponta. Világítás 8 óra,vízcsere múlt héten még 2 naponta kb. 30%,de semmi veszélyes nem történt.
A köveken megjelent egy zöldes,okkeres bevonatszerű alga.
Kérdésem,hogy első körben mit lenne érdemes mérnem?
 
"A foglalkoztatás elérte a célját" (bár még az elején járok). Egyáltalán nem féltem tőle, hogy elmegy a kedvem attól, hogy ezzel foglalkozzak, de arra nem számítottam,hogy ennyire víz alá merülök majd. Mindenesetre már most azon kattogok,hogy mikor és milyen akváriumom lesz. Utólag ezen is sok dolgot másképp csinálnék, de elvagyok vele és visszafogom még magam a mély víztől.
A csigán kívül tényleg nem érdemes állattal próbálkozni ebben a 17l vízben?
 
Ha mérni akarsz, kezdheted a nitráttal. Így be tudod najd lőni a makro táp mennyiségét. Tápozott akváriumnál én 10 ppm alatt és 30 ppm felett szoktam gondolkodóba esni. A mikro tápnál a gyári ajánlást kövesd.
Elgondolkodhatsz az EI tápozáson is, és akkor méregetned sem kell.
Garnéla mehet bele, nagyon aranyos kis jószágok.
 
Adok neked ingyen egy csapat malawa garnélát szívesen, privátban írj rám, megbeszelük ott a részleteket.
Köszönöm,nagy vagy! Egy ismerős meghallotta,hogy garnélát keresek és mire hazaértem 7 db kis piros itt figyelt...nem gondoltam,hogy ilyen egyszerűen megy ez 🙂
Kaptam süncsigákat is, ezek szó szerint borotválják a kövekről az algát. A héten nem tudtam volna egyébként sem bemenni pestre, de tényleg nagyon köszi a gyors felajánlást!
 
Apropó, esetleg van fotó is? Január 1. óta eltelt egy kevés idő.
Még 10 hozzászólás kell és közvetlen is tölthetsz fel a fórumra képet. 😉
 
Köszönöm,nagy vagy! Egy ismerős meghallotta,hogy garnélát keresek és mire hazaértem 7 db kis piros itt figyelt...nem gondoltam,hogy ilyen egyszerűen megy ez 🙂
Kaptam süncsigákat is, ezek szó szerint borotválják a kövekről az algát. A héten nem tudtam volna egyébként sem bemenni pestre, de tényleg nagyon köszi a gyors felajánlást!
Szuper! Akkor mostmár van benne élet is rendesen a kis akváriumban! ;)
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére