• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Kezdő 112L

Lacko94

Tapasztalt kertész
Sziasztok. Segìtséget szeretnék kérni tőletek. Még új vagyok az oldalon, de nem bántam meg hogy rátaláltam. Sok hasznos dolgot olvastam már viszont a tápozást még most se tudtam belőni... Szóval 112L. Talaj: Tropica Substrate+Ada Amazonia ver.2 Világítas: Chihiros WRGB II. Nagynyomásu Co2 rendszer. Növények: Moha, Fű, Hygrophil pinnatifida, Reineckii mini. Co2 9.00-19.00 Világítás 11.00-19.00 óráig üzemel. Jelenleg Green Aqua Micro 5 pumpa Green Aqua Macro 1 pumpa. Ferro+ 1 pumpa. Easycarbo 5ml Flourish Excel. Co2 2bubi/mp. Heti 1x 50% vízcsere. Eheim 350 külsőszűrő gyári szűrőanyaggal.

PH érték rendben van, netes oldalon a táblázat alapján sok a beoldott co2 viszont a teszt kofferban találhatón pedig rendben van.
Jelenlegi gondom, hogy nem tudok szabadulni az algától. Lehet ez valamelyik tápnak a hiánya? Talán csak türelemetken vagyok de a fű is elég lassan akar megindulni. Csináltam NH4, NO2, NO3, SiO2,Ph,PO4 tesztet, este időszakban teszteltem, teljesen rendben voltak az értékek. Egyedül Fe teszt hiányzik de mióta kapja a Ferro+-t azóta jobban néznek ki a növények, nyílván ennél szebbek is lehetnének. Az akvárium 3hete indult újra a régi víz felhasználásával


Köszönöm előre is.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok. Segìtséget szeretnék kérni tőletek. Még új vagyok az oldalon, de nem bántam meg hogy rátaláltam. Sok hasznos dolgot olvastam már viszont a tápozást még most se tudtam belőni... Szóval 112L. Talaj: Tropica Substrate+Ada Amazonia ver.2 Világítas: Chihiros WRGB II. Nagynyomásu Co2 rendszer. Növények: Moha, Fű, Hygrophil pinnatifida, Reineckii mini. Co2 9.00-19.00 Világítás 11.00-19.00 óráig üzemel. Jelenleg Green Aqua Micro 5 pumpa Green Aqua Macro 1 pumpa. Ferro+ 1 pumpa. Easycarbo 5ml Flourish Excel. Co2 2bubi/mp. Heti 1x 50% vízcsere. Eheim 350 külsőszűrő gyári szűrőanyaggal.

PH érték rendben van, netes oldalon a táblázat alapján sok a beoldott co2 viszont a teszt kofferban találhatón pedig rendben van.
Jelenlegi gondom, hogy nem tudok szabadulni az algától. Lehet ez valamelyik tápnak a hiánya? Talán csak türelemetken vagyok de a fű is elég lassan akar megindulni. Csináltam NH4, NO2, NO3, SiO2,Ph,PO4 tesztet, este időszakban teszteltem, teljesen rendben voltak az értékek. Egyedül Fe teszt hiányzik de mióta kapja a Ferro+-t azóta jobban néznek ki a növények, nyílván ennél szebbek is lehetnének. Az akvárium 3hete indult újra a régi víz felhasználásával


Köszönöm előre is.
Hali. 🙂
Szép, hogy mérsz és szerinted rendben van, de azért leírhatnád a mérési értékeket, hátha látunk mi is valamit. A képek alapján semmi gondot nem látok, ami egy 3 hetes alulnövényezett üvegben nem szokványos. Nincs óriási alga bumm. Egyszerüen keveslem a gyorsan növő gazokat.
Tápozás... Az gyakran előfordul, hogy nagyobb arányban megy a micro, vagy a macro, de 1:5 aránnyal még nem találkoztam. A vasat ennyi mikro mellett nem kéne. Akár fel is borulhatott az arány. Vagy a mérésbe csúszik hiba. Pl. a nitrát tesztet nem rázzuk erősen 1 percig...
Számokat kérünk szépen! És vízkeménységet is. 🙂
 
Tervezek még bele növényet. Számomra is kevés még. Az 1:5 arányt itt az oldalon láttam már valakinél, gondoltam rápróbálok de akkor ez így nem nyerő. Mennyire lenne érdemes módosítani? Az értékeket küldeni fogom :)))
 
Ültettem még 3 csomag füvet, jobban néz ki :D No3:1 Nh4: 0-0,5 Ph: 6,8 Sio2: 0,2-0,4 Po4: 0,02 Kh:16 Gh:13
 
Keress rajta lejárati dátumot. Én a múltkor egy 2 éve lejárt vas teszttel akartam mérni, aztán csodálkoztam, hogy az egész lapon nincs olyan szín. :D
 
Ültettem még 3 csomag füvet, jobban néz ki :D No3:1 Nh4: 0-0,5 Ph: 6,8 Sio2: 0,2-0,4 Po4: 0,02 Kh:16 Gh:13
Hááát, ez közel sem jó. A vized szikes, a lakóhelyed alapján ez korrektnek is tűnik. A nitrát kevés, foszfát szintén, a vas meg nem is érdekes jelenleg. Az 1:5 arányú macro, micro látszik is. A Green Aqua Micro Macro Estimative Index(EI) alapú tápozás, ami a vízoszlopban sokkal bővebben számítja a tápot. 10ppm nitrátig érdemes lenne eljutnod, de ezzel a vízzel az sem biztos, hogy jó lesz, ugyanis a nátriumkarbonát nem segít a tápanyagok felszívódásában. Foszfát ehhez 0,7-1ppm kellene, de a talajod aktív, nem lesz meg a foszfát. Az elején sokat elnyel, ezt plusz monofoszfáttal pótolhatod.
Kéne az a RO. 🙂
 
Kicsit eltűntem, várakoztam... időközben beszereztem egy külsőreaktort, valahogy nem voltam a diffúzorral megelégedve, bár a brutális bubizás pár nap elteltével csökkent és sikerült 20l lágyvízhez is hozzájutnom. Mérés után már csökkentek az értékek de még így is 10 felett vagyok kh/gh. Ki mit javasolna RO-t illetően? Az akváriumban több mint fél éves a viz(50%-os vízcsere/hét) szóval engedjem le ugyanúgy az 50%-ot es vissza 50%lágyított vagy teljese vízcsere? De a vízcserére is hallottam olyat hogy felesleges a heti 50, valaki csak az elparolgott vizet engedi vissza. Vettem 2adag Reineckiit is, találtam helyet neki. Relatív szerintem fejlődnek a növények az eddigiekhez képest, de még semmi se tökéletes.
 
Csináltam új képeket de nem tudom beilleszteni ide. Szóval a növények fejlődtek,még ha keveset is de már ennek is örülök.
 
De a vízcserére is hallottam olyat hogy felesleges a heti 50, valaki csak az elparolgott vizet engedi vissza.
Mivel egészes sok halad van, tartsd a vizcseréket. Amikor beáll az akvárium, akkor majd lehet kevesebbet, meg kicsit ritkábban, de a "csak az elpárolgott vizet cserélni" kategória nagyon csoportos halhullásnak tünik.
Mivel szorgalmasan tápozol is, emiatt is kellenek a rendszeres vizcserék: nehogy egy tápanyag teljesen elfogyjon, más pedig túltelitödjön.
még így is 10 felett vagyok kh/gh
A cél az lenne hogy a kh/ gh arány 1:2 re beálljon. Majd valaki megmondja, hogy a te halaid és növényeid esetén ez pontos értékekben mérve mit jelent (pl kh 3°d és ehhez gh 6°d)


szóval engedjem le ugyanúgy az 50%-ot es vissza 50%lágyított vagy teljese vízcsere?
Az ro vizet be kell sóznod a elérni kivánt értékre. És ilyen paraméterü vizzel kell végezned a vizcseréket, mig el nem éred a kivánt hatást.
Egy 100 de akár egy 50% os vizcsere mind a halaknak mind a növényeknek egy hatalmas sokk lenne, foleg hogy az alacsonyabb "keménység" savasabb vizhez vezet. Emiatt a co beoldásodat is majd figyelned kell.
Tehát erdemes kis részletekben, fokozatosan lágyitanod az akvárium vizét.
 
Tudja valaki hogy az olajos vizfelszin, zavaros viz mitől lehet? Semmin se változtattam, kivéve hogy most adom a vízhez a lágyított vízet. Lehet hogy túl sokat adtam? 60% lágy többi pedig csapvíz. Tegnap volt a heti vízcsere, tegnap estére szépen kitisztult, mára viszont újra a zavaros, olajos felszin lett...
 
Tudja valaki hogy az olajos vizfelszin, zavaros viz mitől lehet? Semmin se változtattam, kivéve hogy most adom a vízhez a lágyított vízet. Lehet hogy túl sokat adtam? 60% lágy többi pedig csapvíz. Tegnap volt a heti vízcsere, tegnap estére szépen kitisztult, mára viszont újra a zavaros, olajos felszin lett...
ez a növények stressz hatására történik (pl. CO2 vagy tápanyag problémák, vagy nagyobb hőmérséklet-ingadozás is)...
viszont ez akadályozza a megfelelő gázcserét a víz felszínén, ezért a CO2 és oxigén egyensúly igencsak megbomolhat... ha még nem tetted akkor javaslom szerezz be egy felszín leszívót mihamarabb, amíg nincs fodroztasd a vizfelszínt.
Ahogy látom van fűtő az üvegben... azt vedd ki. 22-23 fok tök elég egy akváriumnak.
 
De még van egy olyan tippem is, ha a CO2 bubiszámláló után nem használsz visszafolyásgátlót, akkor a folyadék visszaköszön az akváriumba...
 
Idáig nem volt ilyen, csak a víz amin változtattam hogy adagoltam hozzá lágyvizet. Mérek majd hogy mik az értékek, mint írtam, a vizen kívül nem történt változás. Talán annyi, hogy vettem az Oase350 szűrőt mert reaktort szerettem volna és úgy gondoltam hogy ez a szűrő elég erős lesz bypass ággal, hát nem. El is algásodtam. Azóta beszereztem egy Eheim 600at, ég és föld a különbség. Szerencsére az Oase-nak is lett új gazdája. A felszínleszívó a zavaros vizet is megszünteti? Jelenleg az Eheim gyári szűrőanyaga van de gondolkodtam hogy veszek matrixot, bár ahogy nézegettem elég borsos az ára, persze kinek mekkora mennyiség kell..visszafolyásgátló.... reaktor-visszafolyásgátlo-reduktor... bubi számláló nincs, a tűszelep régóta így van ahogy, drop checker sziné igaz sárgás, de a halaknak kutya bajuk. Idáig volt bubi számlálós diffúzor de reaktorra váltáskor.
 
Idáig nem volt ilyen, csak a víz amin változtattam hogy adagoltam hozzá lágyvizet. Mérek majd hogy mik az értékek, mint írtam, a vizen kívül nem történt változás. Talán annyi, hogy vettem az Oase350 szűrőt mert reaktort szerettem volna és úgy gondoltam hogy ez a szűrő elég erős lesz bypass ággal, hát nem. El is algásodtam. Azóta beszereztem egy Eheim 600at, ég és föld a különbség. Szerencsére az Oase-nak is lett új gazdája. A felszínleszívó a zavaros vizet is megszünteti? Jelenleg az Eheim gyári szűrőanyaga van de gondolkodtam hogy veszek matrixot, bár ahogy nézegettem elég borsos az ára, persze kinek mekkora mennyiség kell..visszafolyásgátló.... reaktor-visszafolyásgátlo-reduktor... bubi számláló nincs, a tűszelep régóta így van ahogy, drop checker sziné igaz sárgás, de a halaknak kutya bajuk. Idáig volt bubi számlálós diffúzor de reaktorra váltáskor.
Az OASE 350hez egyátalán nem kell bypass ág, csak a reaktor...
 
Back
Oldal tetejére