• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

IAPLC 2011 - Elemzés és statisztikák

oRphEus

VIP kertész
Legjobb napló
A tavalyihoz hasonlóan érdekességképpen az IAPLC 2011 eredménytáblázata alapján idén is csináltam egy kis statisztikát.

Emlékeztetőül néhány tavalyi bejegyzés:

viktorlantos said:
A lengyeleket meg kellene szorongatnunk ;)
keymaker said:
(…) hajrá a következő évi megmérettetésre. A lengyeleket tuti le kell nyomnunk, ugye tudjátok???
;)
Cecska said:
Nem lesz egyszerű a lengyelek ellen!


Nos azt hiszem kijelenthetem, hogy a feladat teljesítve lett:


1. Az első táblázat a TOP100-ba jutott akváriumok számát mutatja, különösebb magyarázatra nem szorul. Az szépen látszik, hogy TOP100-bajutott akváriumok számát tekintve nem csak a lengyeleket nyomtuk le idén, hanem a spanyolokat és az angolokat is, 8 helyen állunk, holtversenyben olyan országokkal, mint Vietnam, Thaiföld, Olaszország, Oroszország, Ukrajna…

iaplc2011top1001.jpg




2. A második táblázat azt mutatja meg, hogy az adott országból hány nevező indult a versenyen, és ehhez viszonyítva hány akváriumnak sikerült a TOP100-ba kerülni. Ez némileg árnyaltabb – bár bizonyos szempontból kicsit félrevezető - képet ad, mert a nevezések számában elég komoly különbségek vannak. (Azért félrevezető, mert nem veszi figyelembe az elért eredmények közötti különbségeket.)

Ezen rendezési szempont szerint a lista elején azok az országok vannak, akik kevesebb, de minőségi akváriumokat indítottak. Itt is nagyon jók vagyunk, megelőzzük nem csak a lengyeleket, hanem az arányokat tekintve több akvarisztikai nagyhatalmat is. :)
Érdemes kiemelni a törökök szereplését, ahhoz képest, hogy én még nem nagyon találkoztam a neten török akváriumokkal, a 14 nevezésükből 4 (!) is bekerült az első 100-ba. Kíváncsi leszek majd a képekre…

iaplc2011top1002.jpg



3. A harmadik és negyedik táblázat már a világranglista élmezőnyét, a TOP27-et vizsgálja, elsőnek a bejutott akváriumok száma szerint. Jól látszik, hogy Hongkong és Japán mennyivel több akváriumot tudott a krémbe juttatni, mint a többi ország. Csak ebből a két országból közel annyi akvárium jutott az elsők közé (13 db), mint a többi 10 országból összesen (14 db). És itt már felsejlik valami, amit a következő táblázatok még inkább igazolni látszanak. Ha itt is megnézzük a nevezéskehez képest az elér eredmények arányát látható, hogy Makaó és ismét csak Törökország emelkedik ki a mezőnyből. És persze Hongkong.

iaplc2011top271.jpg
iaplc2011top272.jpg



4. A krémbe kerülni egy dolog, de azért az sem mindegy, hogy azon belül milyen helyezést ér el az ember. Mégiscsak más egy 1. helyezés, mint egy 27., a pénzdíjról nem is beszélve. Az alábbiakban a díjazás mértékének arányából kiindulva hasonlítottam össze az akváriumokat. Az egyszerűség kedvéért levágtam négy nullát a díjakból, így ezeket akár könnyebben kezelhető pontoknak is tekinthetjük. Ez alapján azért elég jól kijön, hogy még mindig a régóta akvarisztikai nagyhatalomnak számító országok nevezői közül kerülnek ki a legerősebb akváriumok. Persze némileg félrevezető a lista, mivel elég nagy különbség van a díjazásban, de érdekességnek talán megteszi.

iaplc2011top273.jpg



5. Az előző táblázathoz képest véleményem szerint pontosabb képet kaphatunk a TOP27-be került országok közötti erőviszonyokról, ha arányosan pontozzuk az akváriumokat a helyezések függvényében. (A pontokat itt a helyezésekhez képest fordított arányban számoltam. Tehát a TOP 27-ből az 1. helyezett 27 pont, a második 26, így tovább a 27. helyezésig, amely 1 pontot ér.)
Jól látszik, hogy a legtöbb, igazán kiemelkedő akváriumot azért az eddig is vezetőnek számító országok adták.

Viszont itt jön ki leginkább az, amire korábban már céloztam, hogy jelenleg a legeredményesebb ország nem az aquascaping őshazája, Japán, hanem Hongkong. Hongkong képviselteti magát a legtöbb akváriummal a krémben, ráadásul összesítésben ezek az akik végeztek a legjobb helyeken, mindezt úgy, hogy kb. tizedannyi (!) akváriumot küldtek csak a versenyre, mint a japánok. Az is látszik, hogy ez a két ország uralja egyértelműen az élmezőnyt, nagyon elhúztak a többiektől (ami persze érthető, hiszen jó pár év előnyük van sokakkal szemben). Malajzia, Vietnam és Tajvan igazán erős még a Távol-keletről. Itt is érdemes kiemelni Törökországot, amely szinte a semmiből került az élmezőnybe.

iaplc2011top274.jpg



Fentieket összegezve azt kell mondanom, hogy eredményesség szempontjából nagyot fejlődtünk a tavalyi évhez képest, sok olyan országot megelőzve, amelyek évekkel előttünk kezdték el a növényezést és a versenyzést (vagy akár sokkal nagyobb a lakosságszámuk és/vagy GDP-jük…). Az élmezőny tendenciái 1-2 meglepetéstől eltekintve (Törökország) változatlanok, bár igazából a legpontosabb képet az adná, ha összesítenénk a szeptemberben megjelenő kiadvány alapján a TOP100-ba jutott akváriumok pontszámait országok szerint, de ezeket még nem ismerjük. Ha megjelenik a könyv és lesz rá időm lehet, hogy kíváncsiságból megcsinálom.
 
Re: IAPLC 2011 - statisztikák

Én mondanám, hogy iszonyat profin kidolgozott, rendkívül tanulságos és mindig ilyen elemzéseket kellene, meg hogy nagyon köszönjük... de annyira elvonja a figyelmem Hunor új avatarja, hogy nem jutok szóhoz... :D
 
Re: IAPLC 2011 - statisztikák

OFF
:lol: :lol: Sokat volt a napon a kolléga!!! :lol: :lol:
 
Re: IAPLC 2011 - statisztikák

keymaker said:
Én mondanám, hogy iszonyat profin kidolgozott, rendkívül tanulságos és mindig ilyen elemzéseket kellene, meg hogy nagyon köszönjük... de annyira elvonja a figyelmem Hunor új avatarja, hogy nem jutok szóhoz... :D
Hűű, hát nem számítottam rá, hogy ilyen hatással lesz rád, de akkor majd lecserélem, mert még véletlenül sem szeretném, ha a hozzászólásaim helyett túlzottan rám fókuszálnál... :twisted: :lol:
 
"the only statistics you can trust are those you falsified yourself" - ismeritek? kb ennyi a véleményem a dologról :D :D
 
laja said:
"the only statistics you can trust are those you falsified yourself" - ismeritek? kb ennyi a véleményem a dologról :D :D
Ismerjük. Viszont megtisztelhetnél azzal, hogy kifejted.
 
laja said:
"the only statistics you can trust are those you falsified yourself" - ismeritek? kb ennyi a véleményem a dologról :D :D

Arra célzol, hogy Hunor próbálja a sztori mögé csavarni a neki tetsző statisztikát? :roll:

Szokták mondani, hogy a számok magukért beszélnek. És nem csak hazai vonatkozásban. Rengeteg dolgot ki lehet olvasni egy-egy ilyen táblázatról, az adott régió fejlődéséről, stagnálásáról, esetleg hanyatlásáról. A hobbi fejlődéséről abban az évben. Mennyire aktív egy közösség és mennyire motiválják és segítik egymást az emberek. Mennyire alkalmi, vagy állandó jellegű a jó helyezés stb stb.

Örülök, hogy van, aki a szokásos lista és helyezésen kívűl kicsit jobban is kielemzi a dolgokat, mert egy következő évre jobban fel lehet készülni esetleg.

A versenyek nem csak nevezésből és eredményből állnak. A legtöbb akvárium mögött rengeteg meló van évközben. És azok az országok, emberek szerepelnek eredményesen, ahol közösségi szinten is jól működik a hobbi. Inspirálják, segítik egymást, megosztják a tapasztalatokat, sikereket, kudarcokat. Enélkül nem működne.

A versenyek mindenki számára nyitottak, hogy kipróbálja magát. És akkor a számok és összefüggések is más értelmet nyernek majd.
 
oRphEus said:
laja said:
"the only statistics you can trust are those you falsified yourself" - ismeritek? kb ennyi a véleményem a dologról :D :D
Ismerjük. Viszont megtisztelhetnél azzal, hogy kifejted.

Nagyon egyszerű:
Szerintem semmi értelme nincs az ilyen fejtegetésnek. Vannak szép akváriumok, és vannak nem szépek. A szépek általában a lista elején tanyáznak, a kevésbé szépek hátul.
Az egyetlen dolog ami nem tetszik benne, hogy kijelentetted, hogy a lengyeleknél jobbak vagyunk. Akkor miért van pl a CAU fórumon két lengyel akvárium, és nulla magyar. Miért vannak a nemzetközi fórumokon-elismeréssel- sokkal többen jelen, mint mi?
Ebben az évben a statisztikák szerint jobbak voltunk. Tény. De ennek nem az az üzenete, hogy jobbak vagyunk, hanem hogy hajrá, van esély hosszú távon jobbnak lennünk, mint ők. Ha tényleg ezt a célt tűztétek ki, akkor szerintem ez az év csupán a kezdő lépés volt, és nem a végkifejlet.

Félre ne értsed, a statisztikád elismerésre méltó, sok munkát fektettél bele. Csak szerintem a végső következtetés, amelyet levontál/levontatok nem helyes.
 
laja said:
oRphEus said:
laja said:
"the only statistics you can trust are those you falsified yourself" - ismeritek? kb ennyi a véleményem a dologról :D :D
Ismerjük. Viszont megtisztelhetnél azzal, hogy kifejted.
Nagyon egyszerű:
Szerintem semmi értelme nincs az ilyen fejtegetésnek. Vannak szép akváriumok, és vannak nem szépek. A szépek általában a lista elején tanyáznak, a kevésbé szépek hátul.
Ennél azért kicsivel többet ki lehet olvasni az eredménytáblázatból, de persze ha te ennyi információval megelégszel, hát szíved joga, én nem akarok rád erőltetni semmit. :)

laja said:
Az egyetlen dolog ami nem tetszik benne, hogy kijelentetted, hogy a lengyeleknél jobbak vagyunk.
Ezt mondjuk beidézhetnéd, mert sokadszorra átolvasva sem találtam benne ilyen mondatot. Lehet azért, mert ilyen nincs benne, hiszen állításoddal ellentétben nem vontam le az idei eredményből ilyen általános következtetést. Egy dolgot állítottam: 2011-ben az IAPLC versenyen jobban szerepeltünk mint a lengyelek. A "lenyomtuk a lengyeleket" illetve a "megelőzzük a lengyeleket" szókapcsolatok természetesen az adott táblázatra vonatkoznak, és nem hordoznak olyan jelentéstartalmat, miszerint általánosságban a magyar akvaristák jobbak, mint a lengyelek... :) Talán jobban ki kellett volna ezt hangsúlyoznom, mert úgy látszik nem mindenkinek egyértelmű...
 
Ha már a lengyeleket megemlítetted. Természetesen sokkal többen vannak, mint hazánk kertészei. Ott nem 2-3 éve lángolt fel a növényezés, hanem 6-8! Remek közösség van náluk növényezés fronton és jó kiszolgáló hálózat épült bolt vonalon is. (garnélák, növények, növényes termékek). Az ADA lengyel képviselet az egyik legerőssebb az EU-ban. Amano is volt pár éve náluk ez is óriási lökést adott a hobbinak.

Az, hogy idén nem jól szerepeltek, esetleg sokkal kevesebben indultak, tökéletesen tükrözi azt, amit a neten lehet látni. Idén erősen vissszaesett a lengyel kertész hobbi. Nincs óriási pörgés a boltokban, nem jönnek a külföldi eredmények, nem születnek tömegesen jó alkotások a hazai versenyeken sem. Sok nagy név idén háttérbe szorult, nem aktívak. De ez a jelenség más országban is megfigyelhető. Hullámvölgyek vannak. (gyerekezés, suli, munka, kölzözés, gazdasági válság). Most pl az Angolok is gödörben vannak ahhoz képest milyen aktivitás volt pár évvel ezelőtt. De mondhatom a németeket, akik a saját versenyen sem tudtak megfelelően szerepelni, pedig rengeteg tehetséges kertész van a német közösségben is. Vannak jó akváriumok pedig akik nem indulnak. A helyi erők nem tudták fellelkesíteni őket eléggé, hogy részt vegyenek egy-egy megmérettetésben.
Ezért is írtam fent, hogy a számok, jól tükrözik, mennyire tudta egy adott ország felrázni a helyi kertészeket, mennyire fejlődött vagy éppen hanyatlott a hobbi.

Ha már említetted a CAU-t is. Reméljük egyszer még magyar akit is beválasztanak a kinti VIP Guest szekcióba. ;) Én a magam részéről már annak is örülnék ha személyesen cseveghetnék egyet a srácokkal.

laja said:
Ebben az évben a statisztikák szerint jobbak voltunk. Tény. De ennek nem az az üzenete, hogy jobbak vagyunk, hanem hogy hajrá, van esély hosszú távon jobbnak lennünk, mint ők. Ha tényleg ezt a célt tűztétek ki, akkor szerintem ez az év csupán a kezdő lépés volt, és nem a végkifejlet.

Szerintem nincs miért hátradőlni. Ez az év jobban sikerült mint az előző. Végre vannak eredmények, de nagyon messze vagyunk még attól, hogy tartósan ott lehessünk bármely verseny élmezőnyében. Ezért dolgozni kell. És addig nem is lesz téma a magyar keretészet nemzetközi fórumon, amíg nem tudjuk rendre megismételni a sikereket. Egyébként ettől függetlenül ez diplomácia és marketing is. Ahol ott vagyunk, akikkel tartjuk a kapcsolatot, azok tudják már, hogy ott vagyunk a térképen. Ahol nem képviseljük az országot, vagy egyéneket, ott nem beszédtéma. És nem is lesz amíg egy rangosabb versenyen legalább dobogó közelébe nem érünk. Nem elég jó helyezést elérni, menedzselni is kell az akvaristát és a helyi közösséget. Ahogyan az ország reklámozására is milliárdokat költünk éves szinten a költségvetésből, hogy megfelelő képet prezentáljunk a külföldieknek. Hogy ez egy elutazással egybekötött jópofizás és kapcsolatépítés, fórumozás, összefogás, kinti publikálások ez mind1. De ez nagy részben diplomácia és marketing, ami év közben a háttérben zajlik.

Azért annyit elértünk, hogy gratulált sok nagynevű muki is az idei eredmények után. Beleértve az IAPLC2011 győztesét is Long Tran Hoang-ot, de a brazil Aquabase, George Farmer, Filipe Oliveira, Stan a maláj jedi és sokan mások is köztük voltak. Pár éve azért ez még lehetetlennek tűnt. :angel:

Lassan itt az AGA és a HAC is. Idént még lehet villantani. Remélem az AGA-n is sokan indulnak magyarok közül. Én drukkolok mindenkinek! :clap: :thumbup:
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére