• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

HQI, HQL és egyéb nagyobb teljesítményű világítások

Tegnap volt szerencsém látni 2 db 150W-os HQI lámpát működés közben (az egyikben ráadásul még volt 4*24W T5-is). Azóta sokkban vagyok, valami állati erős, és szép fénye volt (6000K), a növények alatta egyszerűen ragyogtak. Eddig a GA boltban valahogy nem tűnt fel ezeknek a lámpáknak az ereje, de így "hirtelen" meglátva megdöbbentő volt! Igazából azt se tudom miért írom ezt le, de kikívánkozik belőlem, ha nem lenne ennyire pénznyelő megoldás, biztos dobnék egyet az akváriumom fölé!
 
Utoljára módosított:
Tegnap volt szerencsém látni 2 db 150W-os HQI lámpát működés közben (az egyikben ráadásul még volt 4*24W T5-is). Azóta sokkban vagyok, valami állati erős, és szép fénye volt (6000K), a növények alatta egyszerűen ragyogtak. Eddig a GA boltban valahogy nem tűnt fel ezeknek a lámpáknak az ereje, de így "hirtelen" meglátva megdöbbentő volt! Igazából azt se tudom miért írom ezt le, de kikívánkozik belőlem, ha nem lenne ennyire pénznyelő megoldás, biztos dobnék egyet az akváriumom fölé!
Én csak azt tudom mondani ezzel kapcsolatban, hogy én is Neonoztam, T8 aztán T5, de mikor a HQI lámpára váltottam, az egész akvárium életre kelt. Az árnyékok teljesen mások, mint egy neon, vagy led esetében. Ráadásul minél nagyobb az akváriumban a vízoszlop, annál több előnye jön ki ennek a világításnak. Sokkal több fényt juttat az alsóbb régiókba, mint a többi világítás.
Teljesen más világ, mint a neon. Én már soha nem váltanék vissza :)
 
Ez azért lehet, mert az algásodás okát nem a megvilágításban, hanem a CO2 vagy növénytáp-hiányban kell keresni - az ezekből fakadó ammónia jelenlétében (fény hatására). A növények az ADA szerint a spektrum zöld tartományban érkező fényt tudják a legjobban hasznosítani. Hiába kapnak erőteljes kéket, akkor sem érzékelik erős megvilágításnak és nem indul be a fotoszintézis ezerrel.

Hiába dörög tehát viszonylag nagy wattszámú kék világítás az aki fölött, attól még low-light aki. És mint ilyen, könnyebben karbantartható.

Régi már ez a hozzászólás, de friss regisztráltként csak most olvastam. :)
Az ADA zöldes fényű világításainak ezek szerint nemcsak esztétikai szerepe van és színkiemelés miatt alkalmazzák? Mert mindannyian úgy tanultuk az iskolában, hogy a növények azért zöldek, mert a spektrum vörös és kék részét hasznosítják, míg a zöldet egyáltalán nem és visszaverik. Ezek szerint a zölddel megvilágított növények tényleg jobban nőnek? :) Az ADA akváriumai vitathatatlanul szépek, viszont a zöld fénytől sokan idegenkednek és sok gyártó nem is követi ezt az utat. Meg valahol olvastam, hogy Takashi Amano kísérletei arra mutattak rá, hogy a fokozott vörös-kék spektrumú csöveknek nem sok értelme van, mert a vörös fény a vízben hamar elnyelődik.
 
Szerintetek járható út, hogy egy odyssea quadból kiveszik a neonokat és a helyére mondjuk 1, vagy két HQI izzó kerül?
 
Sziasztok,

Nanao-m fölé kaptam próbára egy 70W-os HQI-t, 10000k-s égő van benne.
Ezek az égők kompatibilisek, vagy hogy van ez?
GA-nál ha veszek az jó ebbe a foglalatba vajon?
Semmi típust nem találok rajta.
A Lámpába belül van egy matrica, hogy halogén metál lámpa, Horizontal, a táp: PCI 0070 B521
Valakinek van ötlete?
 
Ha kétoldali "rugós" felfogatású HQI akkor az a Viktor által említett RX7S foglalat.Ezen kívül létezik még egy HIT égő is beléjük ,de tudomásom szerint az az égő csavaros(menetes) kialakítású

HQI lámpicseknek tűnik. Alu ház, üveg az égő előtti cuccos. Van ennek polaritása vagy mindegy hogy van berakva?
 
Gyors vagy Józsi ,de töröltem a bejegyzést ,mert közben rájöttem van HIT égő is ilyen foglalattal.Viszont itt magragadnám az alkalmat :
@viktorlantos meg tudnád mondani mi is a két égő közötti különbség igazából????Mert ilyen RX7S foglalattal van HIT égő is,nem csak HQI
 
Gyors vagy Józsi ,de töröltem a bejegyzést ,mert közben rájöttem van HIT égő is ilyen foglalattal.Viszont itt magragadnám az alkalmat :
@viktorlantos meg tudnád mondani mi is a két égő közötti különbség igazából????Mert ilyen RX7S foglalattal van HIT égő is,nem csak HQI

Megvárjuk akkor a Föncit ;)
 
Szerintetek egy Aqua Medic Ocean Light 150W-os lámpát fel tudok tuningolni úgy hogy a burkolatába/burkolatára ragasztok/beépítek egy sor powerledet vagy t5-s csöveket? Megfőzi a hqi? A 150W magában kevés lesz a 225l-hez szerintem.
 
Szerintetek egy Aqua Medic Ocean Light 150W-os lámpát fel tudok tuningolni úgy hogy a burkolatába/burkolatára ragasztok/beépítek egy sor powerledet vagy t5-s csöveket? Megfőzi a hqi? A 150W magában kevés lesz a 225l-hez szerintem.
Nem minden esetben.Molnár Béla csak 1 db 150W-os HQI-val világitja a 400 litert.
 
HQI esetén nem szükséges az 1W/l?
Szerintem növény és elrendezés függő.Neki sok volt a 300 W mert algásodott.150 W-al meg nem.Érdekes.A lámpa magassága sem mindegy ugye,sok tényező van ami befolyásolhatja.Nekem is Béla javasolta hogy emeljem feljebb a lámpát mert attol jön a zöld por.Most 55 cm-en van a lámpám és eddig csak a HQI világitott a 2*24 T5 nem is égett,igy visszaszorult az alga.
 
Szerintem növény és elrendezés függő.Neki sok volt a 300 W mert algásodott.150 W-al meg nem.Érdekes.A lámpa magassága sem mindegy ugye,sok tényező van ami befolyásolhatja.Nekem is Béla javasolta hogy emeljem feljebb a lámpát mert attol jön a zöld por.Most 55 cm-en van a lámpám és eddig csak a HQI világitott a 2*24 T5 nem is égett,igy visszaszorult az alga.
Köszi, gondolkodom rajta. 37eFtért adják, de cserés az izzója.
 
Még lenne pár kérdésem, bocsi, ha triviális, de csak most ismerkedem a témával. Az Aqua Medic Ocean Light 150W lámpa izzójának milyen a foglalata? Ismeri valaki ezt a típust? Az eladó olyasmi izzót mutatott, mint Józsi pár hozzászólással ezelőtt, és talán a GA-ban is ilyen van RX7s. Melyik típusú izzónak van jobb/szebb fénye, a tungsram v. a venture, esetleg ADA? A venture leírások alapján zöldes, bár gondolom megszokhatóak ezek a színek.
 
A mostanában kapható HQI lámpákhoz az előtét külön van, vagy már a lámpába van építve (@danyi03 ?).

Minden lámpánál külön van ami nálunk járt eddig HQI. Így is nagyon meleg a búra. Felesleges tovább növelni a súlyt és a hőt. Szerintem csak a kültérre tervezett lámpákba teszik be. Beltéribe biztosan nem. Simán tűzveszélyes téma.
 
Minden lámpánál külön van ami nálunk járt eddig HQI. Így is nagyon meleg a búra. Felesleges tovább növelni a súlyt és a hőt. Szerintem csak a kültérre tervezett lámpákba teszik be. Beltéribe biztosan nem. Simán tűzveszélyes téma.
Ok, köszi, én is így gondoltam, de van egy eladó használt AquaMedic Ocean Light 1*150W, ami elvileg gyári és akvarisztikai célú, de az eladó állítása szerint nincs hozzá külön előtét és ezt furcsállottam, ezért kérdeztem, hogy Nálatok mi a helyzet :)
 
Back
Oldal tetejére