• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hide & seek

Muki

Főkertész
Sziasztok!

Gondoltam a sok hiba elkerülése véget elindítom naplómat, amiben most az elején leírom, hogy miket tervezek és folyamatosan bemutatom a fejlődést.

Egy kis timeline az eddigi állomásokról:
305694_4773120243155_714207297_n.jpg


A jelenlegi felszerelés:
Medence: Aquael Pearl 60 típusú 45 literes íves medence (60x30x30) - mivel íves, ezért sajnos a 30cm-es mélység csak a közepén van meg, a szélein csak 24 cm.
Világítás: Tetőbe épített világítás, amelyet már korábban tuningoltam, így a következő fénycsövek kaptak helyet benne, így összesen 39W teljesítményt ad le:
* Philips T5 HO F24W/865 daylight 6500K
* Tungsram T8 F15W/860 daylight 6400K
Szűrés: Atman AT-3335 (600 l/h) külső szűrő
Szűrőanyagok (alulról felfelé): lávakő, szivacs, siporax, perlonvatta
Fűtés: Jäger 50W

Jelenlegi élővilág:
5 db Galaxy razbóra
3 db zöld neon
3 db guppy
3 db kicsi számi algaevő

Tápozás:
Green Aqua Micro és macro illetve carbo

A tervezett fejlesztés:
CO2: Magasnyomású CO2 rendszer. Ebből az UpAqua reduktor+mágnesszelep+tűszelep már megvan. :) Illetve van bubiszámláló és diffúzor is. Következő az 5 kg-os palack beszerzése. ;)
DC: egy ilyen szép üveg DC reagenssel
Szűrő: Ha esetleg javasoljátok, akkor Lóci jóvoltából még egy Atman AT-3335-ös szűrő. Ezúton is köszönet neki a felajánlásért.
Szűrőanyag tuning: Mivel a siporax már 1 éves, ezért az átraknám a legalsó rekeszbe, fölé a szivacs, a második rekeszbe pedig menne 1 liter Eheim Substrat Pro és 250 ml Seachem Purigen illetve a perlon.

Tervezett layout elemek:
Táptalaj: 2,5 liter Tropica substrate
Aljzat: ADA Aqua Soil Amazonia
Faág: egy pofás Red moor fa
Kő: Seiryu kövek pár darab

Stílus, elrendezés:
A legjobban a Mizube stílusban berendezett akváriumok tetszenek, de én szeretném kombinálni a faágat a sziklákkal is.

Nehéz a helyzetem, mert mivel íves az akvárium (szélein keskenyebb), ezért valami középre súlyozott témát kellene találnom. Ötleteket nagyon szívesen fogadok ezzel kapcsolatban. :)

Az ilyen elrendezés nagyon tetszik, igaz ez ellentmond az előbb leírtnak. :)

Növények, amik eddig felmerültek a gondolataimban (illetve amiket Lóci beültetett a fejembe:)):
Hemianthus micranthemoides
Eleocharis parvula mini
Pogostemon helferi
Staurogyne repens
Taxiphyllum sp. 'Spiky'
Rotala sp. ''green''
Anubias barteri v. nana Petite
Microsorum pteropus 'Narrow'

Első körben ennyire gondoltam. Ez a hónap illetve december eleje még a hiányzó felszerelések, berendezések beszerzéséről fog szólni, aztán utána belevágok a vízalatti kertészkedésbe. :) Nagyon szívesen fogadok javaslatokat berendezéssel, technikával vagy bármivel kapcsolatban.
 
Sziasztok!

Egyre közelebb a nagy nap, amikor mindent meg tudok vásárolni és folyamatosan pörög az agyam a téma körül. :) Pár kérdés fel is merült bennem, amire jó lenne válaszokat találni:

1.
Vásároltam új szűrőanyagot (substrat pro + Seachem Purigen) a szűrőbe, amit még nem tettem bele. Keymaker tanácsára a következő sorrendben lesz elhelyezve (alulról felfelé): 1. rekesz vastag szivacs+substrat pro, 2. rekesz substrat por+Seachem Purigen+perlon

Az lenne a kérdésem, hogy mit javasoltok a szűrőanyag csere kapcsán:
- Cseréljem ki most és mire az átalakításhoz érek (2-3 hét), addigra kialakul valamennyi bacikultúra
- Csak az átalakításnál tegyem be az új szűrőanyagot
- Cseréljem ki most és mellé állítsam hadrendbe a másik külső szűrőt is a régi szűrőanyagokkal
- Átalakításkor cseréljem ki és állítsam hadrendbe a másik külső szűrőt is

2.
ADA Aqua Soil Amazonia + tropica táptalaj a terv. Azonban vannak már most élőlények az akváriumban, akiket az átépítés óráira egy átmeneti edénybe telepítek. Ha betartom, hogy az első héten napi 50%-os vízcsere, a második héten 2 naponta 50%, harmadik héten négy naponta, majd heti vízcsere, akkor az elején jelent veszélyt az élőlényekre az új környezet illetve a talajból kioldódó anyagok? Tápozás és magasnyomású CO2 rendszer lesz még pluszban.

3.
Egy benőtt dzsungelnél ahogy olvastam nincs szükség az ajzat porszívózására, azonban mivel már vannak élőlények a legelejétől, ezért az elején a vízcseréknél porszívózzam az aljzatot, hogy a felgyülemlett szennyeződéseket minél jobban eltávolítsam?

Szeretném ha a kis kedvencek túlélnék ezt az átalakítást és az algák is elkerülnének. Vagy túl sokat szeretnék? :)

Előre is köszönöm a válaszokat!
 
Sziasztok!

Egyre közelebb a nagy nap, amikor mindent meg tudok vásárolni és folyamatosan pörög az agyam a téma körül. :) Pár kérdés fel is merült bennem, amire jó lenne válaszokat találni:

1.
Vásároltam új szűrőanyagot (substrat pro + Seachem Purigen) a szűrőbe, amit még nem tettem bele. Keymaker tanácsára a következő sorrendben lesz elhelyezve (alulról felfelé): 1. rekesz vastag szivacs+substrat pro, 2. rekesz substrat por+Seachem Purigen+perlon

Az lenne a kérdésem, hogy mit javasoltok a szűrőanyag csere kapcsán:
- Cseréljem ki most és mire az átalakításhoz érek (2-3 hét), addigra kialakul valamennyi bacikultúra
- Csak az átalakításnál tegyem be az új szűrőanyagot
- Cseréljem ki most és mellé állítsam hadrendbe a másik külső szűrőt is a régi szűrőanyagokkal
- Átalakításkor cseréljem ki és állítsam hadrendbe a másik külső szűrőt is

2.
ADA Aqua Soil Amazonia + tropica táptalaj a terv. Azonban vannak már most élőlények az akváriumban, akiket az átépítés óráira egy átmeneti edénybe telepítek. Ha betartom, hogy az első héten napi 50%-os vízcsere, a második héten 2 naponta 50%, harmadik héten négy naponta, majd heti vízcsere, akkor az elején jelent veszélyt az élőlényekre az új környezet illetve a talajból kioldódó anyagok? Tápozás és magasnyomású CO2 rendszer lesz még pluszban.

3.
Egy benőtt dzsungelnél ahogy olvastam nincs szükség az ajzat porszívózására, azonban mivel már vannak élőlények a legelejétől, ezért az elején a vízcseréknél porszívózzam az aljzatot, hogy a felgyülemlett szennyeződéseket minél jobban eltávolítsam?

Szeretném ha a kis kedvencek túlélnék ezt az átalakítást és az algák is elkerülnének. Vagy túl sokat szeretnék? :)

Előre is köszönöm a válaszokat!
(1)
1: Igen szerintem kezdd el "beizzítani" a biológiai szűrőanyagot mindenképp. Purigent még ne tedd bele.
2:1-ső válasz tartalmazza. Purigent ekkor tedd be!
3:Tök mindegy, talán ha a másik szűrő is megy, kevésbé tömődik el mulm-al az új bio töltet.
4:Többi 3-ban a válasz! :D
(2)
Az élőlények nagyon nem fogják kedvelni ha az elejétől fogva bent vannak. (kivéve persze növények)
Az amazoniából ammónia fog kioldódni, ezt sem kedvelik túlzottan az állatkák, plusz az ürülékükkel megfejelve nehezebb lesz leküzdeni a kezdeti algásodást.
(3)
(2)-estől függ.

Jó tervezgetést! :D :D (majd írj,hogy mi van)
 
Egy pár kérdésben segítek, de azért hagyok a többi kollégának is ;)
1. Szerintem sokkal jobb lenne úgy indítani az új akváriumot, hogy már valamennyire "bejáratott" bacikultúrával megtelepült szűrővel indítasz, esetleg rá is tudsz segíteni egyéb szerekkel erre. Az akár plusz jó megoldás lehet, ahogy írtad, hogy a régi szűrőanyagokat egy másik szűrővel járatod, illetve az újakat pedig azzal, amivel szeretnéd szűrni a leendő akváriumot.
2. Ha jól tudom az amazonia elég sok ammóniát ereget az elején, én mindenképp várnék a halak/garnélák/élőlények betelepítésével. Esetleg, ha a régi akvárium vizét leszívod és áttöltöd az újba, akkor azzal meg tudod gyorsítani a folyamatot. ;)
3. Talaporszívózást sűrűn beültetett hc-s aksiban is láttam, úgyhogy célszerű a vízcserénél megcsinálni, illetve előtte/közben. Arra viszont ügyelni, hogy ne nagyon kavard fel az aljzatot, az algásodáshoz vezethet.
 
Köszönöm a válaszokat, volt egy sejtésem, hogy az lesz a végkifejlet, hogy a meglévő halakat nem tudom egyből visszatenni. :(

Akkor most nekiállok felkutatni egy átmeneti akváriumot a halaknak arra az időre, amíg az új növényes akváriumban normalizálódnak az életkörülmények.

A javaslatok alapján beleteszem a szűrőbe az új szűrőtöltetet, hogy az indulásig kialakuljon rajta egy kis bacikultúra.
 
Köszönöm a válaszokat, volt egy sejtésem, hogy az lesz a végkifejlet, hogy a meglévő halakat nem tudom egyből visszatenni. :(

Akkor most nekiállok felkutatni egy átmeneti akváriumot a halaknak arra az időre, amíg az új növényes akváriumban normalizálódnak az életkörülmények.

A javaslatok alapján beleteszem a szűrőbe az új szűrőtöltetet, hogy az indulásig kialakuljon rajta egy kis bacikultúra.
Nem tudom mik a lehetőségek,de a szűrő beérését meg tudod gyorsítani baci tartalmú adalékokkal kultúrával.Ezek nélkül ez az idő jócskán elhúzódik.
 
Sziasztok!

Történt 1-2 változás az elmúlt időben, gondoltam feljegyzem. :)

Az anyagi források limitáltsága miatt, talajt nem cseréltem, azonban kicsit átrendeztem a medencét. Bekerült pár új növény is.

Technika:
Világítás: GA Mikulási akcióban beszereztem egy Odyssea 2x24W-os armatúrát (1 db 6500K cső és 1 db növényes)
Világítási idő: napi 6 órát megy a 2 cső

Felfüggesztés megoldása folyamatban, jelenleg az akváriumra van ültetve a fényforrás.

Tápozás változás:
Mivel nincs táptalaj, illetve ez a jelenlegi is gagyi, ezért feltunigoltam a növények gyökerénél JBL kugeln tápgolyókkal.

Green Aqua Macro: heti 2 x 2 ml
Tropica Plant Nutrition: heti 2 x 4 ml
Easy Carbo: napi 1 x 2ml

Növények:
Fa tövénél és a fa mögött hátul: Cryptocoryne wendtii ''green''
Fa előtt: Pogostemon helferi
Hátul: Limnophilia sessiliflora (Nő mint a bolondgomba, pár nap alatt hatalmasat nőtt)
Jobb oldalon: Hydrocotyle tripartita

Jelenleg így fest az akvárium: (gyors fotó, minőségért és technikáért elnézést)
397070_4895334818443_205682065_n.jpg


Következő lépés a víz lágyítása, mivel utána kérdeztem és itt felénk 24 kh keménységű a víz. :( Így első körben vízcserekor (20 litert szoktam cserélni) deszt vízzel lesz hígítva először fele-fele arányban, hogy ne legyen túl nagy a stressz az élőlényeknek, majd fokozatosan egyre magasabb arányban egészen 5 liter csapvíz és 15 liter 0-ás víz arányig. A költségkímélés miatt kevertágyas gyantával lesz előállítva a 0-ás víz.

Dec végén, január elején pedig érkezik a magasnyomású CO2 is. :)
 
Mai epic fail... :mad:

Reggel kicsi elaludtam, gyors ellenőrzés a kristálytiszta vízben, majd gyorsan lekapcsoltam a szűrőt, bekevertem egy kis easy carbot vízzel, majd az egyik mohás ágra ráfecskendeztem, amin észrevettem néhány alga kezdeményt (ez nagyon közel van a lámpához). Biztos ami biztos.

Most hazaérve ránézek az kis kedvencemre, mondom valami nem stimmel, kicsit opálos a víz, nem olyan kristálytiszta, mint szokott lenni...

A sok eszemmel a reggeli nagy rohanásban elfelejtettem visszakapcsolni a szűrőt! :banghead:

Állatkák, növények eddig megúszták, legalábbis mindenki úszkál serényen. Amit eddig észrevettem az a frontüvegen néhány pontalga képződmény, amiknek tegnap még nyoma sem volt. :( Holnap lekapirgálom.

Gyorsan belöktem egy nagy adag nitrivecet a vízbe.

Gondolom most az összes baktériumomat kinyírtam a szűrőben ezzel a laza húzással... Vagy van remény?
Holnap vízcsere (amúgy is ez volt tervezve). Ha már így alakult, hogy hazavágtam a bacikultúra nagy részét, holnap kicserélem az egyik szűrőrekeszben a szűrőanyagot (lávakő -> substrat pro).

Javasoltok még valamit? Nagyon odavágtam szerintetek az eddig kialakult egyensúlynak?

Azért jó lecke volt, többet biztos nem felejtem el! :rolleyes:
 
A sok eszemmel a reggeli nagy rohanásban elfelejtettem visszakapcsolni a szűrőt!
Én etetéskor és táp bevitelkor szoktam lekapcsolni a szűrőt és hogy ne felejtsem el visszakapcsolni, én egy lépcsőházi automatán keresztül csinálom, így az automatikusan visszakapcsol 8-10 perc múlva (attól függ, mennyire van beállítva). Nagyon hasznos kis jószág a feledékenység ellen! (y)
 
Sajnos a baciknak búcsút inthetsz! A nitrivec jó ötlet, a vízcsere szintén. Ami jól jöhet még az 2 Miatyánk... :D Esetleg JBL Filterstart-ját is tolhatnál a szűrőbe, főleg az új anyagokra, kb 1000 peták, de hasznos és tanulópénznek sem utolsó. ;)
 
Sajnos egyet kell, hogy értsek Stevoval. A baciknak lőttek, ennyit nem bírnak ki :confused:

Mindenféleképpen érdemes a szűrőbe is meg a vízbe is többször baktériumkultúrát adagolni pár napig, ezzel is segítve, hogy elszaporodjanak megint.

Viszont a Substrat Pro jó ötlet, ég és föld lesz a kettő :)
 
bekevertem egy kis easy carbot vízzel, majd az egyik mohás ágra ráfecskendeztem
Szia!

Ezzel érdemes vigyázni, mert a mohák nem igazán bírják a carbot.
A szűrőanyag minőségi csere lesz. :) Sajna az én szűrőmben is van még valamennyi lávakó... már alig várom, hogy lecserélhessem valami értelmesre. :)
 
...lépcsőházi automatán keresztül csinálom...
Ez jó ötlet, utána nézek ennek a szerkentyűnek. ;)
...Esetleg JBL Filterstart-ját is tolhatnál a szűrőbe...
Mindenféleképpen érdemes a szűrőbe is meg a vízbe is többször baktériumkultúrát adagolni pár napig...
Stevo, Dobti köszönöm a válaszokat. Sajnos sejtettem, hogy több hónap munkáját húzom keresztbe. :banghead: Sajna most 7végén szűrőbe adagolható baktériumkultúrát nem tudok beszerezni, Zsámbékon szűkösek a lehetőségek ilyen szempontból. Viszont hétfőn beszerzek és utólag beadagolom.

Ezt milyen gyakran kellene megismételni (mármint a szűrőbe adagolható bacikultúrát)? Hetente többször?
Hogy megússzam az algabummot, jövő héten - a 2 Miatyánkon kívül :) - minden nap csinálok 25%-os vízcserét, illetve hétvégén a szokásos 50%-ost. Mellé pedig minden vízcserekor adagolok egy kupak nitrivecet.

Szerintetek ez jó megoldás vagy ártok vele? Illetve a gyakoribb vízcsere miatt a tápozást hogyan módosítsam?

Az élőlények miatt meg éjszaka járatom a levegőztetőt.
Szia! Ezzel érdemes vigyázni, mert a mohák nem igazán bírják a carbot. :)
Eddig szerencsére jól bírták, 1 hetes kúra volt, ami jól is sikerült, eltekintve a végétől. Carbot eddig is adagoltam napi szinten és maradt ugyanaz a mennyiség, csak most pár percre célirányosan kapta egy terület.
 
Sajnos a baciknak búcsút inthetsz! A nitrivec jó ötlet, a vízcsere szintén. Ami jól jöhet még az 2 Miatyánk... :D Esetleg JBL Filterstart-ját is tolhatnál a szűrőbe, főleg az új anyagokra, kb 1000 peták, de hasznos és tanulópénznek sem utolsó. ;)
Fejlemény, hogy végül mégis sikerült szereznek JBL filterstartot. (y) Szeretnék egy kis tanácsot kérni, hogy ha már kinyírtam az összes baktériumomat, kicserélhetem szerintetek mind a 2 tartályban a szűrőanyagot? (lávakő és siporax --> mindkettőt substrat pro-ra)
 
Fejlemény, hogy végül mégis sikerült szereznek JBL filterstartot. (y) Szeretnék egy kis tanácsot kérni, hogy ha már kinyírtam az összes baktériumomat, kicserélhetem szerintetek mind a 2 tartályban a szűrőanyagot? (lávakő és siporax --> mindkettőt substrat pro-ra)

Muki!
Én is jártam már így, elég cinkes a dolog. Ilyenkor a még kellemetlenebb lépés benne ha a sok időre lekapcsolt szűrőt újraindítod, mert a halott baktériumok tömkelegét visszafújod az akvárium vizébe, ezzel még jobban terheled. Mindenképpen cseréld ki szerintem substrat pro-ra mivel a régiek nem csak halott bacitelepeket tartalmaznak, hanem el is vannak tömödve nagy %-ban. A 2 Miatyánk mellé még mormolj el egy Üdvözlégyet is! :D :D
 
Muki!
Én is jártam már így, elég cinkes a dolog. Ilyenkor a még kellemetlenebb lépés benne ha a sok időre lekapcsolt szűrőt újraindítod, mert a halott baktériumok tömkelegét visszafújod az akvárium vizébe, ezzel még jobban terheled. Mindenképpen cseréld ki szerintem substrat pro-ra mivel a régiek nem csak halott bacitelepeket tartalmaznak, hanem el is vannak tömödve nagy %-ban. A 2 Miatyánk mellé még mormolj el egy Üdvözlégyet is! :D :D
Köszi a tippet Lóci! 50%-os vízcsere megtörtént. Szűrőben az anyagok kicserélve (alsó rekesz: szivacs, substrat pro, felső rekesz: substrat pro, perlon). Beletoltam mind a 10 ml JBL filterstartot, plusz egy kupak nitrivecet a vízbe.

Vízcsere gyakorisággal és mennyiséggel szerintetek mi legyen (napi 25%-ot tervezek 1 hétig)? Tápozást és carbot folytassam ahogy eddig? Vagy az eddigi heti 2 adagot osszam el 7 napra és minden nap adagoljam?
 
Szerintem ha heti 7 vízcserét csinálsz akkor oszd le a tápokat a 7 napra, mert ha csak kétszer adsz lehet hogy nem lesz annyi ideje a növényeknek hogy rendesen felvegyék a tápanyagokat :)
 
Lehet újabb hibát követtem el... A substrat prot mielőtt bepakoltam volna a szűrőbe át kellett volna öblíteni, mosni? Elég opálos lett az víz, ahogy beindítottam a szűrőt. Dobozon nem találtam erre utaló infót. Vajon most visszaszedjem és átöblítsem?

Remélem nem most tömítettem el az új szűrőanyagot...
 
Back
Oldal tetejére