• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

A napokban indult újra a scapefu podcast. Az egyik epizód az EAPLC és a színfalak mögötti munkáról szól. Nem HAC, de azért linkelem, mert talán segít megválaszolni néhány kérdést ami a versenyekkel kapcsolatban felmerül. Pontozás stb. Még ha érintőlegesen is néhány téma ügyében.

http://scapefu.com/behind-scenes-eaplc/

Mivel fórumon és facebookon is találkoztam már csalódott véleményekkel az eredményekkel kapcsolatban, ha gondoljátok írhatok egy kicsit bővebben a pontozásról és úgy egyáltalán a versenyekről, hacról.

A csalódás valahol természetes velejárója minden versenynek. Hazudnék, ha velem nem történt volna meg korábban.
Vagy mert jobbat vársz, mert erősebbnek érzed magad mint a többiek, esetleg a többieket érzed a tiednél gyengébbnek általánosságban. Esetleg a környezeted hiteti el veled, hogy a tied a legjobb.
Így mind1 mit és hogyan csinálnak a versenyeken, mindig lesznek olyanok akiknek nem jött be a számítása, akik emiatt csalódottak lesznek.

A csalódás ha olyan irányba fordul, hogy a kritikákat megérted és a következő alkalomra javítasz rajta, biztosan jobb leszel.
A baj az amikor nem halljuk meg a kritikát vagy nem akarjuk meghallani és megfordul a dolog elkezded mindenben a hibát keresni.

Van persze olyan, hogy egy pontozó pl bénán pontoz ezeket az embereket később lecserélik minden versenyen. Láttunk már ilyet IAPLC-n, de a HAC-on sem véletlenül cserélgettük a külföldi pontozókat korábban.

Visszatérve a kritikára. Eddig kétféle véleményt olvastam. Szimpátia alapján döntünk, vagy tápozás (lehetne bármilyen más termék is) alapján döntünk.

Mindkettőre ezt tudom írni amit egy facebook beszélgetésbe ma megtettem már:

A szimpátiával nem értek egyet. A legtöbb versenyen értékelési szempontok vannak. Pont azért, hogy ne szimpátia, név, arc, termék, politika stb alapján döntsenek a pontozók. Nálunk összhatás, kreativitás, természetesség szerint pontozódik. Az összhatás viszont olyan pont amire érdemes sokkal jobban odafigyelni, mert a teljes elérhető pontszám nagy százaléka ebből tevődik össze. Ebbe bele tartozik nagyon sok dolog ezért ha jól sül el valami felerősítik egymást a paraméterek, ha viszont gond van lehúzhatják az össz értékelést. Növény kondi, egyediség, fotó, halak, növények együttes hatása, dekorok természetessége aránya, optikai arányosságtól minden más stb. Ebből a sorrendből hiányzik a szimpátia. És sok más dolog is ami off és szerintem nincs helye a versenyeken. Ha előtted van 50-100 akvárium egy idő után pont értékeket tudsz rendelni ahhoz a látványhoz ami előtted van. Konkrétan ránézel és azt mondod 70 pont. A másikra meg 58. Ettől persze még szubjektív egy verseny, mert a bírák egyedileg pontoznak és nincs összebeszélés.

Az évek alatt ezernél is több akváriumot pontoztunk le. Ugyanazt a szisztémát használjuk a HAC-on mint bármilyen más világversenyen amire meghívnak pontozni.
Nincs idő, lehetőség és energia sem arra, hogy valaki után nyomozzunk, hogy megnézzük ki mit használ mivel tápozik milyen talajt használ milyen márkájú motyót. Nem fér bele az időbe és sok esetben nem is elérhető a pontozó lapokon.
Ezek az információk nektek szólnak. Akik később kíváncsiak az akváriumok adatlapjaira. Anno emlékszem én is IAPLC, AGA akváriumok adatlapjaiból építkeztem. Egy kezdőnek sok hasznos információt ad mindez. A pontozóknak semmit.
Nincs szükség arra, hogy megtudjuk 2 vagy 4 csővel világítod az akváriumot, mert a végeredmény számít. Ugyanez igaz minden másra.

Az egész pontozás akkor áll össze amikor a galéria képi formát ölt és a sorszámok, pontszámok fotókra cserélődnek. Ez az a pillanat amikor általában úgy érezzük a pontozás jól sikerült, a sorrend erős és az első x helyezet valós képet ad az értékekről.
Ez az amit a pontozók már nem tudnak kontrollálni. Ők ugyanabban a pillanatban szembesülnek döntésük következményeivel.

Akinek idén nem sikerült vagy nem jött be a számítása ne csüggedjen. Minden évben több verseny is van és lehet próbálkozni, vagy legközelebb egy új layouttal küzdeni.

A magyar mezőny nem világ mezőny, nem IAPLC vagy AGA, EAPLC ami nemzetek csatája. De azért az első helyekért itt is küzdeni kell. Egy 5 vagy 10. hely ugyanúgy erősnek számít. Mert sok szép akváriumot építettetek és építetek minden évben.
 
Gondolatok II :)

Volt olyan korábban, hogy valaki pl olyan növényt használt amit a többség nem tud megtartani beleértve magamat is. pl Utricularia.
Van amikor valaki egy rossz élethelyzetből hozza vissza magát.
Amikor 2 csővel csinálsz olyat mint mások néggyel.
Amikor havi 1 vizet cserélsz és ahhoz képest milyen jól áll az akvárium.
Amikor minimál karbantartással üzemelteted a kerted míg más 2 naponta tolja a vízcseréket, hogy jobb eredményt érjen el.
Amikor valaki a szűrő márkától várja, hogy szebb legyen az akváriuma vagy épp valami mástól.....

Ezeket szintén nem tudjuk figyelembe venni. Mert pontok szerint értékelünk.
Ezzel nem leértékelni akarjuk az egyéni teljesítményeket, egyszerűen csak nem ez a feladatunk. Ilyen dolgokra pl hasznosabbnak tartom az általunk kitalált különdíjat. Pl legjobb növényes vagy az év felfedezettje.
Akármennyi ilyen jópofa elismerést ki lehet találni. Csak a szervező fantáziájától és pénztárcájától függ a dolog.

Hogy ki mit használ, milyen DIY megoldásokkal trükközte meg a dolgot mellékes. Pl az egyetlen Super Jet 1200-as szűrővel működő akvárium a normálban csak a 11. helyre fért be. Az első hely egy tetra 1200 lett.
Világításban most nézem Takarics Laci akváriumát. DIY HQI.
A második akvárium Péter András akváriuma szintén Tetra 1200 és Quad lámpa. A harmadik hely tetra szűrő. Nem akarom folytatni mert még ötleteket adnunk a Tetra magyar képviseletnek a reklámra.

De ebből is látszik, hogy ezen felesleges rugózni. Jó akvárium kell ez a lényeg. Olyan ami elsőre elrabolja a pontozók tekintetét. Amit utána bármikor visszanézel azt mondod ez a kedvenc. A szerelem. Nekem Takarics Laci akváriuma volt ez idén.
 
Gondolatok III :whistle:;)

Stílusok.

csakakövesminimáljapánamanostyle akváriummal lehet nyerni....

Amennyire pl az IAPLC versenyeken a nagy merítésből némi összefüggést lehet találni időnként, itt a kis létszámú nevezések miatt annyira nem.
Elég megnézni a sorrendet. Köves, fás, homokos, makett, erdő minden van itt. Aki ez alapján akarna egy nyerő dolgot kiemelni annak külön kezet szorítok.

Nem számít, csak egy jót kell építeni ami a pontozási kategóriák szerint erős helyen végezhet.
 
Gondlatok IV - ez mára az utolsó nem fárasztalak titeket......

Szubjektivitás

Ízlés, tudás, világnézet, tapasztalat mi a túró ez? :)

Hát igen ahogy a versenyeken szereplő akváriumok változatosságát szeretjük a véleményezés is egy kicsit ilyen.
Ahány pontozó annyi eredmény. Az esetek többségében néhány akvárium helyezést leszámítva összecsengenek ezek, de vannak egész kirívó esetek.

Pl nekem is ma volt lehetőségem először beszélni @Cecska Tibcsivel a versenyről ebéd közben. Nála az idei normál első akvárium nem az első helyen végzett. Elmondta mit talált benne amiért nem a legjobbra értékelte.

De beszélhetnék magamról is... a galériát végignézve van olyan akvárium amit előbbre szeretnék. Nem azért mert haver, mit használt, milyen jó fej vagy régi fórumos (mert ezeket ugye nem értékeljük), hanem azért, mert véleményem szerint erősebb mint amit az össz értékelés kidobott.

Hogy egy példát említsek Sebe István nano 5. helye. -- hozhattam volna más példát is természetesen. Szerencsére sok szép akváriumot küldtetek (nem győzöm ismételni magam)

nano-023.jpg

Szóval ez a szubjektív vélemény. Valószínűleg nekem ez az akvárium többet mond, mert a felépítmény, a részletesség, arányosság, fotó, tisztaság stb miatt különlegesebbnek érzem.

Pl az EAPLC versenyen fotózást és össz benyomást pontozok általában. Dave Chow kreativitást. És ez picit meg is mutatja a különböző skilleket amitől egy vélemény lehet szubjektív egy adott akváriumról.
Nem azért mert ellenlábas, mert mást használ, mert tegnap nem köszönt, mert még életében nem vett egy barna parvulát sem a GA-ból :)

Szóval próbáljunk túllépni a negatív gondolatokon. És fókuszáljunk arra mit csinálhatnánk legközelebb. Kár bármilyen verseny tisztaságát, értékét lerombolni.
Attól mert egy akvárium 10. még brutálisan gyönyörű is lehet. A pontszámok alapján idén esetleg máshogy értékelődött. De a versenyben lévő legtöbb akvárium olyan, hogy a hétköznapokban bárki elfogadná, egy halandónak maga a csoda és attól mert pontszám alapján x. lett egyáltalán nem jeleni azt, hogy kevésbé tetszene mint az első 3.

A futóversenyen is csak 1 dolgot néznek. A másodpercet ami alatt lefutod. Hogy milyen volt a felkészülés, milyen technikát alkalmazol, mennyire jó az izomzatod és a mozgásod, ki a szponzorod és mennyire nagy név vagy ez a végén nem számít.
 
Én nem nagyon fogok értesítve lenni, úgyhogy valaki árulja el tényleg, mikor lesz a balhé, ellenkező esetben nem lesz kocc birssel, pupákok!!! :D

Megszüljük mi legyen.

Fent én próbáltam lelket önteni azokba akik csalódottak vagy nem értik az eredményt. Néha pedig nekünk is kellene egy ilyen lelkifröccs. :(
Pl ne a sok negatívummal foglalkozzunk hanem menjünk előre. Legyen díjkiosztó, mert ez fontos és szuper találkozni mindenkivel. Szüksége van a hobbinak rá.

Szóval aki díjkiosztót szeretne és szeretne talizni, kérem nyomjon egy lájkot erre a posztra. Ez segít megerősíteni, hogy szükség van rá és ne menjünk el abba az irányba mint pl az ADA. Hogy neten megköszönjük és kipostázzuk az ajándékokat.
Ez lényegesen egyszerűbb lenne nekünk is. Az átadót csak miattatok rendeztük minden évben.
 
Megszüljük mi legyen.
Fent én próbáltam lelket önteni azokba akik csalódottak vagy nem értik az eredményt. Néha pedig nekünk is kellene egy ilyen lelkifröccs.
Pl ne a sok negatívummal foglalkozzunk hanem menjünk előre. Legyen díjkiosztó, mert ez fontos és szuper találkozni mindenkivel. Szüksége van a hobbinak rá.
Szóval aki díjkiosztót szeretne és szeretne talizni, kérem nyomjon egy lájkot erre a posztra. Ez segít megerősíteni, hogy szükség van rá és ne menjünk el abba az irányba mint pl az ADA. Hogy neten megköszönjük és kipostázzuk az ajándékokat.
Ez lényegesen egyszerűbb lenne nekünk is. Az átadót csak miattatok rendeztük minden évben.


Vik, ha van rá szükség cipelni meg ilyenek, lennék kommunista szombat. S van jó pár arc, akit nem látok egész évben, de igény meg vóna rá :)
 
Jah és még egy gondolat, de most már tényleg az utolsó..... :)

Szóval verseny verseny verseny... az egész egy geronimo utáljuk a versenyeket :)

Van aki kifejezett versenyre épít, van aki nagyon magas színvonalon akvarizál a hétköznapokban és aki csak úgy elvan.

A versenyen ezek az akváriumok mind összefutnak. A HAC nem egy IAPLC, ahol több száz olyan akvárium van az élmezőnyben amit versenyre húztak fel.
Itt elég nagy számban szerepelnek sima hétköznapi akváriumok, ami csak a buli kedvéért és a hobbi szeretetéért kerül be a versenybe.
A hétköznapi szó nem negatív értelemben értendő. Egyszerűen nem az a habitus mentalitás rákészülés mint egy verseny akinál. Ettől még lehet sokkal jobb mint amit kifejezetten arra építenek.
Mert a rutin, gondoskodás, kertészet magasabb színvonalon van jelen a hétköznapiban mint a versenyes változatban.

Szóval a versenyek jók. Hiába írja valaki hogy nem versenyre építette, nem akart versenyezni stb. A verseny csak egy része.
Amióta megcsináltam a galériát már legalább 30x néztem meg az oldalt. Jó érzés ennyi szép akváriumot egy helyen egy csokorban látni. Nélkületek ez a verseny ma nem lenne. Úgyhogy tényleg mindenkinek jár a köszönet azoknak is akik eleve nem nyerő szándékkal neveztek vagy a mezőnyben hátrébb végeztek mint a nyertesek. (y)
 
Megszüljük mi legyen.

Fent én próbáltam lelket önteni azokba akik csalódottak vagy nem értik az eredményt. Néha pedig nekünk is kellene egy ilyen lelkifröccs. :(
Pl ne a sok negatívummal foglalkozzunk hanem menjünk előre. Legyen díjkiosztó, mert ez fontos és szuper találkozni mindenkivel. Szüksége van a hobbinak rá.

Szóval aki díjkiosztót szeretne és szeretne talizni, kérem nyomjon egy lájkot erre a posztra. Ez segít megerősíteni, hogy szükség van rá és ne menjünk el abba az irányba mint pl az ADA. Hogy neten megköszönjük és kipostázzuk az ajándékokat.
Ez lényegesen egyszerűbb lenne nekünk is. Az átadót csak miattatok rendeztük minden évben.
Na fiúk, itt az ideje legalább 5x álnévvel beregisztrálni és nyomkodni a lájkokat.
 
Nekem van pár kérdésem ami elsőként beugrott. Csak így első bálozóként. Ennyi bírálatot kaptatok a pontozás milyenségére? Ezek az elégedetlenkedő hangok hol szólaltak fel? Vagy neked ment privátban, hogy mondjatok le, mert sok vásárlót veszítetek? Esetleg a boltban csapkodták oda a vásárlók a lillyket az asztalhoz igazságot követelve? Facebookon bármelyik helyezett tette ki a fotóját, maguk mellé ültek le a székre az emberek a csodálattól és ömlöttek a lájkok. Itt a fórumon is mindenki tisztelettel gratulált mindenkinek. Szerintem meg minden jól ment a pontozásban ti vagytok a szakemberek én nem kérdőjelezném meg, mert nincs rá alapom. Morálisan is aggályosnak tartanám, mert például az én helyezésem sokkal rosszabb lett volna ha nem hallgatok rátok amikor tanácsoltatok valami okosat. Sőt úgy gondolom több mindent kellett volna megfogadnom! Így én elégedett vagyok a 22. helyemmel .Illetve nyilván nem, de a képzelet és a valóság azért más :D
 
Nekem van pár kérdésem ami elsőként beugrott. Csak így első bálozóként. Ennyi bírálatot kaptatok a pontozás milyenségére? Ezek az elégedetlenkedő hangok hol szólaltak fel?

Lehet csak az utóbbi időben összegyűlt dolgok hozták elő belőlem tegnap. Lehet azért ilyeneket olvasni és nem akartam elmenni mellette, hogy nem válaszolom meg.
Lehet a scapefu adása ahol jurijs a verseny függetlenségét tárgyalja adta meg a lökést tegnap.

Igazából a legtöbb versenynek nagyjából ugyanez a forgatókönyve. Nyertesek és vesztesek. És a versenyek után a bírálói hangok is szép számmal ott vannak amíg lecseng a verseny körüli mizéria :)

Facebookon bármelyik helyezett tette ki a fotóját, maguk mellé ültek le a székre az emberek a csodálattól és ömlöttek a lájkok.

Igen ez nagyon szuper :) (y)

Itt a fórumon is mindenki tisztelettel gratulált mindenkinek.

:)(y)
 
A Green Aqua Facebook-ra feltettem a nyerteseket a minap.

Szubjektivitáshoz remekül passzol, hogy pl a nanok között. A második kapta a legtöbb lájkot, az első lett a második és a harmadik maradt a harmadik.
A második Bodorkos Dániel akváriuma kétszer annyi lájkot kapott mint az első.

A normál első hozta a lájk elsőséget is. Sok megosztás sok lájk.
A második harmadik helyet cserélt. Így Viktor akváriuma több lájkot és megosztást kapott mint a második. :) (y)
 
Back
Oldal tetejére