• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Genshirin

Sziasztok!

3 hete múlt, hogy elindult az aki. Most így nézünk ki:

18244624634_e517576a85_b.jpgIMG_0957 by Zoltan Lenart, on Flickr

Nagyon komoly változást nem látni azon kívűl, hogy a bazalt súlyozóköveket a redmoor-okon baloldalt lecseréltem az egyébként használt kőre, meg néhány növény kicsi eltünedezgetett.
Nade: ha valaki látta volna egy hete, talán még sokatlátott öreg akvamedve létére is csak annyit mondott volna, hogy öcsém, ennek annyi, tegyél bele inkább hörcsögöt....
Könnyeimmel küszködve kapartam, fülpiszkálóztam, csipeszeztem, fogkeféztem az algát mindenhonnan. A hideg rázott néha, amikor ránéztem, de csak a fórumon sokat ismételgetett szavak csengtek a fülemben: "türelem, türelem, türelem"

Két és fél hét után döntöttem úgy, hogy jöhetnek az aki mondhatni standard első lakói. Nyolc Manó és négy Ottó. Százkilométeres út után szó nem volt megszeppenésről, besokkolva bújkálásról, úgy szabadultak rá a terüljterülj asztalkámra, hogy leesett állal és persze egyre szélesedő mosollyal bámultam őket lámpaoltásig.
Öt napja vannak meg, de nagyjából rendbe rakták az akváriumot. A fissit le akartam szedni a redmoor-ról, de most úgy látom, talán az is rendbe jöhet. Ma már nem nőtt vissza a több centis hajalga, ha a Manók végre rámerészkednének, rendet tudnának benne vágni, csak úgy látom hogy a vízfelszínhez nagyon közel van, nagy a fény, és vhogy nem mernek belemenni.

Ami viszont kicsit elszomorított ma, hogy az egyik Manónak mintha valami baja lenne. Csak a hátán úszik, vagy inkább cikázik, amikor megmozdul. Többiek jól vannak, találtam néhány levedlett páncélt is.

Növényfronton annyit mondhatok, hogy Rotala bonsai és Pogo elvérzett, múlt héten vettem nem zselés pogot, de úgy látom Ő is el fog mállani. Az MC meglepő módon nagyon gyengélkedik. Hoz pici új hajtásokat, de a gyökér közelében elrohad, így a friss levelek leválnak, és a víz felszínén kötnek ki. A 3 hete elültetett növényeim olyanok, mintha csak a szentlélek tartaná őket a talajban, egyszerűen nem akarnak legyökerezni a tropica táptalajba.

Vettem még egy növényt, aminek még nem néztem meg a nevét, de tuti nem ebbe az akiméretbe való. Eleve úgy vettem meg, hogy látszik, hogy egy nagy bokorról levágott ágak vannak csokorbafűzve, leszúrás után az egyik egy nap alatt nőtt 5 centit. OMG, holnap kibújuk a vízfelszínre. De legalább gyorsan nő, és felveszi a tápanyagot, majd lecserélem valami másra. Hátul van, olyan zellerszerű :)
 
Ceratopteris thalictroides az új jövevény. Lehet hogy ösztönös választás volt, mert azt írja róla tropica katalógus, hogy jó kezdő növény kisebb akváriumba, mert viszonylag gyorsan nő, és felveszi a tápanyagokat az algák elől....
 
Sziasztok!

Több, mint 6 hónapja nem jelentkeztem a naplóval, annak ellenére hogy nem lankadó lelkesedéssel folytattam a hobby-t. Sokat szenvedek a mai napig is az akival, de rengeteg tapasztalatot szereztem az elmúlt hónapokban, és ez a legfontosabb számomra. Sok tanácsot kaptam, bár az aktuális kérdéseket az üzletekben beszéltük meg, nem voltam aktív a fórumon. Lássunk néhány képet
 
2015. július ... növények szenvednek, folyamatosan elolvadnak az új növények, küzdünk

23199810509_bd2939fbfa_b.jpg
150729[/url] by Zoltan Lenart, on Flickr[/IMG]
 
A júliusi képhez talán annyit, hogy 2 hétig külföldön voltam, itthon meg a nyár legnagyobb hőhulláma tombolt, félve léptem be a lakásba, de ehhez képest szépen bedúsulva, viszonylag rendben átvészelte az időszakot. Tápadagolót építettem be, hiba nélkül tette a dolgát
 
És a mai állapot

A fissi óriásira nőtt, beárnyékolt minden, úgy döntöttem kipróbálok valami mást. A nagy redmoor ágra karácsony mohát raktam, ami most még gyalázatos állapotban van. A brutálisan elszabaduló fonalalga ellen bevetettem néhány rózsamárnát múlt héten. Sajnos elég kifejlett egyedeket tudtam csak szerezni. kb. két nap alatt rendet vágtak az akiban, de utána két nappal szétcincálták az egész akit. Leszaggatták a karácsony mohát (beborítja éppen az MC-t), a pogostemon erectust lerágták. Az MC-t teljesen újratelepítettem jobb oldalon, és végre fél év után egészségesnek néz ki, szépen gyarapodik.



22939508854_6ebf1de2ba_b.jpg151206 by Zoltan Lenart, on Flickr
 
Sziasztok! Néhány update év elejére

23524454824_f1e13bac12_b.jpgP65_2016_0103_5 by Zoltan Lenart, on Flickr

24126495596_b1a983f76c_b.jpgP65_2016_0103_4 by Zoltan Lenart, on Flickr

23525012373_06203eb6d1_b.jpgP65_2016_0103_3 by Zoltan Lenart, on Flickr

23523121964_4c5a6a867a_b.jpgP65_2016_0103_2 by Zoltan Lenart, on Flickr

23522873674_82e7d0ea54_b.jpgP65_2016_0103_1 by Zoltan Lenart, on Flickr

Éppen takarítás, nyírás, rendezgetés előtt vagyunk, de nekem leginkább ilyenkor tűnik természetesnek az egész aki. POgostemon erectus jobboldalt kihajtott a galád rózsamárnatámadás után, most lehet őket toppolni. Algám van, a redmoor-on lévő karácsony/fissi kombó erősen algás, holnap az is csere a tartalék algamentes karácsonyi csokorból.
Ecset szintén beköszönt, de a szűrő tisztítása óta elmúlt a nagy támadás, viszont a meglévőt még ki kell takarítanom.

Továbbra is úgy tekintek rá, mint egy tanuló akira, ami inkább egy növénynvelde (vagy inkább kísérleti központ), mint inkább egy tudatos scape, de a 2015-ös HAC nevezettjeit nézegetve, úgy döntöttem hogy jövőre már összerakok egy olyan scape-t, amit nevezek is, csak azért hogy magamat el tudjam helyezni a hobbiban akvakertészként is.
 
Az utóbbi időben nagyon beleszerettem a garnélákba. Gondolkodtam egy kisebb aki indításán garnikkal, de sajnos a növényekről én nem tudok lemondani, ahogy látom elég sok kompromisszummal jár, ezért elvetettem (meg a @keszalvo doktor úr által leírt akváriumgyűjtögető betegség sem fertőzött még meg egyenlőre).

Az lenne a garnélás szakikhoz a kérdésem, hogy egy ilyen lágyvizes high-tech növényes akiba, természetsen figyelembe véve a korlátokat, milyen garnélákat tarthatok? Most vannak nálam RC-k, Sakurák, és persze néhány Amano, köszönik jól vannak a 150 TDS, 5.5 Kh, 6.7 konstans ph értékkel. Egyenlőre csapvízzel keményítem vissza az RO-t, de átállok a visszasózásra, ha szükséges.
Jó lenne néhány szép színvariációt tartani (csoki sakura, rili?), nem feltétlenül probléma, ha később összemalackodják egymást (hogy cenzúraképesen fejezzem ki magam). Eltér a vízparaméter igényük az RC/Sakura változatoktól?
Tigris esetleg? Mivel nem Neo fajhoz tartoznak, még a jelenlegi garnikkal is meglennének? Tudok nekik megfelelő életteret biztosítani?
@Tibi, @keszalvo? @everekea? @szentgyo? bocs, hogy név szerint is nektek szegezem a kérdést, de kicsit kilóg a kérdés a napló keretei közül, azt meg nem látogatják tömegek :) :)

Nem vagyok egy topiknyitogató típus, de talán lehetne egy ilyet nyitni. Sokan koncentrálnak inkább csak a növényekre, de néhány szép garnélát azért szívesen látnának az akváriumukban...

Z
 
Én taiwanokat tartok high tech akváriumban, köszönik jól vannak. Volt RC-m is, de ők annyira nem komálták a lágy vizet. Talán a víz keménységed és a pH-d értékeihez nézz garnélát, CO2-től, növény táptól, erős szűréstől nem lesz bajuk.
 
Talán a víz keménységed és a pH-d értékeihez nézz garnélát
Szerintem @Lenartz pont ezt szerette volna, ha valaki (mondjuk Te :notworthy:) leírja neki, hogy mi jöhet szóba a megadott vízparaméterei mellett. Melyik az a faj, ami ebben vígan elvan és melyik az, amelyek minimális változtatással még tarthatók ilyen körülmények között.
Én is megköszönném, ha valaki ezt így konkretizálná, mert garnéla-témában elég nagy kesze-kuszaság van a fejemben a sokféle elnevezés miatt és hasonló terveim vannak.
Nagyon hálás lennék én is egy felsorolásért (mondjuk a Lenartz vizéhez igazítva a felsorolást)
Köszi
 
:) Igaz, figyelmetlen voltam. Ajánlom a német garnélás webshopokat információ szerzés végett. De legegyszerűbb, ha Szentgyo-t megkeresitek!
 
Én eddig csak RC-ket tartottam csapvizes akváriumban,aztán jöttek a tigrisek ,náluk visszasóztam az RO vizet 130-as TDS-re ,igaz KH/GH+-al.Most taiwanokat tartok,náluk nem vált be ez a KH/GH+-os sztori ,mert nem komázzák a magas KH-t.Mára csak Salty GH+-t adagolok a vízhez 130-ra beállítva a TDS-t.Élnek ,elvannak, szaporodnak;)
 
Az én tapasztalatom hogy a tigrisek elég agresszívek a többi garnélával szemben. Legalábbis nálam elég rendesen elnyomták a blue dream-eket amíg egy akváriumban tartottam őket. Bár lehet nagyobb akváriumban ez nem annyira látványos.
Nem megették a többit, csak épp minden kaját elraboltak a kisebb fajta elől. Még az ifjonc tigrisek is...
 
Ezt a TDS témát nálam problémásnak látom. Elmondom, hogy Én hogy csinálom a vízparaméterek beállítását, lehet hogy egészen tévúton járok, ha így van szívesen várok minden észrevételt.

A lényeg, hogy egy nagy öreg azt mondta nekem, ahhoz, hogy a növényeim fel tudják venni a bevitt tápanyagot, ne legyen túl alacsony a KH (?). Emiatt csináltam azt, hogy beálltam a 120-as TDS-re cserevíznél (és itt a hangsúly a cserevíz!) Ez a 120TDS nálam ~ 5.5 KH. Mivel csapvízzel keményítek vissza, növelem a kh-t és gh-t egyaránt
Ehhez be van lőve egy bubiszám, felkapcs/lekapcs idő fényhez és co2-höz, és így nagyjából állandó a co2-m (villanygyújtáskor és oltáskor is 6.7 a ph).

Azonban az akiban a TDS hét végére felmegy 160-170-re, amihez ha hozzájön a heti 50% cserénél a 120, az leviszi 140-150 közé, ami aztán a következő héten újra felkúszik. Nos, az egyik kérdésem az lenne, hogy ez a TDS ingadozás hazavághatja-e az érzékenyebb garnélákat, és ha igen akkor mit tehetnék ellene. Hozzáteszem, hogy az akiban semmi sincs, ami keményítené a vizet (megkövesedett fa, redmoor, tropica agyag talaj) Lehetséges, hogy a beadagolt tápokat nem veszik fel a növények, és hét végére szépen felgyűl az akiban? Ebben az esetben az ilyen TDS növekedés ugyanúgy ártalmas az érzékeny garnikra?

A fentiekből is látszik, hogy egy kicsit szkeptikus vagyok az RO csak GH+-al történő visszasózásával, mert a kH-m szinte nulla marad. Okoz ez gondot a növényeknek? Csak halkan jegyzem meg, hogy nálam 1-2 kh-nál szenvedtek a növények, kaptam a tanácsot hogy emeljem meg, de a világot nem váltottam meg (ezzel sem, és minden mással sem) :)

Vélemény? Ne kíméljetek!

Z
 
Sziasztok!

Csak egy gyors fotó a mai vízcsere után. A rendrakás csak félig történt meg, jobboldalt újraültettem a pogostemon erectus ligetet, kicsit sikáltam az üveget (a zöld pont most valahogy nagyon tapadós kedvében van), és kivettem a nagy redmoor-t, letakarítottam róla az ecsetet, és leszedtem az algás mohát. Egyenlőre csupaszon hagyom. Vízcsere után tolok mindig egy kis bacit, de már a legalján volt a flakonnak, nem fért be a fecskendő, ezért nem a szívócsőbe fecskendeztem, hanem csak beöntöttem. Kicsit opálos is a víz, mivel a TF féle élesztőszerű és szagú kultúrát használom mostanában, néha meg a Seachem-et.
A háttérnövényeket nem raktam rendbe, majd hétvégén.

23901182900_a0ceec26b3_b.jpgP65_2016_0105_1 by Zoltan Lenart, on Flickr

Ja, hétvégén annyira bepipultam, hogy a Canon Powershot G15-tel nem lehet egy normális fotót csinálni (helyesbítek, én nem tudok!), hogy elkezdtem nézegetni a MILC felhozatalt. Erre ma egy kattintással sikerült egy viszonylag normálisat csinálni. Kell egy állvány. Ma megtette egy asztal, egy guriga papírtörlő és egy illatgyertyaüveg fejjel lefelé fordítva, rá a fényképező időzítve. Kézből nem tudok lőni, hiába tartom vissza a lélegzetem .... nem iszom eleget és remeg a kezem :) :)

Kösz, hogy benéztél!
Z
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére