• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech First down

GzsakSam

Kertész szaki
Szóval...

Én esküszöm, hogy a macska tehet mindenről! Ha nyár elején nem kellett volna neki szőrgombóc-feloldó száraztápot venni, nem fárasztanék itt senkit. De "az élet nem habostorta", ugyebár.
A közeli állatkereskedésben láttam meg először egy Hagen Betta Kit cuccot, ettől meg is lódult a fantáziám. Halam sosem volt még, de egy ilyen pici akármi jól nézne ki a szobában (macska mellett most kaméleon és ázsiai tigrisgekkó tulaj vagyok -és persze pár száz tücsök, csótány, sáska is a fauna része). A Betta kitről esküdözött az eladó, hogy az milyen klassz, de nekem voltak kétségeim, utána akartam nézni a miként-hogyannak.
Persze a google "segített"... Így találtam meg a Green Aqua Youtube csatornáját (
- az első "fertőző video), aztán magát a webshopot, illetve ezt a fórumot. Persze nem sokkal a kattanás után kezdődött a GA youtube 100 k nyereményjátéka, én meg hamar el is terveztem, hogy nyerek, és abból lesz csudaklassz betta-lak.

Persze nem nyertem, de akkor már elindultam a lejtőn...

Most itt tartok, hetekig csak olvastam, de most már naplót írok, mert kell egy csapat kocka!
Tervek vannak egyelőre, illetve megkezdődött a beszerzés, de néha el kéne némi segítség, remélem, kapok. :D
Az elképzelt setup a következő lenne:

Akvárium: Dennerle NanoCube, 20l (25x25x30 cm)
Talaj(ok): Dennerle Deponit Mix 1 kg, Scaper's Soil 4kg
Dekor: Dragon kő, Red Moor gyökér (már megvannak)
Szűrés: Eheim Classic 150 (ezt már beszereztem), Seachem Matrix, Eheim Substrat pro, Seachem Purigen töltelékkel + Eheim Flowpipe - szintén bezsákolva
Világítás: itt kellene először a segítség, több alternatíva van, de nem tudom, melyik lenne a legjobb: VAGY Dennerle Nano Style LED M - ez ugye a Dennerle gyári ajánlása a fenti kockához, és a GA-lámpás ajánló videójában is szerepel VAGY: ONF Flat Nano - ez is szerepel a GA-videóban, valamint többen dicsérik VAGY: Twinstar Light 300C, esetleg az
Aquael Leddy Smart Plant & Aquael Leddy Smart Sunny duóból egy-egy darab. Low-tech akváriumban gondolkozom, CO2 nélkül, de inkább "felül tervezek", az ONF, vagy Twinstar lámpát kezdetben takarékon működtetném, de még maradna tartalék, ha szükséges a növények szempontjából. (a sorrend nálam: ONF-Twinstar-a két Aquael együtt- Dennerle LED, de kérlek, ne hagyjátok rám!)
Tápozás: Sokaktól olvasom a fórumon, hogy a Green Aqua Micro/Macro/Seachem Excel szentháromság jó választás, de a GA-ban tett látogatáskor felhívták a figyelmem erre a tápra: https://greenaqua.hu/hu/dennerle-carbo-elixier-bio-500-ml.html - erről van valakinek tapasztalata?
Növények: egyelőre passz, egyelőre iránytűként a tropica.com növényajánlója alapján keresgélek, de tippeket/javaslatokat itt is szívesen látok.
Vízelőkészítők: Seachem Prime és indítóként Seachem Stability.
Lények: Yellow fire garnéla, Otocinclus affinis és persze egy betta, az egész herce-hurca oka. (több fórumozónál láttam, hogy működhet a felállás, ha a betta kerül be utoljára, remélem, nálam sem lesz gond)

Nos, az első lépést megtettem, a többiben segítsetek! Előre is köszi!
 
Szia,
Udv koztunk! ;)
Nem nehez megfertozodni, foleg ha belebotlasz a GA-s vonalba, totalisan megertunk, mi is hasonlo cipoben jartunk. :)

A betta miatt kompromisszumokat kell majd kotnod tobbek kozott a novenyvalasztasnal, mivel o a kicsit melegebb vizet kedveli, 25-26 fokon mar jol erzi magat, sok helyen a 28 koruli hofokot emlitik, ez viszont csak paroztatas vagy gyogykezeles eseten (ilyenkor meg magasabb, akar 30+ is lehet javasolt) indokolt.

Betta tipustol fuggoen (plakat, halfmoon stb) az aramlast is eleg alacsonyan kell tartani ami az akva tisztantartasa miatt neheziti a dolgot. Az eros fenyt sem szereti tulsagosan, ezert a fenykedvelo novenyek is kieshetnek (persze van kivetel, nalunk pl tok jol elvan szinte barmilyen noveny lowtechben. Kis reklam: 4seasons naplonk, de hatha talalsz benne segitseget is ;) ) . A kis kockaban az egyensulyt is nehezebb fenntartani, elso akvariumnak nem szerencses, de nem is lehetetlen feladat.

A garnelaval egyutt-tartas szinten betta fuggo, es sajat tapasztalat es tobb betta tenyeszto visszajelzese alapjan is azt mondanank, tok mindegy, mikor kerul be a hal. Ha olyan a szemelyisege igy is ugy is ki fog nyirni barmit, ami nem szimpi neki.

Sok segitokesz forumtaggal fogsz talalkozni, erdemes a javaslatokat megfogadni, ha a temaban jartas kollega segit.

Kozhelynek tunhet, de ami tenyleg a legontosabb, hogy turelmesnek kell lenned. Ertjuk itt azt hogy akva inditasa utan heteknek kell eltelnie mire nagyjabol beall az egyensuly es allatt kerulhet bele, vagy ha pl barmi borul, es valamilyen iranyba modositasz dolgokon, nem azonnal fogod latni a valtozast, foleg lowtechben stb. Olvass sokat, ez a forum tokeletes info forras, rengeteg idot elvesz mire ugy erzed megfelelo elmeleti tudast osszeszedtel, de meg utana is folyamatosan tanulni kell, valami mindig elo fog jonni amire nem szamitottal. :D

Nem pofazok egyelore tobbet, igy is eleg hosszura sikerult, szep hobby ez, a leirtakbol, milyen sokfele allattal van/volt mar dolgod, biztos menni fog es tetszeni fog. ;)
 
Utoljára módosított:
Szervusz,
A lények kifejezésen hangosan felröhögtem, köszönöm. Majdnem centire ugyanilyen vizekben evezek, ha érdekel mit (leginkább ne) csinálj, nézz rá a naplómra. Jó 7-8 éve nyúzok egy hasonlóm méretű kockát, volt már low-tech, volt már high tech, volt belőle kudarc meg kis sikerek is. Jelenleg egy gyönyörű Blood-dragon betta hím éldegél benne vidáman 2 oto- társaságában.

Ha megengedsz pár gondolatot a nanozással kapcsolatban. Vízcserét majdhogynem nem lehet túltolni. Baromi pici víztömeg, baromi törékeny egyensúly, minden változás villám gyorsan történik, esznél kell lenni nagyon. (tápozás, fény, CO2)
Lámpa egy érdekes kérdés, szerintem érdemes mindenképpen egy dimmelhető modellt választanod, hogy a későbbiekben tudd az igényeidhez szabni a fényerőt, esetleg kialakítasz egy high-tec környezetet. (Nálam is az, és működik bettával is 👍) Ezáltal biztosítod a lehetőséget egy következő scape-hez, és nem kell azonnal új technikát vásárolni.

Figyelj majd a vízkeménységre a garnélák miatt, nálam pl a nagyon lágy víz miatt nem játszanak, továbbá a betta is megtépheti őket, ezt egyede válogatja. (Marvin pl békés nagyon, kézből evős hal)
Olvasgass nanos, bettás naplókat, nézz youtube-on videókat, stb. Ja és az Eheim 150 kiváló választás volt. (lehet, hogy majd picit le kell folytanod az áramlás végett, de a 300lph amúgy sem egy tájfun.)

Nagyon sok sikert kívánok, és ha jön az alga, vagy egyéb gikszer, ne keseredj el, part of the game. Követni fogom a kocka útját!
 
Szervusz,
A lények kifejezésen hangosan felröhögtem, köszönöm. Majdnem centire ugyanilyen vizekben evezek, ha érdekel mit (leginkább ne) csinálj, nézz rá a naplómra. Jó 7-8 éve nyúzok egy hasonlóm méretű kockát, volt már low-tech, volt már high tech, volt belőle kudarc meg kis sikerek is. Jelenleg egy gyönyörű Blood-dragon betta hím éldegél benne vidáman 2 oto- társaságában.

Ha megengedsz pár gondolatot a nanozással kapcsolatban. Vízcserét majdhogynem nem lehet túltolni. Baromi pici víztömeg, baromi törékeny egyensúly, minden változás villám gyorsan történik, esznél kell lenni nagyon. (tápozás, fény, CO2)
Lámpa egy érdekes kérdés, szerintem érdemes mindenképpen egy dimmelhető modellt választanod, hogy a későbbiekben tudd az igényeidhez szabni a fényerőt, esetleg kialakítasz egy high-tec környezetet. (Nálam is az, és működik bettával is ) Ezáltal biztosítod a lehetőséget egy következő scape-hez, és nem kell azonnal új technikát vásárolni.

Figyelj majd a vízkeménységre a garnélák miatt, nálam pl a nagyon lágy víz miatt nem játszanak, továbbá a betta is megtépheti őket, ezt egyede válogatja. (Marvin pl békés nagyon, kézből evős hal)
Olvasgass nanos, bettás naplókat, nézz youtube-on videókat, stb. Ja és az Eheim 150 kiváló választás volt. (lehet, hogy majd picit le kell folytanod az áramlás végett, de a 300lph amúgy sem egy tájfun.)

Nagyon sok sikert kívánok, és ha jön az alga, vagy egyéb gikszer, ne keseredj el, part of the game. Követni fogom a kocka útját!

Köszönöm a tippeket! ( @tsokee neked is, a four seasons volt az első "sztorik" egyike, amiket itt végigolvastam)
Egyelőre még a tervezés/beszerzés fázisban van a dolog, kb egy hónap múlva tervezem az indítást, egy-másfél hétig naponta tervezek vízcserét, amit egy hónap alatt "ritkítanék" át csökkenő ütemben heti egy cserére. Ez -az itt olvasottak alapján- elég, hogy a lakók fokozatosan (először a garnélák-otok) beköltözhessenek.
 
Hasonló méretű (30x30x30) ONF nano flat-et használok dimmelve. A biológiai szűrést javíthatnád a szürőhöz sorba kötött tartállyal, ez kicsit a flowt is csökkentené, ami szintén hasznos.
 
A lámpa kérdés kipipálva, egy német webshopban akciós Twinstar 300EA-ra sikerült lecsapni, gyári dimmerrel. Papíron jövő hét közepére meg is érkezik a cucc, nagyon kíváncsi vagyok.
 
Lámpa update: A Twinstar megérkezett, nagyon szép darab, de: nagy. Mármint széles. Nagyon amatőr hibát vétettem: a 25 cm széles akvához 30 cm széles lámpát rendeltem. Töröm a fejem, hogyan tudnám áthidalni a problémát, de egyelőre ötletem sincs. Valaki valami tippet tud esetleg?
 
Lámpa update: A Twinstar megérkezett, nagyon szép darab, de: nagy. Mármint széles. Nagyon amatőr hibát vétettem: a 25 cm széles akvához 30 cm széles lámpát rendeltem. Töröm a fejem, hogyan tudnám áthidalni a problémát, de egyelőre ötletem sincs. Valaki valami tippet tud esetleg?
-Függesztés
-Üveg/plexilap alá
 
En ugy tudom vissza lehet kuldeni a termeket, ha nem jo.
Amugy meg ott az a szep oldalso butorlap csak megfelelo magassagban furni kell bele olyan alaku lukat, mint a twinstar profilja, atdugod rajta es kesz a tartod is :D
 
En ugy tudom vissza lehet kuldeni a termeket, ha nem jo.
Amugy meg ott az a szep oldalso butorlap csak megfelelo magassagban furni kell bele olyan alaku lukat, mint a twinstar profilja, atdugod rajta es kesz a tartod is
Tyű, ez pl nem szúrta ki a szemem! :) Remek, kösz!
 
Jól indul, de pár ágacskát még dobhatsz majd bele bátran!
Sajna sokat nem fogok tudni, még ezen kívül ázik egy másik redmoor gyökér, de faügyben nincs egyéb opció. (próbáltam azt is "beilleszteni", de annyira nem jött be) Ha sikerül, hétfőn keresek valamit a GA-ban, ha nem találok, egyelőre így marad.
 
Növényválasztással kapcsolatban kéne némi segítség, a következőkre gondoltam:
előre - szőnyeg jelleggel- Marsilea hirsuta-t terveztem, a kövek elé némi Staurogyne repens menne. A két oldalra Cryptocoryne wendtii 'Tropica' vagy Cryptocoryne wendtii 'Brown" kerülne. A kövek közé Anubias barteri 'nana'-t gyömöszölnék, a faágra némi mohát ragasztanék.
Hátsó fal két oldalára a Ludwigia palustris-Echinodorus 'Reni'-Echinodorus 'Bleherae' trióból kerülne kettő.
Ez így működhet? Sok/kevés? A marsilea-ból terveznék két adagot/csészényit, illteve a cryptocoryne-ből is, a többiből egy-egy "adag" a terv.
Ezeket is hétfőn szerezném be, addig- ha azt javasoljátok- még tudok mást tervezni.
 
Üdv.
Az Echinodorusok nagyra megnőnek, 20-50 cm-100 literesnél nagyobb akváriumba valók.
A Cryptocorynok is olyan 20-30 cm-esek voltak nálam, viszont vannak alacsonyabb fajtái. A C. Flamingó nálam elég alacsony maradt. Lobelia cardinalis dwarf kicsi marad. Rotala bonsai is szép kis növény-ezt van ahol Ammania bonsai-nak írják. Staurogyne repens még ami eszembe jut. A Green Aqua vagy a Tropica honlapján meg tudod nézni ezeknek a növényeknek az igényeit, méreteit.
 
Üdv.
Az Echinodorusok nagyra megnőnek, 20-50 cm-100 literesnél nagyobb akváriumba valók.
A Cryptocorynok is olyan 20-30 cm-esek voltak nálam, viszont vannak alacsonyabb fajtái. A C. Flamingó nálam elég alacsony maradt. Lobelia cardinalis dwarf kicsi marad. Rotala bonsai is szép kis növény-ezt van ahol Ammania bonsai-nak írják. Staurogyne repens még ami eszembe jut. A Green Aqua vagy a Tropica honlapján meg tudod nézni ezeknek a növényeknek az igényeit, méreteit.
Az Echinodorus-okat pl. pont a tropica oldalán láttam, lowtech növényként. https://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout43/5038 ebben a 30-as kockában is van, mind a kettőből. A C.Flamingonak tetszik a színe nagyon, de nem tudom, hogy CO2 nélkül is ugyanezt a látványt kapnám-e.
 
Back
Oldal tetejére