• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech First down

PH-d nem alacsony esetleg? Milyen vizparameter adatokat tudsz nekunk mondani? Visszaporgettem, nem lattam (ha irtad, bocsi a figyelmetlensegert) hogy milyen vizet hasznalsz (RO, csap, esetleg keverek).
 
PH-d nem alacsony esetleg? Milyen vizparameter adatokat tudsz nekunk mondani? Visszaporgettem, nem lattam (ha irtad, bocsi a figyelmetlensegert) hogy milyen vizet hasznalsz (RO, csap, esetleg keverek).
Teszt(ek)nek híján vagyok, a vízcsere kezelt csapvízzel megy (Stability, Prime).
 
Teszt(ek)nek híján vagyok, a vízcsere kezelt csapvízzel megy (Stability, Prime).
Ez akkor lehet egy ok, jo lenne ramerni, mert lehet tul kemeny, vagy szikes, esetleg tul sok szilikat. Nalunk par honapja valtozott nagyot a csapviz, korabban sokkal kemenyebb volt de szilikat problemank nem volt, most viszont harmad annyira kemeny de rengeteg a szilikat, ami miatt nem is tudjuk hasznalni, mert tiszta alga lesz tole a viz.
Rendes tesztekre erdemes lenne beruhazni legalabb az elejen, mert siman lehet hogy a rossz csapviz miatt feleslegesen szenvedsz. @Gyukker -t tudjuk ismet peldanak hozni, a szikes vizevel szivott az elejen, majdnem fel is adta, de milyen jol tette, hogy nem igy dontott. ;)
 
Ez akkor lehet egy ok, jo lenne ramerni, mert lehet tul kemeny, vagy szikes, esetleg tul sok szilikat. Nalunk par honapja valtozott nagyot a csapviz, korabban sokkal kemenyebb volt de szilikat problemank nem volt, most viszont harmad annyira kemeny de rengeteg a szilikat, ami miatt nem is tudjuk hasznalni, mert tiszta alga lesz tole a viz.
Rendes tesztekre erdemes lenne beruhazni legalabb az elejen, mert siman lehet hogy a rossz csapviz miatt feleslegesen szenvedsz. @Gyukker -t tudjuk ismet peldanak hozni, a szikes vizevel szivott az elejen, majdnem fel is adta, de milyen jol tette, hogy nem igy dontott. ;)
Ez izgalmas és felfoghatalan. Hogy tud ekkorát változni a vízminőség a VII. kerületben? Pár százalákot még eltudok képzelni, attól függően, hogy a Duna melyik mellékfolyójából kerül éppen több víz a mederbe. ...de ekkora változást...?
Jó lenne egy "vízművek-es" hobbytárs hozzászólása, válasza.
 
Hosszas küzdelem után végre sikerült tesztet beszereznem, az eredmények a következők (JBL Combiset plus Fe, valamint GH és SO4 csepptesztek):
KH:7
pH:8
GH:8
NO2:0,01
NO3:15
PO4:0,5
Fe:0,15
Ha jól értelmeztem a dolgokat, a pH-n kívül minden eredmény a "zöld sávban" van, de valahogy nekem mégsem kerek a dolog (talán még a vasat és a foszfátot kevésnek érzem).
Alga ugyan nem jellemző (némi barna a befolyón, de nem veszélyes), de a ludwigia palustris levelei sárgák és lyukasak, ugyanakkor a már a vízszint fölött van a teteje. A betelepített 7 garnélából négyen már feladták a harcot (kb hetente egy, tehát nem egyszerre), a maradékból viszont ketten is petések.
(Képet valamiért nem sikerül beszúrni, de képzeljetek ide egy petés yellow fire garnélát, meg egy sárguló levelű palustrist)
Van tippetek arra, hogy merre induljak?
(illetve az is érdekelne, hogy a petékből kb mennyi idő alatt lesz kisgarnéla?)
 
Alig három hónapos, de már elérte a pubertáskort...
Szőrösödik, és itt-ott némi hippis hosszú hajat is felfedeztem. Mit csinálok rosszul?
Tápozás: napi 0,3 ml Micro-Macro, napi 0,5 ml Excel.
Vízcsere heti 1 alkalommal, 50%
Ma szűrőpuceva is volt, perlon cserével egyetemben.

Vízcsere előtt teszteltem is egyet, az értékek:
KH: 8
PH: 8
GH: 9
NO2:<0,01
NO3:15
PO4:,0,4
Fe:0,05

 
Szia!

Ha még aktuális, szerintem adjál neki kicsivel több macrot. Én a heti tápozást jobban preferálom, főleg low techben. A ludwigiád meg vashiányos, tömködj a gyökeréhez tápgolyókat+ az a része amit nem ér rendesen fény, sanszos h mindig csúnya lesz
 
Alig három hónapos, de már elérte a pubertáskort...
Szőrösödik, és itt-ott némi hippis hosszú hajat is felfedeztem. Mit csinálok rosszul?
Tápozás: napi 0,3 ml Micro-Macro, napi 0,5 ml Excel.
Vízcsere heti 1 alkalommal, 50%
Ma szűrőpuceva is volt, perlon cserével egyetemben.

Vízcsere előtt teszteltem is egyet, az értékek:
KH: 8
PH: 8
GH: 9
NO2:<0,01
NO3:15
PO4:,0,4
Fe:0,05

A foszfát koncentrációt felemelném 3 szorosára, a vasat 5 szörösére.
.... de nem értek hozzá.
 
Adagoljak külön Ferro-Fosfo duóból, vagy emeljek valamennyit a macron? (én sem értek hozzá 🙂)
Külön szoktam, mert eltérő lehet az igény.
... vagy úgy értetted, hogy... a foszfátot a macroval(ban) együtt emelnéd? Szerintem azért nem lenne jó a macro-t emelni, mert az NO3 is emelkedne vele, ami pedig kb. most is jó lehet, nem növelném tovább (low-tech-ben).
... és emelkedne vele a kálium is, amiről nem tudom, hogy kellene-e növelni?
 
Külön szoktam, mert eltérő lehet az igény.
... vagy úgy értetted, hogy... a foszfátot a macroval(ban) együtt emelnéd? Szerintem azért nem lenne jó a macro-t emelni, mert az NO3 is emelkedne vele, ami pedig kb. most is jó lehet, nem növelném tovább (low-tech-ben).
... és emelkedne vele a kálium is, amiről nem tudom, hogy kellene-e növelni?
Külön adnék. Jelenleg napi 0,3 ml megy a micro-macrobol (heti ajánlás low-techre 2ml, ezt napi adagokra bontva adom) plusz Excel 0,5 ml/nap. Ez maradna így, és mellé adnék a Fosfo-Ferro párosból is. (napi 0,3 ml elég ezekből is, vagy más mennyiséggel próbálkozzak?)
 
Külön adnék. Jelenleg napi 0,3 ml megy a micro-macrobol (heti ajánlás low-techre 2ml, ezt napi adagokra bontva adom) plusz Excel 0,5 ml/nap. Ez maradna így, és mellé adnék a Fosfo-Ferro párosból is. (napi 0,3 ml elég ezekből is, vagy más mennyiséggel próbálkozzak?)
Szerintem ezek az ajánlások azoknak a felhasználóknak szólnak, akiknek fogalmuk sincs, hogy 0,1ml-t öntsenek bele, vagy 100ml-t. Az még az aktívan akvarizálóknál sem mindennapi, hogy mérjenek paramétereket. A gyári ajánlások biztonsági értékek, amivel az igénytelenebb növények elketyegnek egy átlagos növényestés mellett, de a halak is még túlélik a dolgot.
Te tudod, hogy miből mennyi van a vizedben és azt, hogy mi lenne a cél. Ráadásul, ellenőrizni is tudod, hogy mi volt a beavatkozás (növelt táp) hatása. Akkor miért a gyártói ajánlás alapján adagolnád?
- az NO3 szinted jó, tehát macro nem kell több
- a foszfát kevés, növeld meg duplájára a napi adagot, és nézd meg 2-3-7 nap múlva, hogy mi a helyzet?
- a vassal dettó
Ha sok lesz vagy kevés az előirányzotthoz képest, akkor....
 
Szerintem ezek az ajánlások azoknak a felhasználóknak szólnak, akiknek fogalmuk sincs, hogy 0,1ml-t öntsenek bele, vagy 100ml-t. Az még az aktívan akvarizálóknál sem mindennapi, hogy mérjenek paramétereket. A gyári ajánlások biztonsági értékek, amivel az igénytelenebb növények elketyegnek egy átlagos növényestés mellett, de a halak is még túlélik a dolgot.
Te tudod, hogy miből mennyi van a vizedben és azt, hogy mi lenne a cél. Ráadásul, ellenőrizni is tudod, hogy mi volt a beavatkozás (növelt táp) hatása. Akkor miért a gyártói ajánlás alapján adagolnád?
- az NO3 szinted jó, tehát macro nem kell több
- a foszfát kevés, növeld meg duplájára a napi adagot, és nézd meg 2-3-7 nap múlva, hogy mi a helyzet?
- a vassal dettó
Ha sok lesz vagy kevés az előirányzotthoz képest, akkor....
Visszanézve a naplódat és a mért értékeket, még az jutott eszembe, hogy nem biztos, hogy elég lesz a vasat növelni a mikroelemek közül. Lehet, hogy a komplett micro mennyiséget növelned kellene! Ez attól függ, hogy van-e olyan növényed, ami kifejezetten "vas-evő" vagy esetleg más semlegesíti / megköti a vasat? Igazából a többi összetevőre csak tippelni lehet, ezekből a mérésekből, de általában a vas méréssel szokták összekapcsolni a mikroelemek mennyiségét.
A PH értéke is szokatlanul magas, jól látod. Meg kellene kérdezni más fórumozót, hogy erről mi a véleménye? Nem lehet, hogy elfogyott a CO2 forrás? Mert akkor hiába önjük bele a tápokat, nem fogják a növények felvenni.
 
A ludwigian kívül nincs másom, ami enné a vasat.
Most elkezdtem vasat és foszfát adagolni külön, a mic-macon felül, egy hét múlva ránézek, hogy bejött-e a tipp.
 
Sajna, keleten a helyzet változatlan, alga dögivel. A vas szint (a mérés szerint) nőtt, most 0,1 a PO4 viszont a múltkorinál is alacsonyabb.
A tápozást kissé megvariáltam, a napi adagolás helyett 3 naponta adok 0,8 ml-t a mic/mac duóból, az Excel továbbra is naponta 0,5 ml.
Randa szegény akva, mint a lóharapás, de a garnélák jól elvannak. Kép, csak erős idegzetűeknek:
 
Back
Oldal tetejére