• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Erdő (84l)

Tommi

Veterán
Az előző berendezésem gyorsan meguntam, ezt szeretném hosszabban megtartani - ha év végéig nem bontom szét, akkor elégedett leszek magammal:)
A saját ötletet szinte teljesen nélkülöző kinézetre esett a választás. Ha hasonlóságot vélsz felfedezni máshol látottakkal, az nem a véletlen műve.

Motyó

Üveg: 80x35x30 (H-Sz-M) GA Opti-white
Szűrő: Eheim Exp 350 (Matrix, Bio Rio, Perlon, Seachem Purigen)
Fény: ATI Sunpower 4x24w Dimm. 100% (2x6500K, 1x5000K, 1x Grolux)
CO2: nagynyomású, diffúzorral
Talaj: Dennerle 10in1 táptalaj, Ista premium fedőtalaj
Dekor: saját gyűjtésű uszadékfa ill. korábbi scape-ből átmentett lávakövön növesztett Monte Carlo
Tápozás: Macro saját keverés, Green Aqua Micro
Növények: Lilaeopsis Brasiliensis, Micranthemum Monte Carlo, Staurogyne Repens, Anubias nana, Pogostemon Erectus, Rotala Florida, HM
Állatok: Amano garnéla, Piros neocaridina, Vörös neon - egyelőre egy másik üvegben várják a beköltözést.

Alulra laminált padló alátétet raktam, erre ragasztottam rá a "fatörzseket", így stabilan rögzítve vannak.
Alulra táptalaj, arra átmosott, kisütött régi talaj került és a tetejére raktam frisset is.
A növények egy része emersen nevelkedett a wabiban, úgyhogy számítok némi foszlásra az elején. Valamint a korábbi berendezésből véletlen kikukáztam a Myrio Guyanát, amit ide szántam fő háttérnövénynek...majd szerzek. Illetve szeretnék egy kis árnyékos, sejtelmes hangulatot úszónövényekkel.

IMG_20220325_212053.jpgIMG_20220326_102007.jpgIMG_20220326_131014.jpgIMG_20220326_131123.jpgIMG_20220327_132453.jpg
 
Szépen elindult minden:
IMG_20220403_153949.jpg

Úszónövények kerültek be (Phyllanthus fluitans ill. Limnobium laevigatum) és néhány Buce ide-oda.

Az állatok is beköltöztek, alapos szelekció után csak a legszebb garnikat raktam ide:

IMG_20220403_153529.jpg
IMG_20220403_154043.jpg

A háttér viszont egyelőre nagyon üres - a HM még talajszinten van, az a pár szál myrio meg még ha megnő is kevés lesz. Úgyhogy hátul és oldalt az üvegek mellett további sűrítés a terv, lehetőleg bokor- és páfrányszerű növényekkel...Bolbitis Heudelotii és Hygrophila Difformis.
 
Ezer éve nem írtam ide, aminek a legfőbb oka, hogy egy jó nagy kudarc lett ez a berendezés.
A növények fejlődésével nem volt gond - leszámítva a Lilaeopsis brasiliensist, részemről végeztem is vele, víz alá még egyszer nem ültetem az biztos.
Azért fogalmaztam így, mert mind a két wabimban van és ott gyönyörű.
Viszont egy idő után a fás berendezésen elkezdett megjelenni az ecsetalga és pár hét alatt gyakorlatilag ráment mindenre (üvegre, növényre, még a nagyon gyors hygrophila levelein is volt, nem beszélve a bucékról, amiken már a végén több ecsetalga volt, mint levél). Próbálkoztam gyakoribb szűrőtakarítással, lilyről váltottam poppy-ra a kisebb áramláshoz, akkor meg a CO2 beoldás lett rossz. Ezen segíthetett volna egy reaktor, de ennyit már nem akartam rááldozni.
Összességében az áramlás lehetett a gond, a fák között kavargott a víz, kb sehol nem volt egyenletes. A vízparaméterek tökéletesek voltak.
Egy idő után a lelkesedésem is alábbhagyott és már 💩tam bele az egészbe.
Viszont a hálószobában van az akvárium, nem volt éppen szép látvány esténként, kezdeni kellett valamit vele.
Kompletten szétbontani nem akartam, úgyhogy kitördeltem a fákat, szerencsére nagy kavarodás nélkül kijött mindegyik, némelyik az aljához ragasztott polifoammal együtt.
Minden növényt lecarboztam és jelenleg amolyan holland-szerűségként üzemel. Itt-ott van még ecset a bucékon, de már egyáltalán nem látványos.
Majd dobok fel képet, ha kicsit bedúsul.
 
Nem akartam újra gyepszőnyeget, de anélkül meg üres lenne az előtér...remélhetőleg pár hét múlva szentségelek miatta a több órás trimming session közben:)

IMG_20220626_133306.jpg

Hely-optimalizálás miatt áthoztam mellé az egyik wabit. Így az egyik kisszoba akváriummentesítve lett, cserébe itt van 3:ROFLMAO:
Jó lenne kigyógyulni a multi-akvárium betegségből, de gyenge vagyok, nem megy...
IMG_20220626_133424.jpg

Venti nélkül felment a vízhőfok 26-27 fokra így megkapta a hűtést. 22-23 fok körül tudom tartani a vizet, de egyelőre 50%-ra le van dimmelve a venti. Ha beüt a 40 fok, akkor is marad még tartalék. Napi 1-1,5 liter a párolgás.
 
Ha már így szóba került leírom a teljes hűtés elemeit...

Tápegység - egy chihiros doctor 18V-os tápját használom, ez volt kéznél...amúgy kb 1.500 Ft egy 12V-os, konnektorba nyomható táp.
Dimmer (5-24V) ~1.500 Ft
PC ventilátor (12 cm) - ez szintén volt itthon.
Ventilátor tartókonzol (az üveg szélére helyezhető): @TZ -től...szuper cucc, csavar tartja a ventinél, nem kell gányolni, nem esik le, nem zörög.
Sorkapcsos csatlakozó a dimmer és a venti vezetéke közé
Kb. 5.000 Ft-ból megvan...
Klímamentes 10. emeleti lakásban 100%-on hajtva 20 fokra levitte az akvárium vizét és nagyobb akvárium esetén simán elbírja a rendszer, hogy +2-3 ventit rákössön az ember.
Megy 0-24-ben, kb annyi zajjal jár, mint az Eheim 350 szűrő...2m-ről már nem hallani.
 
Köszi a részletes leírást. A ventis hűtés számomra is ismert volt, csak a dimmer nem jutott eddig eszembe. Nálam eddig egy 12 V-os dugasztáp után volt bekötve egy DC/DC átalakító (azóta már tudom, hogy nem ide kellett volna) utána egy STC-1000 termosztát panelműszer, hőmérséklet szabályzóval és annak a kimenetére a 2 db 14 cm-es szerver ventillátor. Sajnos valószínűleg tönkrement a DC/DC konverter és elfüstölte 2 db tápegységemet és az STC-1000-et is. Viszont 12V-on hajtva a ventik nagyon zajosak és túl erősek is. Kb. olyan hullámot csinálnak a 90 cm-es akváriumban, hogy ha 0,5 cm-nyire a tetejétől töltöm a vizet, akkor az átellenes hosszú oldalon kitolják a vizet. Dimmer vna itthon, amíg nem lesz más termosztátos szabályozás, addig jó lesz a dimmer. A @TZ féle tartó épp a héten jött szembe a fórumon. El is gondolkodtam rajta a saját szélcsatornáim helyett :)

52129817228_b81b008094_z.jpg
 
Nem-nem, nem kell sajnálni...időjárás szempontjából nekem ez a kánaán, imádom a hőséget.
Már alig várom a jövő heti 37-38 fokokat. Remélem beesik majd egy pár komolyabb zivatar is, amitől még a páratartalom is megnő + lehet villámokat nézni az erkélyen:)
Az komoly 😳😳. Én kivagyok, amikor olyan meleg van, hogy megmozdítom a kisujjam, és elönt a víz.
 
Köszi a részletes leírást. A ventis hűtés számomra is ismert volt, csak a dimmer nem jutott eddig eszembe. Nálam eddig egy 12 V-os dugasztáp után volt bekötve egy DC/DC átalakító (azóta már tudom, hogy nem ide kellett volna) utána egy STC-1000 termosztát panelműszer, hőmérséklet szabályzóval és annak a kimenetére a 2 db 14 cm-es szerver ventillátor. Sajnos valószínűleg tönkrement a DC/DC konverter és elfüstölte 2 db tápegységemet és az STC-1000-et is. Viszont 12V-on hajtva a ventik nagyon zajosak és túl erősek is. Kb. olyan hullámot csinálnak a 90 cm-es akváriumban, hogy ha 0,5 cm-nyire a tetejétől töltöm a vizet, akkor az átellenes hosszú oldalon kitolják a vizet. Dimmer vna itthon, amíg nem lesz más termosztátos szabályozás, addig jó lesz a dimmer. A @TZ féle tartó épp a héten jött szembe a fórumon. El is gondolkodtam rajta a saját szélcsatornáim helyett :)

View attachment 167984
Ha túl erős a venti és sodrást okoz, akkor megpróbálhatod a vízfelszínnel párhuzamosan fújatni a levegőt.
Nem kell feltétlen telibefújnia a vizet, elég ha a vízfelszín fölött mozog a levegő. Tavaly még nekem is egy alusínre volt simán rátéve a venti és ugyanúgy megvolt a hőelvonás.
Kell az a termosztát egyébként? - A hőingadozás a szobán belül azért nem olyan nagy (legalábbis nálunk). Szóval kb mindegy, hogy odakint napközben 35-40 fok van, éjszaka meg 20. A víz hőmérséklete nagyjából állandó. 1-2 fokos vízhőmérséklet-ingadozás is belefér szerintem...nappal 23, éjszaka meg mondjuk 21-22 (ventivel persze).
 
Ha túl erős a venti és sodrást okoz, akkor megpróbálhatod a vízfelszínnel párhuzamosan fújatni a levegőt.
Nem kell feltétlen telibefújnia a vizet, elég ha a vízfelszín fölött mozog a levegő. Tavaly még nekem is egy alusínre volt simán rátéve a venti és ugyanúgy megvolt a hőelvonás.
Kell az a termosztát egyébként? - A hőingadozás a szobán belül azért nem olyan nagy (legalábbis nálunk). Szóval kb mindegy, hogy odakint napközben 35-40 fok van, éjszaka meg 20. A víz hőmérséklete nagyjából állandó. 1-2 fokos vízhőmérséklet-ingadozás is belefér szerintem...nappal 23, éjszaka meg mondjuk 21-22 (ventivel persze).
A termosztát kényelmes volt, hogy ne kelljen kapcsolgatni. Szépen a víz felszínnel párhuzamos a légáramlás. Viszont eszembe jutott, hogy van itthon 2 csendes ventim. Kicseréltem a szerver ventiket ezekre és máris csönd van. Így már mehet állandóan :D
 
IMG_20220731_143839.jpg
IMG_20220731_144051.jpg
IMG_20220731_144604.jpg
IMG_20220731_144459.jpg
IMG_20220731_144354.jpg

Egy-két apróságtól eltekintve elégedett vagyok vele.
A Monte Carlo között egy-két helyen apró algapamacsok jönnek elő, akkorák mint egy talajszemcse. Néhány nagyobb csigán is megtelepszik, de amúgy nem terjed gyorsan.
Hátul a Glandulosa mögött nevelgetek még pár tövet, ha azok is megnőnek, akkor megy még hátra valami bazi gyors zöld stem (Limnophila sessiliflora/aquatica vagy Cabomba aquatica).
Ha valakinek van valamelyikből pár tő Bp-en, akkor ne tartsa magában - csokit adok érte:)
 
Jó rég nem írtam ide, de csak azért, mert az égvilágon semmi történik benne a szokásos tápozás, nyírás, vízcsere dolgokon kívül.

IMG_20221013_210654.jpg
IMG_20221013_210347.jpg
IMG_20221013_211017.jpg
IMG_20221010_131634.jpg

A Monte Carloból vettem ki egy másik projekthez, meg adományoztam is belőle, a többit a hétvégén kiszedem és újraültetem. Egyszerűbb felhúzni a talajról és pár csomót újraültetni, mint ollóval vágni kb 2 órán át, amit úgyse sikerül szép egyenesre:)
 
Back
Oldal tetejére