• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Egy másfajta tápozás

Status
Not open for further replies.
Szerintem amikor látjuk, hogy megáll a növényzet fejlődése, az már régen rossz. A legtöbb edényes növénynek vannak tartalékai, amiket hosszú ideig tart felélni. Csak ezután következik be a növekedés leállása, de olyankor már megviseli a növényt. Szerintem nagyon nem jó indikátora a növénytáp mennyiségének.
Az EI esetében a pazarló adagolás és a bőséges vízcsere biztosítja, hogy a tápanyagok mennyisége és aránya ne másszon el az ideálishoz képest. Itt ezt egy nagyon esetleges becslésre lehetne alapozni. És ha történetesen a tápanyagok nem azonos arányban fogynak, pl. valamiért több kén kerül be az akváriumba mondjuk halkajából, és elreagáltatja az összes vasat a tápból, akkor szépen leáll a növekedés, adagolod a tápot, de mire a vas pótlódik, lehet hogy 3X túladagolod a nitrátot. Ez most csak egy ex has példa volt, de alapvetően nincs két akvárium, ahol a tápanyagok tökéletesen egyforma arányban fogyjanak, így tökéletes arányú növénytáp sincs. És ezt a tökéletlenséget legegyszerűbben vízcserével és pazarlással lehet ellensúlyozni. Valamilyen kontrollra mindenképpen szükség van. És a növények állapota erre nagyon nem elég.
 
És a pazarló tápozáshoz akkor hozzácsaphatjuk a gyári tápokat is akik kifejezetten leírják, hogy növeld amíg jónak látod és amennyi a növénymennyiséged az akváriumban.... Magyarul nem szabnak felső határt, mert nem tudják mi az.
 
A megállapításod helytelen

Vagy nem vetted a fádságot értelmezni vagy személyeskedsz Vagy nem érted a lényeget.(ha elfogadnánk azt amit írtál akkor a tápsó mint olyan ami minimumtörvény alapján lett összeállítva elvesztené az értelmét)

és nem veszed figyelembe h tápsóról van szó nem pedig sima össszetevőkről pl :mgso4 , v kno3, v k2so4.stb...) p:-l makrotápok és bandája

Ha van kérdésed azt megválaszolom:

Pl: hogy lehet az hogy így nem ingadozik a...?

V honnan tudjuk mennyit adjunk .....?

esetleg: Miért van az hogy......?

Van hozzá némi hátterem.
 
továbbá vannak a tápsók [tápsavak:)], de jónéhányan külön tápoznak az egyes cuccokból - pl én is külön adagolom a kno3, kh2po4, k2so4 oldatokat és a mikrót.
 
Vagy nem vetted a fádságot értelmezni vagy személyeskedsz Vagy nem érted a lényeget.(ha elfogadnánk azt amit írtál akkor a tápsó mint olyan ami minimumtörvény alapján lett összeállítva elvesztené az értelmét)

Lehet ezen kardozni, de a tényen nem változtat. Nincs tökéletes út. Módszerek vannak. És minden akvárium más. Nincs tuti.
Ha lenne már rég létezne és borzalmasan gazdag lenne a feltalálója :)

Van hozzá némi hátterem.

Akkor az első kérdésem, hogy milyen háttered van?

A táppal pedig:

Milyen akváriumokon próbáltad?
Milyen összehasonlító teszteket végeztél más tápokkal?
Milyen elérhető mérési eredményeid vannak?
Hol lehet megnézni az akváriumokat amiket ezzel a módszerrel tápoztál?

Most elsőre ennyi. A többit később.
 
Van hozzá némi hátterem
Hidd el Viktoréknak is van. Ja, és elég komoly tapasztalata is van ezen a téren. Összeraktak már pár jó akváriumot az évek alatt.
Esetleg tudnál mutatni egy akváriumot ami ezzel a módszerrel működik?
 
Akkor meg tudnod kell h a tápsó azért lett úgy összeállítva ahogy -mert a minimumtörvénynek megfelelően kell hogy alakuljon a fogyása is nem csak az összetétele- vagy tévednék javítson ki kérem.
, ha meg nem akkor GERONIMO a tápsó eleve -esetleg
 
Akkor meg tudnod kell h a tápsó azért lett úgy összeállítva ahogy -mert a minimumtörvénynek megfelelően kell hogy alakuljon a fogyása is nem csak az összetétele- vagy tévednék javítson ki kérem.
, ha meg nem akkor GERONIMO a tápsó eleve -esetleg

Tényleg nem szükséges a magázódás. Sokfélék vagyunk a fórumon korban is. De ha így kényelmesebb elfogadom természetesen.

A "tápsó" összetételére lennék kíváncsi a fenti kérdéseimen kívűl. Most felejtsük el a minimumtörvényt egy pillanatra.
 
Az alapján pótlunk, hogy milyen ütemben nőnek a növényeink.
Ha nem növekednek vagy alig észrevehetően nőnek csak:
-semmit sem pótlunk mind addig, amíg nem látjuk azt, hogy a növénytömeg nagyobb lett 20% al.
Digitális világban élünk egy-egy fotó könnyen eligazithat minket.

Honnan tudjuk, hogy ha nem nőnek a növények, az nem pont tápanyaghiány miatt történik-e? Az, hogy az elején beadagoltunk annyit, amennyi elvileg elég, nem jelent semmit. Sok tápanyag érzékeny, könnyen átalakul olyan formába, amit a növények nem tudnak felvenni. Nem napi szintű adagolásnál ez komoly probléma. A felhasznált vízben is lehetnek olyan anyagok, amik beleszólnak a hasznosulásba. Például egy kis nátrium vidáman belezavar a többi fémion felvételébe. Vagy ott a haltáp, amiből nitrát és foszfát is származik. Egy visszafogottabb tápmennyiséghez képest igen jelentős arányban. Az N : P arány pedig alapvetően meghatározza az összes többi hasznosulását. Azaz a rendszerben igen sok a hibalehetőség.
 
Ha vetted a fáradságot h átnézd....
Bármilyen tápsóra jó a szisztéma ha az nagyjából minimumtörvény szerint lett összerakva.
Akváriumban főleg levéldísztjellegű tápokat használunk.
A faji diverzitásból fakadó eltéréseket a vízcserék pedig kiküszöbölik ez amugy is elhanyagolható ha akár 2 hetente van 25%
 
Honnan tudjuk, hogy ha nem nőnek a növények, az nem pont tápanyaghiány miatt történik-e? Az, hogy az elején beadagoltunk annyit, amennyi elvileg elég, nem jelent semmit.

Kedves moszat az akvárium egy zárt rendszer hova tűnik a tápanyag - sehova - fémion meg nem alakul át -ha meg kötve van akkor túl sok vagy rossz a kelátor (edta,heedta ,citrát stb) a tápban.

A többi kérdésedre pedig az adagolási útmutatóban már kitértem
 
Ha vetted a fáradságot h átnézd....
Bármilyen tápsóra jó a szisztéma ha az nagyjából minimumtörvény szerint lett összerakva.
Akváriumban főleg levéldísztjellegű tápokat használunk.
A faji diverzitásból fakadó eltéréseket a vízcserék pedig kiküszöbölik ez amugy is elhanyagolható ha akár 2 hetente van 25%

Átkozottul nem elhanyagolható, saját tapasztalat. Mint írtam volt, nemcsak faji diverzitás van, hanem instabilitás(nincs tökéletes kelát!) és külső forrásból származó, egyensúlyba beleszóló elemek is. Ez gyakori vízcserével, gyakori tápadagolással és erős adagolással kiküszöbölhető.

Én sokáig valami olyasmit próbáltam, mint amit te is leírtál, csak én konkrétan mértem a nitrátot, és ahhoz igazítottam az adagolást. Hiába tartottam stabilan a 10 mg/litert, a növényeimnek mindenféle egzotikus hiánytünete lett, pedig árnyéktűrő volt mind, és közepes fényerőhöz papíron bőven elég ennyi tápanyag. Heti 30% vízcserével. Miután jóval nagyobbra vettem az adagolást és a vízcserét is, javult a helyzet. Így most pazarlok, és jobban ingadozik a tápanyagszintem(de még mindig jóval az EI alatt vagyok), viszont jobban nőnek a növények és kevesebb az alga.
 
Kérnék szépen egy szalonképes kulturáltan megfogalmazott kérdést ami nem személyeskedő esetleg sértegető jellegű és valóban- valamilyen homályos részlet esetleg nem ok-okozati összefüggésben levő dologra irányul
- és sorban nagyon szívesen megválaszolom
 
Status
Not open for further replies.
Back
Oldal tetejére