• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Cyanobacteria / kék-zöld alga (BGA) - Blue Green Algae

Még az Ultralife beadása előtt egy tömlővel leszívtam a manado tetejét ahol már nagyon össze volt állva cyano-val meg zöldalgával.

Terveim szerint majd később vissza akarnám tenni.

Nem nagyon jutott más az eszembe ezért úgy döntöttem, hogy kimostam alaposan és 15 percig kifőztem.

Szerintetek ennyi elegendő volt, vagy valahogy alaposabban kellene ezt még fertőtleníteni?

A szaga teljesen elmúlt a kifőzött manado-nak az biztos.
Mivel baktérium 100 fok 15 perc tuti kampec , szívós egy mocsok de ezt tuti nem komálja.:cool::ROFLMAO:
 
Sziasztok!
Nem bírtam el a BGA-val, ő győzött, így végül úgy döntöttem újraindítom a scapet.
Tudok/kell valamit valahogy fertőtleníteni, hogy ne vigyem tovább az újba?
Pár növényt megtartanék, kövek, aljzat, szűrő??
köszönöm.
 
Sziasztok!
Nem bírtam el a BGA-val, ő győzött, így végül úgy döntöttem újraindítom a scapet.
Tudok/kell valamit valahogy fertőtleníteni, hogy ne vigyem tovább az újba?
Pár növényt megtartanék, kövek, aljzat, szűrő??
köszönöm.
Lángszóró!
Viccet félretéve a köveket alaposan be kellene áztatni vegyszeres vizbe (pl Ada tisztítófolyadék/ valamilyen fehérítö/hypo) A növényeknek carbo fürdő + nagyon hosszú blackout (legalább egy hét).
Fa dekor (ha az is van): kifőzném.
Szűrő: ezt is kimosnám Ada tisztítófolyadékkal.
 
Sziasztok!
Nem bírtam el a BGA-val, ő győzött, így végül úgy döntöttem újraindítom a scapet.
Tudok/kell valamit valahogy fertőtleníteni, hogy ne vigyem tovább az újba?
Pár növényt megtartanék, kövek, aljzat, szűrő??
köszönöm.
Szia. Hát! Igazából mindent...
Mivel próbáltál megszabadulni tőle? Nálam annó nagyon csúnya állapotok voltak. De igazából 1 adag Ultralife BGA remover megoldotta a problémámat.
Nem olyan régen ismét fel ütötte a fejét, de már azóta rá jöttem, hogy miért.
Elő vettem egy hal hálót amit annó használtam még az elején, mert a mostanában használtat a gyerekek megtalálták és kicsivel nagyobb lyukakat csináltak rá mint amit kellett volna. Valószínűleg azon maradt még egy kis bga, ennyi pont elég volt hogy visszajöjjön.
Szóval mindent fertőtleníteni kell, amit beraksz, vagy akárcsak alkalmanként belenyúlsz vele az akváriumba.
 
Lángszóró!
Viccet félretéve a köveket alaposan be kellene áztatni vegyszeres vizbe (pl Ada tisztítófolyadék/ valamilyen fehérítö/hypo) A növényeknek carbo fürdő + nagyon hosszú blackout (legalább egy hét).
Fa dekor (ha az is van): kifőzném.
Szűrő: ezt is kimosnám Ada tisztítófolyadékkal.
Ezek a baktériumok szárazon nem pusztulnak el? Mert az Anubiasok tarthatnánk akkor egy kis emers pihenőt.
Gondolom a neomagnol is jó lehet fertőtleníteni.

soosbalazs


Ultralife-al próbáltam igen, látszatra szépen vissza is szorította, majd ugyan úgy visszatért egy hét múlva.
Igazából szűk 2 hónap alatt a 100l akváriumban elhasználtam az 500l-re való adagot az ismételt kezelésekkel, ott adtam fel.
 
Ezek a baktériumok szárazon nem pusztulnak el? Mert az Anubiasok tarthatnánk akkor egy kis emers pihenőt.
Gondolom a neomagnol is jó lehet fertőtleníteni.

soosbalazs


Ultralife-al próbáltam igen, látszatra szépen vissza is szorította, majd ugyan úgy visszatért egy hét múlva.
Igazából szűk 2 hónap alatt a 100l akváriumban elhasználtam az 500l-re való adagot az ismételt kezelésekkel, ott adtam fel.
És közben fertőtlenítettél mindent, amit az akvárium körül használtál? Értem ide a csipeszt, ollót, halhálót, mindent...
Nálam töményhipófürdőt kaptak, aztán ami utána még bírta, azt szó szerinti forráztam.
Így nekem 60 literre, elég volt egyszer a kis adag...
 
Sziasztok!
Nem bírtam el a BGA-val, ő győzött, így végül úgy döntöttem újraindítom a scapet.
Tudok/kell valamit valahogy fertőtleníteni, hogy ne vigyem tovább az újba?
Pár növényt megtartanék, kövek, aljzat, szűrő??
köszönöm.
Mint minden algára erre is igaz, hogy jelen van, jelen lesz a következő akváriumodban is. Ha a körülmények olyanok amik nekik kedveznek elő fog jönni újra.
Nem akarlak lebeszélni az újrakezdésről, de tudod mit hibáztál a múltkor? Mert szerintem nem kell fertőtleníteni semmit (csipeszt). A baktérium magától elpusztul ha nem kedvező a környezet. De ha rengeteg van belőle most az akvvádban, megértem ha nem akarod kivárni és restartolsz.

Red field ratio ha neki kedvez akkor jön legközelebb is, ennyi. Ha azt a hibád javítottad és az arányok jók akkor hanyatlásnak indul. Épp ezért midnegy a csipesz fertőtlenítése.

Háromszor négyszer én is belefutottam már. Most már akkor elcsípem ha 10Ft-os érme méretében megjelenik valahol. Azonnal nézem a foszfát nitrát arányt és korrigálok. Magától eltűnik. De persze kellett az első pofára esés nekem is amikor az akva 70%-át lepedékként BGA borította. Ott se restartoltam.

Növényeken amúgyis tovább viszed hacsak nem külön tálban antibiotikummal kezeled.
 
Mint minden algára erre is igaz, hogy jelen van, jelen lesz a következő akváriumodban is. Ha a körülmények olyanok amik nekik kedveznek elő fog jönni újra.
Nem akarlak lebeszélni az újrakezdésről, de tudod mit hibáztál a múltkor? Mert szerintem nem kell fertőtleníteni semmit (csipeszt). A baktérium magától elpusztul ha nem kedvező a környezet. De ha rengeteg van belőle most az akvvádban, megértem ha nem akarod kivárni és restartolsz.

Red field ratio ha neki kedvez akkor jön legközelebb is, ennyi. Ha azt a hibád javítottad és az arányok jók akkor hanyatlásnak indul. Épp ezért midnegy a csipesz fertőtlenítése.

Háromszor négyszer én is belefutottam már. Most már akkor elcsípem ha 10Ft-os érme méretében megjelenik valahol. Azonnal nézem a foszfát nitrát arányt és korrigálok. Magától eltűnik. De persze kellett az első pofára esés nekem is amikor az akva 70%-át lepedékként BGA borította. Ott se restartoltam.

Növényeken amúgyis tovább viszed hacsak nem külön tálban antibiotikummal kezeled.
Én sem indítottam újra, pedig nagyon ocsmányul nézett ki. Növényeket, homokot, kavicsokat, még a manadot is borította.
De aztán szépen helyre jött
 
Mint minden algára erre is igaz, hogy jelen van, jelen lesz a következő akváriumodban is. Ha a körülmények olyanok amik nekik kedveznek elő fog jönni újra.
Nem akarlak lebeszélni az újrakezdésről, de tudod mit hibáztál a múltkor? Mert szerintem nem kell fertőtleníteni semmit (csipeszt). A baktérium magától elpusztul ha nem kedvező a környezet. De ha rengeteg van belőle most az akvvádban, megértem ha nem akarod kivárni és restartolsz.

Red field ratio ha neki kedvez akkor jön legközelebb is, ennyi. Ha azt a hibád javítottad és az arányok jók akkor hanyatlásnak indul. Épp ezért midnegy a csipesz fertőtlenítése.

Háromszor négyszer én is belefutottam már. Most már akkor elcsípem ha 10Ft-os érme méretében megjelenik valahol. Azonnal nézem a foszfát nitrát arányt és korrigálok. Magától eltűnik. De persze kellett az első pofára esés nekem is amikor az akva 70%-át lepedékként BGA borította. Ott se restartoltam.

Növényeken amúgyis tovább viszed hacsak nem külön tálban antibiotikummal kezeled.
Kb. bő egy éve volt már hogy újrakezdés előtt volt némi BGAm, de ott nem az volt az ok ami miatt elbontottam, sőt nem is tudtam hogy az BGA, ennek megfelelően semmit nem fertőtlenítettem. Persze akkor nem ilyen mértékben volt mint most, jelenleg siralmas az egész :(
A vízértékeket tényleg nem mértem már egy ideje, igazából ugyanazt az EI tápozást használom a kezdetektől, de rámérek újra mi a helyzet ez jogos.
 
Kb. bő egy éve volt már hogy újrakezdés előtt volt némi BGAm, de ott nem az volt az ok ami miatt elbontottam, sőt nem is tudtam hogy az BGA, ennek megfelelően semmit nem fertőtlenítettem. Persze akkor nem ilyen mértékben volt mint most, jelenleg siralmas az egész :(
A vízértékeket tényleg nem mértem már egy ideje, igazából ugyanazt az EI tápozást használom a kezdetektől, de rámérek újra mi a helyzet ez jogos.
Képben vagy az arányokkal? (Nem olvastam vissza miket kommenteltél)
N:pO4 helye aránya 16:1-hez, ekkor se kék se zöld alga nem jön.

Ha pl 10-es a nitrátod és 4-as a foszfát ott gőzerővel elindul a kékalga.

npratiotabel_eng[1].gif

3 évig tápoztam Green Aqua Micro Macroval és vígan alga mentes voltam. Ezt követően 3 évig nem tudtam a GA-s macro táppal tápozni mert a foszfát az egekbe volt tőle. (Jött is a BGA) Nem volt egy olyan "tárgy" se az akvába ami magából eregette volna a foszfátot. Azóta keverek magamnak foszfátmentes Makrót és vegyesen használom a GA-s Makróval.
 
Képben vagy az arányokkal? (Nem olvastam vissza miket kommenteltél)
N:pO4 helye aránya 16:1-hez, ekkor se kék se zöld alga nem jön.

Ha pl 10-es a nitrátod és 4-as a foszfát ott gőzerővel elindul a kékalga.

View attachment 180936

3 évig tápoztam Green Aqua Micro Macroval és vígan alga mentes voltam. Ezt követően 3 évig nem tudtam a GA-s macro táppal tápozni mert a foszfát az egekbe volt tőle. (Jött is a BGA) Nem volt egy olyan "tárgy" se az akvába ami magából eregette volna a foszfátot. Azóta keverek magamnak foszfátmentes Makrót és vegyesen használom a GA-s Makróval.
Magyarul akkor a sokak által emlegetett 1:10 arány nem is igazán jó.

Tehát ha nálam a jelenlegi tápozas mellett no3:10, po4:1, GA macroval, akkor a no3 szintemet emelnem kellene 15-20 közé?
 
Magyarul akkor a sokak által emlegetett 1:10 arány nem is igazán jó.

Tehát ha nálam a jelenlegi tápozas mellett no3:10, po4:1, GA macroval, akkor a no3 szintemet emelnem kellene 15-20 közé?
Igen, vagy a foszfátot csökkented. Vegyél külön olyan tápot ami csak nitrát és kálium, nincs benne foszfát.

Ez az 1:10 arányt én is bekajáltam annó és nem is feltétlen veszélyes annyira. Kivéve ha mástól is szenved az akva akkor ez a rossz arány még rátesz egy lapáttal. A szép akva 10-15 dolog fantasztikus harmóniájából áll. Nem nagyon baj ha 1-2 dolog elmászik, hibázol. Akkor van ighazán baj ha több dolog összeadódik.
 
Igen, vagy a foszfátot csökkented. Vegyél külön olyan tápot ami csak nitrát és kálium, nincs benne foszfát.

Ez az 1:10 arányt én is bekajáltam annó és nem is feltétlen veszélyes annyira. Kivéve ha mástól is szenved az akva akkor ez a rossz arány még rátesz egy lapáttal. A szép akva 10-15 dolog fantasztikus harmóniájából áll. Nem nagyon baj ha 1-2 dolog elmászik, hibázol. Akkor van ighazán baj ha több dolog összeadódik.
Igen. Erre én is rá jöttem, csak inkabb úgy, hogy a saját hibáimból tanulok szépen lassan.
Hónapról-hónapra javítgatom a hibákat. Egyszer majd csak jó lesz.
Első körben akkor lehet meg próbalom majd emelni a nitrátot, mert nitrátom van külön otthon ha jól emlékszem.
 
A Redfield aránnyal kapcsolatban a félreértés oka az, hogy eredetileg (szén) : nitrogén : foszfor arányt határoz meg, erre az arány (106) : 16 :1. Azonban amit mi a tesztekkel mérünk, vagy amire a tápokat kiszámoljuk, az nitrát és foszfát.
Szerintem a fenti táblázat hibás. A 10:1 NO3 : PO4 arány 15:1 N : P arányt ad, ami megfelelő.
Az alábbi táblázatot és kalkulátort ajánlom:

1709730239888.png

Free of algae with Redfield ratio
 
A Redfield aránnyal kapcsolatban a félreértés oka az, hogy eredetileg (szén) : nitrogén : foszfor arányt határoz meg, erre az arány (106) : 16 :1. Azonban amit mi a tesztekkel mérünk, vagy amire a tápokat kiszámoljuk, az nitrát és foszfát.
Szerintem a fenti táblázat hibás. A 10:1 NO3 : PO4 arány 15:1 N : P arányt ad, ami megfelelő.
Az alábbi táblázatot és kalkulátort ajánlom:

View attachment 180956

Free of algae with Redfield ratio
Igen ebben van igazság.
Én mégis úgy látom, hogy a 10:1 még mindig karcos. BGA-tól rettegek a zöld algát meg megeszik a süncsigák. Tehát inkább a nitrát foszfát arány 15:1-hez és jön egy kicsi zöldalga.

Ha nem restartol és jelenleg a 10:1-et hozza akkor a "kicsi esély algára" állapotban lesz. Azaz a BGA nem utálja a szitut. Csak nem kedvező neki. Nem tűnik el.
Megismétlem, tök igazad van az alap felvetésben.
 
Igen ebben van igazság.
Én mégis úgy látom, hogy a 10:1 még mindig karcos. BGA-tól rettegek a zöld algát meg megeszik a süncsigák. Tehát inkább a nitrát foszfát arány 15:1-hez és jön egy kicsi zöldalga.

Ha nem restartol és jelenleg a 10:1-et hozza akkor a "kicsi esély algára" állapotban lesz. Azaz a BGA nem utálja a szitut. Csak nem kedvező neki. Nem tűnik el.
Megismétlem, tök igazad van az alap felvetésben.
@gerakcs nál jelenleg ha jól rémlik nem tudjuk, hogy mi az arány, a 10:1 arány nálam van, de jelenleg nálam nincs BGA, bar volt egy nagyon enyhe a közelmúltban...
Bár hozzátenném, hogy ettől az aranytól függetlenül, nálam zöld alga is van...
 
@gerakcs nál jelenleg ha jól rémlik nem tudjuk, hogy mi az arány, a 10:1 arány nálam van, de jelenleg nálam nincs BGA, bar volt egy nagyon enyhe a közelmúltban...
Bár hozzátenném, hogy ettől az aranytól függetlenül, nálam zöld alga is van...
Köszönöm mindenkinek a válaszokat! :)
Nos a mérés: NO3=5, PO4=0,4.
GA EI tápozás napi 5+5ml, nettó 100l-re
Szerintem nem ekörül lesz a baj, mindig is kb. ennyi volt az elmúlt kb. másfél évben.
Egyelőre szívogatom lefelé amit lehet mert lejön, de brutál csúnya :(
 
Nekem egy nagy takarítás vált be, porszívózás, teljes szűrő takarítás, 80%-os vízcsere, plusz mindent vissza vágtam ( főleg stem növények vannak meg monte carlo gyep) kb 3 centiesre. Utána 1 hétig napi 20% víz csere és most 3 hete nem látok belőle, pedig nagyon keresem, hogy rögtön leszivjam :D
 
Nekem egy nagy takarítás vált be, porszívózás, teljes szűrő takarítás, 80%-os vízcsere, plusz mindent vissza vágtam ( főleg stem növények vannak meg monte carlo gyep) kb 3 centiesre. Utána 1 hétig napi 20% víz csere és most 3 hete nem látok belőle, pedig nagyon keresem, hogy rögtön leszivjam :D

Ez kipróbáltam, nyírtam én is, és a múlt héten minden nap 20l-t cseréltem, alga leszívással egybe kötve. Nem használt, ugyan úgy visszajön folyamatosan. Most azt csinálom, hogy plusz nitráttal (és hozzá foszfáttal) megnövelem a nitrátot legalább vagy 20-ra, és megnézem mit szól hozzá a BGA.
Az új scape már meglenne, csak addig nem akarom bontani a jelenlegit, amíg nem fordul meg az algásodás, mert félek az újat is így kezdeném akkor...
 
Back
Oldal tetejére