• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

COB led lámpa vezérlővel

Sajnos, a rendszer gyenge pontja, a táp tegnap megadta magát, elfüstölt benne három ellenállás. Valószínűleg valami alul lehetett benne méretezve, mert kezdetektől elég forró volt üzem közben. Ezt az íbéjről rendeltem, "médincsájna", de utólag belegondolva, pont nem ezen kellett volna spórolni, ki tudja, egy ilyen kínai gagyi milyen nagyobb bajt is okozhatott volna.
Már megrendeltem helyette egy másikat, egy Mean Well típusú tápot, igaz kicsit drágább, de három év gari van hozzá. Ez így megdobja a lámpa összköltségét, tanulópénz volt, de aki ilyesmi projekten töri a fejét, javaslom, inkább válassza a drágább, de biztos megoldást. Tehát lehetőleg ne az íbéjről!
 
Hasonló világítást tervezek én is a készülő 40L-es aksimba, a megoldásoddal adtál pár jó ötletet. Ha nem titok megosztod (akár privátban is) hogy hol/kivel csináltattad a vezérlőt?
Egyébként gratula az igényes alkotáshoz!
 
Hasonló világítást tervezek én is a készülő 40L-es aksimba, a megoldásoddal adtál pár jó ötletet. Ha nem titok megosztod (akár privátban is) hogy hol/kivel csináltattad a vezérlőt?
Egyébként gratula az igényes alkotáshoz!
ezeket a tápokat 60-70% illik hajtani hűtés nélkül.
 
Sajnos, a rendszer gyenge pontja, a táp tegnap megadta magát, elfüstölt benne három ellenállás. Valószínűleg valami alul lehetett benne méretezve, mert kezdetektől elég forró volt üzem közben. Ezt az íbéjről rendeltem, "médincsájna", de utólag belegondolva, pont nem ezen kellett volna spórolni, ki tudja, egy ilyen kínai gagyi milyen nagyobb bajt is okozhatott volna.
Már megrendeltem helyette egy másikat, egy Mean Well típusú tápot, igaz kicsit drágább, de három év gari van hozzá. Ez így megdobja a lámpa összköltségét, tanulópénz volt, de aki ilyesmi projekten töri a fejét, javaslom, inkább válassza a drágább, de biztos megoldást. Tehát lehetőleg ne az íbéjről!

Csatlakozom Dino71 véleményéhez.
Ajánlatos túlméretezni a tápokat ha nincsen egyéb hűtése,én kb kétszer akkora teljesítményű táppal hajtom mint a fogyasztás.
Így csak kb kéz meleg a tápegység, és fent van a táp a szekrény tetején szabadon, ott jó a szellőzése is (időnként leporszívózom róla a port is).
Egyébként az is "médincsájna" (egyenesen Kínából) ,külsőre olyan mint a Tiéd. 24 Volt 10 Amper és ez van terhelve kb 75-80 wattal. Kb egy éve hibátlanul működik.
Javaslom ha veszel ujjat vegyél nagyobb teljesítményűt.
 
Csatlakozom Dino71 véleményéhez.
Ajánlatos túlméretezni a tápokat ha nincsen egyéb hűtése,én kb kétszer akkora teljesítményű táppal hajtom mint a fogyasztás.
Így csak kb kéz meleg a tápegység, és fent van a táp a szekrény tetején szabadon, ott jó a szellőzése is (időnként leporszívózom róla a port is).
Egyébként az is "médincsájna" (egyenesen Kínából) ,külsőre olyan mint a Tiéd. 24 Volt 10 Amper és ez van terhelve kb 75-80 wattal. Kb egy éve hibátlanul működik.
Javaslom ha veszel ujjat vegyél nagyobb teljesítményűt.

A 150W-os tápra a ledeknek összesen 135W teljesítményük van, de mivel nincsenek fullra hajtva, így max. 100-120W lehetett a teljesítmény, amit leadtak. Így is forró volt, valószínűleg valami nem jól volt benne méretezve, ezért égtek el az ellenállások. Egyébként ezekben a tápokban (elvileg) van túlfeszültség és túlterhelés elleni védelem, már csak ezért sem lenne szabad leégniük, a 150W-ot is simán bírnia kellene.
 
Tegnap megérkezett az új táp, Mean Well márkájú, igaz, ez is "médincsájna", de legalább van rá három év gari. Ez is melegszik, de nem annyira, mint az előző, az íbéjes. Az akvárium alatt van zárt szekrényben, gondolom ezért is melegszik, de a biztonság kedvéért azért ráraktam egy pc ventit hűtésnek.
 
Tegnap megérkezett az új táp, Mean Well márkájú, igaz, ez is "médincsájna", de legalább van rá három év gari. Ez is melegszik, de nem annyira, mint az előző, az íbéjes. Az akvárium alatt van zárt szekrényben, gondolom ezért is melegszik, de a biztonság kedvéért azért ráraktam egy pc ventit hűtésnek.
Ventilátorral bírnia kell.
 
Van valakinek tapasztalata, hogy ezeknek a COB LED-eknek mekkora az élettartama? Nem a gyári adatokra vagyok kíváncsi, mert az a legtöbb esetben nem igaz.
Nekem Power LED-ekről és LED szalagokról vannak tapasztalataim, de nem túl jók. Volt olyan LED szalagom (5050-es), aminek a fényereje 1 hónap alatt a felére csökkent.
2 hónap múlva alig láthatóan világított. Természetesen a táp megfelelő volt hozzá. Van olyan LED szalagom, ami már több mint1 éve világít (napi 10 órát) ugyanarról a tápról és nincs észrevehető fényerő csökkenése. A Power LED-ekről is hasonló tapasztalataim vannak. Sajna, egyikről sem lehet tudni, hogy ki gyártotta.
A COB LED-ekről azt hallottam, hogy tartósabbak.
Az eddigi LED-es lámpáimba raktam vörös LED-eket is, hiszen a vörös és a kék színű fény a legfontosabb a növényeknek. Kék van bőven a fehér LED-ek fényében, de vörös nagyon kevés. Így szépen fejlődtek a növényeim algásodás nélkül, de amikor csak fehéret használtam akkor sok volt az alga és a növények nem nőttek ennyire.
A COB LED-ek mellé nem kell vörös LED-eket is tenni? Nem ismerem ezeknek a színspektrumát.
 
Van valakinek tapasztalata, hogy ezeknek a COB LED-eknek mekkora az élettartama? Nem a gyári adatokra vagyok kíváncsi, mert az a legtöbb esetben nem igaz.
Nekem Power LED-ekről és LED szalagokról vannak tapasztalataim, de nem túl jók. Volt olyan LED szalagom (5050-es), aminek a fényereje 1 hónap alatt a felére csökkent.
2 hónap múlva alig láthatóan világított. Természetesen a táp megfelelő volt hozzá. Van olyan LED szalagom, ami már több mint1 éve világít (napi 10 órát) ugyanarról a tápról és nincs észrevehető fényerő csökkenése. A Power LED-ekről is hasonló tapasztalataim vannak. Sajna, egyikről sem lehet tudni, hogy ki gyártotta.
A COB LED-ekről azt hallottam, hogy tartósabbak.
Az eddigi LED-es lámpáimba raktam vörös LED-eket is, hiszen a vörös és a kék színű fény a legfontosabb a növényeknek. Kék van bőven a fehér LED-ek fényében, de vörös nagyon kevés. Így szépen fejlődtek a növényeim algásodás nélkül, de amikor csak fehéret használtam akkor sok volt az alga és a növények nem nőttek ennyire.
A COB LED-ek mellé nem kell vörös LED-eket is tenni? Nem ismerem ezeknek a színspektrumát.

A ledek élettartamáról nincs még tapasztalatom. Azért tartósabbak, és bírják hosszabb ideig, mint a power ledek, mert nagyobb felületen történik a fénykibocsájtás, emiatt alacsonyabb üzemi hőmérsékleten tudnak működni. Persze emellett biztosítani kell a jó hűtést, hűtőbordákkal és/vagy ventillátorokkal. A táp is befolyásolhatja a led élettartamát, érdemes minőségi tápot használni.
Ledekből is érdemes a minőségű, jónevű gyártóktól származó ledeket használni (pl. Cree) az olcsóbb ledszalagok és power ledek általában nem bírják olyan sokáig.
Ezek a fajta COB ledek, amiket én használtam a lámpában, Epistar gyártmányúak. Kétféle színhőmérsékletben léteznek, hideg fehér és meleg fehér. A hideg fehér, 6000-6500K színhőmérséklet tartalmaz annyi vöröset és kéket, amennyi a növényeknek szükséges. Az más kérdés, hogy a színvisszaadási index (CRI) megfelelő-e a növények számára, erről nincs infomációm.
Hosszú távon úgyis a növények visszajelzése számít. Eddig egy hónapja működik a lámpa, úgy látom, a növények szépen fejlődnek alatta, algásodás nélkül.
 
Az augusztusi iwagumi contest előtt @nebula kollega elhozta a fénymérőjét, hogy megmérjük, mit tud a pilács. A mérés kezdetén a lámpa 80%-on működött, és kb. 25cm magasan volt a vízfelszíntől.

Először egy darab led fényerejére voltunk kiváncsiak, ehhez egy fekete kartoncső alá tettük a műszert, leolvasva a lux értéket gyors számolás után 470lm-t kaptunk. Eszerint valamivel erősebb a led, mint a gyári értéke.

Ezután körbetakartuk a lámpát, hogy a kiszűrődő fények se vesszenek el, így megmérve kb. 13.600 lux értéket mértünk.

15290896076_a6cef7d8cf_o.jpg





A következő mérésekhez felvittük 100%-ra a lámpa fényerejét. Következőnek a vízalatti értékekre voltunk kiváncsiak, ehhez körbetertük folpack-kal a fénymérő érzékelőjét. A vízoszlop az én akváriumomnál kb. 40 cm.

Az aljzat közelében nagyjából 6000 lux volt az érték.

15313935865_0bdd4633d3_o.jpg




Szintén az aljzat közelében árnyékos részen 5000 luxot mértünk.

15127391447_7d831cd33f_o.jpg





Középen 10.000 lux körüli értékek voltak.

15290896746_0401543c24_o.jpg




Vízfelszínen 15.000 lux volt az eredmény.

15127391277_230bfbbea5_o.jpg




Az akvárium két rövidebb szélén ez lecsökkent 11500 luxra, a ledek szórási szöge miatt ide kevesebb fény jut.

15127220950_74a094f8a7_o.jpg



Ezután folpack nélkül mértünk, az akvárium szélein 13000 lux értéket kaptunk.

15313935525_e790bf893c_o.jpg



Vízfelszínen középen 16500 lux volt, ez volt a legmagasabb érték, amit a mérés során kaptunk.

15127390737_0f22599291_o.jpg




Összehasonlítva ezeket az eredményeket egy korábbi, a Green Aqua-ban történt fényméréssel, amikor többféle lámpát teszteltek, ez a COB ledes lámpa elég jól vizsgázott.

15127780547_0bbab7e50d_o.png


Az ATI és HQI lámpák a tesztnél 40 és 50cm-re voltak a vízfelszíntől, úgy jöttek ki ezek az értékek. Mellesleg a mérés napján a GA-ban ugyanez a műszer egy ATI 4x39W lámpa alatt 20000lux-nál kiakadt, ezért valószínűleg nem pontosak ezek a mérések, sok minden befolyásolhatja az értékeket.
Ettől függetlenül elégedett vagyok az eredménnyel, szerintem egy DIY ledes lámpától ez elég jó teljesítmény.
 
Nagyon szuper a lámpa és a mérések is meggyőzőek. Gondolkodom én is egy COB diy lámpa projekten, csak én nem kör alakú, hanem lineáris ledekkel tervezem egy 40 literes nano fölé.
 
Hát igen, ilyen jó eredményekre én sem számítottam, de ez azt is jelenti, hogy érdemes ledes megoldásban gondolkozni növényes akvárium megvilágítására.

Szia!

Nincs meg esetleg a vezérlő programjának forráskódja? Fejembe vettem, hogy én is építek egy ilyen lámpát, viszont a programozással jelenleg hadilábon állok :)
 
Szia!

Nincs meg esetleg a vezérlő programjának forráskódja? Fejembe vettem, hogy én is építek egy ilyen lámpát, viszont a programozással jelenleg hadilábon állok :)

Szia, a vezérlőt nem én csináltam, sajnos, ebben nem tudok segíteni.
 
Szuper, igényes kivitelezésű lámpa. Én is egy hasonlót próbálok összehozni, egyelőre még csak elméletben és bevásárlólistával.
A vezérlő úgy látom, sok mindenkit érdekelne, csak sajnos nem kapunk választ. Gyerekek, ez nem ezt tudja? TC420
 
Szuper, igényes kivitelezésű lámpa. Én is egy hasonlót próbálok összehozni, egyelőre még csak elméletben és bevásárlólistával.
A vezérlő úgy látom, sok mindenkit érdekelne, csak sajnos nem kapunk választ. Gyerekek, ez nem ezt tudja? TC420

pont ma nézegettem, de nem sikerült rájönnöm :D
 
Back
Oldal tetejére