• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Balatonalmádi vörös kő

Zsoltiabéka

Főkertész
Egy régi infóm szerint ezek a Kálmos-ok a hazai rizsföldeken fordulnak elő tömegesen.
Nem tudom, vannak e még hazai rizsföldek, de a hortobágyon egy-két évtizede még voltak.
Sárbogárdi vagyok eredetileg. Én ott fogdostam kezezéssel a halat, ahol a Rákosiék rizsprojektje bebukott az 50-es években. A Sárvíz völgyében is próbálkoztak, a csatornarendszer még megvan, mert szerves egységben van a Rétszilasi Halastavak Tájvédelmi körzettel.

Kovács Géza

Főkertész
Sárbogárdi vagyok eredetileg. Én ott fogdostam kezezéssel a halat, ahol a Rákosiék rizsprojektje bebukott az 50-es években. A Sárvíz völgyében is próbálkoztak, a csatornarendszer még megvan, mert szerves egységben van a Rétszilasi Halastavak Tájvédelmi körzettel.
Érdekes, én még azt tanultam, hogy teljesen mindennapos dolog nálunk a rizstermesztés, jobbat nem is lehetne kitalálni a szikes talajok hasznosításához. A Hortobágyon még nem is olyan régen,
lehetett látni a négyzetforma, sekély, talán félméteres tómedreket.

Zsoltiabéka

Főkertész
Érdekes, én még azt tanultam, hogy teljesen mindennapos dolog nálunk a rizstermesztés, jobbat nem is lehetne kitalálni a szikes talajok hasznosításához. A Hortobágyon még nem is olyan régen,
lehetett látni a négyzetforma, sekély, talán félméteres tómedreket.
A Sárvíz völgye nem elég szikes. A búza meg a kukorica is jól termett mindig, kár volt próbálkozni... Viszont cserében valami vadvizesebb jelleg visszakerült a természet javára.

Zsoltiabéka

Főkertész
A karbantartó képekből kimaradt:
?hash=e7ca1b66e80bbce97a5831486b287ab4.jpg

Nyissz-nyissz után:
IMG_20210318_093605.jpg

A "mentett" neocaridinák köszönik szépen elvannak. A nagy vízben nem etettem őket. Itt azért igen. Forrázott sóska a kertből, garantáltan vegyszermentes, mert az elmúlt 5 évben a szomszédok leszoktak a kertészkedésről, piacon veszik a zöldséget. (jó világ van na...) IMG_20210318_092448.jpgIMG_20210318_092412.jpg

Attachments

• IMG_20210317_082902.jpg
    IMG_20210317_082902.jpg
    218 KB · Megtekintések: 4

Zsoltiabéka

Főkertész
Amióta lágy víz van, a mohák megbokrosodtak, szinte vágtatnak. Nagyon tetszik a vörös kövön futó karácsony moha. És még mindig nem tettem vissza a "mentett" sárga neocaridinákat. 🤣🤣🤣IMG_20210326_085442.jpg
Viszont kordában kell tartanom a mohát, mert sokkal szebb a vörös-zöld, mint a csak zöld. 😎

Zsoltiabéka

Főkertész
Mi újság az akváriummal @Zsoltiabéka ?
A kerti tavas topicod pörög, de gondolom itt is zajlik az élet. 😏
Hááát, nem igazán. Húsvét vasárnap mértem paramétereket, de még vizet kéne cserélni, nyírbálni a mohát, felkészíteni az akvát a kövi 2 hétre, amíg ismét dolgozom Kelebián. Aztán ez hosszabb is lehet. 🙄Majd írok csütörtök estig...

Ádám_

Veterán
A boltban nézelődve mindig elmentem mellette. A 6 éves lányom közölte: azokat a cukikat szeretné. És igaza volt. Ráadásul ezek tényleg csapatban úsznak, nem kell idomítani őket egy fotó erejéig. 😄
Tényleg nagyon szépek, kár hogy nekik nagyobb helyre van szükségük, mint az én 60p-m. +1 strigula ami a majdani nagyobb akva mellett szól. 🤫

Zsoltiabéka

Főkertész
Most vitt rá a lélek, hogy a húsvéti méréseket dokumentáljam.
No3: 15ppm
Po4: 1ppm
Fe: 0ppm
Gh: 14ppm
Kh: 7ppm
Ph: >7,5 (ennyit tud a Neptun, PH mérő felírva a szükséges műszerek közé)
Káliumot nem mértem.
A vas valószínűleg a lúgos víz miatt azonnal elbomlik, vízcsere után kapott JBL ph minus-t, (Ph 6,5)feleségemnek meghagytam: 1pumpa micro-macro, 3 pumpa Liqui Carbo, amíg jövök. Valószínűleg visszalúgosodik megint. 30% full RO-t kapott sózás nélkül, hogy még egy kicsit lágyuljon. Szerintem keményedett a víz a múltkori csere óta(3 hete, nincs kedvem visszatekernia a naplómban ), a párolgás pótlás csak full RO-val történt. A mohákat leszámítva állandóság van, előbbieket nyírni kéne, de elengedtem, nem volt időm. A Ludvigia sp red mintha túlélne, kisebb hajtások jövögetnek alulról... Ezek a cukik meg marhára berobbantak, mindenütt kapirgálnak.:IMG_20210408_124906.jpg

Zsoltiabéka

Főkertész
Helyzetjelentés. 2 hét után itthon. Mutatok néhány nem szépet. 🤣IMG_20210422_082912.jpg
A frontüveg zöldült egy kissé. 🙄IMG_20210422_083109.jpg
A moha közé Riccia fluitans keveredik itt ott és szaporodik. Kicsit olyan mintha alga lenne, de nem.

Víz paraméterek nem lettek mérve, de szerintem hasonló mint a múltkor. Vas nulla Ph 7 felett. Sokat keresgéltem és talán választ kaptam néhány kérdésre. A víz azért lúgosodik, mert a a Sera siporax algovec durván emeli a Ph-t és úgy segít az alga gondon, hogy nyeli a foszfátot. Igazából el is felejtettem, hogy a kis úttörő gombóc szerű nem a sima siporax... 1l van benne🙄 Megrendeltem 4l Ada Bio Rio-t, mert az savasít, ahogy a Ph-csökkentő topicban olvastam. Aztán várunk segít-e a vas elbomlásos mizérián. Egy agro oldalon kikupálódtam a vas hordozó kelátokról, és nagyon kíváncsi lennék, hogy az akva kertészeti lötyikbe mi kerül. A vas ugyanis ph3 felett instabil. A kelátok tartják felvehető formában. EDTA ph3-6 stabil
DTPA ph3-6,5 stabil
EDDHA ph3-ph10 stabil
Az EDDHA kelát 3 formában létezik, a gyártók különböző arányban keverik ezeket és nem egyformán stabilakIJzerchelaat-560x370-compressor.jpg
A 3 altípusból a felső az igazán értékes, viszont erősen megdrágítja a tápot...

Attachments

• IMG_20210422_082854.jpg
    IMG_20210422_082854.jpg
    375.1 KB · Megtekintések: 7

Kovács Géza

Főkertész
Helyzetjelentés. 2 hét után itthon. Mutatok néhány nem szépet. 🤣View attachment 146601
A frontüveg zöldült egy kissé. 🙄View attachment 146602
A moha közé Riccia fluitans keveredik itt ott és szaporodik. Kicsit olyan mintha alga lenne, de nem.

Víz paraméterek nem lettek mérve, de szerintem hasonló mint a múltkor. Vas nulla Ph 7 felett. Sokat keresgéltem és talán választ kaptam néhány kérdésre. A víz azért lúgosodik, mert a a Sera siporax algovec durván emeli a Ph-t és úgy segít az alga gondon, hogy nyeli a foszfátot. Igazából el is felejtettem, hogy a kis úttörő gombóc szerű nem a sima siporax... 1l van benne🙄 Megrendeltem 4l Ada Bio Rio-t, mert az savasít, ahogy a Ph-csökkentő topicban olvastam. Aztán várunk segít-e a vas elbomlásos mizérián. Egy agro oldalon kikupálódtam a vas hordozó kelátokról, és nagyon kíváncsi lennék, hogy az akva kertészeti lötyikbe mi kerül. A vas ugyanis ph3 felett instabil. A kelátok tartják felvehető formában. EDTA ph3-6 stabil
DTPA ph3-6,5 stabil
EDDHA ph3-ph10 stabil
Az EDDHA kelát 3 formában létezik, a gyártók különböző arányban keverik ezeket és nem egyformán stabilakView attachment 146605
A 3 altípusból a felső az igazán értékes, viszont erősen megdrágítja a tápot...
Várjuk a nemszépet! :) :)

Zsoltiabéka

Főkertész
Megjött A Csomag! IMG_20210427_133341.jpgIMG_20210427_133516.jpg
A mágnessel már egy ideje szemeztem. 16mm üvegig jó, nekem 10mm van. 😁És felúszik, ha bénázok... 🤣
Szerk. : kipróbáltam frissiben. Bitang erős mágnes, nem tudtam szétvenni. 🤣Aztán rájöttem: csavaró mozdulattal oldható, mert megfordul a pólus és mán taszajtya is egymást. 😊

Utoljára módosított:
Oldal tetejére