• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Oktatóanyag Akvárium véleményezés - versenyakváriumok - haladóknak

viktorlantos

Alapító
Admin
Új topik, új kezdeményezés. Beszéljünk egy-egy akváriumról, hogy ki mit lát benne. Milyen erősség és javítani való dolgokat látunk.
A cél, hogy hasznos építő jellegű kritikákat fogalmazzunk meg egy elkészült akváriumról, amiből egy következő építésnél előnyt kovácsolhatunk.

@keszalvo nyitott a kérdésre. Az egyik IAPLC akváriumával kezdjük a topikot.

Kérek mindenkit, ha véleményt ír, ne azt írja, hogy nekem bejön, vagy többet érdemelt volna, mert ebből nem lehet építkezni :)
Próbáljatok egy picit részletesebb véleményt megfogalmazni, ha hozzászólnátok az akváriumhoz. Mi hiányzott belőle, hogy jobb helyen végezzen?
Rátok milyen hatással van az akvárium, ha most látnátok először.

Fontos, hogy rend legyen a topikban, csak akkor lépünk egy következő akváriumra, ha a feldobott berendezést átbeszéltük.
1 akvárium 1 hétig van szem előtt. Aki szeretne valamit mondani ebben az időben mondja el vagy hallgasson örökre :D (jah ezt az esküvőknél szokták mondani)


received_560296984537145-jpeg.95389
 
Elkezdem én, hátha felbátorodnak mások is és kiegészítik a mondandót.

Elöljáróban ez egy tisztességesen összerakott akvárium. Amit nem is kell tovább fokozni. Olyan régen növényezel, hogy ez garancia egy szintre. Az IAPLC eredménnyel nem értek egyet, de azt hiszem valahol 50-100 felett ezek jelképes számok.
Amennyi időt töltesz a hobbizással és az akváriumok ilyen szintre juttatásával, komolyan azt gondolom, hogy csak egy pici szemléletváltás kell egy komolyabb sikerhez. Ezért írtam, hogy a saját korlátaidat kell megugrani.
Ezt az akváriumot az év bármelyik pillanatában felteszed a netre egy csomó ember elismerően fog gratulálni hozzá. Én is! De sajnos ez nem elég egy komoly sikerhez.

Megpróbáltam vázlatpontokba szedni mi az ami erősség és mi az ami a layout gyengesége, hogy ezeket kicsit bővebben ki lehessen bontani később.

Layout erőssége:
- Változatos növényhasználat
- Egészséges látvány és tiszta akvárium
- Van mélysége az akváriumnak
- Sok részlet

Layout gyengesége:
- Túlságosan beépített akvárium
- A túl sok elem zavaró
- Nincs előtér, emiatt gyengébb a térérzet
- Halak nem szerencsések ebbe az akváriumba
- Talán nem túl szerencsés színtónus
- Nem szerencsés fotós beállítás
- Perspektíva, felszín tükröződés.
- Fény árnyék arány

---------------

+ Változatos növényhasználat
Itt látszik a sok év munkája. Tudatosan próbálsz elszakadni a klisé növényhasználattól, ami nagyon jól működik nálad. Esetleg amire jobban figyelhetnél, az a növények mérete, színe és levélformája. Hogy ezek harmonikusabban illeszkedjenek a látványvilágba.

+ Egészséges látvány és tiszta akvárium
Patika állapotok és látszik, hogy a növények kondijára is sok figyelmet fordítasz. Emiatt jó nézegetni az akváriumot. Ezt a szintet kell tartani bármit csinálsz.

+ Van mélysége az akváriumnak
Kicsi az akvárium, de mégis nagyon jól építkeztél hátra, amit leginkább a homokos ösvény határoz meg térben. Ha az ösvény természetesebb lenne, ha a layout többi része is így követné a teret. Még jobb lenne az élmény.

+ Sok részlet
Fentebb írtam, de nem csak a növények, a dekorok formák is elég sok részletet adnak. Kellően sokat, hogy sokáig tudjam nézni az akváriumot. Ne tudjam kivégezni pár másodperc alatt. :) De ami az előnye az a hátránya is. Bővebben lejjebb.


- Túlságosan beépített akvárium / A túl sok elem zavaró
Ha emlékszel Josh prezijében beszélt róla, hogy fontos, hogy elsőre egyértelmű legyen a layout. Most nem csak annyi, hogy az erdő legyen erdő, vagy a sziklás akvárium legyen hegyre emlékeztető, hanem az is, hogy csak annyira építsd be a teret, hogy fel tudjuk dolgozni mit nézünk. Egy pont után egyszerűen túl sok elem van jelen. Ennél a layoutnál ezt érzem zavarónak, amire a fotózás még picit rá is tett. Lásd lejjebb.

- Nincs előtér, emiatt gyengébb a térérzet
Bár használtál kis méretű növényeket, mégis olyan érzésem van, mintha egyből a front üvegnél kezdődne minden. Ezen fotózással és az előtér átalakításával tudtál volna javítani.
Előtérben pl ezt a V formát apróbb növényekkel oldottad volna meg, az is sokat számítana a térérzet növelésében.

- Halak nem szerencsések ebbe az akváriumba
Ez az egyik leggyengébb eleme a layoutnak. Szerencsétlen helyen vannak picit talán beszorítva. Nem érvényesül a szépségük. A layouthoz nem adnak hozzá, csak csökkentik az értékét az előbb leírtak miatt.

- Talán nem túl szerencsés színtónus
Itt most magamat ostorozhatnám, mert talán ez az egyike volt az általam megtekert fotóknak, de általában 2-3 verziót szoktam csinálni a beállításokról. Itt leginkább az erdő színek kiemelése, a természetesség volt a cél, de a mezőnyben több az erőteljesebb színekkel megtolt akvárium. Egy erdő ne legyen vivid, túlszaturált látvány, de illeszkedjen pl egy Roger féle erdős látványhoz ha már erdőről van szó. Ez is olyan mint a layout sok fázisa. A fotó megtekerés után érdemes barátkozni a képpel. Esetleg összehasonlítani az élmezőny színvilágával. Ritkán sikerül más hangulattal közbevágni. Idén pl Juan Puchades akváriuma volt különleges hangulatú, de pl Fukada akváriumát szerintem a szuper élénk színek miatt is tolták le. Ezen is sokat kell dolgozni.

- Nem szerencsés fotós beállítás
A képminőségben nincs hiba, de a beállítások nem lettek a legjobbak. Azt te is látod, hogy a versenyeken nagylátószögű akváriumok mennek, ha mélységet akarnak mutatni. Itt ez most kimaradt, emiatt összenyomtad a teret.
És most az a fura helyzet van, hogy az ösvénnyel megpróbálsz becsapni, de a berendezés többi része és a felszín árulkodik a valóságról. Ezt az ösvényt csak akkor tudod eladni, ha a képed többi része passzol.
Ugyanez a baj a felszíni tükröződéssel is. Összhangba kellett volna hozni az ösvénnyel (lejjebb vinni a kamerát) és nagylátószögűvel fotózni. Figyelj rá, hogy ne maradjon hiba a fodrozásban. Bár azt mondod nem számít, de ez az a valami amit állandóan nézni fogok, mert kilóg a varázslatból. A hajszárítót picit el kell vinni a felszíntől, hogy ne csináljon ilyen erőteljes hatást mint nálad fent középen.
Sokszor nagyon nehéz mindez. Csak az tudja aki fotózott már órákon keresztül akváriumot. A fényképező képernyőjén ritkán látod a részleteket. Amikor meg már géphez ülsz válogatni sok esetben nincs lehetőség visszamenni korrigálni.

- Fény árnyék arány
Nézd meg a teljes képet és nézd az árnyékos sötét részeket. Bár van belőlük, a drámai hangulatot nem adják a layouthoz. Súlytalanok. Emiatt a kép kiegyensúlyozott lett, ami a szemünknek is azt közvetíti, hogy itt minden rendben. Ettől nincs a layoutnak ereje. Talán egy picit világítással, vagy utólagos fényerő/vignetta használatával lehetett volna javítani, de attól tartok ez picit építési hiba is, amit nehéz eltüntetni.


Ezek alapján gondolom azt, hogy bár a kapott értékelés nem tükrözi a layout értékét, mégis sok olyan hiba van benne, ami miatt nem lehetett a legjobbak között. Én nagyon drukkolok neked, hogy sikerüljön egy jobb eredmény, amivel feltehetnéd a koronát az eddigi aktív hobbizásodra, mint ahogy ez Patriknak sikerült korábban.
 
Kis játék a színekkel és fényekkel. De a részletet nem oldja meg pl a v formájú dekoron. Itt növényekkel lehetett volna javítani ahogy fent írtam.

Kapott néhány sötét foltot a széleken. A v formára adtam egy sötétítést, hogy elváljon a mögötte lévő építménytől. Levettem az élességet és kapott vibrance-ot, hogy élénkebb legyen.
De ahogy most új réteget ad a két szél úgy a szemed elkezd fókuszálni a háttérre és a következő rétegekre ami hiányos a fotó miatt.

Közben hogy ezt megcsináltam, rájöttem, hogy talán zavar a középen gömb formára nyírt riccardia. A bal oldalán hozzáad a jobb oldalán talán picit elvesz, de a közepe ugyan különleges pontja a layoutnak, szerintem gyengíti ebben a formában.

keszalvo-2.gif
 
Utoljára módosított:
Vik feladta a leckét elemzésben, látszik a sok korábbi zsűrizés. Kicsit kevesebb lesz a pozitívum, mert nem akarom Viktort ismételni, inkább kiegészíteném.

Azzal kezdeném azért én is, hogy alapvetően egy tök jó akvárium, amit bármikor nézegetnék, az alábbi gondolatok versenyakvárium szempontúak inkább. Én sose tudnék ilyen finoman dolgozni fával, többször próbáltam, nem megy és a növények "helyükön tartása" is állandó gondot okoz, mindig minden benő, ahova nem kéne, úgyhogy kalapom emelem az akvárium építésével és karbantartásával kapcsolatban.

1. Növényhasználat

+ Rotala bonsai
+ Stau
+ piros Rotala (talán H'ra)
+ Myriophillum
+ verticillata

Mindegyik csak egy adott síkban, elöl, középen vagy hátul van, így nem tudom, mekkora lenne a levele, hiába nagy a stau, az jelképezhet egy hatalmas bokrot/lombot a távolban.

- Riccardia, tripartita és Anubiasok
Minden síkban szerepel, ugyanazon "levélmérettel", így 2d látványt ad, csak a mélységélesség javít rajta. Ráadásul függőlegesen is minden rétegben nőnek, ami hihetetlenné teszi nekem az erdőt.
- pinattifida
Minden síkban van, ráadásul hátul, ahol távolabb van, ott vannak a nagyobb levelek, míg elöl a kicsik. Fordítva se működne, mert elöl túl nagyok lennének a nagyok. Én hátul kihagytam volna őket, elöl jól mutatnak és nagyon szép apróra vannak nevelve.
- Ranunculus
Rossz helyről indul, mert alapból se csípem ezt a növényt, de ide nekem túl nagy, bármelyik síkba, kiugrik a látványból. Ez lehet a saját személyes problémám, javítsatok ki, ha tévedek.

- Általános negatívum a növényekkel
Túl sok a színárnyalat. A sokféle növény annyi különböző zöldet hoz, ami már nem természetes nekem. Tetszik elöl a világos gyep és hátul a kicsit pirosas játék, amit megtör a Stau. A kettő közt viszont minden van, ami így összességében egy erdőben nem jellemző.

2. Esztétikai apróságok

- Az ösvény nekem egyenes. Látom, hogy valójában nem teljesen az, de első blikkre úgy tűnik mintha nem egy hátra vezető utat néznék, hanem egy felfelé vékonyodó falat. Több töréssel nagyobb mélységet adna és a Viktor által említett zsúfoltságból is elvenne kicsit. Az is segítene rajta, ha az ösvényt szegélyező kövek hátrafelé egyre kisebbek lennének.

- A fehér háttér és a világos ösvény előtt jobboldalt több helyen is fekete szőrszerű dolgok vannak. Nem látom, hogy ecsetalga vagy valamelyik növény rizómájából kinövő gyökérdarabok, de semmiképp nem előnyös. Ez pont olyan dolog, amit szabad szemmel nagy eséllyel nem látszik fotózás előtt és a fényképező kijelzőjén se fogod észrevenni. Érdemes laptopra kötött géppel fotózni és egyből látod nagyban a képet. Nagy a szám, mi se csináljuk és mindig utólag anyázok miatta, hogy hülye voltam.

- Középen az egészséges fa tetejéből kiálló halott ágakat nem értem. A Riccardia-lombkoronából miért ágaskodnak ki csupasz ágak felfelé meg jobbra? A mellette lévő teljesen halott fa se ad hozzá nekem, inkább csak a zsúfoltságot erősíti, de ez vitatható dolog.

- Zavarnak a tükröződések oldalt. Vik előbbi képén a sötétítés ezt kapásból megoldja. Fotótrükk mellett építéskor ezt a frontüvegig való építkezéssel lehet kiküszöbölni, ami a mélységet is növelné megfelelő növényhasználattal.


Félreértések elkerülése végett, nem azért ekkora a szám, mert jó eredményt értem el. Egyrészt nem vártam a 127-be a sajátomat, sose voltam vele igazán elégedett, de talán szerencsés időben sikerült fotózni. Másrészt egyre kevesebb az iwagumi, így talán könnyebb dolgom is volt a bekerüléssel. Erdősből évek óta rengeteg van, sokkal nehezebb kitűnni a tömegből.
 
BTW általánosságban a topicról, jó ötlet. Fektessünk bele energiát, hogy jobbá tegyük egymás munkáját. Persze sok résztvevővel van értelme és nyitottnak kell lenni a kritikára. Akinek nem a TOP 27 a cél, azzal se kell foglalkozni, hogy egy ilyen világ elől eldugott fórumon megmutatja a versenyakváriumot. Az enyémet mindenhol minden formában publikáltuk mégis bekerült, csak a végleges versenyfotó volt "titkos". Sokan emiatt hagyták abba a fórumozást, mert nem lehet publikusan versenyakváriumot építeni, oszt mégis. 27 fölött már el tudom képzelni, hogy számításba veszik, hogy maradjon presztizs-értéke és exkluzivitása az akváriumok bemutatásának.
 
Kiegészítés. Vik szerkeszteseben már nem annyira elutoek egymástól a zöld árnyalatok, így megmaradhat a sok különböző noveny anélkül, hogy tarka lenne a látvány.
 
Én csak egy aprócska megjegyzést tennék, nekem ami feltűnt, az egy apró kompozíciós probléma. Vezeted a szemet a jobb alsó sarokba több eszközzel, de valójában nekem nem világos, hogy pontosan "hová" is. Szóval ezzel csak azt akartam mondani, hogy lehetett volna talán eggyel hangsúlyosabb fókuszpontot adni a kompozíciónak. De persze lehet ez nem valid kritika, szóljatok, ha tévednék.
 
Ígérem mára az utolsó. :)

Az utolsó fázist tovább finomítva. Ha picit több narancs szín lett volna betűzve pl középre, hogy levezesse a vonalat az ösvényre. Megtörve ezt a sok zöldet.
Felette a Ranunculus helyett riccardia lett volna. Ez a módosítás nekem pl kifejezetten segített a túl sok részleten. Pedig csak eltüntettük a ranunculust középről. Mégis a riccadia miatt részletesebbnek izgalmasabbnak látom azt a foltot.

keszalvo-4.jpg
 
Kb illyen lett volna, ha nem túl magasról fotózod. És most kellene a nagylátó a perspektívához :)
Nah mára tényleg ennyi. Az látszik, hogy kis finomításokkal, rétegezéssel a jelenlegi layout is javítható lett volna.

Ha az amanda helyett egy csapat Axelrodi Risei vagy Axelrodi Blue úszott volna feljebb máris sokkal jobb lett volna az összkép.

Ezek apróságnak tűnnek ahhoz képest, amennyi időt beleöltél az akváriumba az építéstől kezdve. De sem a fotózást, sem a végső részletek kidolgozását nem szabad elsietni.
Ezen a szinten pedig ha elég ambíciózus vagy egyszerűen addig dörömbölsz nálunk vagy más kereskedésben amíg nem adnak neked olyan halat amire szükséged van a látványvilághoz.

keszalvo-5.jpg
 
Én is beszállok, de én a kritikát kritizálnám picit.
Aztán majd jöhet a kritika kritikájának kritikája :)

Én a topik indítása előtt is gyakran vettem már bátorságot mások akváriumát kritizálni. Mindig arra törekedtem, hogy részletesen fejtsem azt ki, lehetőleg grafikusan is illusztrálva. Ez szerintem súlyt ad a mondanivalónak. Ha nem is a hozzáértésről, a törődésről mindenképpen. Érzékelteti, hogy a kritika nem csak futtában lett odalökve, hanem időt szenteltünk neki. (Illetve volt már arra is példa, hogy miközben gyúrtam a fotót szembesültem vele, hogy amit mondani akartam, nem is feltétlenül helytálló.)
Itt fentebb néhány nagyon részletes kritikát olvashattam, nem is akárkiktől. Viktor főleg a tiéd volt rendkívül alapos. Egyúttal szerintem egy kicsit túl alapos is. Innentől kezdve szinte már legfeljebb a kritikával tudnék "vitatkozni", úgy érzem ha bármi egyebet mondanék, az előzőekkel együtt kezelve már azt sugallnám, hogy kb mindent másképp kellett volna csinálni. Ha egy hétig akarunk pörgetni egy-egy akváriumot, talán nem muszáj rögtön ilyen alaposnak lenni. Aztán majd ha nem érkezik meg pár napig minden amit mi is gondolunk, ki lehet azt még később is fejteni.
Remélem, nem voltam tolakodó, de úgy gondolom ezt is inkább itt az elején érdemes csak felvetni 🤘
 
Utoljára módosított:
Először is, ez egy nagyon jó kezdeményezés. Köszi @viktorlantos a topik indításához és @keszalvo , szuper vagy, hogy beválaltad a kezdő rugást.
Ha lehet, én is szívesen jelentkeznék kritikára az idei akváriumommal következőnek.

Megpróbálom én is értelmesen megosztani a gondolataimat a jelenleg szóban forgó akváriumról amit @keszalvo épített:
_

Mindent egybevéve szerintem ez egy szuper akvárium. Sok olyan részletet találok benne még többszöri ránézésre is amik szerintem nagyon jók és látszik, hogy sok energiát fektettél az építésbe.

Összkép
Elsőre mikor ránézek az akváriumra egy kicsit megzavarodok, hogy hova nézzek. Ennek több okát is látom. Az egyik ilyen, hogy arányában a végpont fehérségével rengeteg helyen vetekszik a többi nyitvahagyott rész. Ezt szerintem két féle képpen lehetett volna konkretizálni.
Nagyobbra és kicsit tisztábbra hagyni a fókuszpontot, vagy jobban besűríteni növényekkel azokat a részeket ahol most sok a fehér.
Én leginkább a második opciót választottam volna, mert az akvárium méretéhez képest a fókuszpont arányát szerintem tök jól eltaláltad és az ahoz vezető "út" is szép.

Hardscape
A layoutot illetően van benne egy nekem nagyon tetsző és egybefüggő hatást keltő elem, ami a baloldalról induló "blokk":love:. Szerintem nagyon jó annak dinamikája, szépen vezeti a szememet az "úthoz" ami pedig belefut a fókuszpontba. Ami nekem megzavarja ezt a szépen elkezdett dinamikát az a kevésbé határozott középen elhelyezkedő fa. Az a középső szekció szerintem túlságosan is hagsúlyba kerül és vetekszik is a fókuszponttal. Talán ennek szintén oka lehet a fentebb említett "túl sok fehér rész".Valahogy azt érzem, hogy azzal a középső résszel nem egészen tudtad, hogy mit szeretnél emiatt az egy bizonytalan hatást kelt a hardscapeben.

Növényesítés
Talán ez az a topik amiben legkevésbé látom erősnek ezt az akváriumodat. Nekem nagyon kaotikus benyomást kelt a növényesítést ami összességében rányomja a bélyeget az összes többi olyan dologra ami kifejezetten az erőssége a scapednek.

A következő dolgokat tartom a legszembetűnőbbnek:
  1. Rengeteg féle növényt használtál (Vagy legalábis azt a hatást kelti) amik mind méreteikben és levérformájukban eltérőek. Szerintem ez azért nem volt szerencsés, mert nem azt az érzést kelti, hogy ez egy bizonyos táj és annak az élővilágát látom térben, hanem inkább egy botanikus kertet ahol sokféle növényt szeretnél megmutatni egyszerre. A méretet azért hoztam fel, mert a növények elhelyezésével nem játszottál rá a térérzetre. Szerintem ezeknél a kisebb akváknál fontos az, hogy dramatikusabban játszunk a növények levél méretével a térbeli rétegek jobb kiemelése érdekében. Hozzá teszem, lehet hogy drámaian fogalmaztam ezt most meg, mert azért vannak ebben is jó választások itt-ott.

  2. A riccardia pamacsok szerintem egy kicsit tólságosan hagsúlyosak lettek. Kicsit olyanok mint valami bárányfelhők. Mondom ezt úgy, hogy ezt a saját akvámban sem szeretem mert ugyan ezt a hibát követtem el. Valahogy ezek a kövér pamacsok nem hatnak természetesnek.

  3. A hardscapet illetően említettem fentebb a balról induló részt ami három szöget alkotva vékonyodik el az utacska elejénél. Szerintem az annyira meghatározó forma, hogy tök jó lett volna, hogyha a növényesítés azt a dinamikát még jobban kiemeled. Lehet, hogy erre használhattál volna mondjuk egy HC-t formára nyírva vagy akár riccardiát ami hosszan visz végig a szemet ezen a vonalon. Megtűzdelve a bucékkal és a verticillátával ahogy tetted.

  4. Egy másik konkrét dolog, az a bal oldali, talán myriophyllum guyana és tripartita. Nekem ők egyáltalán nem illenek bele a képbe. Hozzá tenném, hogy ez lehet azért van, mert a saját scapemben használtam myriophyllum guyanát és nagyon nem tetszik, ahogy azt tettem. De erről majd később. 😅
Fotó
Erről túl sok véleményem nincsen, mert nem tartom magam valami jó fotósnak. De a @viktorlantos által javasolt kontraszt állítás szerintem sokat hozáad a végső képhez.

Remélem, hogy nem voltam túl harsány a véleményemmel és tudsz belőle hasznosítani valamit @keszalvo.
Tegnap már megtettem, de mégegyszer gratulálok az eredményidhez. Kiváncsian várom majd a véleményedet, ha az enyémre kerül a sor. 🙌


Üdv,
Norbi
 
Remélem, nem voltam tolakodó, de úgy gondolom ezt is inkább itt az elején érdemes csak felvetni 🤘

Azt érzem, hogy elég nagy a szakadék a kezdők és az aktív versenyzők között. Utóbbi játékosoknak lehetne hasznos ez a topik és talán kedvet ad másoknak is ilyen szemléletben építeni vagy épp megmérettetni magát. Még a végén feléledne a magyar alkotói csoport is.

A kezdők nem mindig értik miért lovagolunk annyit a részleteken. Miért nem látjuk a tökéletesnek az akváriumot. Talán ezért is egészítettem ki a topik nevét a "haladóknak" szóval.

Szerintem ez legyen egy ilyen keményebb topik. Nem feltétlenül a kritikai oldalról, de építésben / szemléletben mindenképp. Segítsük azokat akik jó eredményt szeretnének elérni. Egyébként rád is számítok, tök jó kritikákat írtál korábban. És egyébként sem szeretném ha én lennék a hangadó a topikban :) Szóval fontos a véleményetek. És végre legyen egy topik amiben elmondjuk mi a jó, mi a zavaró. Miért nem azt látjuk benne, amit a legjobbakban látunk.

Csak 1 posztot akartam írni ezért volt részletesebb :) Nem gondoltam volna hogy még leülök photoshop mögé és eltolok 1-2 órát :) De ahogy látom @keszalvo -nak ki kell majd vennie szabit, ha mindent el akar olvasni :)

Lehet sok az 1 hét? Valamit mondjatok ti is :)
 
Lehet sok az 1 hét? Valamit mondjatok ti is :)
Én azt mondanám, ha eltelik egy teljes naptári nap (nem 24 óra) kiegészítés nélkül, jöhetne a következő akvárium és maximum határ az 1 hét.

És szerintem jól működhet az ilyen "egyben mindent" elemzés mindenkitől, amiről aztán lehet beszélgetni részleteiben, ha valaki valamivel nem ért egyet, de így egy ember véleménye egyben olvasható egy adott akváriumról, a későbbi követést könnyebbé teszi, ha valaki csak belebotlik a topicba és tanulni szeretne.
 
Tudom már kétszer volt utolsó.... de ez most tényleg az. Persze utólag könnyebb mindent, de érdemes agyalni hangulatokon színvilágon időnként.

Pl mi lett volna ha bal felülre sötétebb vörös növény kerül. Vagy vörös lámpával világítottál volna be szögből? Éppen annyi vörös és narancs amit ezek az ázsiai akváriumok mutatnak időnként.
Az hogy középen fent a riccardia vörös most mind1. A színek mit adnak hozzá egy layouthoz ez a fontos.

Elég sok akváriumnál lehet látni, hogy vagy használnak kiegészítő világításokat, vagy utólag orvosolják ezt PS-ben.

keszalvo-6.jpg

És ide aláteszem az eredetit. Remélem volt hasznos is abban amit írtam :)

received_560296984537145-jpeg.95389
 
No kérem ezt szeretem, köszönöm,már most sok kritikát befogadtam,és a vicces a dologban a fotózást leszámítva hogy a mostani akváriumban már szinte minden leírt hibát próbáltam javítani illetve a szeptember végi fotózásig javítok is.
Jöhetnek még a kritikák de kérdezhettek is szívesen válaszolok építéssel növényekkel egyéb napi rutinnal kapcsolatban 👍
 
Back
Oldal tetejére