• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 275cm-es, L-alakú, lépcsőzetes mélységű és szuperkeskeny - igazi kihívás...

Back again.

Köszönhetően @Luigi13 szereztem planária elleni szereket. Még a darakór kezelése közben tűnt fel pár darab, aztán magam megnyugtatása okán inkább vegyszeresen eltávolítottam őket (No-Planaria + Fenbendanin egyszerre 2x 3 napos kúrában). Planária remélem nincs, egy CRS elpusztult, de szerintem nincs összefüggésben a kezeléssel. Mostanában 2 hetente 1 db távozik - talán már sok(k) volt nekik ennyi "ártalmatlan" gyógyszer.

Most épp fekete ecsetalgával bajlódom. A sok gyógyszer és az elhúzódó vízcsere okán (ebben lustaságom is közrejátszott) jelentek meg. Bízom benne, hogy a kémiai szűrés visszahelyezésével (Seachem Purigen - amit most regeneráltam is) javul a dolog. Tolom a carbot rájuk...

A harmadik hír, hogy az Iwagumi részt újrabootoltam. A magam kárán megtanultam, hogy
1. a Micranthemum Monte Carlo gyorsan nő, és kiszorít más fűféléket (nálam a Parvulát);
2. ha nem nyírom rendszeresen, akkor annyira megvastagodik, hogy a maga által termelt oxigén beszorul a levelei alá, és kiemeli a földből;
3. a vastag réteg alatt felgyülemlik a mulm is...
A végeredmény: 2 hatalmas foltban elemelkedett a 4-5 cm vastag, tömör szőnyeg. Előbb kivágtam egy sávot, és lesúlyozva próbáltam visszagyökereztetni, aztán feladtam. A következő gondolatom a méretre nyírás volt, de szétesett az egész - az összes MonteC kiszakadt. Így hát újrabootoltam azt az oldalt.
20170428_130907840_iOS.jpg
 
Az egyedi palack története...

Ahogy a lenti képen is látszik, elég szűkös a hely az akvárium mellett, ráadásul mindkét oldala nyitott térre néz, szóval nem lehet máshova elrejteni a palackot / szűrőt.
A sztenderd 2kg-os nem fért el. Két hete kapható egy 1kg-os német típus, de az sem fér el, mert csak karcsúbb, de nem alacsonyabb a 2kg-osnál (reduktorral együtt kb. 50cm) :(. Megeresztettem pár telefont, és találtam egy gázipari beszállító céget, akik palackok gyártásával foglalkoznak. Egyedi rendelésre, EU szabványos palackot csináltak nekem figyelembe véve, hogy reduktorral együtt is csak max. 35cm magas lehet (a hely 40cm-es, de a ki/behelyezés miatt kell ráhagyás).

A végén 20%-kal lett drágább, mint egy 2kg-os az akvarisztikai boltokban... Viszont ez az enyém, van története, van egyedi műszaki rajza és külön eu-s vizsgaszáma :p.

Elvben bárhol töltik, de én türelmetlen emberként nem akartam napokat várni, és biztonságot szeretőként fű alatt töltetni sem. A megoldás - nos, nem egyszerűen jöttem rá... - egy tűzoltó készülékeket gyártó cég. Ők helyben megvárható módon, profi töltőgéppel beletették a 0,75kg CO2-t, és mindezt 2.000Ft-ért :). Elsőre megnéztem a folyamatot, amihez nekem szöveges narráció és 10 kérdezz-felelek kupon is kellett. Lehet, legközelebb 1.500-ért is vállalják, ha a kispadon megvárom ;).

Akkor hát a képek kicsiben:
View attachment 22562 View attachment 22563 View attachment 22568 View attachment 22569

Ha eljutottál eddig blogban, kaphatok egy visszajelzést pls? (like, reply, kérdés)

Update:
A palack szinte napra pontosan 5 hónap folyamatos üzem után most fogyott ki (olyan 75 bubi/perc átlagos teljesítmény mellett).
Helyben megtöltötték a "szokásos" tűzoltópalack (kis)üzemben. A mester nem foglalkozott sokat a palack felirataival, simán 1kg-ot töltött rá 0,75kg helyett. Megnyugtatott, hogy a biztonsági szelep majd kiold, ha túl magas lesz a nyomás... Három napja elketyeg gond nélkül, szóval nem számítok már problémára.
(Próbáltam másutt is töltetni, de egyedi palackot macerás - mindenféle igazolás kell, legalább egy hét az átfutási idő, és 3x-os árat becsültek.)
 
Hőmérséklet...

Decemberben fel sem merült bennem, hogy ekkora gond lehet a meleggel majd nyáron.
Minden szinten bukta:
  • az akvárium nagyon nagy felületű (amit át folyamatosan melegszik)
  • a fedél alatt van a világítás, ami tovább fűti
  • emeleten van, ahol egyébként is melegebb van (és nem költöztethető a pincébe)
Mindezek után sajnos fel is ment 28-29 fokra a hőmérséklet. A garnélák zöme "eltűnt" :(, a növények sínylődnek, és az ecsetalga előkerült...
Levettem a tetőt, és 26,5 fokra állítottam be ezen az emeleten a szoba hőmérsékletét. Ettől 27 fokra lement egy nap alatt.
A következő -2 fokot a ventilátortól remélem. Nem ezt szánom hosszútávú megoldásnak (sem design, sem 220V okán), csak előbb látni szeretném, mennyire működőképes...
20170628_165033525_iOS.jpg
Ti hogy küzdötök meg a meleggel?
 
Hőmérséklet...

Decemberben fel sem merült bennem, hogy ekkora gond lehet a meleggel majd nyáron.
Minden szinten bukta:
  • az akvárium nagyon nagy felületű (amit át folyamatosan melegszik)
  • a fedél alatt van a világítás, ami tovább fűti
  • emeleten van, ahol egyébként is melegebb van (és nem költöztethető a pincébe)
Mindezek után sajnos fel is ment 28-29 fokra a hőmérséklet. A garnélák zöme "eltűnt" :(, a növények sínylődnek, és az ecsetalga előkerült...
Levettem a tetőt, és 26,5 fokra állítottam be ezen az emeleten a szoba hőmérsékletét. Ettől 27 fokra lement egy nap alatt.
A következő -2 fokot a ventilátortól remélem. Nem ezt szánom hosszútávú megoldásnak (sem design, sem 220V okán), csak előbb látni szeretném, mennyire működőképes...
View attachment 33454
Ti hogy küzdötök meg a meleggel?
Hát Igen... Szerintem mindenki küzd azért a meleggel.. Én például 2db 12cm-es Pc ventit kapcsol az STC-1000 vezérlő... 24 C ki 24,7 C be. A kicsi garnison folyamatosan 2db 8cm megy 5V hajtva, ha kevés akkor kap egy 12cm-est 3,7v hajtva...igy ingadozik 23,5 - 24,9 C között. Igaz mindkét akvárium nyitott... vízpótlás hetente vízcserekor. A nagyból kb 12l párolog el, a kicsiből 5l. ja a szoba hőmérséklete 29 C....
 
Decemberben fel sem merült bennem, hogy ekkora gond lehet a meleggel majd nyáron.
Ez sajna valós probléma. Ahogy @Kovács Zsolt is írta, a PC venti egészen jó megoldás, nálam is működött tavaly (sajna eső után köpönyeg volt, mert a gyarapodásnak indult taiwan állományomnak addigra a 29 fokos víz megadta a kegyelem döfést), 60x50 cm-es felületen 2 db 8 cm-es 4 fokot tudott csökkenteni.
Nálad mindenképpen sokkal többre lesz szükség, hisz majd' 3 méter hosszról beszélünk. Vízzel is készülj fel alaposan, mert ha hatékonyan hűtöd, szerintem minimum másnaponta pótolnod kell majd RO-val, de ennyit megér.
 
Saját tapasztalat, nem szép megoldás, de olcsó és max 3 hónapig kell: 100x40x40 nyitott medence (4x39W-al világítva, hogy még melegebb legyen ;) ) 2db 8cm PC venti (50%-ra leszabályozva, hogy ne legyen hangos :mad:) JBL CoolContol kb 25 fokra állítva, (klíma nincs 28-29 fok szokott lenni a nappaliban) kb óránként bekapcsol 10-10 pecre.
Párolgás naponta 2, 2.5 liter, ha nem töltök utána akkor 2 nap után lily köpköd! Mi lesz vele nyaraláskor :cautious: ?
 
Hőmérséklet...

Decemberben fel sem merült bennem, hogy ekkora gond lehet a meleggel majd nyáron.
Minden szinten bukta:
  • az akvárium nagyon nagy felületű (amit át folyamatosan melegszik)
  • a fedél alatt van a világítás, ami tovább fűti
  • emeleten van, ahol egyébként is melegebb van (és nem költöztethető a pincébe)
Mindezek után sajnos fel is ment 28-29 fokra a hőmérséklet. A garnélák zöme "eltűnt" :(, a növények sínylődnek, és az ecsetalga előkerült...
Levettem a tetőt, és 26,5 fokra állítottam be ezen az emeleten a szoba hőmérsékletét. Ettől 27 fokra lement egy nap alatt.
A következő -2 fokot a ventilátortól remélem. Nem ezt szánom hosszútávú megoldásnak (sem design, sem 220V okán), csak előbb látni szeretném, mennyire működőképes...
View attachment 33454
Ti hogy küzdötök meg a meleggel?
Így nem sokat fog hűteni a ventillátor. Az egész vízfelületet fújni kellene...levenni mindenhonnan a tetőt, és több ventivel fújatni.
 
Így nem sokat fog hűteni a ventillátor. Az egész vízfelületet fújni kellene...levenni mindenhonnan a tetőt, és több ventivel fújatni.

Talán valamelyik DIY hozzászólásban azt olvastam, hogy hűtésre leghatékonyabb a vízre merőlegesen fújt levegő, bár nekem is inkább az tűnik logikusnak, hogy fújjuk el a teljes felszínről a meleg levegőt (párát). Kinek a pap kinek a papné :)
 
Nagyjából óránként 1 fokot ment le, estére lekapcsoltam (akkor 25 fokon állt).
@ideoda - A tetőt úgy tettem rá, hogy csatornaként a felszín mentén terelje a levegőt, így a teljes légmennyiség végigfut az akvárium hosszán.

Kérdésem, hogy
  1. kell szabályozás,vagy simán toljátok non-stop?
  2. ha szabályoztok, hogy oldjátok meg (JBL? STC-1000?) - és ilyen esetben hogyan kötitek be a 3 vagy 4 pin-es PC hűtőt?
  3. ha nem szabályoztok, a 12V-os PC ventilátorokat hogyan kötitek be (3 és 4 pin-es mindegyik, nekem viszont az a 12V +/- bekötést kell megoldanom)
Most kinéztem egy 100 m3/óra teljesítményű 14cm-es PC hűtőt, csak bekötni és szabályozni nem tudom, hogyan fogom...
 
Nagyjából óránként 1 fokot ment le, estére lekapcsoltam (akkor 25 fokon állt).
@ideoda - A tetőt úgy tettem rá, hogy csatornaként a felszín mentén terelje a levegőt, így a teljes légmennyiség végigfut az akvárium hosszán.

Kérdésem, hogy
  1. kell szabályozás,vagy simán toljátok non-stop?
  2. ha szabályoztok, hogy oldjátok meg (JBL? STC-1000?) - és ilyen esetben hogyan kötitek be a 3 vagy 4 pin-es PC hűtőt?
  3. ha nem szabályoztok, a 12V-os PC ventilátorokat hogyan kötitek be (3 és 4 pin-es mindegyik, nekem viszont az a 12V +/- bekötést kell megoldanom)
Most kinéztem egy 100 m3/óra teljesítményű 14cm-es PC hűtőt, csak bekötni és szabályozni nem tudom, hogyan fogom...
Én a fordulatszámban nem tudom. Mivel nekem 2 pines a venti, tehát max-on megy. A bekötése Fekete test (-), piros pedig a (+). Az stc -1000-nél pedig a tápot kacsolgatom be ill. ki a hőmérséklet tartományában.
A (molex 8981) csatinál a Fekete a test (-), a +5V a piros, és +12V A sárga ha esetleg egy PC tápról hajtanád.
 
Nagyjából óránként 1 fokot ment le, estére lekapcsoltam (akkor 25 fokon állt).
@ideoda - A tetőt úgy tettem rá, hogy csatornaként a felszín mentén terelje a levegőt, így a teljes légmennyiség végigfut az akvárium hosszán.

Kérdésem, hogy
  1. kell szabályozás,vagy simán toljátok non-stop?
  2. ha szabályoztok, hogy oldjátok meg (JBL? STC-1000?) - és ilyen esetben hogyan kötitek be a 3 vagy 4 pin-es PC hűtőt?
  3. ha nem szabályoztok, a 12V-os PC ventilátorokat hogyan kötitek be (3 és 4 pin-es mindegyik, nekem viszont az a 12V +/- bekötést kell megoldanom)
Most kinéztem egy 100 m3/óra teljesítményű 14cm-es PC hűtőt, csak bekötni és szabályozni nem tudom, hogyan fogom...
Szerintem felesleges mindenféle vezérléssel bonyolítani a dolgot. Oda kell mellé rakni a ventit, és nyomatni ezerrel.
 
Nagyjából óránként 1 fokot ment le, estére lekapcsoltam (akkor 25 fokon állt).
@ideoda - A tetőt úgy tettem rá, hogy csatornaként a felszín mentén terelje a levegőt, így a teljes légmennyiség végigfut az akvárium hosszán.

Kérdésem, hogy
  1. kell szabályozás,vagy simán toljátok non-stop?
  2. ha szabályoztok, hogy oldjátok meg (JBL? STC-1000?) - és ilyen esetben hogyan kötitek be a 3 vagy 4 pin-es PC hűtőt?
  3. ha nem szabályoztok, a 12V-os PC ventilátorokat hogyan kötitek be (3 és 4 pin-es mindegyik, nekem viszont az a 12V +/- bekötést kell megoldanom)
Most kinéztem egy 100 m3/óra teljesítményű 14cm-es PC hűtőt, csak bekötni és szabályozni nem tudom, hogyan fogom...

Amennyiben számítástechnikai boltban veszed meg, ott tudnak adni hozzá megfelelő potméteres szabályzót is, így csak össze kell dugni és kész. Másik megoldás a venti paramétereinek megfelelő potméter beszerzése, majd google 3 pin cooler pinout, forrasztás, megfelelő szigetelés, 12V DC táp és kész. 2 vezetékes ventinél úgy tudom megoldás a szabályozható tápegység. 9V-al már elindulnak és lassan forognak a 12V-os ventilátorok.
 
Kérdésem, hogy
Én azt csináltam, hogy éjjel szellőztettem, akkor nem kellett, kifigyeltem, hogy kb 10-11 órakor kezd meleg lenni, az ablakot általában lefekvéskor nyithattam, mert ekkorra lett kint annyira "hűvös", hogy ne fűtsem a szobát, reggel 7 után csuktam.
Vettem a két ventit, hozzá egy tápot és egy kb 800-1000 Ft-os mechanikus időzítőt, beállítottam, hogy 11-24 óra között menjen, így 25°C fölé nem nagyon ment a víz hőfoka. Nem szabályoztam le semmit, ment telibe.
Sajnos ezt kb két héttel később csináltam, mint kellett volna, igaz, cserében csúcstechnika lett:
dscf4121-jpg.jpg
 
Találtam egy halk(nak ígért) Be Quite! típusú 14cm-es csapágyas ventillátor 100m3/óra kapacitással 3200Ft-ért. A srác megnézte a szerelési útmutatót, és megmondta, melyik a +/- pólus, és melyik vezetéket hagyjam üresen a 3 PIN-es verzióból. Én egyszerűen levágom a csatlakozót, és oldható csokival bekötöm direktbe, a transzformátort meg időzítőre kötöm.
Meglátom, így mi lesz (sok / kevés a teljesítmény, esetleg nem lehet egyenletes hőmérsékletet beállítani időzítővel nálam...).
A RO víz mennyire jogos. Eszembe sem jutott, hogy a sók nem párolognak... Pedig nekem nincs RO vizem, és szándékom sem set-et venni. Akkor már inkább egy akvahűtő :)
 
Találtam egy halk(nak ígért) Be Quite! típusú 14cm-es csapágyas ventillátor 100m3/óra kapacitással 3200Ft-ért. A srác megnézte a szerelési útmutatót, és megmondta, melyik a +/- pólus, és melyik vezetéket hagyjam üresen a 3 PIN-es verzióból. Én egyszerűen levágom a csatlakozót, és oldható csokival bekötöm direktbe, a transzformátort meg időzítőre kötöm.
Meglátom, így mi lesz (sok / kevés a teljesítmény, esetleg nem lehet egyenletes hőmérsékletet beállítani időzítővel nálam...).
A RO víz mennyire jogos. Eszembe sem jutott, hogy a sók nem párolognak... Pedig nekem nincs RO vizem, és szándékom sem set-et venni. Akkor már inkább egy akvahűtő :)
A csapvizes akváriumok a párolgás/utántöltés miatt iszonyatosan felkeményednek, de ezt egy-egy beiktatott nagyobb arányú vízcserével (80-85% akár) resetelni lehet.
 
A csapvizes akváriumok a párolgás/utántöltés miatt iszonyatosan felkeményednek, de ezt egy-egy beiktatott nagyobb arányú vízcserével (80-85% akár) resetelni lehet.

Ismét tanultam valamit, illetve újra van mire gyűjteni. Ha nem meleg (mert ugye a meleget PC ventilátorral lenyomtuk), akkor kemény lesz. A feleségemnek lesz igaza, vehetsz apukám bármit, te már low-tech maradsz ;):ROFLMAO: Akkor sem adom fel! :)
 
A csapvizes akváriumok a párolgás/utántöltés miatt iszonyatosan felkeményednek, de ezt egy-egy beiktatott nagyobb arányú vízcserével (80-85% akár) resetelni lehet.
Enyhíthet a helyzeten, ha ioncserélt vízzel töltünk utána? Vagy az majd mást okoz?
 
DIY hűtés

Mint a korábbi postjaimból kiderült, vannak problémáim a meleggel... Nyaralás alatt nem klimatizáltunk, és 28-29 fokra is felment a hőmérséklet, ami a fele CRS garnéla állományomba került :(.
Akvárium klíma árban és helyigényben sem működőképes. A készen kapható ventilátoros megoldások pedig nem a 18 cm széles és 170l-es akváriumokhoz valók.
Futottam egy próbakört, és egy hagyományos ventilátorral sikerült 2-3 fokot faragni. Ebből kiindulva készítettem egy saját hűtési megoldást. Szerintem még designban is versenyképes:
IMG_5903.JPG

A hozzávalók:
FullSizeRender (4).jpg
  1. 1db PC ventilátor (3.200 Ft) - szempontok: halk (18,8dB), relatív erős (100m3/ó), 12V-os (mégis csak víz fölé teszem) - bármelyik PC boltban beszerezhető (én a IX. ker. Ferenc térre mentem érte)
  2. 1db plexi illesztő keret (650 Ft) - ezt egy plexi vágó üzemben készíttettem el furatokkal együtt egyedileg - 300Ft anyag + 350Ft lézervágás (incl. CNC programozás) - Lágymányosi-híd pesti oldalánál (úgy is útba esett)
  3. 4 db olajfekete csavar és hozzá anyák is 45Ft - Tétnyi úti csavaráru bolt is útba esett
  4. 1db 12V-os akármilyen már nem használt töltő - volt a pincében
  5. + esetleg 2 db wago - ha valaki lusta forrasztani
Gondolom, adja magát az összeszerelés. Talán annyi infó elfér még, hogy a 3 PIN-es PC ventilátornál addig kell próbálkozni, amíg meglesz az a két vezeték, amire elindul. Akkor helyes, ha hátra fele tolja a szelet.

Most megy a próbajárat. Egyelőre tartja 24 fokon a hőmérsékletet. Két illesztőkeretet csináltattam, szóval csak egy ventilátort kell venni, ha kevés lenne.

Hogy tetszik?
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére