• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 275cm-es, L-alakú, lépcsőzetes mélységű és szuperkeskeny - igazi kihívás...

Ezeket tanusíthatom sajnos saját tapasztalatból...
Még a kicsöppent malachitos víz is szinte levakarhatatlan a bútorról.

Nálam a malachitzöldes kezelés nem vezetett semmire, az összes halam elpusztult (Razbóra, Hamisneon, Oto). Ha tudsz, akkor próbálj meg alternatív kezelést.
És mindenképp javaslom, hogy a halakat külön tartályban (direkt nem írok akit) kezeld, hogy még véletlenül se nyírd ki az akváriumban lévő hasznos bacikat! Ha a halak nincsenek benne egy darabig (1-2 hét), akkor az abban lévő parazita az életciklusa miatt magától kipusztul.
És ne késlekedj a kezelés elkezdésével!
Köszönöm tippeket!

Amilyen konklúzióra jutottam a darakór kezeléséről a webes / telefonos tájékozódás után a sok - gyakran ellentmondó - vélemények, állítások után:
  • a cink és a réz veszélyes a gerinctelenekre és porcos halakra;
  • a vízhőfok emelése lehet megoldás, de nem minden törzs ellen --- én 28-ig feltolom, mert erősíti a szerek hatását (gyorsítja az "ich" parazita életciklusát);
  • a halak kiemeléséről vannak pro és kontra érvek --- egy kutatás a konklúziójában azt javasolta (és ezt fogadtam meg én is), hogy a halakat a saját medencéjükben kell kezelni (egyébként több termékleírás is ezt javasolja);
  • több tízéves tapasztalatok alapján a malachitzöld + formalin többnyire hatásos --- én is ezt választottam végül, mert minden kereskedésben ismerték, használták, merték saját tapasztalatból is ajánlani;
  • a malachitzöld + formalin nem károsítja a bio szűrőt, nem szennyezi a talajt;
  • UV szűrőt (nekem nincs), és kémiai szűrőt (pl. aktív szén, Seachem Purigen) nem szabad használni, de a szűrés menjen;
  • növények tápozása, világítása, stb. maradhat a szokásos, bár a fény a malachitzöld bomlását gyorsítja --- valahol a sötétítést ajánlják a gyógyszer mellé, de a növények miatt ezt nem kockáztatom most;
  • a halakat lehet etetni - vannak ellenkező gyártói ajánlások, de ha abból indulok ki, hogy az immungyengeség az oka a parazita elszaporodásának, akkor szerintem a táplálék elvonása nem segít az alapproblémán;
  • nem igaz, hogy nem lehet örökre megszabadulni tőle;
  • gyógyszerek:
    • "no name" malachitzöld / metilénkék cseppek: ezek olcsók, de nem derül ki, hogy cinktartalmúak-e, ill. a kombinációs készítményekkel szemben kevésbé hatékonyak (és talán tavaly év végével be is tiltották őket?!);
    • Parakill és Parakill Turbo: utóbbira nincs ráírva az összetétele, előbbiben a malachit mellett réz is van - emiatt nálam kizárva; egyébként a népi interneten sokan panaszkodnak, hogy sok/minden haluk elpusztult (messze többen, mint más szerekre - még akkor is, ha úgy veszem, hogy 10-ből 6-an ezt használják idehaza);
    • Sera Costapur: ez jó lehet (malachitzöld + formalin kombinációs), jókat olvastam, úgy fest, réz / cink nincs benne, garnélások írták többen, hogy túlélték a kis barátaik a kezelést. A leírás ennek ellenére egyértelműen kizárja a gerincteleneket és porcos halakat ("veszélyes rájuk nézve");
    • Tetra Contralck: hasonló, szintén kombinációs (malachitzöld + formalin); ennek a leírása szerint"nincs ismert ellenjavallat vagy mellékhatás", ami persze nem szó szerint azonos a "nyugodtan használja garnélák és porcos halak esetében is" állítással;
    • Seachem Paraguard: ez mindent visz - parazita, baktérium, vírus és gomba ellen is jó; aldehyde hatóanyagú; leírása nem zárja ki az érzékeny halakat ("kísérd fokozott figyelemmel őket"), de egyértelműen kizárja a gerincteleneket; a korábban nevezett tanulmány mondjuk állítja, hogy "lényegében csiga és garnéla biztos" a termék, és abszolút No1-ként említi.
Végül én a Tetrát vettem. Hatóanyag kombinációja a tanulmányok és a kiskereskedők tapasztalatai szerint is működik, (elvileg) nem veszélyes a gerinctelenekre, a gyártó sem zár ki semmilyen állatot, és nem utolsó sorban elég széles körben használják idehaza is (vs. Paraguard).

A hőfokot 22,5-ről tegnap óta fokozatosan emelem. Délre már 25 fokos volt, és látványosan mozgékonyabbak is lettek a halak (jobb kedvűnek tűnnek). Délben beleöntöttem; érdemben nem színezte el a vizet, amúgy semmi látványos változás (még?). Majd megírom, mi lett a vége...

View attachment 24121 View attachment 24122 View attachment 24123
Biztosan nehéz ennyi lehetőségből a legjobbat kiválasztani amikor az idő szorít és cselekedni kellene. Viszont nem értem a réz illetve cinkre célzó aggodalmadat ami csak bizonyos mennyiségben van jelen a malachit mellett, miközben maga a malachit a legfőbb probléma! Az egy időzített bomba. Rendkívül mérgező, (az elég meg a sok közti mennyiségi különbség minimális) veszélyes a környezetre, és rendkívül rákkeltő. Nagyon rizikós.
 
A malachit+formaldehid kombo hamarabb eri el a toxikus szintet a savasabb vizben, ill. en is olvastam, hogy lehet csokkenteni a toxikus hatast bizonyos anyagokkal (talan kalciumot olvastam). Egyelore ennyire nem vettem komolyan az ugyet.

Ez tényleg durva cucc, vigyázz, érzékeny halaknál tömeges elhullásba simán bele lehet futni!
 
Utoljára módosított:
Hogyan kell lassítani?

Mondjuk, hogy nagyjából elérte a vegetáció azt a szintet, amit fent szeretnék tartani (és most tekintsünk el az aktuális gyógyszeres kezeléstől). Nem kell tovább ez a feszített növekedési ütem, csak a szinten tartás.

Eddig napi 8ml GA Makro, 8ml GA Mikro és 8ml EL Carbo (azaz napi 1ml/20l GA ajánlás szerint) ment a bruttó 175 literbe heti 50% vízcserével; a CO2 szint célzottan 30mg/l (bár itt épp írtam a dc-s problémámról, szóval az utóbbi pár hétben inkább 15-20mg/l lehetett). A megvilágítás napi 7 óra, az erőssége az iwagumi oldalon 67 lumen/liter, a natural részen 42 lumen/liter. (Technikai dolgokat és egyéb részleteket korábban megosztottam – ezekre a nagy, kék betűs hozzászólásaimra érdemes rákeresni.)

Egy hete visszavettem 6/6/6mg-ra a három tápot „ösztönösen”. Szerintetek hogyan lehet úgy visszavenni a tempóból, hogy a növények is jól érezzék magukat, és az alga se induljon hódító útjára?

Névtelen.jpg
 
Hogyan kell lassítani?

Mondjuk, hogy nagyjából elérte a vegetáció azt a szintet, amit fent szeretnék tartani (és most tekintsünk el az aktuális gyógyszeres kezeléstől). Nem kell tovább ez a feszített növekedési ütem, csak a szinten tartás.

Eddig napi 8ml GA Makro, 8ml GA Mikro és 8ml EL Carbo (azaz napi 1ml/20l GA ajánlás szerint) ment a bruttó 175 literbe heti 50% vízcserével; a CO2 szint célzottan 30mg/l (bár itt épp írtam a dc-s problémámról, szóval az utóbbi pár hétben inkább 15-20mg/l lehetett). A megvilágítás napi 7 óra, az erőssége az iwagumi oldalon 67 lumen/liter, a natural részen 42 lumen/liter. (Technikai dolgokat és egyéb részleteket korábban megosztottam – ezekre a nagy, kék betűs hozzászólásaimra érdemes rákeresni.)

Egy hete visszavettem 6/6/6mg-ra a három tápot „ösztönösen”. Szerintetek hogyan lehet úgy visszavenni a tempóból, hogy a növények is jól érezzék magukat, és az alga se induljon hódító útjára?

View attachment 24172
Én csak a bubizást venném alapul. Fontos az elszívás. Ha csak néhol itt ott látsz bubizást akkor még fejlődés van folyamatban de nem biztos, hogy minden növényen. A durva bubizás az erőteljes fejlődés jele. Ha nagyon leállsz és nem kap minden növény megfelelő tápanyag szintet akkor az elszívás belassul és fel dúsul a vizedben amit az alga hasznosít. Ha a nitrát szintedhez jól van belőve a foszfát szinted, nem világítasz túl és elkezded a táp minimalizálását, visszavonulót kell, hogy fújjon az alga. Ha ga tápozol akkor a minimumot mindenképpen tedd bele. Hagyatkozz a dc színére ne számolgass színekből mert a színek is csak megfelelő keménységnél mérvadóak, ezért átverhetnek. Legyen enyhén sárgás zöld. Ha a co nem elég akkor is csökken a bubizás, viszont a dc színét látod a tápanyag mennyiséget nem. Indulj ki a fény,dc, belövéséből. És már csak a táp marad. A növények színéből úgy is látod, ha kevés. És szigorúan csak hetente 1x változtass és csak 1 dolgon! Így le tudod követni ha megfigyeled a fejlődést. És szedegesd az algát persze.
 
Mennyire bírták a halak (és növények)?

Kosz a kerdest! :)
Eddig minden jol birta. Vegul 23 fokon futott 5 napot, Tetra Contralckkal. Mindenki tulelte, jol vannak, vidamak. Sajnos a feher pottyok megmaradtak, ugyhogy ujabb 5 napos kor indul.
Annyi szivas van a dologban, hogy 25 fokon is 7 napos az eletciklusa a parazitanak, alatta rohamosan emelkedik (6 fokos vizben mar 8 het). A szerek (dontoen) a vizben szabadon uszo fazisban hatnak, tehat a pottyoknek le kellene valni, beerni az aljzaton, es csak az abbol kibujo parazitakat oli meg a szer (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ichthyophthirius_multifiliis#). Mivel a 28 fokos vizet nem javasoltak a novenyek miatt, igy marad a 2-3x 5 napos kura.




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Hogy vannak a növények? Algafronton mi a helyzet?

Novenyek nonek rendesen, alga fronton sincs semmi uj, es nem is intenzivebb a megszokottnal. Remelem, igy is marad, mert 12-15 napig tuti eltart a kezeles.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Utoljára módosított:
Kosz a kerdest! :)
Eddig minden jol birta. Vegul 23 fokon futott 5 napot, Tetra Contralckkal. Mindenki tulelte, jol vannak, vidamak. Sajnos a feher pottyok megmaradtak, ugyhogy ujabb 5 napos kor indul.
Annyi szivas van a dologban, hogy 25 fokon is 7 napos az eletciklusa a parazitanak, alatta rohamosan emelkedik (6 fokos vizben mar 8 het). A szerek (dontoen) a vizben szabadon uszo fazisban hatnak, tehat a pottyoknek le kellene valni, beerni az aljzaton, es csak az abbol kibujo parazitakat oli meg a szer (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ichthyophthirius_multifiliis#). Mivel a 28 fokos vizet nem javasoltak a novenyek miatt, igy marad a 2-3x 5 napos kura.
Sent from my iPhone using Tapatalk

Tippem szerint pl. Parakill Turboval 5-6 nap után már valószínűleg eltűntek volna a pöttyök (23 fokon, teljes dózis, üres akvárium), de lehet, hogy a halak egy része nem bírta volna a kiképzést :( :(. Szóval lehet, hogy ez a szer egy kicsit gyengébb, vagy talaj / növények megkötik?

(Életciklusból az az idő lényeges, míg a halakon van (23 fokon), utána ideális esetben, papírforma szerint a szer elintézi, ha a dózis el lett találva... bár ahogy említették, kivételes esetben előfordulhat, hogy a halat el sem hagyja a parazita, de gondolom ez nagyon ritka, és már régen rossz ha eddig jutott a dolog.)


Egész jó ez a link!
 
Utoljára módosított:
Tippem szerint pl. Parakill Turboval 5-6 nap után már valószínűleg eltűntek volna a pöttyök (23 fokon, teljes dózis, üres akvárium), ...

Lehet, de a réztartalma miatt nem használhatom a garnélák mellett. Amúgy sok panaszt olvastam, hogy a halakkal is végzett.

Én maradok a biztos malachit+formaldehid kombónál, és nem is fűtök túlzottan fel. Most olyan 25 fokra ugyan feltoltam, de tovább már nem akarom.
Egyébként a legkeményebbnek nekem a Protazol Professional tűnik, amelynek a hatóanyaga is a hangzatos Bis(4dimethilaminophenil)phenikmethyliumhydroxid. Ez elvben egyszeri adagolás után 1-2 órán belül végez mindennel, és 24 óra múlva már min. 80%-os vízcserét kell csinálni. A gyártó szerint a gerinctelenek is nagyon jól tolerálják. Egy boltos mondta, hogy ők ezt használják, ha gond van. Mondjuk nekem határozottan nem ajánlotta...
 
Egyébként a legkeményebbnek nekem a Protazol Professional tűnik, amelynek a hatóanyaga is a hangzatos Bis(4dimethilaminophenil)phenikmethyliumhydroxid. Ez elvben egyszeri adagolás után 1-2 órán belül végez mindennel, és 24 óra múlva már min. 80%-os vízcserét kell csinálni. A gyártó szerint a gerinctelenek is nagyon jól tolerálják. Egy boltos mondta, hogy ők ezt használják, ha gond van. Mondjuk nekem határozottan nem ajánlotta...

Megnéztem a leírását, és ha igaz, amit írnak, akkor tényleg elég jónak tűnik:

https://www.sera.de/fileadmin/user_upload/manuals/sourcefiles/02180_02182_Protazol_2010-06_INT.pdf

Viszont nem igazán találtam véleményeket a szerrel kapcsolatban (mellékhatások?). Valószínűleg nem árt egy kicsit kritikusnak lenni....

Egy boltos mondta, hogy ők ezt használják, ha gond van. Mondjuk nekem határozottan nem ajánlotta...

Véglegesen megoldja a problémát, vagy 1x kezelés csak a pöttyöket szedi le és később kezdődik minden újra?
 
Megnéztem a leírását, és ha igaz, amit írnak, akkor tényleg elég jónak tűnik:

https://www.sera.de/fileadmin/user_upload/manuals/sourcefiles/02180_02182_Protazol_2010-06_INT.pdf

Viszont nem igazán találtam véleményeket a szerrel kapcsolatban (mellékhatások?). Valószínűleg nem árt egy kicsit kritikusnak lenni....



Véglegesen megoldja a problémát, vagy 1x kezelés csak a pöttyöket szedi le és később kezdődik minden újra?

Azt irja a termekleirasban, hogy a kezeles utan meg ket napig lathatok esetleg a feher pottyok, de utana eltunnek. Ritkan van szukseg 2. kezelesre.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Igazán ötletes, kis hazánkban ritkán lehet összefutni ilyen látvánnyal. Pár friss képpel megajándékozhatnál minket.
 
Hogy alakul a szituáció? Ha jól látom, lassan a második adag is lement már...

Szerintem többen figyeljük, sikeres leszel-e ezzel a szerrel :)
 
Hat, epp a 4. fut.
3 utan meg lattak aprobb pottyoket itt-ott. Visszavettem a fenyt is napi 5 orara. Gyanitom, hogy a 7 ora intenziv feny (UV tartalma) tul hamar bontja a hatoanyagot...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Véget ért a halak kezelése, minden élőlény túlélte.
Ennek örömére - és többetek kérésére - újabb képeket készítettem. Gondoltam, jobban fest egy előtte-után összevetés (nov. 22. vs. febr. 5.).
Like it?! :)
1_2016.11.22_iwagumi_szarazon.jpg
1_2017.02.05_iwagumi2.jpg
@Tomi @Pecás @KZool @letsgodisco @meleagris @AmegA @stevo @Barnapl @Bánáti Zoltán @Z1234 @bzsolt @Hudi Andor @ideoda @Tohen @Jani34 @Szella @Matyi @TomTom @vricsinfo @Rebal @Lebedy Zoltán @matrai @Jopet @Tremmel-Cseh Andrea @ClassicLook @Selfedestroyer @kmisi @KoviAti91 @ZoleeG @BlackOut @Szűcs Péter @xpcxp67 @Szabó Henrik
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére