• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Wabi Kusa Wabi, de nem nagyon Kusa

eMZé

Kertész bálvány
Először is, hogy miért is nem Kusa.
Egy Wabi tálba jellemzően nagyon sokféle és sok növényt szokás belezsúfolni.
Ehhez képest az én tálam viszonylag ritkára sikerült, de ezen majd remélem könnyű lesz változtatni.
Másodszor pedig elég gyér a növény felhozatal, aminek az oka, hogy kizárólag nyírásból használtam növényeket. Ráadásul a vágott növények már több nap óta egy vödör vízben várták új gazdájukat, de végül a tálba kerültek.Sajnos ekkor már nem voltak csúcsformában.

Növények:
Rotala Rotundifolia
Rotala sp. Green
Rotala Wallichii
Myriophyllum matogrossense

A tál ma egy hetes. A Myrio-ból szándékosan jóval többet ültettem mint a többi növényből(Schruz mester táljaiban nagyon megtetszett ez a növény) és hamarabb el is indultak. A rotalák csak most kezdtek el hajtani. A Wallichii-n viszont nem látok egyenlőre semmilyen életjelet, bár ők már eleve ramaty állapotban kerültek be.

A tál egyébként egy Do!aqua 20x10-es kerek tál 3/4-ig töltve Manadoval. Szűrőanyag nem került bele, mert nem volt itthon, de egyébként is alap feltételnek szabtam magamnak, hogy a tálon kívül nem vehetek semmit sem, hanem az "itthon" lévő dolgaimból kell valamit összehozni. Ha bejön, akkor lehet szó többről is. Szóval a tál beállt akváriumvízzel lett feltöltve és a napi kétszeri spriccentés pedig RO vízzel megy. Világításról egy a munkahelyemről kölcsönvett compact csöves asztali lámpa gondoskodik, kezdetben 12 órában, később 14 órára tuningolva;) Teljesítmény:11Watt/2700Kelvin:eek:
A páratartalom megtartásáról a régi hátfalas 126 literes EHEIM akváriumom gondoskodik(amit még mindig nem sikerült eladnom)
Íme:

Wabi nevelde by eMZé, on Flickr
 
Sok sikert hozzá, és azért várjuk a közelebbi képeket is, mert szerintem hamarosan életre kelnek ők is.
 
Köszi a biztatást attibva, lakly és kac ! ;)

Közben elrohantam pár fotót csinálni mert az előző szériával nem voltam megelégedve.
Csak nem gondoltátok komolyan. hogy egy távoli fotóval kiszúrom a szemeteket?

Akkor először jöjjenek a búra alatti 2700 Kelvines gyengébb képek:

Wabi párában by eMZé, on Flickr


Wabi 2700 Kelvinnel by eMZé, on Flickr


Wabi 2700 Kelvinnel by eMZé, on Flickr


Wabi 2700 Kelvinnel by eMZé, on Flickr

Mivel ezekkel a képekkel nagyon nem voltam megelégedve, ezért kiszedtem a tálat az üvegkamrából és egy szekrényre raktam. A világítást a régi akvárium 2x18Watt T8-as pilácsával oldottam meg szigorúan kézből. Mármint a lámpa kézben, fényképező állványon időzítővel:cool:


Wabi 6500Kelvinnel by eMZé, on Flickr


Wabi 6500Kelvinnel by eMZé, on Flickr
 
Tegnap este bekerült kb. 8-10 szál Rotala Indica is a Wabiba. Kíváncsi leszek, hogy ők mennyi idő alatt indulnak be. A többi submers növény ugye nem valami jó állapotban került be a tálba, mivel vágás után 4 napig egy vödörben voltak. Egyenlőre úgy néz ki, hogy a Wallichii-ből nem lesz semmi, mert azon semmi jele sincs bármilyen változásnak.
A Myriok szépen nyúlnak és végre beindult az összes Rotala Green is, de még nagyon picikék.
Bízom benne, hogy az Indica gyorsabban vált majd mint a többi növény, mivel közvetlenül az akváriumból került át.
 
Na sok sikert Neked is, jó a kezdés! :) A 2700 K 11W-os világításkombóban én nem nagyon bízom. Ha nőnek is allatta a növények esélyes hogy nagyon nyurgák lesznek és inkább felfele nem oldalra terjednek majd. De ne legyen igazam, ki kell próbálni mindent! ;)

Ja és a wallichi lassan indul be nagyon ha submersből indítod. Nálam is így viselkedett. kb 2 hét után láttam csak bármi jelét is annak hogy növekedne, de aztán mint a gomnba :D
 
Na sok sikert Neked is, jó a kezdés! :) A 2700 K 11W-os világításkombóban én nem nagyon bízom. Ha nőnek is allatta a növények esélyes hogy nagyon nyurgák lesznek és inkább felfele nem oldalra terjednek majd. De ne legyen igazam, ki kell próbálni mindent! ;)

Ja és a wallichi lassan indul be nagyon ha submersből indítod. Nálam is így viselkedett. kb 2 hét után láttam csak bármi jelét is annak hogy növekedne, de aztán mint a gomnba :D

OK. Akkor még nem temetem a Wallichii-t, de mondjuk ő eleve nagyon gyenge volt. Na majd meglátjuk.
Mint írtam ez egy minimalista indítás, tényleg csak egy amolyan próba jellegű próbálkozás, hogy gyengébb feltételekkel is el lehet-e indulni.
De úgy látom, hogy igen, max nem lesz tényleg olyan szép.
Egyébként mekkora wattszám kellene ennek a tálméretnek, persze 6500K mellett???
 
Eltelt egy hónap, a kísérletnek vége. Az eredmény nem túl fényes. Sok növény feladta, a maradék nagyon nyurga és belassult.
Következtetés: Senki ne próbáljon kevés és rossz színhőmérsékletű(2700Kelvin) fénnyel wabit indítani !!

Schruz mesterrel történt egyeztetés után tegnap beszereztem egy svéd lámpát én is. Valamint egy 15 Wattos hideg fényű izzót. Sajna nincs ráírva sehol, hogy hány Kelvines, de gyanítom, hogy 4000 Kelvines. Szabi után majd rendelek 6500 Kelvinest.
Apropó szabi. Ma este átvittem a tálat, lámpát és spriccentő/utántöltő vizet a tesómhoz. Elmagyaráztam mindent, de kissé aggódom.

Addig is tanulságul íme a képek:

Satnya wabi by eMZé, on Flickr


Satnya wabi by eMZé, on Flickr
 
Hát igen a fény..... lehet nem csak a kelvinekkkel volt gond, hanem a megvilágítási idővel és teljesítménnyel is.
Vagy durván sok fénnyel lövöd ezeket fél napig, vagy kicsit kevesebbel 24 órában akár.

Ettől függetlenül a Mattogrossense nem néz ki rosszul. Csak a szomszédok döglődnek :)
 
Ne búsulj, helyrehozhatod könnyen a tálat megfelelő fénnyel. ;)

Vik, tudom hogy a tálakat a boltban 24/7 világítjátok de én ezt azért nem javaslom senkinek. A növényeknek mint minden élőlénynek szüksége van pihenési időre a megfelelő bioritmus kialakulásának érdekében. 24 órában világítani annyit jelent mint sosem aludni hagyni a növényeket. Ez szerintem nem jó, még olyan kevéske fénnyel sem amivel világítjátok őket. De mint a bolti példa mutatja, működik így is a dolog csak valahogy nem természetes és szerintem akár köze lehet a dolognak ahhoz is hogy kicsit kopaszodik és satnyul némelyik növény a tálakban. Persze ez elsősorban a tálak öregsége miatt van.
 
Ne búsulj, helyrehozhatod könnyen a tálat megfelelő fénnyel. ;)

Vik, tudom hogy a tálakat a boltban 24/7 világítjátok de én ezt azért nem javaslom senkinek. A növényeknek mint minden élőlénynek szüksége van pihenési időre a megfelelő bioritmus kialakulásának érdekében. 24 órában világítani annyit jelent mint sosem aludni hagyni a növényeket. Ez szerintem nem jó, még olyan kevéske fénnyel sem amivel világítjátok őket. De mint a bolti példa mutatja, működik így is a dolog csak valahogy nem természetes és szerintem akár köze lehet a dolognak ahhoz is hogy kicsit kopaszodik és satnyul némelyik növény a tálakban. Persze ez elsősorban a tálak öregsége miatt van.

Persze nem mérvadó, de azt látom, hogy legtöbben alulvilágítják a tálakat. Talán az akvarisztikai tapasztalatoktól félve, hogy sok fény gondot okozhat, vagy egyszerűen nem jutnak hozzá megfelelő világításokhoz, izzókhoz, lámpatestekhez.

Ideális lenne egy normál tartományban világítani de ezekkel az elemlámpákkal olyan messzire vagyunk a természetes napfénytől hogy csak na... Te erre több gondot fordítasz. Egy jól világított tál burjánzik, egy rosszul világított döglődik. Probaképpen 2 hete kint tartok az egyik legnaposabb ablakunknál egy Midori golyót. Elég sok nap éri napközben és látszik is mennyivel jobban fejlődik, mint egy kis lámpás alatt. De süthetne 2x ennyit is a nap, hogy igazán szép legyen. :)
 
Mióta az ablakban van nekem is mindegyik tálam gyönyörűek. A rotala olyan sűrűn hozza a leveleket, hogy összeérnek, a hc elképesztően szép és gyorsan nő ahogy a hydro is.
 
De van már világításod ;) Az első tálam nekem is kb. így nézett ki, aztán ültettem még bele növényt újra letakartam és már sokkal jobb lett :)
 
De van már világításod ;) Az első tálam nekem is kb. így nézett ki, aztán ültettem még bele növényt újra letakartam és már sokkal jobb lett :)
Nyaralás utánra pont ez a tervem. De lehet csalni fogok kicsit és emers növényeket veszek.
 
Back
Oldal tetejére