• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Víztesztek - teszteljünk!

Szerintem az első voltam az országban anno aki külföldről berendelte. Még 2009 elején
http://viktorlantos.com/wordpress/2009/01/09/viztesztek-seachem-ammonia-es-ph-tesztek/

Azóta elég sok dolog történt. Időközben a márka képviselete is lettünk. Nem kell már kintről rendelni. Egy picit a tapasztalat is több lett.



Boltban nagyon ritkán mérünk. Egy nagyon pontos és kiszámítható forgatókönyv van a bolti akváriumok esetén. Tudjuk milyen a víz (ozmo), tudjuk milyen a hőfok, milyen berendezéseket használunk a volumenhez képest, kitapasztaltuk a fény használatát és a növénytápokban is egy állandó rendszer szerint dolgozunk.
Ezért szinte sosem kell teszthez nyúlnunk. Ránézésre tudjuk épp hol tartunk, mi történik stb. Ritkán garnéláknál még előveszünk egy pH tesztet, de kb ennyi.

Ügyfeles külső projekteknél ahol ezek a változók nem ennyire ismertek, nem tudunk minden pillanatban ott lenni. 7-10-14-30 napos karbantartási ciklusban megyünk, nincs lehetőség mindig ennyire kiismerni a dolgokat. Ott pont emiatt minden karbantartásnál mérünk néhány paramétert és dokumentáljuk.
Így derül ki pl hogy az ügyfél bár teljes magabiztossággal mondja, hogy tápoz rendesen, mégsem :) vagy a tech berendezések nem mennek mindig, a CO2 rendetlenkedik stb.

A tesztek hasznosak, ha tudod mire használod őket.
Igen, értem. A rutin és a kiszámítható (fenntartott) körülmények teszik feleslegessé. Nálam más a helyzet. Fél év normális működés után, egyszer csak elkezdtek felkopaszodni, majd rothadni a növényeim. Nyilván valami kapaszkodót keresek. Az első, hogy nagyjából teszteljem a vizet. Nem labor pontossággal, hanem kb. Mivel erős(?) bomlás van a vízben, feltételeztem, hogy ammónia keletkezik, amiből következhet egy elhullás. Ezt minden eszközzel elkerülném. Ez a teszt egy kézenfekvő megoldásnak tűnt. A jelek szerint működik is, sárga színt mutat, tehát az aggodalmam alaptalan volt (most). Persze más megoldás is szóba jöhet az 1-2 napos vízcserétől kezdve, akármi. De én olyan vagyok, hogy a kész, kézenfekvő (javasolt) megoldások esetében is felteszem a kérdést: miért? Hogyan? Szeretem megérteni a dolgokat, ezért teszek fel sokszor olyan kérdéseket is, amire másnak evidens a válasz, de nekem nem.
Köszönöm szépen a kimerítő válaszod. Helyre tettem a dolgot. :happy:
 
Én vettem ilyen tesztet a GA-ban. Saját és a halaim, garnéláim megnyugtatására. Nem bántam meg.
Szívesen vennék majd egy/több visszajelzést a későbbiekben is a működéséről. (akár magánban is, ha úgy gondolod)
A kérdés(em) nem a jelenről szólt, hanem a jövőről. Mikor helyezted üzembe? Meddig fogod használni? Meddig mered elfogadni a megnyugtató értéket?
365 nap után kidobod, mert le van írva, hogy 1 évig használható? A kérdésem nem cinikus, hanem próbálom a dolgokat helyesen kezelni/értelmezni. Nálam tegnap este volt a 0 óra 0 perc. Tegnaptól indult a megfigyelés.
Továbbra is gyűjtöm az info-t, várom a tapasztalatokat. Valahol olvastam róla véleményeket: kb. 10:1 arány volt a jó javára. Viszont engem az az "1" kicsit zavar. :panda:
 
Utoljára módosított:
Szívesen vennék majd egy/több visszajelzést a későbbiekben is a működéséről. (akár magánban is, ha úgy gondolod)
A kérdés(em) nem a jelenről szólt, hanem a jövőről. Mikor helyezted üzembe? Meddig fogod használni? Meddig mered elfogadni a megnyugtató értéket?
365 nap után kidobod, mert le van írva, hogy 1 évig használható? A kérdésem nem cinikus, hanem próbálom a dolgokat helyesen kezelni/értelmezni. Nálam tegnap este volt a 0 óra 0 perc. Tegnaptól indult a megfigyelés.
Továbbra is gyűjtöm az info-t, várom a tapasztalatokat. Valahol olvastam róla véleményeket: kb. 10:1 arány volt a jó javára. Viszont engem az az "1" kicsit zavar. :panda:
Három honapja használom. Igen tudom, hogy egy évet írnak, utána kidobom. Nem teszteltem. Vagy kéne? :) Csinálj egy amonia bumot persze ne az akvában.;)
 
Analitikai gyakorlatban ezt hívjuk zavaró hatásnak. A legtriviálisabb példa a vízkeménység mérése során, amikor a Ca/Mg ionokat egymás mellett szeretnénk meghatározni, mivel zavarják egymást. Persze erre van megoldás, az ún. maszkírozás, Ca meghatározásnál erősen lúgos pH-n (12,0 felett) mérük, mert ekkor a Mg-ionok kicsapódnak Mg(OH)2 csapadékként. A másik példa a foszfát meghatározás, amit zavar az oldott szilikát jelenléte, ezt a laborban citromsav adagolással küszöböljük ki.

A vas vizsgálatát elvileg semmilyen zavaró hatás nem érinti, legalább is a két népszerű laboros ivóvíz vizsgálati módszer egyike sem tartalmas maszkírozó lépést, de én is észrevettem ezt a lilás-rózsaszínes színeltérést, de úgy is, hogy azonos akváriumban állandó tápozás mellett. Az okát egyelőre nem tudom, de tegyük hozzá, hogy mindkét szín meghaladja a férfi szem színfeldolgozó-képességét :p

A foszfát és a szilikát közti összefüggést kicsit ki tudnád fejteni?
Nálam az a szitu röviden, hogy 2,5 éve nem múlik el a barna alga, ezért elkezdtem utánajárni, és vettem szilikát tesztet (JBL). Az akváriumban 12mg/l-t mértem (persze csak harmadjára sikerült, mert meg kellett találni a megfelelő hígítást, hogy rajta legyen a szín a skálán), ezután persze megmértem a csapvizet is és az is pontosan 12-t mutatott. Ugyanakkor az algásodások miatt már korábban vettem PO4 tesztet, ami viszont nem színeződik el, kimutathatatlanul alacsony szintet mér. Persze a szilikát mérése után vettem JBL SilicatEx-et, amivel most 1,2-1,6 közöttire lement a szilikát szint, viszont az megköti a foszfátot is... Így továbbra is 0 a PO4 szint.
Most akkor honnan tudhatom, hogy van-e a vízben PO4?

A szilikát egyébként a keménységmérést is meg tudja esetleg zavarni? A csapvíz összkeménysége nálunk a saját méréseim alapján (többféle teszttel), 25-30-as értéket mutatott. Ugyanakkor a helyi vízművek szerint a max összkeménységnek 15 alatt kellene lennie. Amióta a SilicatEx benn van, azóta viszont az akváriumban folyamatosan csökkenő a GH, már mindegyik teszt szerint 20 alatt van. Lehet összefüggés?
 
Szuresed negfelelo az akvarium meretehez kepest?
Talán. :)
Az akvárium és a technikai cuccok beszerzése jóval korábban történt, mint hogy rátaláltam volna erre a fórumra, úgyhogy elhittem a gyártói ajánlásokat. :(
Az akvárium egy Ferplast Dubai 100-as (szűk 200l), benne a gyári belső szűrő: Bluwave05 (500l/h pumpa, kb. 5l össztérfogat), plusz egy Fluval 306-os külső (1150l/h, benne 2,5l SC Matrix).
 
Elviekben jo lehet, mondjuk a belso meg bekavarhat. Ha ugyanaz a terfogat az akvariumon kivul lenne valoszinuleg jobb lenne az eredmeny
 
Elviekben jo lehet, mondjuk a belso meg bekavarhat. Ha ugyanaz a terfogat az akvariumon kivul lenne valoszinuleg jobb lenne az eredmeny
Persze, most már én is tudom, hogy jobb lett volna egy nagyobb külső, ugyanakkor a pénz is és az elhelyezés is korlátos. Pl. egy Tetra 1200-ast, ami egyedül elvinné ezt a méretet, azt gyakorlatilag csak az akvárium elé
a földre tudnám lerakni a szoba teljes átrendezése nélkül... Még egy, a jelenlegihez hasonló méretű külsőt is csak úgy tudnék berakni, ha az összes többi akváriumi kelléket (növénytáp, haleledel, tesztek, stb.) valahol tök máshol tárolnék.
 
Alternatív megoldásként szóba jöhet, hogy a szokásosnál jobban megemeled a barna algaevő halak, csigák, garnélák számát.
3db pár hónapos anci és 4db zebracsiga dolgozik nálam, garnélám még sosem volt. Halas-akvárium vonalról jövök, csak a növényeim jóléte és a szép és algamentes (haha) akvárium a célom.
Egyébként amióta dolgozik a SilicatEX, azóta egyértelmű a barna alga visszaszorulása. Korábban a heti takarítás jelentős része azzal telt, hogy mindenről a barna algát pucoltam, most már
úgy tűnik, hogy ha valahonnan levakarom, akkor nem telepszik vissza, vagy legalábbis olyan ütemben, amit az algaevők elfogyasztanak.
 
3db pár hónapos anci és 4db zebracsiga dolgozik nálam, garnélám még sosem volt. Halas-akvárium vonalról jövök, csak a növényeim jóléte és a szép és algamentes (haha) akvárium a célom.
Egyébként amióta dolgozik a SilicatEX, azóta egyértelmű a barna alga visszaszorulása. Korábban a heti takarítás jelentős része azzal telt, hogy mindenről a barna algát pucoltam, most már
úgy tűnik, hogy ha valahonnan levakarom, akkor nem telepszik vissza, vagy legalábbis olyan ütemben, amit az algaevők elfogyasztanak.

Mindenképp emelném az algaevők számát és megspórolnám az algatakarítást :)
 
Mindenképp emelném az algaevők számát és megspórolnám az algatakarítást :)
Az ancik számának növelésétől félek, mivel azok meg fognak nőni. A garnéla betelepítéshez meg még azt hiszem tanulnom kell. Nem tudom pl., hogy xifo-kal mennyire kompatibilisek? Azok elég köcsögök tudnak lenni, a csigákat is terrorizálják...
 
A Clithonok nem petéznek úgy, mint a zebrák? Nagyon jópofák azokkal a kis tüskékkel, úgyhogy asszem beszerzek belőlük párat. A marék az kb. hány db-ot jelent?
 
De jól offtopicba vittük ezt a víztesztes témát. A szilikátméréstől eljutottunk a csigákig. :)
Egyébként az eredeti kérdésemre is várom a válaszokat.
 
A foszfát és a szilikát közti összefüggést kicsit ki tudnád fejteni?
Nálam az a szitu röviden, hogy 2,5 éve nem múlik el a barna alga, ezért elkezdtem utánajárni, és vettem szilikát tesztet (JBL). Az akváriumban 12mg/l-t mértem (persze csak harmadjára sikerült, mert meg kellett találni a megfelelő hígítást, hogy rajta legyen a szín a skálán), ezután persze megmértem a csapvizet is és az is pontosan 12-t mutatott. Ugyanakkor az algásodások miatt már korábban vettem PO4 tesztet, ami viszont nem színeződik el, kimutathatatlanul alacsony szintet mér. Persze a szilikát mérése után vettem JBL SilicatEx-et, amivel most 1,2-1,6 közöttire lement a szilikát szint, viszont az megköti a foszfátot is... Így továbbra is 0 a PO4 szint.
Most akkor honnan tudhatom, hogy van-e a vízben PO4?

A szilikát egyébként a keménységmérést is meg tudja esetleg zavarni? A csapvíz összkeménysége nálunk a saját méréseim alapján (többféle teszttel), 25-30-as értéket mutatott. Ugyanakkor a helyi vízművek szerint a max összkeménységnek 15 alatt kellene lennie. Amióta a SilicatEx benn van, azóta viszont az akváriumban folyamatosan csökkenő a GH, már mindegyik teszt szerint 20 alatt van. Lehet összefüggés?

Bár a vízteszteléssel kapcsolatban nem reagált senki, azért megosztanám a tapasztalataimat, aztán hátha egyszer valaki ad rá magyarázatot.
Szóval a SilicateEx 2 hónapig lakott a szűrőmben, ez idő alatt a szilikát szintet 12-ről 1,2-1,6 közötti értékre levitte, és stabilan ott tartotta. Heti kb. 40% vízcsere mellett.
Kb. egy hónap alatt a vízkeménységi paraméterek a következőképpen csökkentek: GH 25->17, KH 10->7, majd így is maradtak.
A PO4 teszt stabilan 0-t mutatott, még akkor is amikor elkezdtem egy kis Fosfo-t adagolni (ez nem csoda, hiszen a SilicatEx a foszfátot is köti).
2 hónap után kivettem a SilicateEx-et, azóta volt két vízcsere és a következőket mértem: SiO2: 6, GH: 25, KH 11, PO4: 0,6.
Szóval a szilikát és a foszfát a vártnak megfelelően viselkedett, viszont a keménységek változását nem értem. Szilikát zavarja a tesztet vagy a SilicateEx a keménységet adó elemeket is megköti?
 
Sziasztok.
Egy olyan kérdésem lenne hogy vas mennyi kell legyen a vízben mérés ügyileg? van egy tesztem JBL vas tesztje, az most olyan 0.2-0.4 között nézem a papír okét ír, viszont kíváncsi lennék hogy mennyi mégis az annyi ami szerintetek kell és szép színük lesz a növényeknek viszont még nem indul el az ecsetesedés miatta?

Köszönöm nektek!
 
Sziasztok. A 6 in 1 víz tesztek közül mit javasoltok?
Selyiket! :)
Ezek a csíktesztek nemigazán pontosak, inkább csak napi gyors ellenőrzésre valók. JBL, telefonos tesztje meg ahogy olvastam itt, nagyon telefonkamera függő. Véleményem, hogy rendes méréshez jobb ha csepptesztet is veszel, helyette vagy mellé.
 
Selyiket! :)
Ezek a csíktesztek nemigazán pontosak, inkább csak napi gyors ellenőrzésre valók. JBL, telefonos tesztje meg ahogy olvastam itt, nagyon telefonkamera függő. Véleményem, hogy rendes méréshez jobb ha csepptesztet is veszel, helyette vagy mellé.
Ha mégis választani kellene a csík tesztek közül, melyik megbízhatóbb a többihezképest?
 
Back
Oldal tetejére