• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Víztesztek - teszteljünk!

Amikor ottvan a por az alján, mozgasd meg a tégelyt, és látni fogod, ahogy a por egy vízalatti porhefhőként beleoldódik a vízbe. Utána sötétebb is lesz az oldat színe.

Nem oldódik az be, mivel fémpor ;) Ami beoldódik az a hordozó csupán. Igaz, hogy tényleg jó alaposan össze kell rázni az elegyet.
 
Amikor ottvan a por az alján, mozgasd meg a tégelyt, és látni fogod, ahogy a por egy vízalatti porhefhőként beleoldódik a vízbe. Utána sötétebb is lesz az oldat színe.
Én akármeddig rázogatom, mindig marad az alján. Nem tudom teljesen feloldani.

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
Hiszek nektek. Mindezek mellett azt mondom hogy a teszt tehát jó, de a gyári használati útmutató nem. Nem elég neki az 1perc nagyon erős rázás.
 
Szerintetek olyan elképzelhető, hogy a többi tápanyag mennyisége hatással lehet a tesztelt víz elszíneződésére? Kicsit feljebb írtam, hogy az újonnan vett JBL vasteszt utántöltő aminek lila árnyalataiban kellene színeződni, inkább rózsaszín volt. Akkor elég nagy mennyiségben volt más tápanyag is a vízben. Azóta viszont visszább vettem a tápozást, és most lilásabb a szín, és így már jobban összehasonlítható a színskálával .
Azt válaszolták, hogy ha 9 hónapnál idősebb a teszt akkor előfordulhat hogy más színt mutat. Egyéb anyagok nem befolyásolják.
 
Miért van az, hogy a JBL KH-PH csepptesztek alapján sok a vizem CO2 tartalma, a JBL Direct cseppteszt szerint meg kevés? 3KH 6,4pH. A táblázat szerint ez kb. 36ppm körül van, a direct teszt meg 16ppm-et mutat. Most akkor melyik jó?
 
Miért van az, hogy a JBL KH-PH csepptesztek alapján sok a vizem CO2 tartalma, a JBL Direct cseppteszt szerint meg kevés? 3KH 6,4pH. A táblázat szerint ez kb. 36ppm körül van, a direct teszt meg 16ppm-et mutat. Most akkor melyik jó?

Oldott gázt mérni, főleg ilyen iszonyúan alacsony koncentrációban, ennyire kicsi mintatérfogatból (10 ml minta "30 ppm" esetén 0,3 mg(!) CO2-t tartalmaz), labor körülmények között is meglehetősen nagy szakmai kihívás. Továbbá ott van a szemed bizonytalansága a színmeghatározásnál, a fecskendő sem kalibrált analitikai mérőeszköz, a CO2 távozhat is a vízből (mondjuk ez igaz a pH és a direkt tesztre egyaránt). Jelen esetben inkább a táblázatnak hinnék. (Személyes megjegyzésem: a növényeknek a 16 éppen olyan jó, mint a 36.)
 
Szerintetek olyan elképzelhető, hogy a többi tápanyag mennyisége hatással lehet a tesztelt víz elszíneződésére? Kicsit feljebb írtam, hogy az újonnan vett JBL vasteszt utántöltő aminek lila árnyalataiban kellene színeződni, inkább rózsaszín volt. Akkor elég nagy mennyiségben volt más tápanyag is a vízben. Azóta viszont visszább vettem a tápozást, és most lilásabb a szín, és így már jobban összehasonlítható a színskálával .

Én is hasonlóan jártam, csak nekem most lilás árnyalat helyett már az utolsó két mérésnél sárgás lett (mint az almalé).
 
Sziasztok!
Adott egy 112L-es 2017.04.06-án indított low tech akvárium (bejáratott külső szűrő). Dennerle 6:1 táptalaj + Ada Amazonia talaj. Napi 50% vízcsere. Ma reggel vettem mintát (vízcsere után kb. 12 órával) és laborban bevizsgálták. Az alábbi eredményeket kaptam:

m lúgosság: 3,3

Össz. kem . nk- fok: 17,36

Változó kem. nk-fok: 9,24

Ca ++ kem. / Kalcium kem/ mg/ lit : 61,19

Mg ++ kem. /Magnézium kem/ mg/lit. :36,48

Fe3 + / Vas/ mg/ lit. : 0,00

Mn ++ / Mangán / mg/ lit. : 0,00

NH4 + / Ammónium / mg/lit. : 0,00

NO2 + /Nitrit / mg/lit. : 0,048

NO3 - / Nitrát / mg/lit. : 2,304

KMnO4 fogy. /Kémiai oxigénigény/ mg/ lit. :0,42 / szerves anyagtartalom/

Mehetnek be a halak? A nitrát szint jó így?
 
A Seachem Ammonia Alert teszt állítólag kb. 1 évig működik.
Kérdezném, hogy amikor az életciklusa vége felé közeledik, akkor arról ad valami jelet? Honnét lehet tudni, hogy már nem jó?
vagy egy év után mindenképpen (vagy 7-8 hónap után) csere?
 
A Seachem Ammonia Alert teszt állítólag kb. 1 évig működik.
Kérdezném, hogy amikor az életciklusa vége felé közeledik, akkor arról ad valami jelet? Honnét lehet tudni, hogy már nem jó?
vagy egy év után mindenképpen (vagy 7-8 hónap után) csere?

Tartsd egy ammóniás flakon felé, szinte azonnal kékre kell színeződnie, ez a hivatalos válasz a kérdésre. Jobb ötletem nekem sincs.
 
A Seachem Ammonia Alert teszt állítólag kb. 1 évig működik.
Kérdezném, hogy amikor az életciklusa vége felé közeledik, akkor arról ad valami jelet? Honnét lehet tudni, hogy már nem jó?
vagy egy év után mindenképpen (vagy 7-8 hónap után) csere?

Igazából azt sem hiszem el, hogy egyáltalán működik :), de hosszú használat után két dolgot vehetsz észre: vagy nem jelez semmit, vagy hibás értéket jelez. Mindkét esetben az a veszélyforrás, hogy kevesebbet mutat, mint a valódi érték. Az ammóniás flakonos módszer csak az elsőt képes kimutatni, de azt tegyük hozzá, hogy ott ~10000 ppm lesz a levegő ammóniakoncentrációja pillanatok alatt, mi pedig 1 ppm alatt szeretnénk mérni.

Maszek véleményem, hogy ammóniát teljesen felesleges mérni, mivel egyrészt a növények megeszik, másrészt a szűrő elintézi. 4 hét alatt szinte minden körülményen elszaporodik annyi baci, ami egy fokozatos betelepítést simán meg tud oldani.
 
Igazából azt sem hiszem el, hogy egyáltalán működik :), de hosszú használat után két dolgot vehetsz észre: vagy nem jelez semmit, vagy hibás értéket jelez. Mindkét esetben az a veszélyforrás, hogy kevesebbet mutat, mint a valódi érték. Az ammóniás flakonos módszer csak az elsőt képes kimutatni, de azt tegyük hozzá, hogy ott ~10000 ppm lesz a levegő ammóniakoncentrációja pillanatok alatt, mi pedig 1 ppm alatt szeretnénk mérni.

Maszek véleményem, hogy ammóniát teljesen felesleges mérni, mivel egyrészt a növények megeszik, másrészt a szűrő elintézi. 4 hét alatt szinte minden körülményen elszaporodik annyi baci, ami egy fokozatos betelepítést simán meg tud oldani.
Köszi. Most már eső után köpönyeg: elkapkodtam, vettem egyet.
...és igen, azért próbáltam kérdezni, mert bennem is felmerült, hogy mi van ha rosszul mér? Honnan fogom megtudni? Ezt az "ammóniás tesztet" én is kissé erősnek érzem. Megint beugrottam egy fantasztikus ajánlatnak ? :banghead:
 
Köszi. Most már eső után köpönyeg: elkapkodtam, vettem egyet.
...és igen, azért próbáltam kérdezni, mert bennem is felmerült, hogy mi van ha rosszul mér? Honnan fogom megtudni? Ezt az "ammóniás tesztet" én is kissé erősnek érzem. Megint beugrottam egy fantasztikus ajánlatnak ? :banghead:

Nem így értettem :) Ha megvetted, használd. De ha öreg/régi cucc, akkor kezeld fenntartással.
 
Amennyire emlékeim nem csalnak egy idő után elkopik a reagens anyag. Lecsökken a mérete. Szerintem erre vonatkozik az 1 év.

Nekem is volt mindkettő. A legnagyobb kihívás az volt, hogy ne sérüljön meg takarítás alatt (tisztítás, dörzsi stb) és lehetőleg ne tegyem tönkre azzal, hogy fogdosom a karbantartások alatt.

Minden ilyen tesztet tudni kell helyén kezelni.
Ez a kategória kb az mint a Drop Checker. Megkönnyíti az életet, ha nem akarsz mérni, csak odapillantanál év közben párszor, hogy nincs e nagy galiba.
Pontos tesztekhez ott vannak a csepptesztek, fotométerek, laboros mérések.

Egy ilyen cucc kb arra jó, hogy látod ha egy döglött hal miatt picit megváltozik a vízkémia. Talán előbb veszed észre, minthogy elkezdenél algásodni a tetem miatt.

De az ajánlásaink alapján olyan erős és túltervezett szűrőket használunk, hogy a teszt a saját standardunk alapján nem fog jelezni. Vagy akkor ha baromi nagy gáz van. Különben a szűrők megoldják a kis dolgokat.

Ha már szóba került és itt vannak a meleg napok. Mindenki figyeljen, hogy a víz hőfok most se menjen tartósan 25 fok fölé.
Hiába a jó szűrés és forgatás, egy magára hagyott akvárium felmelegedett vízzel szedni fogja az áldozatokat. Levegőztetést és hűtést mindenképp ajánlom oda, ahol gondok lehetnek.
 
Amennyire emlékeim nem csalnak egy idő után elkopik a reagens anyag. Lecsökken a mérete. Szerintem erre vonatkozik az 1 év.

Nekem is volt mindkettő. A legnagyobb kihívás az volt, hogy ne sérüljön meg takarítás alatt (tisztítás, dörzsi stb) és lehetőleg ne tegyem tönkre azzal, hogy fogdosom a karbantartások alatt.

Minden ilyen tesztet tudni kell helyén kezelni.
Ez a kategória kb az mint a Drop Checker. Megkönnyíti az életet, ha nem akarsz mérni, csak odapillantanál év közben párszor, hogy nincs e nagy galiba.
Pontos tesztekhez ott vannak a csepptesztek, fotométerek, laboros mérések.

Egy ilyen cucc kb arra jó, hogy látod ha egy döglött hal miatt picit megváltozik a vízkémia. Talán előbb veszed észre, minthogy elkezdenél algásodni a tetem miatt.

De az ajánlásaink alapján olyan erős és túltervezett szűrőket használunk, hogy a teszt a saját standardunk alapján nem fog jelezni. Vagy akkor ha baromi nagy gáz van. Különben a szűrők megoldják a kis dolgokat.

Ha már szóba került és itt vannak a meleg napok. Mindenki figyeljen, hogy a víz hőfok most se menjen tartósan 25 fok fölé.
Hiába a jó szűrés és forgatás, egy magára hagyott akvárium felmelegedett vízzel szedni fogja az áldozatokat. Levegőztetést és hűtést mindenképp ajánlom oda, ahol gondok lehetnek.
Igen, éppen erre vettem (volna), hogy észrevegyen a nagy galibákat, mielőtt késő lenne. A képességével, pontosságával (vagy pontatlanságával) nem is lenne baj, hiszen nem laborműszer helyett vettem.
A problémám a megbízhatóságával van (lesz) azt hiszem.
...De múlt időben beszélsz róla... Megkérdezhetem miért? Miért nem használod még most is? Gondolom azt a rengeteg akváriumot nem méritek állandóan csepp teszttel (vagy más pontosabb műszerrel). Vagy igen?
 
De múlt időben beszélsz róla... Megkérdezhetem miért?

Szerintem az első voltam az országban anno aki külföldről berendelte. Még 2009 elején
http://viktorlantos.com/wordpress/2009/01/09/viztesztek-seachem-ammonia-es-ph-tesztek/

Azóta elég sok dolog történt. Időközben a márka képviselete is lettünk. Nem kell már kintről rendelni. Egy picit a tapasztalat is több lett.

Gondolom azt a rengeteg akváriumot nem méritek állandóan csepp teszttel (vagy más pontosabb műszerrel). Vagy igen?

Boltban nagyon ritkán mérünk. Egy nagyon pontos és kiszámítható forgatókönyv van a bolti akváriumok esetén. Tudjuk milyen a víz (ozmo), tudjuk milyen a hőfok, milyen berendezéseket használunk a volumenhez képest, kitapasztaltuk a fény használatát és a növénytápokban is egy állandó rendszer szerint dolgozunk.
Ezért szinte sosem kell teszthez nyúlnunk. Ránézésre tudjuk épp hol tartunk, mi történik stb. Ritkán garnéláknál még előveszünk egy pH tesztet, de kb ennyi.

Ügyfeles külső projekteknél ahol ezek a változók nem ennyire ismertek, nem tudunk minden pillanatban ott lenni. 7-10-14-30 napos karbantartási ciklusban megyünk, nincs lehetőség mindig ennyire kiismerni a dolgokat. Ott pont emiatt minden karbantartásnál mérünk néhány paramétert és dokumentáljuk.
Így derül ki pl hogy az ügyfél bár teljes magabiztossággal mondja, hogy tápoz rendesen, mégsem :) vagy a tech berendezések nem mennek mindig, a CO2 rendetlenkedik stb.

A tesztek hasznosak, ha tudod mire használod őket.
 
Back
Oldal tetejére