• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Vízcsere az akváriumban

Milyen gyakran cserélsz vizet az akváriumban?

  • Hetente 2 alkalommal vagy ennél sűrűbben.

    Votes: 57 10.1%
  • Heti egy alkalommal.

    Votes: 426 75.1%
  • Kéthetente.

    Votes: 62 10.9%
  • Két hétnél ritkábban.

    Votes: 22 3.9%

  • Total voters
    567
Persze. Ahogy az elmúlt években láttuk 2 esetben támad erőteljesen.

- Szilikát jelenlét esetén. Lehet homok vagy rosszul megválasztott kő dekor.
- Nagyobb mennyiségű előtéri növény ültetésénél.

Persze mindez leküzdhető egy jól tervezett amano csapattal, de a TS ebben segít be, hogy picit könnyebb legyen ez az 1-2 hét.

Bejáratott szűrővel is jön ez az alga. Az indulás után jelenik meg és utána soha többet nem jön elő, de ahogy látjuk nem a szűrőtől függ.
Nagyobb előtéri növénymassza esetén rengeteg a levélváltás miatti bomlás / stressz. A jó szűrő csökkenti, de teljesen nem tud megbirkózni vele ha nincsenek algaevők.

Ezt alátámasztom én is :) eddig minden alkalommal volt nekem. Ha volt bejáratott szűrő ha nem. Egyébként a géb +oto is hasznos lehet? :)
Nekem szinte csak előtéri
növényem van, de így mindenképpen be fogom dobni a twinstart és majd nyomatom a helyzetjelentést.
 
Kérdés. Beállt szűrőkkel indítottam kedden a 240est. Szerdán cseréltem vizet, ma tervezem délelőtt, vasárnap délelőtt is. Utána ráállhatok a háromnaponkénti cserékre és azt két hétig? 35-40% cserék mennek. Utána egy hónapig hetente, aztán a végleges kétheti 35% jönne (hacsak az alga be nem kavar :) ).
 
Kérdés. Beállt szűrőkkel indítottam kedden a 240est. Szerdán cseréltem vizet, ma tervezem délelőtt, vasárnap délelőtt is. Utána ráállhatok a háromnaponkénti cserékre és azt két hétig? 35-40% cserék mennek. Utána egy hónapig hetente, aztán a végleges kétheti 35% jönne (hacsak az alga be nem kavar :) ).
Két hétig 3 naponta cserélnék, utána jöhet a heti!
Ha EI szerint tápozol 50%!!!!! És felejtsd el a kétheti vízcserét!
 
Kérdés. Beállt szűrőkkel indítottam kedden a 240est. Szerdán cseréltem vizet, ma tervezem délelőtt, vasárnap délelőtt is. Utána ráállhatok a háromnaponkénti cserékre és azt két hétig? 35-40% cserék mennek. Utána egy hónapig hetente, aztán a végleges kétheti 35% jönne (hacsak az alga be nem kavar :) ).

Két hétig 3 naponta cserélnék, utána jöhet a heti!
Ha EI szerint tápozol 50%!!!!! És felejtsd el a kétheti vízcserét!

Beállt szűrővel szerintem teljesen felesleges az izom vízcsere, van ami megegye az ammóniát. Bár ha "jobb félni, mint megijedni", és az a 150-180 liter víz nem hiányzik máshonnét, akkor ártani nem fog a több vízcsere.

EI: valóban így van, ha EI tápozunk, akkor nincs mese, 50% víztérfogat. Megjegyzem, hogy minél kisebb akváriumról van szó, annál nagyobb a jelentősége, hogy az 50% az nettó térfogat legyen, ne pedig bruttó (különben tápanyaghiányt tudunk csinálni a vízcserével.)
 
50% az nettó térfogat legyen, ne pedig bruttó (különben tápanyaghiányt tudunk csinálni a vízcserével.)

Nekem ebből csak az nem tiszta, hogy mikor keverem a tápot, akkor miért az akvárium bruttó térfogatát kell megadni a táblázatba :rolleyes: . Ha csak az üvegvastagságokat vesszük le, az nem sokat számít, de ha talajt, dekort is levesszük, az már jelentős különbség. Nettónak vehetem azt is, amennyi víz van az akváriumban , ez nálam legalább mínusz 50 liter a 243-asban ;)
 
Utoljára módosított:
Nekem ebből csak az nem tiszta, hogy mikor keverem a tápot, akkor miért az akvárium bruttó térfogatát kell megadni a táblázatba :rolleyes: . Ha csak az üvegvastagságokat vesszük le, az nem sokat számít, de ha talajt, dekort is levesszük, az már jelentős különbség. Nettónak vehetem azt is, amennyi víz van az akváriumban , ez nálam legalább mínusz 50 liter a 243-asban ;)

Elkezdtem írni egy szép levezetést, de rájöttem, hogy f*szságot beszélek :D Ezerszer megfogadtam, hogy munkaidőben nem fórumozok, mert ez a következménye. Mindössze csak pazarlásról van szó, mert több tápot öntünk be, mint kellene, és több vizet veszünk ki, mint kellene. Egy 40,5 literes (45*30*30 cm-es, 6 mm-es üveg) akvárium névleges térfogata 40,5 l, nettó térfogata 37,1 l, ha a víz 0,5 cm-re van az üveg szélétől, a talaj átlagosan 6 cm, akkor 28,9 l víz fér bele, ha nagyon köves, akkor még kevesebb. Csak ennyi.
 
Sziasztok. Majdnem 2 évig semmi gondom nem volt az aksival. Megtámadott az ecsetalga! Drasztikus módszerhez folyamodtam! Az összes növényt talajig vágtam a fűvel együtt! A köveket kivseréltem és csináltam egy 80%os vízcserét. Eddig kristálytiszta vizem volt, opálos egy kicsit és kb 4.hete nem akar letisztulni! Vizet minden héten ugyan akkor cserélek 10l ert (60*30*40 akvárium) ozmo besózva 180-200 tds re.
 
Sziasztok! BUÉK!
Olvastam a vízminőségről és a kezelésekről sok mindent, de valahogy nem áll össze a kép!!:banghead:
Nem tudtam hova írjam le a kérdéseimet, így ide biggyesztem, hátha valaki egyszerűen és "szájba rágósan" elmagyarázza nekem a következőket:
1.Ha a hardscape megvan és én ezután feltöltöm az akváriumot ami (112l) ( a feleségem munkahelyéről- dialízis központ- szerzett) 0-3 nk-s keménységű vízzel, akkor miért kell 2-3 nap múlva lecserélnem a lágy vizet? Otthon nálunk 23 nk-s kemény a víz, így napi szinten nem biztos, hogy tudok 30 km-ről mindig 40-50l lágy vizet hozni!
2. Nem okoz gondot, ha emiatt visszakeményedik a víz, vagy változik a ph?
3.Addig míg nincsenek benne garnélák és halak, a baktériumflóra nem tudja kifejteni a hatását? Értem ezalatt azt, hogy ha ADA rendszer szerint megadom a táptalajnak a megfelelő flórát, akkor annak idő kell, hogy elszaporodjon, hogy létrehozza az akváriumba telepített növények közti szimbiózisát és a homeosztázist.
4 Ha csak heti 1-2 alkalommal tudok vizet cserélni akkor mennyi mennyiséget célszerű cserélni?-Ezt azért nem értem, mert valaki 1/3-át, valaki az akvárium 1/2-ét cseréli le!
5. Mi dönti el, hogy mennyi mennyiséget cserélünk?
6. Ha vennék egy Tetra EX 800 pluszos külső szűrőt ( ne tudjátok meg, hogy mit küzdök az asszonnyal, megvegyük! )- mert jelenleg az aksihoz csak egy ORCA 600-as belső szűrőt kaptunk. A gyári lámpa 2x18W-os ami ugyebár 0.36 W/l-re jön ki, akkor jelenleg érdemes e ezen paraméterekkel növényes akváriumról ábrándozni, vagy felejtsem el!

Hasznos lenne, ha válaszolnátok, mert nehogy már emiatt ne tudjam befejezni a tegnap elkezdett naplómat!;)
 
Sziasztok! BUÉK!
Olvastam a vízminőségről és a kezelésekről sok mindent, de valahogy nem áll össze a kép!!:banghead:
Nem tudtam hova írjam le a kérdéseimet, így ide biggyesztem, hátha valaki egyszerűen és "szájba rágósan" elmagyarázza nekem a következőket:
1.Ha a hardscape megvan és én ezután feltöltöm az akváriumot ami (112l) ( a feleségem munkahelyéről- dialízis központ- szerzett) 0-3 nk-s keménységű vízzel, akkor miért kell 2-3 nap múlva lecserélnem a lágy vizet? Otthon nálunk 23 nk-s kemény a víz, így napi szinten nem biztos, hogy tudok 30 km-ről mindig 40-50l lágy vizet hozni!
2. Nem okoz gondot, ha emiatt visszakeményedik a víz, vagy változik a ph?
3.Addig míg nincsenek benne garnélák és halak, a baktériumflóra nem tudja kifejteni a hatását? Értem ezalatt azt, hogy ha ADA rendszer szerint megadom a táptalajnak a megfelelő flórát, akkor annak idő kell, hogy elszaporodjon, hogy létrehozza az akváriumba telepített növények közti szimbiózisát és a homeosztázist.
4 Ha csak heti 1-2 alkalommal tudok vizet cserélni akkor mennyi mennyiséget célszerű cserélni?-Ezt azért nem értem, mert valaki 1/3-át, valaki az akvárium 1/2-ét cseréli le!
5. Mi dönti el, hogy mennyi mennyiséget cserélünk?
6. Ha vennék egy Tetra EX 800 pluszos külső szűrőt ( ne tudjátok meg, hogy mit küzdök az asszonnyal, megvegyük! )- mert jelenleg az aksihoz csak egy ORCA 600-as belső szűrőt kaptunk. A gyári lámpa 2x18W-os ami ugyebár 0.36 W/l-re jön ki, akkor jelenleg érdemes e ezen paraméterekkel növényes akváriumról ábrándozni, vagy felejtsem el!

Hasznos lenne, ha válaszolnátok, mert nehogy már emiatt ne tudjam befejezni a tegnap elkezdett naplómat!;)
Szia.
Először is, a fényt jó lenne felemelni 0,5w/l re.
Én ha a helyedben lennék akkor az első két hetet kemény sima csapvízzel csinálnám, első héten napi 40% vízcsere,második héten kétnaponta 40%, és utána állnék át a lágyvízre fokozatosan.
Hajrá. ;-)
 
Sziasztok! BUÉK!
Olvastam a vízminőségről és a kezelésekről sok mindent, de valahogy nem áll össze a kép!!:banghead:
Nem tudtam hova írjam le a kérdéseimet, így ide biggyesztem, hátha valaki egyszerűen és "szájba rágósan" elmagyarázza nekem a következőket:
1.Ha a hardscape megvan és én ezután feltöltöm az akváriumot ami (112l) ( a feleségem munkahelyéről- dialízis központ- szerzett) 0-3 nk-s keménységű vízzel, akkor miért kell 2-3 nap múlva lecserélnem a lágy vizet? Otthon nálunk 23 nk-s kemény a víz, így napi szinten nem biztos, hogy tudok 30 km-ről mindig 40-50l lágy vizet hozni!
2. Nem okoz gondot, ha emiatt visszakeményedik a víz, vagy változik a ph?
3.Addig míg nincsenek benne garnélák és halak, a baktériumflóra nem tudja kifejteni a hatását? Értem ezalatt azt, hogy ha ADA rendszer szerint megadom a táptalajnak a megfelelő flórát, akkor annak idő kell, hogy elszaporodjon, hogy létrehozza az akváriumba telepített növények közti szimbiózisát és a homeosztázist.
4 Ha csak heti 1-2 alkalommal tudok vizet cserélni akkor mennyi mennyiséget célszerű cserélni?-Ezt azért nem értem, mert valaki 1/3-át, valaki az akvárium 1/2-ét cseréli le!
5. Mi dönti el, hogy mennyi mennyiséget cserélünk?
6. Ha vennék egy Tetra EX 800 pluszos külső szűrőt ( ne tudjátok meg, hogy mit küzdök az asszonnyal, megvegyük! )- mert jelenleg az aksihoz csak egy ORCA 600-as belső szűrőt kaptunk. A gyári lámpa 2x18W-os ami ugyebár 0.36 W/l-re jön ki, akkor jelenleg érdemes e ezen paraméterekkel növényes akváriumról ábrándozni, vagy felejtsem el!

Hasznos lenne, ha válaszolnátok, mert nehogy már emiatt ne tudjam befejezni a tegnap elkezdett naplómat!;)
A naplódban írtad ,hogy Amazoniát tervezel.Nos a sűrű vízcsere az ammonia miatt kell.Ez miatt sem szabad többek között a faunát telepíteni idő előtt.Persze ha volna már egy régóta járatott ,beállt szűrőd akkor ez az idő amit a sűrű vízcserével töltesz leredukálható lényegesen.A kezdeti időben érdemes csapvizes cseréket csinálni ,aztán ha már nem indokolt az ammonia miatt a sűrű vízcsere (2-3 hét)akkor mehet a lágyvíz.
szerk:ajánlom figyelmedbe ezt a topicot
ADA Aqua Soil talajok tulajdonságai | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community
 
Ez miatt sem szabad többek között a faunát telepíteni idő előtt.

itt mire gondolsz? Növényekre, vagy állatokra?
Mert én úgy láttam a Youtube-n,hogyha meg van a hardscape és beleteszem az aksiba a táptalajt, aljzatot és a dekorációt,növényeket akkortól kell cserélgetni a vizet.Ilyenkor is néztek kémiát? vagy ez az első 2 hétben rutinszerűen cseréljük a vizet? Milyen tápoldatokat és folyékony carbot használtok ilyenkor? Vagy ez még korai?
 
Ez fontos volt megkérdeznem és a " flórával" igazad volt, de nézd el nekem, mert 2 napja ügyelek a mentőknél! Csak éjjel aludtam otthon pár órát!Tehát akkor vízcserék mérés nélkül, és 2 hét múlva jöhetnek a rákok! De milyen tápoldatokat kell használni ilyenkor? Carbot kell használni már?
 
Back
Oldal tetejére