• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Szőlőtőke az akváriumban

Dyin said:
Nem készítenek olyan szereket, melyek kiritikusan lassabban tűnnek el a növényből, így akár emberre veszélyessé váljon - én olyanról nem hallottam, hogy elraktározná a növény a mérgeket. Mint mondtam akár permetezés után 2 héttel nagy biztonsággal fogyasztható a szőlő (termés, és előbb a termésben gyűlnének össze mint bárhol máshol)..

Na jó, de láttál-e már embert szőlőtőkét rágcsálni? Ilyen szempontból nem mehetsz biztosra abban, hogy a szőlőtőke nem tartalmaz mérget, lévén, hogy valószínűleg még senki sem vágta magát hanyatt, miután belekóstolt.
Mostanában engem is érdekel ez a kérdés, papámnak van egy "kisebb' szőlője, de mióta az eszemet tudom permetezi állandóan. Párom pedig Villány környékéről való, esetleg onnan is tudnék szőlőtőkét beszerezni, de nem igazán vagyok benne még mindig biztos, hogy annyira biztonságos. Márpedig a 4-5 éves halaimról nem szívesen mondanék le egy "apró baki" miatt. A vegyes akváriumomba keresek valami fát, éppen nagyobb akváriumra tervezek cserélni, ahhoz fog kelleni. Semmi extrára ne számítsatok, már most szólok. :D A vasfák tényleg elég durva árakon futnak, de ugyanez igaz a mangrove-ra, és a többi állatkereskedésben kapható fára is. Viszont a kérdés még mindig az, hogy megéri-e spórolni, ha életek múlhatnak rajta?
 
Én mindegyik akváriumomban szőlőtőkét használtam és használok is a mai napig. A mostani akváriumomban lévő szőlőtőkék kb. 1 éve üzemelnek, mint akváriumi dekorációk és hal, illetve garnélapusztulás eddig csak akkor volt, mikor kiugrott valamelyik az akiból. A szőlőtőkék apósomék hegyéről valók, ahol elég nagy üzemben zajlik a bortermelés(évi 5-6000L)és becsülettel permetezik, évente többször is. Én kb. 2-3 éve kivágott és kiszáradt tőkéket gyűjtöttem, amiket 2 hétig sima, utána 3 napig neomagnolos vízben áztattam, majd a behelyezés előtt ismét sima csapvízben voltak 2 napig. Az akváriumba kerüléstől számított 2-3 napon belül megjelent rajta a fehér, hártyaszerű baktériumréteg, de ez 1-2 héten belül el is tűnt. Mérgezésnek és a hártyának azóta nyoma sincsen.

Mindezt úgy írom, hogy nem tartom kizártnak egy esetleges mérgezés, vagy fertőzés bevitelének lehetőségét a szőlőtőkék által tehát, aki ennek használatára adja a fejét, az megfelelő körültekintéssel járjon el az ügyben ;)
 
Véleményem szerint túldramatizáljátok.
Csak annyit mondok, hogy hívjatok fel egy növényvédő állomást (édesanya a velenceiben dolgozik), és kérdezzétek meg. Biztos vagyok benne, hogy tudnak válaszólni a kérdéseitekre. Ők ezzel foglalkoznak. A zöldségek, gyümölcsök mielőtt a boltban a polcra kerülnénk, itt várják a vizsgálatot. Itt tudtok vízet, talajt, növényeket bevizsgáltatni, kezelni, stb, stb..
De akár kísérletezhettek is: 1 hónapja permetezett tőkét áztassatok meleg vízben 2 hétig, aztán vizsgáltassátok be a vizet egy ilyen állomáson. Sajnos nem lesz olcsó.. :D
Én pl ilyen helyről szerzek tápokat is EI-hez (az olcsó).
Ha belegondoltok a növénynél minden a termésben fut össze: a termés pedig fogyasztható 3 héttel az utolsó permetezés után.

Nem vagyok "növényfej", csak elhiszem amit az állomáson mondanak.
 
Szerintem is simán használható, hosszas előkészület után.

Azért egy apró dolgon érdemes elgondolkodni. Ez a mérgező, nem mérgező, ártalmas nem ártalmas ebben az országban SEMMIT sem ér. Gyakorlatilag minden bevitt élelemmel cuccal valamennyi mérget is eszel. Tűréshatár belefér. Hogy mitől dobod fel a pacskert 30 évvel korábban, mitől leszel daganatos, mitől leszel szívbeteg.... Lásd a mostani védőoltás témát de ezer másikat is lehetne hozni. Ha nézel akár discoveryt stb ott nem 2 műsor szólt már erről, hogy mérgeztek le komplett francia városokat a növényvédő szerek miatt.

Nem vitaindítónak szántam, de elvi síkon elgondolkodtató, hogy mi minden GERONIMO megetetnek veled mondván, hogy nem mérgező mellékhatása nincs.

Ugyanezen az elvi síkon mozogva előbb választanék olyan fát amit nem ért SOHA vegyszer és közelebb áll a természethez. Persze sokminden árfüggő, de jelenleg kb így néz ki az általánosságban használt növényes fák felhozatala:

Permetezett típus:
Szőlőtőke - szerintem a legrosszabb választás, mert szép, de a fentiek miatt sosem választanám. Előny ingyen van. Hazánkban is elérhető.

Nem permetezett típusok:
Vasfa, Mangrove gyökér, Mopani - Ahonnan hozzák őket a cél a gyors nagymennyiségű kiszolgálás. A fák nem áznak eleget, ezért vízben még 1 évig legalább színezik a vizet. Mérsékelt árazás a tömeggyártás miatt, illetve a kifogyhatatlan készletek miatt.
Minőségi fák (Dark Iron, Borneo, Maláj) - Ezek a fák évekig áznak, nagyon kemények max az első hetekben vagy egyáltalán nem színezik a vizet. Hátrány nem tömegtermelés miatt illetve a természet adottságai miatt limitáltan hozzáférhető és drágább.
Red Moor - róla tudok a legkevesebbet, de szintén az első hetekben színez csak. Csoportban a drágább fék közé sorolandó.
Manzanita fák - amerikában őshonos, borzalmasan kemény. Állítólag a 7. legkeményebb fa a világon. Bútorokat is készítenek belőle. Simán kiváltja a szőlőtőkét a szebb formája miatt és tartósságra szerintem felveszi a versenyt a minőségi vasfákkal. Sajnos csak amerikából lehet hoztani erre engedélyezett forrásból. Egyébként tiltott. A távolság és a hivatalos források miatt drága behozatni.

Választék van és a fenti lista nem is teljes, de sajnos ha csak pénztárca alapon indulsz el akkor marad az ingyenes szőlőtőke.
 
Dyin said:
Véleményem szerint túldramatizáljátok.

Teljesen egyet értek.Megint a vegyek vs. "házi" módszer.Én is régóta használom.Sőt rózsagyökeret is volt,hogy használtam,azt is permetezik.Soha semmi mérgezés nem volt.Jelenleg is szőlőtőke van az akiban.Én is kizártnak tartom,hogy kioldódna valami.Ez az ,amire bátran mondom,hogy használható.Na nehogy már EZT IS a boltban vegyem meg.Megfelelően előkészítve tökéletes választás.Ahogy N-dee írja,megjelenik rajta valami hártya.De a boltban vásárolt márkás cuccon is megjelenik.Azt honnan tudod,hogy honnan gyűjtötték?Esetleg jól "olajozott" tengerpartról.Most persze csak sarkítok. Ma már nincs érintetlen földdarab.
 
Sokan használják, ahogy írtam. Nem a vásárláson volt a hangsúly. Leginkább az elvi kérdésen. Nem akarok senkit meggyőzni és nem célom, hogy fa vásárlásra ösztönözzek mindenkit. Ha így jött le lehet félreérthető voltam. :)

Ha az országból csak permetezett fát lehet szerezni én nem szereznék. De ez én vagyok ;)
Rajtam kívül kismillió akváriumban van ilyen.

Ha távol keleten élnénk könnyebb lenne a kérdés mert akár te is begyűjthetnéd. Dettó amerika kaliforniai területek, vagy Afrika.
 
Viktorral egyet értek a bevizsgálásokkal kapcsolatos ügyletek körében.. De nem a magyarországi vizsgálati folyamatokkal van a probléma (esetleg (sőt) kevesebb pénz jut oda, ezért nem korszerű), hanem a határértékekkel, amik talán szélsőségesebbek mint fejlettebb országokban. Gondolok arra, hogy itt adott nitrát szint még "belefér" a vízben, de máshol talán már nem..
Talán hasonló dolgok miatt mondhatják a szőlőtőke esetében, hogy: "ááh figyelj ha marad is, bőven a határértéken belül vagy" - és esetleg kicsinálja a biológiát a medencédben..

Mégis, ezek a permetszerek nem arra készültek, hogy alapjában tönkretegyék a növényt. Gondolom mielőtt alkalmaznák őket, egy sor kísérletet végeznek el, amit úgymond publikálnak - felszívódási idő, különböző növényekben meddig mutatható ki, levegő szennyezése, hatásfok, stb.. Ezeket a paramétereket gondolom határértékek közé szorítják, így a növényesek ismerik őket, és talán bizton állíthatják, hogy: "legrosszabb esetben 1 hónap alatt eltűnik minden méreg a növényből".. Ezért hiszek nekik..

+ hiszek azoknak, akik már próbálták és jelentették, hogy semmi gondjuk nem volt. Nem találtam olyan szőlőtőkés helyzetet a neten, ami mérgezéshez vezetett volna..
Annyiban módosítanám a szőlőtőke tulajdonságait, hogy: nagyon szép, ingyen van (ebből fakadóan szinte bármilyen formát be tudsz szerezni - ami nagy előny a kreativitáshoz), és talán kemény(?)..
A mérgezést már tudjátok miért én kizárom..

Ui: szerintem az ivóvízből sokkal több kellemetlen anyag kerül az akváriumba (sok megyében emberi ivásra nem éppen alkalmas hosszútávon) amit kezelni kellene.. Ezért használok bevizsgált kútvizet, ami németországi határértékekkel is köszönő viszonyban van, ráadásul paramétereivel kedvez az EI-nek. De ez már egy másik téma..
 
Sziasztok!
Most került szőlőtőke az akimba, 2 hét áztatás után. Gond nélkül lent marad, de megjelent rajta a minap az a fehér takonyszerűség. Az tényleg 1-2 hétig lesz csak rajta? Amúgy eddigi tapasztalatom alapján sokkal jobb a szőlő mint a vasfa. A vasfát volt hogy 10X is kifőztem, de még mindig engedte magából a színt...
 
Ár/érték arányban biztosan jobb.Hiszen ingyen van,és ha van olyan ismerős akinek nagyobb szőlője van, onnan nagyon szép és dekoratív tőkéket, ágakat, gyökereket szerezhetsz. Permetezéssel kapcsolatban nem tudok nyilatkozni.Én a fateromtól szereztem be,azóta is az akiban van, és semmilyen negatív tapasztalatom nincs vele kapcsolatban. Az a fehér trutymó pedig eltűnik,nyugi.
Csak ajánlani tudom,ha nincs kereted Red Moor-ra vagy vasfára.Ha választani kell, hogy uszadékfa vagy szőlőtőke, akkor csakis a szőlő jöhet szóba.Nekem az előbbivel komoly gondom volt.
Szépen belehet rendezni vele az akit.
 
Nekem már 3 éve van az akváriumomban szőlőtőke/ág. Semmi gondom nem volt még vele. Van egy kis szőlősünk, onnan hoztam a már legalább 2 éve száradó tőkét. Itthon 2 óra hosszát forraltam (az volt aztán a sötét tea!!! :D :D :D :D :D :D ) és még kb 2 héti egy lavórban csapvízben ázott. Ahhoz képest, hogy fekete szőlő lett volna egyáltalán nem színezte az áztatóvizet, fehér trutyi se lett rajta mikor bekerült az akiba. Jelenleg a 3. ancim próbálja elrágni de nem jön össze neki :twisted: :lol: :lol: :lol: :lol:
A mérgekről meg annyit, hogy mióta megvan szőlőnk (kb 40 éve) minden egyes évben volt permetezve minimum rézgáliccal (réz-szulfát feloldva meszes vízben). De legtöbbször szükség volt más permetszerekre is.

Mai napig csak annyi gondom van vele, hogy ha épp nincs ancim akkor bealgásodik. (Nem jó a tápozásom :oops: Már épp esedékes egy átrendezés és reformálás)
 
Ma már szinte teljesen belepte a nyálka a tőkémet. Vízcserénél próbálom a fáról leszívni, mégis próbálkozok...Remélem tényleg el fog tűnni, mert elég csúnya. Ja és már az aljzatra, a növények közé is került egy kevés, azokat még össze tudtam porszívózni..
 
Próbálkozthatsz almacsigával is. Állítólag imádják ezt a fehér trutyit csócsálni.
 
Scar said:
Ha tudod vedd ki, forró vízzel zuhanyozd le, és rakj bele egy két algaevőt.

Köszi Scar, csak már elég jól betettem a helyére, dőlne szét a manadom, vele együtt a HC tövek úsznának föl... :(


Eqinox said:
Próbálkozthatsz almacsigával is. Állítólag imádják ezt a fehér trutyit csócsálni.

Eqinox, csigát semmikép nem akarok beletenni, félek hogy teleszarnák az egészet, és felborulna az a pici kis egyensúly ami kialakulóban látszik lenni. Azért köszi. Szerintem hagyom, aztán csak lesz valami. Elvileg mondom eltűnik magától...De félek hogy mégsem... :cry:
 
Nyugi, nálam is volt, kb 2 hétig tartott, és folyamatosan szedtem ki belőle...2 hét után csökkenni kezdett, majd egy idő után nem jött vissza ;)
 
Nekem is volt,és tényleg elmúlik.
Nálam az otok meg a zebrák felzabálták. :lol:
 
Köszi srácok, nem akarom elkapkodni, rábízom az időre! ;)
Meg majd lehet hogy telepítek valami mini algaevőt. :)
 
Valakinek valami jó tipp honnan, kitől lehet szerezni szőlőtőkét? Nekünk ami volt a kertbe az mind egyenes mint egy szál fa, nem jó semmire :( Kiástam már mindet ami nem rohadt még el...
 
Igaz hogy nem szőlőtőke, de ez a topik áll hozzá a legközelebb.
Szóval, most sikerült kiásnom az utolsó szőlőtőkét, ez is elég rossz, viszont! volt mellette egy jó 10 éves !bodza!, a kérdés rá irányul. Megfelelő előkészítés után be lehet rakni az akváriumba? Nagynyomású mosóval letisztítani, aztán áztatni. Vagy meg se próbáljam, mert puhafa, vagy mert mérgező lehet?
Válaszokat előre is köszi.

*Szerk: köszi a sok választ "0" :( :eek: :|
 
Back
Oldal tetejére