• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Szőlőtőke az akváriumban

patzu

Főkertész
Legjobb napló
Sziasztok,
Remélem itt jó helyen kérdezek e témában!
Még soha nem használtam szőlőtőkét dekorációként.
Most szereztem egy nagyon szép darabot, amit szivesen felhasználnék tervezett növényes akváriumomban.
Semmi garancia nincsen arra, hogy nem érte permet éveken keresztül ezt a kiöregedett tőkét.
Mi a teendőm vele, ha egyáltalán használható? Meg lehet főzéssel, ásztatással szabadulni az esetleges permetszer maradványoktól?
Nem fog később méreg kioldódni az akvárium vizébe?
Ha van ez irányú tapasztalatotok, - előre is köszönöm!
 
Szia,

Én is használok szőlőtőkét, nagyon jól tud mutatni az akváriumban, de!

Ha nem tudod az eredetét, nem tudod hogy mikor volt permetezve (ha egyáltalán volt), akkor jobb lenne nem beletenni az akváriumban, mert a mérgek ki fognak oldódni belőle és ez végzetes lesz az élőlényekre.

Főzéssel nem tudsz megszabadulni a vegyszerektől, szerintem semmilyen gyorsított eljárással nem lehet biztosan "méregmentesíteni".

Szóval szőlőtőkét szerintem csak akkor tegyetek akváriumba, ha tudjátok biztosan, hogy évek óta nem volt permetezve.
 
Köszönöm "szentgyo" a gyors választ!
Ez a tőke 2-3 éve lehetett kivágva, azóta nem érte permetlé, azelőtt se nagyon, - mondja az öreg szőlősgazda.
Hát, nem tudom, hogy megéri-e a rizikót!?
 
Szia!

Bar a vegyszer ellen nem tudom mennyire ved, de epp aztatok egy gyokeret
az akihoz, es Neomagnal (altalanos)fertotlenito tablettat oldottam fel
egy vodorben.
Ebben oldodik az egesz mar vagy 2 napja.
Kb 800 huf-ert barmelyik patikaban megkapod.
Általános fertőtlenítésre jó.
 
esetleg 1 vödörben vízelőkészítővel áztatod vagy 2 hétig, és naponta cseréled a vizet+adsz hozzá vizelőkészítőt mindig.
csak 1 tipp. de lehet bejön.
art.
 
Ha vegyszerezve, permetezve volt a szőlőtőke, annak teljesen mindegy, hogy még milyen vegyszerrel kezeled. Ha nincs eshetősége a vegyszernek elég neki a sima áztatás és egy kifőzés.
 
Szerintem nincs jelentősége,hogy permetezik,vagy sem.Ezzel az erővel ne igyunk bort sem.A permetnek van várakozási ideje.Metszeni pedig tavasszal szoktak,egész kora ősztől tavaszig simán lebontja a növény a permetszert.Az áztatással és kifőzéssel a nemlétező maradék is kifő belőle.De ha abszolút bio tőkét szeretnétek,menjetek Spanyolországba,ott nem permetzik,mert olyan a mikroklíma,hogy nem él meg a peronosz és a lisztharmat. :)
 
Luna said:
Ha vegyszerezve, permetezve volt a szőlőtőke, annak teljesen mindegy, hogy még milyen vegyszerrel kezeled.

Ehhez csak annyit tennék hozzá, hogy a nagyobb szőlőtermő területeken előfordulhat(szinte biztos), hogy
valamilyen gyomirtót használnak.(Szinte kivitelezhetetlen enélkül a nagyüzemi termelés.)
Olyan szőlő sztem nincs, amit soha nem permeteztek volna meg,
viszont nem a tőkét , hanem a leveleit permetezik. :)
Általában kisebb szőlőskertekből származó tőke jó lehet, mivel
egy permetezőszer lappangási ideje 2-3 hónap(ha érte is a szer a tőkét).
 
Hát a kisebb szőlőbirtokok gazdái, mint például az én nagypapám nem szokta elaprózni a permetezést. ;) Jut az mindenhová. :D
 
DE, attól még hogy nem érte permetlé a tőkét, attól még a földbe beszivárgó levet a növény simán felszívhatta.
 
Szerintem olyan szőlőtőke nincs, amit soha nem ért volna permetszer. Tavasszal ott a lemosó permetezés, amit kimondottan a szőlőtőkére kell ráfújni. Évente kb 10-szer vagy többször van permetezve a szőlő, az időjárástól és a betegségektől függöen. Plussz a gyomirtózás! A motoros permetezőgép pedig mindenhova eljutatja a permetlevet.
Frissen kivágott szőlőtőkét ezért nem ajánlott az akváriumba tenni. Hagyjuk pár hónapot állni ( addig minden vegyszer lebomlik ) aztán minden gond nélkül mehet az akváriumba.
Nálam is van egy az akváriumban, és nem oldodott ki belöle semmi veszélyes anyag.
 
Ati20 ötletén felbuzdulva,de egyébként teljesen véletlenül hozzájutottam egy kis "botsáskához".Vízparton találtam,sőt ,még platánfa is volt ott.Ezek a szőlőtőkék évek óta ott száradnak.Azt hiszem váltok erre,sokkal jobban néz ki , mint a platánfa. A párom totál ki van,hogy már megint mit szedtem össze.Száraz faágak állnak ki mindenhonnan,kőhalmazok gyűlnek az udvarban.:)

5254105_81de637200b594297b751734ed6fdca2_m.jpg
 
Mennyire számít kemény fának a szőlőtőke? Ereszt bármilyen lét magából, mint mondjuk a mangrove gyökér? Plekós medencében szeretném lecserélni a mangrove gyökereket, mert az algázók befolyásolhatatlanul zabálják a puha fát, és kontrollálhatatlan szemetet hagynak maguk után.
 
Dyin said:
Mennyire számít kemény fának a szőlőtőke? Ereszt bármilyen lét magából, mint mondjuk a mangrove gyökér? Plekós medencében szeretném lecserélni a mangrove gyökereket, mert az algázók befolyásolhatatlanul zabálják a puha fát, és kontrollálhatatlan szemetet hagynak maguk után.

Mangrove helyett vasfát használsz azt nem tépik olyan könnyen. És ha nem akarsz minőségibb darabot beszerezni, akkor itthon is kapható sima vasfa én pl a Gallapagos M5-ben vettem anno.

Vagy ha kell amit én kivettem az akiból eladom neked :lol:
 
Köszi a felajánlást, de szőlőtőkére gondoltam első fokon, mert korlátlan mennyiség áll a rendelkezésemre, így gyakorlatilag elképzelésemnek megfelelőt tudok szerezni - valamint tetszik is. Csak az az egy dolog érdekel, hogy mennyire képesek az algázók zabálni.. Ha fele annyira tudják szaggatni, az nekem bőven elég. Viszont ha hasonlóan puha, akkor nem vesződnék a guberálással, tisztítással.
 
Dyin said:
Köszi a felajánlást, de szőlőtőkére gondoltam első fokon, mert korlátlan mennyiség áll a rendelkezésemre, így gyakorlatilag elképzelésemnek megfelelőt tudok szerezni - valamint tetszik is. Csak az az egy dolog érdekel, hogy mennyire képesek az algázók zabálni.. Ha fele annyira tudják szaggatni, az nekem bőven elég. Viszont ha hasonlóan puha, akkor nem vesződnék a guberálással, tisztítással.

A szőlőtőke vékony, törékeny, bár kemény de annyira mégsem kemény mint a vasfák, tengeri hordalékfák stb. Emiatt szerintem simán egy nagyobb algázó megtépi ugyanúgy mint a mangrovet.
 
Dyin said:
Mennyire számít kemény fának a szőlőtőke? Ereszt bármilyen lét magából, mint mondjuk a mangrove gyökér? Plekós medencében szeretném lecserélni a mangrove gyökereket, mert az algázók befolyásolhatatlanul zabálják a puha fát, és kontrollálhatatlan szemetet hagynak maguk után.

Most készülő akváriumomba 3 hónapig áztattam a szőlőtőkét, de végül nem került bele.
Ezek a tőkék még a harmadik hónapban is szinezték az áztató vizet amit naponta cseréltem.
Ki kell próbálni, de vigyázz a permetszer maradványokkal!
 
3 hónapig..?
Elég ridegül hangzik a szitu..
A velencei növényvédő állomás szerint az általános szerek amiket a szőlők esetében használnak, legrosszabb esetben 1 hónap alatt elhagyják a növényt. Pontosan meg kell kérdeznem majd ismét, mert a környezeti változók nem voltak megfelelőek egy egyértelmű és átgondolt beszélgetéshez.

Általános esetben olyan 3 hét alatt eltűnnek a mérgező anyagok a növényből teljesen!

Mi nagyjából 2 hetente permetezünk amikor szezon van, pontosan ezen oknál fogva. Az utolsó permetezés és szüret között 1 hónap van. Ekkor emberi fogyasztásra teljesen alkalmas a szőlő.
A permetszerek talán az összes esetben a tőkébe fel sem szívódnak.

A mérgező anyagoktól való félelem alaptalan.

Mennyire színezte a vizet? Egyik napról a másikra bebarnult? :shock:
 
Amennyire én tudom bizonyos növények a felszívott méreganyagokat elraktározzák beépítik magukba és az nem ürül ki magától. Persze hogy a Szőlő és az adott méreg esetében ez fennáll-e. Szerintem egy alaposan kiáztatott gyökér nem veszélyes.De adott esetben egy szebb vasfába beruházni sem hülyeség . Elég tartósak .
 
Nekem a szőlőtőke a szín és formája miatt jobban tetszik mint a vasfa. Amennyiben úgy lenne, hogy "beleépítené" magába, úgy egy alaposan kiáztatott gyökér is veszélyes lenne. Kétlem, hogy a fa egyes részeit ki lehetne áztatni 2 hét alatt, ellenben fél éves akváriumi tartás után a szerkezete nagyban változhat, így a "rejtett" méreg anyagok akár egyben hírtelen lerohannák az élővilágot. Nem készítenek olyan szereket, melyek kiritikusan lassabban tűnnek el a növényből, így akár emberre veszélyessé váljon - én olyanról nem hallottam, hogy elraktározná a növény a mérgeket. Mint mondtam akár permetezés után 2 héttel nagy biztonsággal fogyasztható a szőlő (termés, és előbb a termésben gyűlnének össze mint bárhol máshol)..

A vasfa ezen felül olyan értékeket képvisel mindenhol, amit nem tartok korrektnek, sem megfizethetőnek. Ellenben érdemes egyszer meglátogatni egy szőlőhegyet, majd' minden öreg borász összeteszi a kezét, ha elviszed a kivágott tőkéket és nem kell foglalkoznia vele, tüzelni, stb.. Gyakorlatilag szigorúan benzin áron lehet beszerezni gyönyörű tőkéket (korlátlan mennyiséget), amiből akár csodás vízalatti fát+lombkoronát lehet készíteni mohaféleségekkel.

Sajnos még nem volt lehetőségem kipróbálni. Sokan azt mondják, hogy messze kevesebb lét áraszt mint a mangrove gyökér (szinte semennyit, előzetes 2 hetes áztatás után). Heti 30%-os vízcserénél gyakorlatilag nem látszik egyáltalán. Engem csupán a keménysége érdekel a többi fához képest, mert nem szeretem ha a vértesharcsa szemeteli az akváriumot a rágcsálásával.
 
Back
Oldal tetejére