• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Scotia Minor (20l, iwagumi)

robert

Főkertész
Sziasztok!

Vasárnap megtörtént a nano restartja. Nagyon szerettem volna egy, a nagy akváriumtól teljesen különböző layoutot kialakítani és valljuk meg, hogy egy "következő" stílust is szerettem volna kipróbálni. Ez most iwagumi lett, amennyiben a csak köves hardscape-pel kialakított akváriumokat ide soroljuk. :)

Még a karácsonyi szabadság előtt az egyik CO2 palack töltési túra során megláttam pár Dragon követ az itteni egyik boltban és azonnal beindult a fantáziám, hogy hogyan lehetne azokat egy kompozícióba foglalni a nanoban.

Megvettem a köveket, és itthon el is kezdtem minden félét belelátni, tekergettem, forgattam, emeltem, döntöttem, stb. tehát az ismert és ilyenkor szokásos köves-legózós este következett... :D

A növényválasztás sem okozott nagy fejtörést, a nagy aki naplójában feltettem egy kérdést, de hamar körvonalazódott, hogy az Elatine Hydropiper lenne csak a legmegfelelőbb az elképzeléseimhez.

Ezek után a GA-s srácokkal egyeztettünk időpontot december közepére és elhoztam 5 doboz Elatinét, mint később kiderült, jócskán túl vásároltam magam növénykével... :D

A nano indítása nem a szokott módon fog történni. Attival (nigro) még ott helyben megbeszéltük, hogy a "dry start method" megfelelő lehet, ha nem sietek sehova az akival. Mivel nem sietek, így a DSM mellett döntöttem. (y) Ezért is ne nagyon keressétek a vizet a fotókon! ;)

Gyorsan egy-két technikai információ, aztán az elsö fotók a berendező partyról meg az új scape-ről.

AQ: Dennerle 20l Nano
világítás: Dennerle NanoLight 11W, 6000K, 900 lm, 12 h
Szürés: még nincs, de ha indul, akkor Eheim Classic 150
CO2: majd látjuk mit kér az Elatine
Tápozás: még nincs, majd később
Talaj: ADA Power Sand, ADA New Amazonia (normál és finomszemcsés), ADA Nile Sand
Növények: Elatine Hydropiper

Szóval szinte olyan az indítás, mintha Wabi lenne, az aki folpackkal letakarva, világítás 12 órát megy, napi 2 permetezés RO vízzel és rövid szellőztetés esténként.

Most pedig az első képek: :)

az alapanyagok:

8357760489_8503db369e_z.jpg


a növénykék:

8357760293_0db3bd7d7e_z.jpg


8358820986_4c7873e960_z.jpg


a kiválasztott kövek:

8358821168_d389d25d9b_z.jpg


egy kis Power Sand:

8357759663_5c4718f0f8_z.jpg


a hardscape majdnem kész:

8357759443_8d5ee2a3e7_z.jpg


az egyik doboz zselés GA Elatine 160 tőre szedve:

8357759243_0d77c7e9a5_z.jpg


az eredmény kb. 320, azaz 2 doboz Elatine plántálása után:

8357760861_ecc7bb759c_z.jpg


és végül a mai, sejtelmes távoli "skóciai szikláim" ;) :

8357760651_9a01cf1d9c_z.jpg


Remélem úgy fog minden alakulni, ahogy elterveztem, és remélem, hogy sokak tetszését elnyeri majd az új, második akváriumom.

Minden figyelmet, észrevételt, megjegyzést, kritikát szívesen várok és köszönök!

Üdv: Robi
 
Nagy kalappal az indításhoz! Érdekes módon hazánkban elvétve találunk DSM-el indított akváriumot, külföldön pedig nagy "divat" Hisz viszonylag gyorsan lehet elérni jó eredményeket, és ha feltölti az ember vízzel már nem úszik fel, kisebb az algaveszély stb stb. Jó lesz ez! (y)
 
Már most jól néz ki :) Kiváncsi leszek az elatine-ra a DSM miatt, de szerintem szeretni fogja. A talaj miatt én aggódnék egy kicsit, nehogy előrecsússzon. Még most is beszúrhatsz pár műanyag lapot a talaj teljes magasságában 5-10 centinként.
 
Sziasztok!

Köszi a hsz-eket! :) A talaj megcsúszásával kapcsolatosan annyit már megtettem, hogy még a beültetés előtt feltöltöttem teljesen akivízzel a nagy akiból, majd leszívattam és csak ezután kezdtem meg az ültetést.

A műanyag lapok bevetésétől csak azért tartanék, mert talán a talajban történő vízáramlása káros hatással lenne és lehetnének pangó részletek, ami később vízminőség romláshoz vezethetne.

Üdv: Robi
 
Tök jó lett! Elképesztő mennyi tőre szét tudtad szedni a cserepet :)
Az UG-s mostani emers próbálkozásunknál azok a részek ami szárazabbon volt gyorsaban száradt. Lehet ezt sűrű permetezéssel ki lehet védeni és az elatine levele eleve keményebb mint az UG, de azért majd figyelj rá, mert a talaj elszippantja a nedvességet a növényről.
 
Tök jó lett! Elképesztő mennyi tőre szét tudtad szedni a cserepet :)
Az UG-s mostani emers próbálkozásunknál azok a részek ami szárazabbon volt gyorsaban száradt. Lehet ezt sűrű permetezéssel ki lehet védeni és az elatine levele eleve keményebb mint az UG, de azért majd figyelj rá, mert a talaj elszippantja a nedvességet a növényről.

Köszi Viktor! Az UG-s aki adta tulajdonképpen az ötletet, illetve először csak kíváncsiskodtam, hogy mi az az aki, meg hogy "hol a víz belőle"... Aztán megláttam a pókot, Atti kedvenc pókját :ROFLMAO:, és döntöttem, hogy én is DSM-mel indítok! (y) :D Tényleg, a pók már "kiköltözött" vagy ott lakik még? :D

Üdv: Robi
 
Köszi Viktor! Az UG-s aki adta tulajdonképpen az ötletet, illetve először csak kíváncsiskodtam, hogy mi az az aki, meg hogy "hol a víz belőle"... Aztán megláttam a pókot, Atti kedvenc pókját :ROFLMAO:, és döntöttem, hogy én is DSM-mel indítok! (y) :D Tényleg, a pók már "kiköltözött" vagy ott lakik még? :D

Üdv: Robi

A póknak mennie kellett, víz jött helyette :) Feltöltöttük. :D
 
Így párásan is látom,hogy baromi jó lett és lesz!(y)
Az ültetés nem volt semmi!
Türelmed az van!
Minden jót kívánok!
 
Sok sikert a DSM indításhoz!
A téma jó választás, csak vigyázz a "hullámverések" ne "korrodálják" a felvidéket! Igen "meredek"!
 
Tetszik az elgondolás, bár a dekor homokos rész nekem valahogy túl művi. Vagy azért, mert túl középen van, vagy mert egy kicsit túl egyenes, de alapvetően ez a meredek építkezés nagyon tetszik. Csak ez az egy növény lesz benne, vagy később még lesz más is?
Hamarosan én is resetelem a nanomat remélhetőleg, és valami hasonló alapkoncepcióban gondolkozom én is, csak ug-vel, amit egyelőre a wabimban tesztelek/szaporítok.
 
Szia Robi!

Nagyon sejtelmes hegyvonulat (középen gleccserrel?)!

Sajnos valamilyen okból nálam nem indult meg rendesen az Elatine a Sárkány állkapcsában!
Kezdetben ahol jobban lepte a víz szépen kezdett terjeszkedni.
A felső részen vegetált, pedig rendesen spriccelgettem, locsoltam.
Aztán lentebb is több volt az elsárgult levél, mint amiket hozott!
Végül egész mini levélkék voltak csak rajta, a felső szektor pedig kikopott!
Az érdekes mégis az volt hogy mikor kiszedtem (ami fele annyi ideig tartott azért mint az ültetés) a gyökerek épek voltak!

Figyeld és ha nem fejlődik rendesen akkor töltsd fel!
Víz alatt is tud kellemetlen meglepetéseket, érthetetlen elmállásokat produkálni, de ott nálam miután beszokott, jól érzi magát!

Drukkolok!

A.ttila
 
Tetszik az elgondolás, bár a dekor homokos rész nekem valahogy túl művi. Vagy azért, mert túl középen van, vagy mert egy kicsit túl egyenes, de alapvetően ez a meredek építkezés nagyon tetszik. Csak ez az egy növény lesz benne, vagy később még lesz más is?

Örülök, hogy alapvetően tetszik a scape, még ha a "kőomlásomat" kicsit művinek is ítéled. :) Egyelőre csak ezt az egy fajta növényt tervezem majd meglátjuk mire viszi! :bookworm:
Üdv: Robi
 
Ati, sajnálattal olvasom, hogy az Elatine ilyen érzékeny volt nálad. Remélem itt nem lesz ilyen gond, vagy legalábbis nem ilyen mértékű. Ha mégis kikopna, vagy megadná magát, akkor HC lesz belőle, de ahhoz erősebb fény és CO2 is lesz.

Egyébként a párát szándékosan nem töröltem le, hogy legyen legalább egy kis meglepetés majd, ha odáig jutnánk, hogy igazi aki lesz belőle... Így marad talán egy kis sejtelmesség, bizonytalanság, hogy pontosan hogyan is néz(het) majd ki... :rolleyes:

Üdv: Robi
 
Szia Robi!

Ati, sajnálattal olvasom, hogy az Elatine ilyen érzékeny volt nálad. Remélem itt nem lesz ilyen gond, vagy legalábbis nem ilyen mértékű. Ha mégis kikopna, vagy megadná magát, akkor HC lesz belőle, de ahhoz erősebb fény és CO2 is lesz.

Egyébként a párát szándékosan nem töröltem le, hogy legyen legalább egy kis meglepetés majd, ha odáig jutnánk, hogy igazi aki lesz belőle... Így marad talán egy kis sejtelmesség, bizonytalanság, hogy pontosan hogyan is néz(het) majd ki... :rolleyes:

Üdv: Robi


Sajnos időközben volt egy költözésem és a 21-23 C- fokról 16-18 ra került a medence!
Miután ez európai növényke, lehet hogy az őszi visszahúzódás idejét érezte!
Az akváriumban pár fokkal melegebb van.
Minden esetre ha érzékeled az állapot romlást akkor még a feltöltést még mindig kipróbálhatod!

A DSM Hc sokkal látványosabb, az tetszik!
Igaz nem fogom víz alá meríteni (max. nyírás után)!

A kép amit rejt a pára már most szimpatikus!

A.ttila
 
Szeva Robi!

Nagyon titokzatos ez az álcázott iwagumi:)
A Manados tapasztalataim alapján eléggé aggódom az omlás miatt, de remélem alaptalanul.
Kíváncsi leszek erre az Elatine+DSM kombóra.
 
Szeva Robi!

Nagyon titokzatos ez az álcázott iwagumi:)
A Manados tapasztalataim alapján eléggé aggódom az omlás miatt, de remélem alaptalanul.
Kíváncsi leszek erre az Elatine+DSM kombóra.

Szia Zoli!

Köszönöm, hogy benéztél ide! Régóta nem olvastam, hallottam felőled! :) Habár lehet, hogy csak én vagyok lusta, hogy minden naplót átolvassak... :oops: A lényeg, hogy örülök, hogy írtál! (y)

Hát nem tudom mi lesz az omlással, valljuk be férfiasan. Nagyon bízom benne, hogy megmarad az építmény, a dőlésszög kevesebb, mint 45°. Talán ez nem olyan meredek, meg aztán 2 féle méretű Amazonia van összecuccolva. Talán megáll. A dekorhomok (Nile Sand) lefolyásától viszont tartok én is. Ha lefolyik és így csődöt mond a dolog, akkor a dekorhomok helyett valami nagyobb szemcseméretű, pl. szitált sóder kavics lenne az alternatíva. Azzal is talán imitálni lehetne ezt a kvázi kőmosást.

Szóval én is kíváncsi vagyok, hogy miként alakul, csak azért vagyok szomorú, mert mindenki olyan szkeptikusan látja az Elatine + DSM párosítást... :( vagy lehet, hogy csak reálisan...??? :cry:

Nálad mi a helyzet az akival? Másnem megkeresem a naplódat és elolvasom! ;)

Üdv: Robi
 
Szia Robi!

Szóval én is kíváncsi vagyok, hogy miként alakul, csak azért vagyok szomorú, mert mindenki olyan szkeptikusan látja az Elatine + DSM párosítást... :( vagy lehet, hogy csak reálisan...??? :cry:

Rajtam kívül itthon másról nem tudok hogy próbálta volna!
Egy kísérlet eredménye pedig nem mérv adó!
Csak naplózd rendesen!

Minél nagyobb a szemcse méret, annál jobban megmarad a lejtő, viszont a koszt is jobban fogja!


A.ttila
 
Köszi minden rendben!
Az aki még egy darabig marad, bár már egyértelműen az öregedés jelei láthatók rajta. Legszívesebben szétszedném már, de most még 2-3 hónapig nem lesz rá keret. Addig el kell viseljen a jelenlegi állapotában:D
Hónap akváriuma - eMZé tovább tanul | Page 22 | Magyar Akvakertész Fórum

A legújabb büszkeségem:
Wabi Kusa - We Are The World | Magyar Akvakertész Fórum

Az Elatine + DSM módszer miatt egyébként egyáltalán nem aggódom, sőt bízom benne, hogy ez lesz a megfelelő módszer. Többen próbálkoztak már hagyományos indítással sikertelenül(meg sikeresen is), de DSM eddig nem volt. Még annyi, ha tudsz, akkor tegyél még fölé több fényt, mert emersen bizony nagyon kell a növényeknek.
 
Köszi minden rendben! (...)
Az Elatine + DSM módszer miatt egyébként egyáltalán nem aggódom, sőt bízom benne, hogy ez lesz a megfelelő módszer. Többen próbálkoztak már hagyományos indítással sikertelenül(meg sikeresen is), de DSM eddig nem volt. Még annyi, ha tudsz, akkor tegyél még fölé több fényt, mert emersen bizony nagyon kell a növényeknek.

Na akkor jól van, mármint ha minden OK! Megnéztem a wabit, nagyon szép! (y) Tényleg kár, hogy a HAC-ra nem lett kész, illetve hogy a timing így sikeredett... Na majd legközelebb. ;)

Más! Fény! Azonnali kérdés minden lelkes, szakértő kollégához! :D Ki szavaz arra eMZé mellett, hogy az aki felett még egy 11W-os pilács világítson, azaz egyenest vessem magam és az akit a mélyvízbe, és irány az 1-1,1 W/liter!? :nailbiting:

Ha hasznos lehet az erősebb fény, akkor nem téma, menni fog. Nem feltétlen kell most megválaszolni, aludjunk rá egyet! Késő van már úgy is... :D Viszont ha még holnap is úgy gondoljuk, meg elég szavat is érkezik a "durrantsunk oda 22 W-tal"-ra, akkor ígérem izzítom a 2. fényforrást! :):D

Üdv: Robi
 
Back
Oldal tetejére