• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Pafrany Sziget

zeppike

Főkertész
Sikerult megvennem egy 120p akvariumot butorral nagyon kedvezo aron. Igy vegre sok ev utan megprobalhatom egy picit nagyobb meretben.
Eloszor is. 120as akvariumnal nagyjabol minden kezdet sokkal nagyobb szivas mint a nanoimmal. Mire edesapammal felszenvedtuk a butort es az akvariumot az elso emeletre, legalabb ketszer gondoltam meg magam az egesz projektel kapcsolatban.
Majd gyorsan kiderult, hogy a 250l-t a 190l/nap hozamu RO szurovel nem egy delutan lesz megtolteni :D
A vilagitassal kapcsolatban meg kicsit bizonytalan vagyok, most epp 2db 30W os led refi van az allvalnyon - nagyon akciosan a sarki szerszamos boltban 1200 forintert vettem - de kicsit gyengecske is, es a szine se olyan mint az elozo ADA/Chihiros lampakkal, szoval valoszinuleg ezekre csere var.
Szures szinten kenyszer megoldas, egyelore a 60p alatt remekul teljesito jbl e900 van alatta, de ebbol is nagyobbat szeretnek. Nagyon erosen elgondolkoztam egy EHEIM 2080-on, de meg barati aron is megviselne a koltsegvetest, ugyhogy egyelore keves hal, rendes vizcserek es sok mericskeles a strategia.

A layout pedig bar egyelore alakulo felben van de sargas homokon felsziget, sok pafrannyal es stemmel a hatterben :D


PXL_20220714_104808235.MP.jpg
 
Ígéretes projekt, remélem sikeres lesz. Világítást ledben képzeled el?
Igen a vilagitas mindenkepp ledekkel kepzelem. Korulneztem a hasznalt piacon, de ekkora meretben szinte semmi nincs. Neha van egy egy Solar RGB vagy ONF flat, de epp semmi emlitesre melto.
Ujonnan chihiros wrgb2 esetleg egy Twinstar 1200 johetne szoba, de ezek a nagy EHEIM szurohoz hasonloan nem egy egy havi hobbipenzt emesztenenek fel.
Egyelore egy probat meg szeretnek tenni, kicsit jobb minosegu reflektorokkal. Rendeltem 2 db 50W os lampat, allitolag 6000Lumen darabja, az akar egesz jol tudhat novenyeket noveszteni. Az alvanyt minden esetre szeretnem atszervezni, hogy ne a szelerol vilagitsanak a pilacsok. Es ha idom engedi talan megprobalnam beleokoskodni a lampakba az S2 Dimmert, hogy ne csak 100% on menjen a moka, esetleg egy kis esti feny is beleferjen.
 
Követés beállítva.👍 A világításból arra következtetek, hogy low-tech lesz. 🙂
Most mindenkepp low tech. :D
igazabol mindig valahol a hataron balanszolunk, CO2 mindig van, tragyazni igyekszem finoman, a vilagitast meg igyekszem ugy beloni, hogy nojenek a novenyek, de ne kelljen hetente nyirni praktikusan 20-30 lumen / liter. Ezt az erteket az uj lampak azert boven tulteljesitik igaz kicsit magasabbrol vilagitanak, mint az eddigi pilacsok.
 
Igen igen, ezek hirtelen probanak elmentek, de azert par heten belul inkabb valakinek a garazsbeallojat fogjak vilagitani.
Amúgy nem tudom, hogy az akvarisztikai lámpákkal hogy van, de az évi 3-4 hónapig, napi 14 órában menő reflektorokat 2-3 évente cserélnem kell a palántáknál, annyit veszítenek a fényükből. Most T8-as ledjeim vannak, amik nagyon kínaiak, de árban jobbak adott felületre.
 
Amúgy nem tudom, hogy az akvarisztikai lámpákkal hogy van, de az évi 3-4 hónapig, napi 14 órában menő reflektorokat 2-3 évente cserélnem kell a palántáknál, annyit veszítenek a fényükből. Most T8-as ledjeim vannak, amik nagyon kínaiak, de árban jobbak adott felületre.
Szerintem ez nagyjabol univerzalis megallapitas ledekre, nyilvan minel tobb orat es minel kozelebb a csucsteljesitmenyhez mennek annal gyorsabban cserelni kell oket. Mondjuk ezek a szuper kinai reflektorok tenyleg nagyon az aljat kaparjak a fazeknak, szerintem 1200 forintert afaval, boltbol, minden komponensbol az epp hogy mukodik kategoriat kapja igazabol meg ugy sem ertem hogy lehet ilyet. Halas akvariumba akar jo is lennenek, par evre, ennyiert tenyleg ledes izzokat szoktunk venni. De novenyek nem tudom mennyire noveszti. T8 nem rossz formatum, ha mar eleve van olyan armaturad vagy lampad, nekem nincs es bevasarolni magam abba a szisztemaba szerintem nem erdemes. Az ar meg mivel egy 1m2 az egesz azert nem sokat szamit szerencsere. Nyilvan mashogy nezne ki a matek egy uveghazban, parszaz m2 teruleten.
 
Ido kozben alakult az elkepzeles.
A mellekelt abra szeint kicsit atmentunk taroloba. A rengeteg anubias amit kinovesztettunk az elozo ket akvariumban meg keresi a helyet. ugyhogy kicsit kaotikus meg a scape. Sikerult megvasarolnunk az eddig latott leg szarazabb fadarabot :D Mar lassan ket hete azik de meg mindig kell neki a ket ko hogy lent maradjon. hosszabb tavon minden fat a szigeten belul, a novenyek kozt kepzelek el :D
a jobb oldalon jo sok szabad terrel.

A lampakat lecsereltem 2db 6500K-es 50Wos refire. Ezekkel sokkal jobban mutat eloben, kepen nem biztos hogy latszik a kulonbseg. Igy azert szepen el is kezdodott az algasodas az oldalfalakon ugyhogy megnyugodtam, talan ebben is nonek majd a novenyek.

Sokat gondolkoztunk a lakokon is. Egyelore maradt a garnelas nano-s tarsasag.
Jelenleg 15 torpe cory, 13 turkiz csikos razbora, 4 oto, 9 galaxy razbora es 6 dario dario osztozik az akvariumon a kb 50 kisse elfajzott golden bee garnival.
A turkiz csikos razbora szamot lehet kicsit emeljuk amint latszik hogy mennyire zsufolt az akvarium, mennyire erzik jol magukat.
 
Ez most csak a folytonossag kedveert. Nem sok minden tortent. Szinte minden nap tesztelek, mostanaban K melle kis foszfor is jar az akvanak, mert elkezdett burjanzani a zold pont az uvegen, tesztek eleg Nitrogent mutatnak, azota mintha huznak a novenyeket.
Szurot most takaritottam eloszor, volt benne egy apro galaxy. Szerencsere tulelte, gondolom nem reg lehetett ott.
Az uj lampakkal elegedett vagyok.

Keltettem artemiat, hogy picit jobban nojenek a halak, mindenki imadja. Nem tudom mas hogy csinalja, en egy sikeres keltes utan kb 10 napnyi rakom van, most hutoben egy kolasuvegben tartom oket, es ha etetek leszurok egy adagot, de ugy tunik 5 nap utan a tobbseg elpusztult.

PXL_20220807_184758045.jpegPXL_20220807_184746408.jpeg
 
Szepen nonek a novenyek. A vizparameterek szepen bealltak, nap vegere nitrat sincs a vizben. Viszonylag sok foszfor utanpotlast adtam az elmult par heten, mert ugy tunt jon a zoldpont alga, es magas Nitrat es nem 0 Nitrit szintek is arra utaltak, hogy relativ foszfor hiany lehetett.
A halakat tovabbra is minden nap elo kajaval etetem, szepen hiznak :)
Het vegere tervezem az elso funyirast valamint az eloterben parkolo fat es koveket is bekoltoztetjuk a novenyek koze.

Ami szuper erdekes a halak viselkedeseben, hogy a dario dario fiuk nagyon visszahuzodoak, a lanyok tovabbra is kajara varva a felszin kornyeken figyelnek 9/10 esetben.
A galaxik nagyon virgoncak semmi szokatlan. Viszont az elo kajaval ugy tunik sikerult a turkiz razborakat is kicsalogatni. Etetesre mar ok is jonnek az eloterbe es osszeszedik a tubifexet, szunyoglarvat.

IMG_20220816_175714710.jpeg
 
Szepen nonek a novenyek. A vizparameterek szepen bealltak, nap vegere nitrat sincs a vizben. Viszonylag sok foszfor utanpotlast adtam az elmult par heten, mert ugy tunt jon a zoldpont alga, es magas Nitrat es nem 0 Nitrit szintek is arra utaltak, hogy relativ foszfor hiany lehetett.
A halakat tovabbra is minden nap elo kajaval etetem, szepen hiznak :)
Het vegere tervezem az elso funyirast valamint az eloterben parkolo fat es koveket is bekoltoztetjuk a novenyek koze.

Ami szuper erdekes a halak viselkedeseben, hogy a dario dario fiuk nagyon visszahuzodoak, a lanyok tovabbra is kajara varva a felszin kornyeken figyelnek 9/10 esetben.
A galaxik nagyon virgoncak semmi szokatlan. Viszont az elo kajaval ugy tunik sikerult a turkiz razborakat is kicsalogatni. Etetesre mar ok is jonnek az eloterbe es osszeszedik a tubifexet, szunyoglarvat.

View attachment 168931
Ilyenkor hol veszel tubit? Totál aszály van. :rolleyes:
 
Elvileg, ezen van a hangsúly.
Mondjuk örülnék, ha válaszolnál @zeppike .
Sziasztok, rendeltem romaniabol olyan napra idozitve amikor hideget mondanak. Most nagyon jol sikerult elkapnom. De eleg valtozo hogy milyen allapotban erkezik meg. Es a 300 forintnyi elokajadat egy ezresert hozzak el. Szoval erdemes osszehangolni mas vasarlassal.
"Élő haleledel (Csővájó féreg)" nevre hallgat.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére