• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Oxydator

Sziasztok,

pár napja készítettem patikában 5%-os Hidrogén peroxid oldatot. Csak kíváncsiságból, és a kipróbálás kedvéért. Összesen 2 dl-t kértem, ez olyan 360 Ft volt, aminek több mint a fele a keverés ára, az üveg ára és a kupak ára volt. Ez jóval olcsóbb, mint a gyári minihez való utántöltő.
Ha nagyobb kiszerelést kértem volna nem lett volna drasztikusan drágább, hiszen csak a hidrogén peroxidból és a vízből kellene csak több. Viszont a kb. 2600 Ft-os literes gyári utántöltő sem olyan drága (főleg, ha az ember akar otthon kevergetni és a legtöményebbet veszi, és azt hígítja).

A lényeg az, hogy ha nem jutsz gyári utántöltőhöz (mert elfogyott, messze van, stb.), akkor lehet patikában is kérni. Jah, igen a legfontosabb: működik, pezseg, a garnélák élnek, pedig durván belemennek a bubi felhőbe.

Szerk.: mindenki döntsön a saját lehetőségei szerint. :) Én szerintem gyári literes utántöltőt veszek majd, ha útba esik. :)
 
Kíváncsi lennék, szám szerint mennyivel emeli meg az oxigénkoncentrációt. Rengeteg magyar és külföldi fórumon megy a hiszti az oxigénmérgezésről meg a gázembóliáról. Sok egészen komoly oldalon is szerepel a "sok oxigén káros" tétel. Ami mellett az érvek nagy része baromság, viszont az embereknek már túl bonyolult fizikai fogalmakat kéne ismerni hozzá, hogy ezt felismerjék. Ez az oxidátor lenne a legszebb és legegyszerűbben felfogható érv az oxigén mellett, mert a gyakorlatban bizonyítja hogy hasznos és nem döglenek tőle a halak. Kár, hogy az oxigéntartalom mérése nem éppen egyszerű dolog.
 
Kíváncsi lennék, szám szerint mennyivel emeli meg az oxigénkoncentrációt. Rengeteg magyar és külföldi fórumon megy a hiszti az oxigénmérgezésről meg a gázembóliáról. Sok egészen komoly oldalon is szerepel a "sok oxigén káros" tétel. Ami mellett az érvek nagy része baromság, viszont az embereknek már túl bonyolult fizikai fogalmakat kéne ismerni hozzá, hogy ezt felismerjék. Ez az oxidátor lenne a legszebb és legegyszerűbben felfogható érv az oxigén mellett, mert a gyakorlatban bizonyítja hogy hasznos és nem döglenek tőle a halak. Kár, hogy az oxigéntartalom mérése nem éppen egyszerű dolog.

Nagyon érdekes kérdés. Mielőtt megvettem legalább egy hónapot bújtam a netet, van-e értelme ennek a cuccnak, árthatok-e vele.. :)
Sok olyan bejegyzést volt, ami istenítette és sok, ami teljesen hülyeségnek tartotta. Igazából nekem az volt az érdekes, hogy tengeri akváriumokban külföldön már nagyon régóta használják, sok sikerrel, de Magyarországon meg csak a közelmúltban jelent meg...Olvastam olyan véleményeket is, hogy ez hosszú távon káros, mert hozzászoknak a jóhoz, és nem lesznek ellenállóak az élőlények. (Példaként a diszkoszokat hozták fel, akiknél az UV rövid távon jót tesz, de hosszú távon legyengülnek, mert nincs edzésben az immunrendszerük.) Igazából szerintem nem cél, hogy otthon valamilyen rezisztens fajt szaporítsunk ki, valami olyat, ami a vegyszeres, szűretlen, stb. vízben is szaporodik, hanem az, hogy a lehető legjobb körülmények közt tartsuk őket. Néztem pár videót a Bee-k eredeti élőhelyéről, ott a vizekben van frissesség és oxigén bőven, nem mocsaras pangó vízben laknak.

Amikor beraktam, és eszméletlen módon elkezdte eregetni a buborékokat (2 katalizátor van benne), akkor eléggé megijedtem, hogy ezzel most "eloxidálom" / "megfullasztom" a garnéláimat, de azok csak azért is belementek a felhőbe. Mondanom sem kell 10 centiről vizsgáltam őket, hogy akkor most mi a reakció. Jelentem 1 héttel a beköltözés után elkezdtek bepetésedni a garnéláim. 27 - 27,5 fokos a víz néha, de olyan aktívak, mintha sokkal hidegebb lenne. Nekem ez egy pozitív eredmény!
A víz valami kristálytiszta. Nem tudom mi ennek az oka, de tényleg szép. A tengeri fórumokon is olvastam, hogy nagyon kitisztulhat a víz tőle. Mintha azt írták volna, hogy eloxidál apró organizmusokat, de szerintem csak az egyensúly a jobb, a baktériumtelepek jobban működnek. Stability-t és Mosura BT-9 -et is adagolok, szóval nem árt nekik a plusz oxigén. Lehet, hogy ezt hálálják meg.

Ami egyébként meggyőzött a vásárláskor, hogy a Taiwan Hotelben jól vizsgált, és, hogy a GA-ban is a drágább jószágok mellett volt már egy jó ideje. :D (Láttam 1-2 garnéla tenyészőtőnek a videóját, ahol szintén volt Odxydator az akváriumban, és nem RC-t szaporítottak.)

Azzal meg, hogy nő az Oxigén szint, a Redox potenciál, meg stb. nem tudok sokat kezdeni, csak annyit tudok róla, hogy jól. :) Mérni nem tudom. Egyébként valahol pont volt egy részletes leírás, teszt arról, hogy a Redoxot mennyivel viszi fel.

A gyártó szerint nem lehet túladagolni, mert nem lehet túl "Oxigenizálni" a vizet, de mégsem javasolja, hogy nagyobb méretű eszközt rajunk az akváriumunkba, mint az javasolt... Tehát egy nanoba nem ajánlott egy tóba méretezett cuccot berakni... (Gondolom nem azért írták, mert nem férne el. :) )

Szerk.: beruházhatnál egy ilyen cuccra, vagy lízingelhetnél egyet a GA-ból, és megmérhetnéd, hogy mégis mi a tudományos tényállás... :)
 
A vizet túloxigenizálni lehet, csak valószínűleg ezzel a technikával nem. Átolvastam pár tanulmányt, mert tele van a net ellentmondásokkal. Vízesések alatt a lezúduló víztömeg nyomása miatt túltelítődik a víz és akár 120% relatív koncentrációt is elérhet. Ezt egy pisztrángtenyésztéssel foglalkozó tanulmányban találtam. Ez az oxigénszint kinyírja a pisztrángivadékokat, és a felnőtteknél is okoz problémákat. Egy másik kísérletben 28-30 mg/literre vitték fel az oxigénszintet, és a vizsgált díszhalak 1,5-2 óra alatt feldobták az uszonyt. Hőmérsékletet ugyan nem írnak, de ez minimum 300%-os túltelítettség, amit szerintem legfeljebb nagynyomású rendszerrel lehet összehozni. Ez a kísérlet a fő oka az oxigénpánik terjedésének.

Szóval a nagy kérdés, hogy mennyi az annyi :) A cuccra még be tudnék ruházni, de az oxigénszint mérésére nem vagyok hitelesítve.

A hűvöset kedvelő garnélák valószínűleg azért nem bírják a meleget, mert rontja az oxigén oldhatóságát és így nehezebb hozzáférni. A hideg patakok halai biztosan így működnek. Ezen sokat segíthet egy ilyen oxigénadagoló kütyü.
 
A honalapjuk szerint 25 fokon 1 katalizátorral egy nap alatt termelt oxigén
  • 6%-os oldatnál 270 mg O2,
  • 3%-os oldatnál 65 mg O2.
A katalizátorok duplázásával a termelt oxigén szint is duplázódik, míg a koncentráció duplázásával a termelt oxigén szint 4x akkora lesz. A hőmérséklet növelésével 8 fokonként is duplázódik a termelt oxigén szint.

A mini Oxydator-hoz a GA-ban 4,9%-os oldat kapható, ami durva kerekítés mellett 200 mg oxigén termelést végezhet, ez két katalizátorral 400 mg / nap.

Nekem egy Mini Oxydatorom van egy 16 Literes akváriumban, két katalizátorral és 4,9%-os oldatta. A Mini Oxydatorhoz 2 kicsi katalizátor adnak, egy mini katalizátor a normálnak a negyede (így esti szemre vételezés alapján). Mivel 2 mini katalizátort használok, ezért ez a normálnak kb. a fele. A 16 literes nanomban így 0,5 mg / l / h O2 -öt termel az Oxydator. Ez kb. 0,7 liter oxigént jelent óránként (ha jók az adatok a gyártó honlapján). Ha feltételezem, hogy felmegy a hőmérséklet 33 fokra ( 25 + 8 ), akkor is csak 1 mg / l óránként a O2. Amellett, hogy a számítás nem pontos, az O2 beoldás sem tökéletes, mert vannak bubik, amik elérik a felszínt, sőt, ha sok folyadék van bent, akkor néha feljön 1-1 kis borsó méretű buborék, amiből nem sok oldódik be, tehát full kárba vész... Egyébként elég sok bubit termel a Mini, nekem szemre elégnek tűnik, néha már túl soknak is. :)

A fenti gondolatmenet csak a gyári adatokon alapszik, és nem is pontos számítás eredménye, de ha nem tévedtem nagyot, akkor a kísérletben szereplő 28 - 30 mg/l -hez képest elég messze vagyok a mérgező szinttől. :) (Ennek az értéknek a közelébe a 30%-os oldattal, és két normál katalizátorral juthatnék, mert a 30%-os oldat 1 katalizátorral naponta 5000 mg O2-öt termel.)

Szerk.: A gondolatmenet az Mini Oxydatornál hibás volt a katalizátor méret miatt, ezért javítottam.
 
A gondolatmenetet tovább folytatva: az egyensúlyi oxigénkoncentráció, tehát a mennyiség, amit maximálisan képes felvenni a víz a levegőből:

15 fokon 10,1 mg/l
25 fokon 8.2 mg/liter
30 fokon csak 7,5 mg/l

Viszont azt már bajos lenne kiszámolni, ezt mennyivel emelné az oxidátor által leadott mennyiség. A buborékok eltolják az egyensúlyt, de túl sok az ismeretlen tényező, hogy ezt ki tudjuk számolni. Az időtényezőt nem tudjuk kihasználni, mert nem ismerjük a távozásának a mértékét, így hiába tudjuk, mennyi buborékozott át a vízen, ha nem tudjuk, hogy közben milyen ütemben távozik a másik oldalon.
Ha feltételezzük, hogy a 150%-os telítettség már gáz(a pisztrángos példák alapján a legtöbb fajnak nagyon is az), akkor egy légmentesen lezárt akváriumban, 30 fokon, óránként 1 mg/liter oxigéntermelés mellett kevesebb mint 4 óra alatt felmegy az oxigén a halálos szintre. De szerencsére nem ez történik, mivel az oxigén nem oldódik túl lelkesen, és jó ütemben távozik a felszínen át a levegőbe.
 
Akkor végül kijelenthetjük, hogy ha nem egy csurig felöltött, lezárt, meleg vizes, befőttesüveg akváriumunk van, amibe egy túlméretezett, magas hidrogén peroxid koncentrációs oldattal és több katalizátorral ellátott Odydator van, akkor biztonságosnak tekinthető a használata? :)

Akkor talán már nagyobb a veszélyforrás abban, ha rosszul rakjuk össze feltöltés után, ezért szétesik a készülék, és az összes hidrogén peroxid a vízbe kerül...
 
Akkor talán már nagyobb a veszélyforrás abban, ha rosszul rakjuk össze feltöltés után, ezért szétesik a készülék, és az összes hidrogén peroxid a vízbe kerül...

Igen, én is mindig ettől félek. Feltöltés után folyó vízzel lemosom, aztán a nagy aksiba is lelöttyintem és csak ez után megy a garnélákhoz. Biztos ami biztos.:)
Különben teljesen nyugodtan használom.
 
Akkor végül kijelenthetjük, hogy ha nem egy csurig felöltött, lezárt, meleg vizes, befőttesüveg akváriumunk van, amibe egy túlméretezett, magas hidrogén peroxid koncentrációs oldattal és több katalizátorral ellátott Odydator van, akkor biztonságosnak tekinthető a használata? :)

Akkor talán már nagyobb a veszélyforrás abban, ha rosszul rakjuk össze feltöltés után, ezért szétesik a készülék, és az összes hidrogén peroxid a vízbe kerül...
Az adott körülmények mellett oxidator nélkül is kipurcannának a halak, csak akkor az oxigénhiánytól, nem a túladagolástól :) A példámmal csupán arra akartam rámutatni, hogy mivel a rendszerünk nem zárt, nem tudjuk kiszámolni a fenti adatok alapján, mennyi az annyi. Ha zárt lenne, akkor ismernénk a számokat, de csak arra lenne jó, hogy kiszámoljuk, mikor purcannak ki a halak. Amolyan Schrödinger garnélája gondolatkísérlet. Mivel az akvárium oxigénegyensúlya meglehetősen sok tényezőtől függ, ezért szerintem nincs értelme az adott kevéske adatunk alapján próbálkozni a számolással. Nem tudjuk, mennyi termelődik és mennyi fogy magában az akváriumban. Nem tudjuk, mennyi távozik a felszínen keresztül, mennyi oldódik be közben ugyanott(a mozgás mindig kétirányú, csak egyik irányba intenzívebb) és mennyi az oxidátorból. Mindez erősen függ a hőmérséklettől. Minél melegebb van, annál termelékenyebb az oxidátor, viszont annál rosszabbul is oldódik az oxigén. Az oxigénfogyasztás viszont megnő, a lebontó folyamatok és a halak is jobban igénylik.

Az egész hülye kérdéskör értelme az lenne, hogy jó lenne ismerni a még biztonságos oxigénszintet szám szerint. Pontosabban százalékban megadva.A 100% biztosan jó, a 150% biztosan halálos. Valahol a kettő között van az igazság.
És akkor tiszta szívvel, tuti adatok birtokában tudnám lehülyézni azokat az embereket, akik szerint nem szabad túl sokat levegőztetni az akváriumban, mert attól oxigénmérgezést kapnak a halak. Illetve egyesek szerint már a növények oxigéntermelésétől is embóliát kapnak. Na most ezt szerintem még senki sem tapasztalta, aki növényezik, így tekinthetjük gyakorlati példa alapján igazolt hülyeségnek. Viszont ezzel sajna nem lehet meghatni azokat a népeket, akik meg vannak győződve az ellenkezőjéről. Az viszont egy olyan szép érv lenne, hogy "az oxidátor 110%-ra viszi fel az oxigént, mégis mindenki boldog tőle és semmi problémát nem okoz".
 
Tegnapi napon elhelyeztem ezen termékből egyet a garnélás nano-mban,mára nagyon felélénkült az egész akvárium.Nem tudtam,hogy ennyi ivadék garnélám van,rajzottak a mohákon,jó cucc az biztos(y)
Picit megijedtem mikor beraktam,nagyon pezsgett pár másodpercig,azt hittem szivárog vagy maradt kívül peroxid.:eek:
 
Van, akinek a Mini kupakja szivárog? Feltöltés után lefordítva azonnal ereszt a 2 kicsi luk egyikén.
1 nap alatt 13mm-t csökkent a szint, ez nagyon nem oké.
Gyári 6%-os folyadék, 1 katalizátor, 22 fokos víz.
 
Utoljára módosított:
Van, akinek a Mini kupakja szivárog? Feltöltés után lefordítva azonnal ereszt a 2 kicsi luk egyikén.
1 nap alatt 13mm-t csökkent a szint, ez nagyon nem oké.
Gyári 6%-os folyadék, 1 katalizátor, 22 fokos víz.

Nekem közel 1 éves távlatból teljesen stabilan működik, sőt ezt használtan/"jóárasítva" vettem a GA egyik nanojából, mert nem volt készleten, tehát nem tudom pontosan milyen idős lehet. :) Az biztos, hogy 1-2 hónapja a műanyag kupak foltokban elkezdett barnulni, és valami barna alga (?) jellegű cucc lenne ott 1-2 kis foltban. Nem hiszem, hogy az, könnyen lejön, nem is izgat. A műanyag elszíneződése viszont nem lemosható, tehát nem csak felszíni folt. Én 3%-os patikai hidrogén peroxiddal használom, de 2 kis katalizátorral. Körülbelül 2-(3) hét alatt ürül ki.
 
Nekem közel 1 éves távlatból teljesen stabilan működik, sőt ezt használtan/"jóárasítva" vettem a GA egyik nanojából, mert nem volt készleten, tehát nem tudom pontosan milyen idős lehet. :) Az biztos, hogy 1-2 hónapja a műanyag kupak foltokban elkezdett barnulni, és valami barna alga (?) jellegű cucc lenne ott 1-2 kis foltban. Nem hiszem, hogy az, könnyen lejön, nem is izgat. A műanyag elszíneződése viszont nem lemosható, tehát nem csak felszíni folt. Én 3%-os patikai hidrogén peroxiddal használom, de 2 kis katalizátorral. Körülbelül 2-(3) hét alatt ürül ki.
Köszi az infót, de ezzel nem megyek sokra!:D:D:D
 
Köszi az infót, de ezzel nem megyek sokra!:D:D:D

;) A műanyag kupakot mindig jól letakarítod, nem lehet, hogy oda szorul be valami, ami miatt ereszteni tud? Egyébként sajnos a mini nem tűnik egy örök életű dolognak, a kis "fülek" a műanyag kupakon elég esendőnek tűnnek, szerintem max. 2 évre lehet tervezni egy minivel. Mivel viszonylag olcsó, ezért, ha az enyém is elkezd bizonytalanul működni, tuti lecserélem, mert nem szeretném, ha egyszer csak kijönne belőle az összes peroxid...
A mini egész sokáig bírja egy töltéssel, de az Oxydator D gyorsan kifogy, kb 1 hetet bír ki, pedig elég sok fér belé... (3%-os peroxid, 1 katalizátor, 25 fok)

(Tudom, ezzel sem segítettem sokat, de hátha valakinek van benne hasznos infó...)
 
Sziasztok!
A napokban a két garnis akimban kezdtem el használni ezt a kütyüt.
Létezik az, hogy a melegebb vízben (sulás aki) felgyorsul a reakció és jobban fogy a H2O2, mint a hűvösebb CRS akiban? Láthatóan jobban fogy a cucc. Köszönöm!
 
Back
Oldal tetejére