• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Akvárium LED világítás

Lehet hogy most azt mondjátok hogy besz...ri vagyok, de én nem mertem bevállalni a ledet. Az odyssea 24w lámpája mellett tettem le a voksomat, ha kevés lesz 56 literre, veszek még egyet belőle. Azt mondták nekem egy másik webáruházban is, hogy jók meg minden, csak dimmer kell a fényerő és az alga miatt, meg hasonlók, mivel nincs elég tapasztalat még velük, mármint a lídes lámpákkal kapcsolatban, de vegyek mert jó, stb stb. nem volt merszem, maradtam a jól beváltnál. Ja, az fontos, hogy én limitáltam magamat az ár tekintetében. max 15000 Ft ot szántam rá. Még mielőtt valaki azt mondja leszólom a ledet, nem. Csak ebben az árban ezt láttam ésszerű döntésnek.:)
 
Sziasztok! 54 literes akváriumhoz szeretnék ledet venni de nemtudom milyet. High-tech akváriumot szeretnék belőle. Jelenleg 2db 8000k diy led van benne túlhúzva összesen 12watt. A növények szépen buborékolnak, de elég nyúllottak, az alsóbb levelek ahova már kevés fény jut algásak, a parvulát is elkezdte lepni az alga és sárgulnak a levelei. Gondolom ez a világítás nagyon kevés(mondjuk opál burkolat van rajtuk, egy átlátszó dobna rajta). Még kettő beférne, az úgy 24 watt lenne, szerintetek az úgy elég lenne, vagy inkább cseréljem ki mindet? Lux mérőm sajnos nincsen....(mondjuk a telefon nemtudom mennyire pontos :D )
 
Lehet hogy most azt mondjátok hogy besz...ri vagyok, de én nem mertem bevállalni a ledet. Az odyssea 24w lámpája mellett tettem le a voksomat, ha kevés lesz 56 literre, veszek még egyet belőle. Azt mondták nekem egy másik webáruházban is, hogy jók meg minden, csak dimmer kell a fényerő és az alga miatt, meg hasonlók, mivel nincs elég tapasztalat még velük, mármint a lídes lámpákkal kapcsolatban, de vegyek mert jó, stb stb. nem volt merszem, maradtam a jól beváltnál. Ja, az fontos, hogy én limitáltam magamat az ár tekintetében. max 15000 Ft ot szántam rá. Még mielőtt valaki azt mondja leszólom a ledet, nem. Csak ebben az árban ezt láttam ésszerű döntésnek.:)
Hat majd legközelebb. Jobb a dimmelhetoseg. Manapság az a segítség ha van. Nem pedig ha nincs.
Ettől függetlenül nem választottál rosszul.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok! 54 literes akváriumhoz szeretnék ledet venni de nemtudom milyet. High-tech akváriumot szeretnék belőle. Jelenleg 2db 8000k diy led van benne túlhúzva összesen 12watt. A növények szépen buborékolnak, de elég nyúllottak, az alsóbb levelek ahova már kevés fény jut algásak, a parvulát is elkezdte lepni az alga és sárgulnak a levelei. Gondolom ez a világítás nagyon kevés(mondjuk opál burkolat van rajtuk, egy átlátszó dobna rajta). Még kettő beférne, az úgy 24 watt lenne, szerintetek az úgy elég lenne, vagy inkább cseréljem ki mindet? Lux mérőm sajnos nincsen....(mondjuk a telefon nemtudom mennyire pontos :D )
Egy 54 literes high-tech akvárium, vízfelszín fölé kb 5cm re hány lumenes led fénycsőre van szükségem?
 
Hat majd legközelebb. Jobb a dimmelhetoseg. Manapság az a segítség ha van. Nem pedig ha nincs.
Ettől függetlenül nem választottál rosszul.
Nem mertem a leecomot 29W - os ledest bevállalni, csak 1 véleményt mondtak róla, de az a helyzet, hogy kimondottan kiemelték, hogy ezek rövid távú tapasztalatok, ezért, és egyébként anyagilag is jobban jártam most ezzel az odyssea lámpával. ha kevés, akkor elgondolkodom akár a leden, akár még egy ugyanilyenen, és akkor már kettő feszít belőle a kis akksi felett, ami már mindenképpen elég kell legyen.:)
 
Nem mertem a leecomot 29W - os ledest bevállalni, csak 1 véleményt mondtak róla, de az a helyzet, hogy kimondottan kiemelték, hogy ezek rövid távú tapasztalatok, ezért, és egyébként anyagilag is jobban jártam most ezzel az odyssea lámpával. ha kevés, akkor elgondolkodom akár a leden, akár még egy ugyanilyenen, és akkor már kettő feszít belőle a kis akksi felett, ami már mindenképpen elég kell legyen.:)
Most már mindegy. Erre van a fórum. Ki lehet vesézni a kétes nézeteket. A leecommal jól jártál volna. Kevés jól szerelhető világítást lehet venni. A leecomban ha úgy gondolod simán teszel még, vagy cserélsz, vagy bármit csinálsz a lesszalagjából,val,ra stb. Nagyon jó kis szerkezet és szép. De mondom még egyszer nem jártál rosszul az ody-val.
 
Sziasztok,

Elég sokat elolvasgattam már, az "új vagyok" topicba fel is tettem a kérdésemet, de megteszem ide is, hátha tud valaki okosat mondani.
Szóval adott egy Juwel Rio 180 aki. A bútoron kívül minden gyári, szűrő, világítás, stb.

Azt tudtam, hogy a szűrő édeskevés lesz, rendeltem is egy Tetratec 1200 plust. A belső egy 600l/h-s, a kettő együtt szerintem ok.
Eljutottam a világításig, ami tragikusan kevés infóval van ellátva, sokat kellett nyomozom, mire megtaláltam a fényerőt.
Van két ledcső. Egy 9000K és egy 6500K. A csövek fényereje elviekben 5290 lumen. Ha nettó víztömeget nézek, akkor az egy literre jutó fényerőm jelenleg 30 lumen felett van valamivel.
Amiket olvasgattam, az alapján minimum 50 fölé valamivel kellene úsznom, hogy egy low tech növényest indítsak CO2 nélkül, carbo adagolással. Ha jól gondolom!?

És az utolsó gondolatban vagyok bizonytalan, ebben kérnék tapasztaltaktól iránymutatást, tanácsot!
Előre is köszönöm!
 
Sziasztok,

Elég sokat elolvasgattam már, az "új vagyok" topicba fel is tettem a kérdésemet, de megteszem ide is, hátha tud valaki okosat mondani.
Szóval adott egy Juwel Rio 180 aki. A bútoron kívül minden gyári, szűrő, világítás, stb.

Azt tudtam, hogy a szűrő édeskevés lesz, rendeltem is egy Tetratec 1200 plust. A belső egy 600l/h-s, a kettő együtt szerintem ok.
Eljutottam a világításig, ami tragikusan kevés infóval van ellátva, sokat kellett nyomozom, mire megtaláltam a fényerőt.
Van két ledcső. Egy 9000K és egy 6500K. A csövek fényereje elviekben 5290 lumen. Ha nettó víztömeget nézek, akkor az egy literre jutó fényerőm jelenleg 30 lumen felett van valamivel.
Amiket olvasgattam, az alapján minimum 50 fölé valamivel kellene úsznom, hogy egy low tech növényest indítsak CO2 nélkül, carbo adagolással. Ha jól gondolom!?

És az utolsó gondolatban vagyok bizonytalan, ebben kérnék tapasztaltaktól iránymutatást, tanácsot!
Előre is köszönöm!

30 lm/l még kevéske, 40-től már jó vagy, 50 felett már rizikós, 60-tól meg CO2 adagolás.
Bár nagy akváriumnál (>200l (?)) fajlagosan kevesebb fény is elég.
 
Sziasztok! Van valakinek tapasztalata a sylvania aquastar midi leddel? 35-40 literes garnelas/low tech fele gondolkozom rajta.

Tapatalkkal küldve az én SM-A320FL eszközömről
 
Kezembe került egy luxmérő, játszottam egy kicsit.... A 112l-es low tech felett nekem jelenleg két aquael leddy smart sunny típusú lámpa van fent két hete (6w-osak), mivel előtte sajna tönkrement a gyári tető ezért barkácsoltam egy üvegtetőt és felraktam ezt a két lámpát. A növényeken látszik, hogy jól esik nekik most ez a picivel több fény, mint amit eddig kaptak, de hát azért gondoltam rámérek a dolgokra. Az akváriumban a vízoszlop magassága olyan 30 cm körül lehet, én 3 ponton mértem fényerősséget, természetesen a készüléket folpackba csomagolva:D az érzékelőnél csak egy réteg volt. A lényeg, közvetlenül a lámpa alatt kb. 20000 luxot mutatott, félpályán 2000 körüli értéket, az alján pedig 1000 körül. Nem tudom, hogy ledek esetén ezt hogy kell számolni, mert ugye ha jól gondolom itt már nem él az 1w/l szabály... Persze mint írtam, ez egy low tech akvárium, de gondolom a high fölé sem kellene 112w ledet tenni:D

Van ezenkívül egy diversa lámpám is a kis 20l-es akvárium felett, ha jól emlékszem akkor intenso néven fut és 7,1w-os, érdekes módon ott csak 12k luxot mutatott a mérőműszer közvetlenül a lámpa alatt (lejjebb nem mértem, mert lusta voltam újra vízhatlanná tenni a műszert...)
 
Szerintem :

A ledeknél sokkal megtévesztőbb a w/l kalkulációk fölég manapság. .Lehet egy wattra 70 lm ,de akár 300 is .Talán 10 cég van aki tud jó minőségű ledet elő állítani és ezek közt is van 4-5 akik kiemelkedőt tudnak. A gyártósoról lekerülő közt is előfordul kisebb eltérés. Maga a lámpán főleg keleten simán előfordul kamu érték .Ez bevet szokás náluk. Nem mindegy a ledeknél a sugárzási szög szín-hőmérséklet szín vissza adás sem. Simán lehet wattra kalkulálva akár 4x es eltérés is .Míg a fénycsőnél nincsenek ekkora különbségek. Szerintem jobb ha van a ledröl vagy a lámpáról megbízható PAR érték és azzal kalkulálunk.
 
Sziasztok! 54literes akváriumba, vízfelszínen(világítástól 10 centire) 10000-11000lux elmegy High-nek? (Magas igényű növényeknek)

Tapatalkkal küldve az én Redmi Note 4 eszközömről
 
Sziasztok! A Co2 rendszer beindítása után eljutottam a fényproblémáig... Jelenleg 2x45w T5-ös világításom van 180l-re 6100 Lumennel. Ezt szeretném LED-re cserélni, a co2-höz igazítva. 2 napja nem olvasok mást, de valahogy nem jutok dűlőre... tudna valaki ajánlani valamilyen megoldást? :)
 
Sziasztok! A Co2 rendszer beindítása után eljutottam a fényproblémáig... Jelenleg 2x45w T5-ös világításom van 180l-re 6100 Lumennel. Ezt szeretném LED-re cserélni, a co2-höz igazítva. 2 napja nem olvasok mást, de valahogy nem jutok dűlőre... tudna valaki ajánlani valamilyen megoldást? :)
A Chihiros A901 Plust nézted? 90cm széles akváriumra (a hozzászólásodból sajna nem derült ki az akvárium mérete, ezért csak tippeltünk, hogy ekkora lehet) :rolleyes: maximumon 14200 lument tud, de nem hiszem hogy azon kellene használni, dimmelve az élettartama is nő. Esetleg valami DIY megoldást kipróbálhatsz. Nekünk Chihiros van mindkét akin (összesen 3 db), eddig beváltak. :)
 
Bocsi srácok de bezavarodtam 3 oraledvilágitás tanulása után. Most akkor amenyiben a fenycsöceknél a w/l számit addig akkor a ledeknél mi? Lume. Vagy a kelvin a fontosabb?
A ketto kulombozik.es mind ketto fontos. Nem w/lumen hanem liter/lumen.
A kelvin szinhomerseklet es 6500 kelvin kozeli a jo. Ez akar 6000-7000 ig mehet.

Tapatalkkal küldve az én SM-G920F eszközömről
 
A ketto kulombozik.es mind ketto fontos. Nem w/lumen hanem liter/lumen.
A kelvin szinhomerseklet es 6500 kelvin kozeli a jo. Ez akar 6000-7000 ig mehet.

Tapatalkkal küldve az én SM-G920F eszközömről
Aha ertem tiszta. Akkor mar csak az a kérdés hogy a lumen mennyi az anyi ami elég. Volt tobb ertek ami jo de miböl tudom az aktuális akinal és novényeknél hogy az nekik elég? Pl abbol hogy nem nyulnak a fé yforrás felé közel és az also levelek nem hullanak hanem bokrosodnak? Ez mar azt jelentheti hogy a kelvin es a lumen egyuttes értéke megfelel az aktualis akvariumnál? Elnézéseteket kérem megegyszer az ertetlenkedésemert
 
Itt ertetlenkedes nem letezik max tajekozodas.
A kelvin ebben a tartomanyban nem szol bele az elettanba: 4500-12000 ig. De a szinek olyan 6000- tol 8000- ig szepek a szemunknek. Sajat velemeny.
A lumen inkabb ezt emlitenem mert a watt mar tobb kerdest von maga moge, co2 nelkul 30-35 lumen literenkent, co2-vel 70-75 lumen per liter. A litert bruttoban merjuk. Ezek az alap ertekek. Ezen meg lehet finomitani lampa emelessel, ejtessel vagy dimmelessel. Altalaban a jo feny hatasara dinamikus novekedes, szep egeszseges allapot a jel. Esetleg bubizas erosebb vagy gyengebb. Ha a noveny tor felfele es nyurgul keves lehet a feny. Ha terul bokrosodik akkor jo. Ez tap fuggo is.

Tapatalkkal küldve az én SM-G920F eszközömről
 
Back
Oldal tetejére