• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Paludárium Kispatak

Coller

Mágus
Sziasztok,

Lassan időszerű nyitni ennek is egy naplót (hátha már a napló ténye pushol, hogy ne sz*rakodjak már annyit ezzel), bár ez alapvetően egy ilyen side projektnek indul.... És olyan kókányolt DIY megoldásokkal van teletűzdelve, hogy aki igazi palu szaki, az inkább ne is nézze, mert tuti rosszul lesz. De kívülről nem fog látszani, ami a "borítás alatt" van :D Legalábbis, a tervek szerint.
Alapvetően egy 20-as, repedt Dennerle kockát igyekszem még utoljára hasznosítani, közben némi tapasztalatot szerezni. Sajnos a hajlított üveg rész repedt meg, ez lesz most emiatt a palu háta, és a szögletes meg az eleje. A repedést szilikon ragasztóval végighúztam, kívül és belül is. Víz emléletileg csak nedvesség szinten fogja érni azt a részt, szóval így nem lesz vele gond. Megnéztem egy halom ilyen nano palus videót, és sok gyökölés után úgy láttam, kénytelen vagyok építeni én is a hátlaphoz valamiféle víztartályt, ahonnan majd kicsurog a "kispatak". Első körben nem akartam ilyet, úgy voltam vele, hogy a vízpumpáből kijön a cső, és majd valahogy kibuggyan a kövek közül, de végül sok szempontot figyelembe véve mégis a bonyolultabb megoldás mellett dontöttem. Polifómból, szilikonos ragasztóval készült el a nagy mű, ami lehet, tökre nem fog működni, bár sztem a célnak meg fog felelni. Cél volt az is, hogy a vízpumpához időről időre hozzá lehessen férni, ha eltömődne pl, ez bonyolította meg leginkább a kérdést egyébként, de megoldottuk - mondom ezt úgy, hogy még össze sincs rakva a végleges állapot, csak ezek a polifóm bizbaszok vannak kész. Még törnöm kell a meglévő bazi nagy seiryu köveimet, és építeni valamit, ahol helyen van a kis pataknak is, aztán elfedni az UV zöld polifómot..... Mert csak ilyen volt itthon (cél volt, hogy kifejezetten csak meglévő anyagból dolgozzak, kvázi nulla ráfordítással, csak a kedvtelés, és a lányommal való minőségi időtöltés érdekében - ő segített ragasztani pl).
Képek hamarosan, ha már legalább nyomokban hardscape-et is tartalmaz az üveg :D Növényekre még nem sok tervem van, víz alatt nyilván valami buce, moha, és/vagy anubias lesz, felette mohák, a vízfolyás alatt esetleg Utricularia, tetejáre, ha fér, valami kisebb páfrányszerű.... Majd kitanulom. Helyem azért nem sok van.
Bevallom, nagyon kíváncsi vagyok, mi lesz ebből....
 
...Azt már látom hogy főként moha fog férni bele, hiába, 20 literben nem lehet egyszerre mindent. Pár helyre azért be tudok szurkálni mást is. Túlbonyolítottam ezzel a polifómmal szerintem, ráadásul a talaj be is nyomta, de ezt már a Jóisten sem szedi szét, úgy össze van ragasztva :D
Két helyen fog jönni a víz, ezeket még egy szintre kell hoznom, különben csak az alacsonyabbikból jön a víz... De ez már apróság az eddigiekhez képest. Ahol a gyönyörű zöld polifóm kilátszik, el lesz tüntetve. Talaj meg lesz tisztítva, stb... Van még meló.
20211230_214421.jpg

20211230_214514.jpg
 
Egy nap tesztüzem tapasztalatai:
  1. A koncepció alapvetően jó.
  2. A szilikonos ragasztó fa és kő összeragasztására alkalmatlan ilyen nedves közegben, itt maradok a vatta-pillanatragasztó kombónál. Alapvetően a kövek sem a legstabilabbak vele így érzésre, de egy próbát megért, és ez volt épp itthon kéznél.
  3. A kövek közötti rések vízhatlan tömítésére a csobogós helyeken jobban oda kell figyelni legközelebb, itt van egy-két javítani való. Ezt is homokkal leszórt vatta+pillanatragasztó kombóval oldom meg, minimális résekről beszélünk.
Találtam itthon egy kis teljesítményű lámpát - arra tökéletes lesz, hogy valahogy, akárhogyan, de elinduljon. A vizes részre akad itthon buce meg anubias. Elég pici a hely, akartam volna garnélát bele, de lehet, így nem teszek, ez még nekik is pirinyó lenne szerintem, bár, fene tudja.
Ja, és a hátsó "víztartályt" mohás kövekkel fogom eltakarni, így lesz teljes a "scape". Még gondolkodom, hogy ez a borítás fix, vagy elmozdítható legyen-e. Ha fix, akkor a kövek közötti résen le tudok szúrni a víztartályba növényeket, pl a másik naplóba említett Ficus pumila imádná ezt, de szerintem nem ő az egyetlen. Még van is pár maradék seiryu kövem hozzá.

De ezek apróságok. A jelek szerint működni fog, tök boldog vagyok, csak a többiek nem értik itthon, mi ez a csobogás a konyhában (már csak ott volt hely a kis akváriumnak)
 
Utoljára módosított:
Döcögős ez a projekt. De úgy-ahogy elindult. A csúnya sárgát el kell fedni még. Valószínűleg moha lesz vmi rácson. Még kell egy növény középre, meg ahol szép mohát találok úton-útfélen, beleteszem majd. A csobogók működnek, a vízpumpa pucolása még érdekes lesz. De elvileg hagytam elég helyet hozzá.

20220309_210145.jpg
 
Na, addig feszegettem hátul hogy a hidegpárásító jól álljon, hogy a régi repedés, amit ugye elfedtem jól-rosszul, megadta magát, és most már nem tudom megcsinálni sem. Rendeltem gyorsan egy hasonló kockát csak elől 14cm-ss üveggel, hogy akkor már legyen rendes palu. Eleinte át akartam menteni a setupot, de mivel két oldala körbejárható, inkább újragondolom ennek a tapasztalatai alapján. Addig is lefóliáztam, a garnikat kimentettem belőle, víz leeresztve.
Szóval a következő sokkal jobb lesz, ezt az üveg problémájánál fogva nem örökre terveztem :)
 
Megrendelés leadva. 30x30x30as, két oldalüveg, ahol körbejárható lesz, 14cm magas. 10 nap alatt van kész elvileg. Tök szívás lesz így a hátának az építése hogy a csobogó meglegyen. De megoldom :)
 
Építés ON :) A növények egy része meg is menekült. A hardscape-et kb át tudtam menteni és "eltörni" hogy két oldalról körbejárható legyen. Most jön a nehezebbik rész, a technika, a kevés hely miatt trükkös lesz. De most nem olyan csöves anyagokkal dolgozom: laminált padló alátétet fogok méretre vágni és szilikonnal megragasztani. Ugye egyfelől ki kell alakítani a csobogókat, másrészt a hidegpárásítónak is kell hely. A csobogó a nehehebb történet. Természetesen, hogy ne unatkozzak, két oldalon fog folyni a kispatak. Viszont talán több hely lesz leghátul még néhány növénynek.

20220523_200007.jpg
 
...a türelmetlen énem számára újszerű élmény a valódi szilikon ragasztó tetemes száradási ideje. Ugyanakkor így lehetetlen kapkodni hálistennek, ami nem baj, mert hátul annyira kevés lett a hely, hogy igazi logosztikai csoda lesz minden technikát bezsúfolni úgy, hogy az aztán működőképes is legyen. Külön kihívás a vízpumpa tisztíthatóságának biztosítása. Amint megszárad minden, befotózom, hogy mit kell ennyire ragasztgatni, sztem másnak is biztos tanulságos lesz.
Viszont hardscape-et összerögzíteni nem fogok ilyennel többé. Tömítésnek oké, de a papír + pillanatragasztó kombó nekem stabilabb.
 
Lassan összeáll, picit száradnia kell még.
Tehát: a vízpumpa egyértelmű, az tolja át a vizet a nagy szerkezetbe, amiből aztán majd szépen két ponton ki fog csurogni a víz (ezt még ki kell alakítani, ha a helyén lesz a cucc). Egy dologtól tartok, hogy a hidegpárásító vízsugarába fog érkezni kb a víz a vízpumpából is, nem tudom, lesz-e ennek bármi jelentősége a párásító működését tekintve. Most szárad a cső illesztés helyén a szilikon, este remélhetőleg a helyére tudom tenni. Nagy szerencse hogy a hardscape polifómon van, így tudom picit húzni, ha neccesen férne be. Egyébként tudtátok, hogy a seiryu kő remekül reszelhető? Néhol rákényszerültem, hogy beférjen ez a remek kis installáció :)
20220525_135513.jpg

20220525_135526.jpg
 
Száradunk. Küzdelmes volt a technika. Ugyanis alapvető fontosságú, hogy ne tudjon talaj beperegni a vízpumpa elé, mert hamar eltömíti. Én azt hittem, mindent kivattáztam, de mikor az amazoniát elkezdtem beletölteni, elkezdett valahonnan ömleni ki, PONTOSAN a pumpára... szóval ott elég sziszifuszi volt megtalálni a rést, és betömni, eléggé lehetetlen helyen volt, de végül csak sikerült. Próbáltam kikövezni a kék szigetelést is, ezen még száradás után dolgozom. Most már csak az lehet probléma, ha a vízpumpa valamiért nem működik, de erre igyekszem nem is gondolni (mert ezt onnan ki nem szedem, akkor marad a csak párásítás).
A hidegpárásítót majd száradás után préselem bele. Éppenhogy belefér, de nem is baj, így könnyebb lesz beállítani a megfelelő mélységre.
Felülről. A lámpa így lesz majd, az a terv, hogy a víz kapja a javát, szeretnék crenatat a homokba, plusz ki tudja még, mit - ami leesik a többi akváriumból a karbantartások után. Stau biztos, hátha kinő, talán rotalát is próbálok majd kinöveszteni.... meglátjuk.
20220525_195805.jpg

Itt bújik meg a vízpumpa
20220525_195430.jpg

És ezzel a kővel takarom el. Ez mozgatható, ha pucolni kellene a pumpát (amit egy erre a célra meghajlított mini grill nyárs segítségével lehet megtenni).

20220525_195505.jpg

Alig várom, hogy megszáradjon a ragasztó. Valószínűleg akvárium vízzel töltöm meg majd. Mennek is bele vissza a garnélák, akik egyébként a törés óta egy vázában élnek virgoncan a beledobált mentett növények gyökerei között.
Ha minden jól megy, holnap már ketyeg, párával, mindennel :)
 
Tesztüzem pipa. Boldogság van. Innen már csak apró simítások kellenek (vatták végleges eltüntetése, új mohák, stb.), és persze, hogy kitisztuljon a víz. Most annyi növény került bele ami a 60p karbantartása során ott feleslegessé vált. A crenata úgyis idővel elterjed, és én is tudok bele pluszban tenni majd. Meg még amit eszembe jut. Egyelőre teljen el egy kis idő technikai malőr nélkül :)
Egyébként a törött üveget szikikonnal megragasztottam, és egy ilyen wabiszerű kísérlet folyik benne háromféle Rotalával, MC-vel, asszem került bele Buce is. Így kevesebb növény ment komposztba. Használt, táptalajjal keveredett Amazonia van benne. Képet nem ér a dolog :D Tényleg csak beszórtam a hullót.
Na de íme a tesztüzem :) (ehh vehettem volna fekvőben is, mindegy).

20220526_194031.jpg
 
Na hát három garnéla lakik itt, egy eltűnt - lehet hogy feljutott a hátsó víztartályba. Na de:

Büszke anya 1

20220704_214804.jpg
Büszke anya 2
20220704_214747.jpg
És a jelek szerint igencsak jóéletű apuka :D

20220704_214835.jpg
Ezzel sztem kimaxoltam a bennük rejlő lehetőségeket :D
És egy egész alakos az üvegről - amivel gyakorlatilag szinte semmi foglalkozni való nincsen. Belekerült pár emers létre szoktatott Rotala bonsai és h'ra, valamint ARM és MC. Ezekből továbbiak nevelése folyamatban.

20220704_215151.jpg
 
Back
Oldal tetejére