• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

"Kéne 10 aranyrúd! Teljesen mindegy, hogy miből van."

LGA

Kertész szaki
"Sajnos a további részletekről fogalmam sincs. Ne okozz csalódást!" (Shakes and Fidget)

Nos, leírom az akváriumom történetét, hátha valaki olvassa - netán okul és néhány dologból.

Az akvárium méretei: 120×40×50, bruttó 240l, nettó 177l (ha a front peremtől 5cm-t hagyok el).
Szűrés: JBL CristalProfi e1501 greenline, gyári szűrőanyagok (1l CerMec, 2l MicroMec) valamint 1l Seachem Matrix, 2xJBL FilterBoost, kb. 2-3dl Eheim Aktiv, előszűrő kicserélve perlonra
Dekoráció: Andezit (Nográdkövesd), Mangrove

Aljzat: Tropica Plant Substrate (5l), ADA Aqua Soil Amazonia New (kb. 22l), ADA Aqua Soil Powder Amazonia (kb. 1,5l)
Világitás: DIY LED strip (lesz)
Tápozás: Green Aqua Macro és Micro, Easy carbo
CO2: nincs

Növények: (Tropica)
12x Eleorcharis parvula
1x Echinodorus tenellus
1x Vallisneria nana
5x Vallisneria americana
2x Microsorum pteropus 'Narrow'
2x Anubias barteri var. nana (még plusz kettő lesz)
5x Vesicularia ferriei 'Weeping'

Halak:
(6x Macrotocinclus affinis - "Oto")
(20x Paracheirodon axelrodi - Vörös neon)
(6x Poecilia sphenops - "Black molly")

Garnéla:
5x (30-40x) Caridina multidentata - Amano garnéla

Kép tegnapról:
IMG_3336_s.jpg


Kép ma estéről:
IMG_3358_s.jpg
 
Tetszik az akvárium címe (is) ;) Hogy szuperál a JBL új generációs szűrője? Tapasztalatok vele? Amúgy görgetem, görgetem, hogy hol van a sztori, de épp az maradt le?! :D
Kíváncsian várom, hogy sikerül egy ekkora méretet benövényesíteni :p Drukkolok!
 
Gyerekkoromban elég hosszú ideig volt akváriumom, a korhoz képest elég fejlett és jól működő dolog volt. A víz mindenféle formában vonz - mióta Gödöllőre költöztem, azóta ivásra is... ;) Az előző lakásomban meg is volt a helye, ahova egy nagy, tengeri akvárium került volna, de miután megismertem a feleségemet, megtudtam, hogy vidéken szeretnék építkezni. Az építkezés nem kicsit elhúzodott, így idén kezdtem el teljesen bezsongani a témában.

Egy ideje nézegettem itt-ott a növényes versenyekről készült képeket, de fel sem merült, hogy nekem ilyenem lehetne. Végül jártamban-keltemben találtam utalásokat arra nézve, hogy ilyen akváriuma márpedig halandóknak is lehet. Attól a téves hiedelemtől vezéreltetve, hogy ez jóval olcsób mint a korallos akvárium, el is kezdtem tervezgetni. Különösen, hogy megláttam, hogy ezekben tarthatók édesvizi garnélák is.

Kora tavasszal kiderült, hogy sógorom is akváriumot tervez - amolyan növényeskést, mint én. Onnantól kezdve nyilván egymást hülyítettük a dologgal. És majdnem be is előzött, tekintve, hogy első körös problémaként (mindkettőnknél) felmerült a bútor. Az első asztalos egy hónapnyi fejvakarás után adta vissza a feladatot feleségemnek. A második ugyan elkészült a bútorral, de több mint két hónapot kellett rá várni. Én pedig már annyira fel voltam ajjzva, hogy júniusra már mindenem volt (technika, akvárium) csak a bútor nem. Erre a fórumra ezután találtam rá, Someday jóvoltából. Ekkor vettém meg egy adag, feltétlenül szükséges hozzávalót és epedve vártam a bútort.

Mivel pont másnap érkezett meg a bútor, minthogy az akváriumosok errefelé jártak, újabb két hetet vártam a medencére. Aztán persze erősen elhavazódtam, így nem volt időm még arra sem, hogy kitakarítsam az akváriumot. Aztán nagy nehezen kitakarítottuk, majd két foltot gondoltam eltüntetem a Tetra törlőkendővel. Hatalmas olajos foltot hagyott végig mindenhol - sírni tudtam volna. Ismét elő a papír és izomból csiszolhattam a 150 magas perem belsejét.

A következő sima ügy a hátoldali fólia volt - merthogy elsőre öntapadóst szereztem. Több mint fél óra kínlódás után inkább leszedtük, mert ordenáré volt (és ez itt most erős eufémizmus). Másnap (vagy már nem emlékszem) egy barkácsáruházban sikerült statikus fóliát venni, na az egy perc alatt szépen felment.

A folytatásban már tényleg az érdemi részről fogok mesélni. ;)
 
Várjuk a folytatást, eddig nagyon tetszik! :thumbup:
CO2-őn gondolkozz, igaz nekem is csak három hete van, de hihetetlen a különbség!
 
Az akvárium a következő koncepciók mentén állt össze:

Méret - mivel a költözés után nem volt semmilyen bútorunk, ami akár egy 60-as akváriumot (szerintem) elbírt volna, mindenképpen bútort kellett szerezni. Mivel elég kevés bútorunk volt, máshova is szerettünk volna, ezért maradt a készíttetés. Mivel a biztonság kedvéért szerettem volna bele egy zártszelvény vázat, gyakorlatilag a bútor mérete (150cm széles) volt a maximum. Ez már túl hosszúnak tűnt kezdéshez (lehet, hogy a 120cm is az ;) ) és egyáltalán. Ugyanakkor kicsit sem szerettem volna, a nagyobb víztömeg jó buffer és hát látványnak sem utolsó. Pont, ahogy egy átlagos kép is sokkal jobban mutat 4x3m-ben kivetítve. A szélesség így 120cm lett, a mélység kb. adott volt, de eleve a 30cm-t túl szűknek gondoltam ekkora méretben, ahogy végül a talajemelés stb. miatt inkább 50cm mélyet számoltam, hogy a maximális vízoszlop azért legalább 40cm lehessen, és azért sehol ne legyen 25cm alatt. Így kb. 180l nettóra saccoltam a végleges méretet, ami elég jól be is jött.

Akvárium - nyilvánvalóan a legnehezebben cserélhető az egész rendszerben az akvárium maga. A gyakorlatban megnézve a különbséget az "optiwhite" típusú és normál üvegek között, egyértelmű volt, hogy növényest előbbiben érdemes csinálni. Az ember hiába öl hihetetlen energiákat az utolsó pár százalék víztisztaságba, átlátszóságba, ha egyszerűen egy 10%+-os handicappel indul. Nyilván a normál üvegen belül is van szórás, de az igazán jó minőségű normál üveg sem olcsó. Több helyről is kértem ajánlatot front és két oldal opti, többi normál felállásra. Bár érkezett olyan ajánlat is, amelyik drágább volt a gyári ADA full optiwhitenál, végül olyan helyen készült az akvárium, ahol elég alacsony áron, nagy tapasztalattal készítenek ilyesmit. Mert ugye az egyik legveszélyesebb része is a rendszernek az üveg. A ragasztás nem annyira szép mint egy ADAé, de az ára is kis töredéke annak. 10mm vastag üvegből készült, középen összesen 3,5mm a hordósodás (40,35cm széles).

Szűrés - mint a kettes számú sarkalatos pontja egy akváriumnak, nyilván nagy figyelmet kapott. Mivel az eszközök tervezésekor még nem olvastam igazán a releváns Akvakertész írásokat és persze némiképpen - valami, általam egyelőre nem teljesen értett okból :) - harcolni kell az elkölthető pénzért a szűrés eléggé az alsó határon mozog. Az elképzelés az, hogy a szűrőanyag tuningolásával próbálom a maradék szükséges teret biztosítani. Ha nem jön be, akkor pedig még mindig ki tudom egészíteni egy másik szűrővel. Biztos valami post-punk beütésből, de általában kerülni szoktam a nagyon népszerű és ajnározott dolgokat, így eleve nem is Eheimben gondolkodtam. Főleg külföldi fórumokat végignézve, azt láttam, hogy akiknek volt a JBL, Tetra, Sera hármasból legalább kettő, azok egyértelműen ezt a sort hozták ki. Végül is a JBL német márka, elfogadható árú - ráadásul a prospektus értékek alapján is jó választásnak tűnt -, így erre esett a választás. (Eheimből ezért a pénzért egy 2224-est tudtam volna venni.) Amúgy kiegészítőkből is végignéztem több mindent és a legtöbb dolog JBL lett, egy csomó praktikus(nak vélt) dolgot árulnak olcsón. Bekerült plusz egy 1l Seachem Matrix (amit én egyébként 1,2l-nek mértem), 2 adag JBL FilterBoost - ami általános, nem nitrogénsor, bontó bacinak tűnik, 2-3dl EhfiAktiv az indítás idejére. Hamarosan bekerül 100ml Seachem Purigen is. A flow egyelőre elégnek tűnik, a kiömlőnél bedobott répa kis híján a szűrőkosáron landol, miközben egy egész kört tesz meg az akváriumban. Igyekszem nem túltelepíteni és akkor talán működni fog a koncepció.

Világítás - mindezidáig nem sikerült megfelelő részletességű és kellőképpen alátámasztott cikket olvasnom a világításokról, a teljesség igényével. Mivel egyébként a lakásban használok LED stripet és az alap világítások elég drágák, kb. a 0. napon már volt egy biztos pont - LED strippel fogom világítani az akváriumot. Mivel mindenki alaposan leszólta a dolgot, elég sokáig húztam a projektet, így jelenleg sincs még készen az egész. Továbbra sem találtam semmi olyat, ami alátámasztaná, hogy ez zsákutca. Nyilván nem egyenértékű és nem kevés idő rendesen összerakni - viszont pl. nálam már csak esztétikailag sem kérdés, hogy hosszú távon mi legyen. Részletek majd a DIY részben. Amíg nincs kész addig sógorom közvetítésével Viktor régi lámpája sugározza a fényt, áldást és pozitív karmát. :) Szóval, ha valami kisiklik a kezdéskor, az biztos nem a világítás miatt van.

CO2 - mivel szeretek barkácsolni és a ráfordítható pénz limitált, élesztős CO2-t terveztem. Meg is van hozzá minden, reaktor - hisz kevés CO2-nél sokat segít a minél magasabb beoldási hatásfok -, csövek, szelepek, kannák. Csak éppen az utóbbi két hónapban időm nincs, hogy összerakjam és kísérletezzek. Még az sem lehetetlen, hogy hosszabb távon elcsábulok a nagynyomású felé - mert a sógorom úgysem hagy élni addig. ;)

A növények és a hardscape szerintem megér egy külön postot. Bár mivel lerobbantam, így van egy kis időm...
 
Szia! Gratula a projekthez!;) Én ekkora méretben és ilyen növényekkel nagyon erősen javasolnám a co2-t!! Tudom, hogy nem kis anyagi befektetés, de ha ezt a mértet és florát tartani akarod, és nem akarod magad halálra szivatni, akkor mindenféleképpen be kell egyet üzemelned! Ellenkező esetben sajnos az algásodás 99%-ban be fog következni, megszabadulni meg csak ideig óráig tudsz majd.. Co2-vel viszont egy nagyon szép kis akváriumot tudnál üzemelteti, ami tényleg sok örömet okoz majd! ;)
 
Világítással kapcsolatosan egy javaslat:

A barkács áruházakban elég baráti áron lehet kapni 6500K-s csővel ellátott armatúrákat. Még akkor is bőven megéri foglalkozni vele, átalakítani, buherálni, ha utána a csöveket márkásra cserélnéd. :thumbup:

A LED strip esetében mi a színhőm.?
 
Hardscape tekintetében, komoly vívódás után is (technikailag) rosszul döntöttem. Én általában a letisztult, egyszerű vonalakat, egyszerű, de szép struktúrákat stb. szeretem. No, nem azt, ami nálunk "minimálként" fut, mert az elég rideg, szögletes - ráadásul sok designer össze is keveri az "eccerűvel". Ebből kiindulva az Iwagumi stílus adja magát, ráadásul kezdőknek csak a hardscape elkészítése okozhat gondot, a többi - növényesítés, karbantartás, flow igény - már lényegesen könnyebb, kezdőknek is. Imádom is, és sokáig ez is volt a terv, de sajnos belebotlottam egy gyönyörű mangrove darabba. Így meghoztam azt a döntést, miszerint egy össze-vissza akváriumot készítek.

Talaj és kövek tekintetében egyértelműen a fekete tetszik, így szerencsés, hogy az Amazónia is pont ilyen színű. A kövekkel meg úgy vagyok, hogy sajnálok kiadni sok pénzt valamiért, amiért csak le kell hajolni. Nyilván pont az a félév következett, amikor nem jártam olyan helyen, ahonnan értelmesen lehetett volna bazaltot gyűjteni. Végül egy családi esemény alatt kiszöktem Nógrádkövesdre, ahol, mivel a gondosan bekészített tabletemet az asszony gondosan kivette az autóból, nem kevés bóklászás után gyűjtöttem némi követ. Már akkor is éreztem, hogy nem teljesen jó az elosztás (pár túl nagy, sok túl kicsit), de reméltem, hogy lesz időm még gyűjteni. Nem volt. Valamint elkövettem azt a hibát is, hogy a fehéres kopásokkal rendelkezőket, bár sokat letisztítottam, végül nem raktam be az akváriumba. Illetve csak kettőt, a fa kitámasztására. Értelemszerűen a fehér kopások víz alatt kevésbé feltűnőek. :) Még annyit, hogy talajemelésnek barkácsbolti lávakövet használtam. Itt legközelebb arra kell majd figyelni, hogy ezekre is bőven kell a talaj, mert 2cm-be felúszás nélkül elég nehéz ültetni.

Röviden összefoglalva az eredeti tervet, jobb oldalon lett volna egy meredek sziklafal, pár üreggel, legalább 20cm magasságba. Ez szépen ellejtett volna jobbra, ahol van egy nagy göcsörtös fa, gyökerei között kövekkel. Rajta mohák és rizómás zöldek. Hasonló sziklafal egyébként azóta készült a GA-ban - az enyém szebb lett volna, és egyébként is, meg tudok enni egy repülőt, na? ;). A sziklák közeiben itt-ott moha, illetve Cecska (ha jól emlékszem Ő javasolta) tanácsára tenellus lett volna. Ez a kevés kő miatt meghiúsult és képről nézve sajnos a sziklák alakja sem jön ki, nagyon merev, mesterségesnek tűnik az egész. Illetve a legjobb részt eltakarja a parvula. :eh:

A fáról csak annyit, hogy pont fordítottan van a legszebb oldala, mint ahogy nekem az akváriumba kéne. A mangrove vastag göcsörtjeihez semmiképpen sem tudtam volna passzítani semmit, ami gyökérszerű, így azzal nem is erőlködtem.

A leglényegesebb elem egy növényes akváriumban természetesen a növény. Nem is igazán értem, hogy miért foglalkoznak ezzel (elvi és gyakorlati síkon egyaránt) sokan a legkevesebbet. Mivel elég gyér technikával kívántam indítani, nem tervezhettem igényes jószágokkal. Alapvetően mohákra, Microsorumra és Anubiasra gondoltam, amihez próbáltam nézni valami gyepet. A GAs látogatás során a feleségem teljesen beleszeretett a HC-be, de nem éreztem úgy, hogy akár ezt meglovagolva, plusz technikával is érdemes lenne egyből ezzel a munkaigényes jószággal kezdeni. Sokáig a tenellus mellett voltam, mint gyep, de végül a parvula jobban tetszik és többen ajánlották a tenellus helyett. Mivel eredetileg erősen garnélás irányba terveztem, az apró szálú gyep ezen a téren is jobb választás - még ha egyelőre az amanókon kívül nem lesz benne garnéla.

Az alapkoncepció a sziklás és sík részre "szálas" növényeket irányoz elő. Az Iwagumi behatás miatt klasszikus közép növényt nem terveztem és a háttér is csak kis mélységű, kb. 1 sor Vallisneria lenne. Széleken nana, hogy ne nyomja agyon az egészet, középen pedig americana. Egy-egy mohacsomóval terveztem feldobni a sziklás részeket, ami végül nem valósult meg. A fa körül és rajta Anubias nana illetve Microsorum pteropus lenne - előbbi elől, utóbbi inkább hátul. A fára két nagyobb, összefüggő "foltban" terveztem mohát, azon belül Vesicularia ferriei 'Weeping'-re esett a választás. Egyfelől tetszik a formája, másfelől pl. a Jávai a fiam akváriumában úgy nő, hogy itt hetente felére kéne vágni.

Némi gondolkodás után egyértelműen a Tropicás növényekre esett a választás a következő okok miatt:
- Jobb passzból indulnak, így az esetleges ballépéseimet is jobban tolerálják, rendelkeznek egy kis tartalékkal.
- Elvben mindenféle betolakodótól mentesek.
- A fórumon olvasottak alapján nagyobb adagok, így árban mennyiségarányosan versenyképesek.

Na, erről később még azért írnék.

A hardscape végül a Terraplaza után készült el, este. A nagyobb lávakövek közé vésővel összetört kisebbek kerültek. Bekerült a teljes zsák Plant Substrate meg egy doboz Bacter 100 jó része. Erre jött az Amazonia - meglepődtem, nagyobb szeműre emlékeztem, valamiért azt hittem borsó méretűek -, meg a powder. El is kezdtem feltölteni, de végül már nem volt elég idő, másnap ugye munka. Ezzel jobban is jártam, mert a Soil Powder nagy része egyszerűen felúszott, mint a mák. No meg, jött a szokásos hab - amit eddig a homokozóban tapasztaltam csak :). Éjjel és másnap a powder zöme visszaesett az ázás és a rezgés hatására. Ha kiszedtem volna a papírt éjszaka, szanaszét ment volna az egész, így elég jól oda esett vissza, ahová szántam. Még egy darabig 5mm-es csővel töltöttem továbbra is - sajnos így is kimosta itt-ott, majd Someday ajánlása szerint buborékfóliára szivattyúztam. Az egészet letakartam és szűrőt járatva érleltem keddig, amikor megérkeztek a növények.

IMG_3273_ss.jpg

Koncepció balról...

IMG_3274_ss.jpg

... és jobbról

IMG_3285_ss.jpg

A talaj durva elrendezésben

IMG_3287_ss.jpg

Infúzió...

IMG_3291_ss.jpg

... és beöntés


Mivel keddre szabadságot vettem ki, már fél kettőre haza is értem a melóból. Kb. kettőkor tudtam elkezdeni (ebéd!, később kiderült, hogy ez jó ötlet volt, azért napi egy étkezés mégiscsak javasolt ;)) leereszteni az akváriumot. Sajnos túl sokat eresztettem el, mert több helyen olvastam, hogy kis vízben jó ültetni. Ettől megint néhány helyen szétment az aljzat, ahogy a cső szétszívta. Arról nem is beszélve, hogy azt tapasztaltam, hogy sokkal könnyebb víz alatt ültetni, rögtön látszik, hogy mi akar felúszni és azonnal lehet korrektálni. Elég kínos egy hosszú szálú parvula mezőben keresgélni, hogy a felszínen keringő három darab, vajh honnan szökött. Arról nem is beszélve, hogy a visszatöltésnél megúszható a talaj szétszedése a beömlő vízzel (saját tapasztalat). A legtöbb gondom a Vallisnéria ültetésével volt, kb. csak második kísérletre maradtak benn szárazon és feltöltésnél a fele azonnal felúszott. A parvula bő harmadát lenyesve ültettem el, mert a fórumos tapasztalatok alapján nem mertem nekiesni mint tót az anyjának. Jelentem, hogy sokkal könnyebb ültetni vágva, jobban lehet darabolni, jobban látni hova ültetted és egyetlen csomó sem úszott fel. Egy héttel később már jól látható, hogy mindegyiken van 3-4 2x akkora szál, mint az előzőek és a gyökerek elérnek a frontüvegig. A teljes hosszon hagyottaknál értelemszerűen ezt nem látom.

Itt üzenem annak, aki kitalálta ezt a kőzetgyapotos dolgot, hogy csúnyán kitolt velem. :shock: Mire lebontottam a parvula apró gyökérzetéről, hogy az szét ne szakadjon... konkrétan az idő háromnegyedét ez tette ki minden növénynél. A mohát csak ráhálóztam és - a cérnával való rövid, ámde keserves kísérlet után - kábelkötöző (műanyaggal bevont drót) rögzítettem. Végül mivel az akvárium még mindig víz nélkül állt és már lassan negyed tíz volt, az utolsó Anubiast csak "cseréppel" együtt beállítottam a fára. A feltöltés ismét két részletben zajlott, feléig az 5mm-es szilikon csővel, majd a Vallisnérák visszatessékelése után szivattyúval 16-os csövön át. A fa törzsén lévő moha elhidegült a fától, de ezen kívül több veszteség nem történt. n12 lévén - másnap ismét munka - szivattyú rákapcsol és irány a zuhany stb. Másnapra kb. 5 parvula és 2 Vallisneria úszott fel, amit egész jó eredménynek könyvelek el. Örülök, hogy a drágább csipeszt vettem, tűhegyes, saválló, kényelmes - álom volt vele ültetni, megérte mind a $2.48-at. ;)

Az indítást követő két napban kb. olyan állaga volt a dolognak, mint a kávé. Sűrűbb és barnább volt, mint egy rosszabb automatából kijövő lötty. Két napra rá jött hozzá a tej is, két vagy három napig olyan színű és teljesen átlátszatlan volt. Utána szépen elkezdett tisztulni. Most kicsit zöldes a víz, de hosszában is egészen átlátszó. Némi konzultáció után bekerült 5 amano - akik úgy tűnik, nem teljesen díjazzák a dolgot, legalábbis folyamatosan úsznak a jettel szemben, gondolom a folyó felső részére igyekezve.

Naponta valamivel több, mint 60%-ot cserélek, kb. 110-115 litert. Ez mostanra, ha nincs valami karbantartás közben, akkor pont fél óra. 5ml EasyCarbo megy - lehet ezt növelni kéne, de egyelőre nem gyötörtem vele a garnélákat -, és 7-10ml Mikro-Makro. Ami persze kevés a napi cserék mellett, így ezt holnaptól növelni fogom. Seachem Stability megy még bele naponta csökkentett adagban - lévén volt JBL FilterStart is.

És akkor eddig mik a tapasztalatok a növényekkel - a tenellus kivételével nem GA-tól vannak:
- A Vallisnériák, amik azért is kerültek be, hogy durván lefussák az algák és elszipkázzák előlük a tápanyagot (köszi a tippet Keymaker! - már majdnem valami absorbert raktam be) sajnos kb. háromnegyed részben elrohadtak mostanra. Ezek egyébként nem is Tropicás csomagolásban voltak, a levelek végei barnásak, sérültek voltak. Szóval most inkább a probléma részét képezik, mint a megoldásét.
- A nanával, parvulákkal, Microsorummal, Anubiasokkal nem volt látható gondom - utóbbi a klasszikus Tropicás virágos kiszerelésben jött, így a feleségem rögtön szeretne többet. ;) Egyébként a parvulából volt olyan, ami 23 darabnak adta ki magát, úgy hogy figyeltem, legyen erős, borzas gyökérzete, meg levélzete egyaránt. (Átlag 15--16db-ra jöttek ki.)
- A tenellus gyökerén, a kőzetgyapotban apró csigák voltak, figyelmesen végignéztem és megpróbáltam leszedni az összeset. Most három nap múlva kiszedtem 3 apró csigát az akváriumból (eddig nem láttam), a negyediket fásultan benn hagytam.

A Terraplazán végignéztem a rengeteg növényt, adagra úgy érzem, hogy feljöttek, az árak nagyon jók voltak. Mivel többségük emers, alga biztos nem jön velük - hogy a gyökerében mi van, azt csak a Jóisten tudja. Ahogy azt sem, hogy mennyire strapabírók, bár többségük szépnek nézett ki.

IMG_3300_ss.jpg

Mert a Duna az csak jön, jön...

IMG_3309_ss.jpg

Gátszakadás előtt...

IMG_3310_ss.jpg

20W durván odaver, mi?

No ígérem, ilyen hosszú hosszú ideig nem lesz többet. :mrgreen: :yawn:
 
Hali!
Jónak ígérkezik!
Az áramlás nem erős?
Az első képen a vízfelszín mozgásából adódóan kérdem!
Üdv Jani.
 
Huh, mik történtek itt amíg én a temetőket jártam!
Nekem azt mondták a hátad fáj nem pedig kézmenésed van :twisted:.

Azért kicsit irigyellek azért ahol tartasz :mrgreen: .

Otthon azért ne fogd rám a rövidesen érkező nagynyomású CO2-ot, itt belefér :thumbup: .
 
Világítással kapcsolatosan egy javaslat:

A barkács áruházakban elég baráti áron lehet kapni 6500K-s csővel ellátott armatúrákat. Még akkor is bőven megéri foglalkozni vele, átalakítani, buherálni, ha utána a csöveket márkásra cserélnéd.

De nem tetszik. :) És LED-est is szeretnék, mert... mert az jobban illik a szememhez! ;)

Mivel ez kínai, és teljesen az - szóval egyetlen nagyobb cég sem vette a fáradtságot, hogy felmatricázza - pontosan nem tudni. :lol: De olyan 6000-7000K körül van és olyan 840lumen/m a fényereje.

Az áramlás nem erős?
Az első képen a vízfelszín mozgásából adódóan kérdem!

De durván az. De azt mondták akkor jó, ha erős! :) Most mit tehetnék, élvezem ha ez nekem jó! ;) A garnélákat sztem zavarja, de majd bebokrosodik a környék és akkor megbékélnek. Egyébként a parvula meg is indult rendesen.

IMG_3367_ss.jpg

Részlet tegnap...

IMG_3370_ss.jpg

... és ma

Szóval, lehet hogy nem várok 6 hetet az első nyírással. :mrgreen:
 
Hétfőtől átálltam a két napi vízcserére, továbbra is 60%+. A víz érdekes módon bár reggelre zöldes, második nap estére nem igazán lesz érzékelhetően zöldebb. Szemből nem is feltűnő, pláne ha megy a világítás. Ebből sajnos arra következtetek, hogy a szűrés nem indult még be eléggé. Be is raktam tegnap a 100ml Purigent, hátha segít valamicskét. Kipróbáltam az esőztetőt, de vissza fogok térni a jetre - amíg nincs más -, mert egész egyszerűen sípol a víz. 8cm mélyről 30 fokban döntve még kilövi a vizet a 120cm hosszú akváriumon kívülre. :lol: Erősen gondolkodom egy kisebb, második szűrő betételén a szűrőanyag mennyiség miatt, de hát sajnos annak is idő kell míg beérik. Meg vélhetően a plusz flow se fog ártani, mert ugyan az akvárium nagy részén kemény viszonyok uralkodnak, csak úgy repkednek a csigák és az óvatlan garnélák, de fán lévő Anubiasokon rajta marad a garnéla kaki, amit nem tudok mire vélni. (Nyilván az sokkol, hogy kakilnak, nem az, hogy rajta marad... ;) )

A kezdeti, 5 próba Amano valamivel bátrabb, bár érezhetően társaság híján vannak. Gyakorta úsznak kettesével... :shock: Ma végre ette a pirospaprikából, öröm völt nézni a narancs változatú Amanót. :)

A zöldes víz miatt nem tudom mi tévő legyek, szerettem volna berakni halakat már most hétvégén, különösen a Black Mollykat, de így nem merem. Mégiscsak plusz terhelés a szűrőn.

A világítás sem hiszem, hogy túl sok lenne, mert két napig nem is ment sajnos. Látszólag egyébként ez nem akasztotta meg a parvula növekedését. Lehet, hogy vasárnap kapnak is egy fazonírozást a Fiskars nullásgéppel.
 
Most hirtelen nem találtam meg, hogy Amazonia-e az aljzat, de nálam ugyanez volt a kezdeti időben. Aztán egy kis UV hatására elmúlt ;)
 
Amazonia van felül és középen - alatta Plant Substrate.

Igen, emlékszem a blogra, de nekem nemhogy kerti tavam UVvel, de még egy nyamvadt pénzvizsgálóm sincs. :) És ha jól sejtem, maradna elég spóra egy két nap alatt elvégzett 6-8db 70%-os vízcsere után is. Szóval várok még kicsit, addig unalmamban leszámolok a tenellusból elszabadult csigahaddal.
 
"Kéne 10 aranyrúd! Teljesen mindegy, hogy miből van."

LGA said:
Lehet hatása a zöld vízre nézve, ha mondjuk nyomok egy 2-3x-os tápozást?

Egy 4 napos uv kura megoldja a vegen egy vizcserevel. Ha gondolod nalunk lehet berelni is napokra. Vizcserek lassu megoldast jelentenek. Tapozas nem segit.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Szuper! Részleteket kérdezem PÜ.

Ilyen csigából lett kb. 11000db. :) És szó szerint száguldanak az üvegen...
IMG_3414_ss.jpg
 
A múlt héten kicsit elszomorodtam, mert megjelentek az üvegen mm hosszú fonalférgek és ugróvillások. Persze, majd ha lesznek halak, egy kis plusz proteinnel szolgál ez a remélem átmeneti probléma.

Úgy nézem az üvegen van egy kis diatom, biztos a meleg miatt (26C). Nem feltűnő, de kicsit homályos volt az üveg, belülről megtöröltem és barnás lett a papír. A vízben lévő tappancsokon meg valami trutyi ült ki - de valami hihetetlen tömegben - tisztára, mint a glicerin.

Sikerült kipróbálnom, hogy milyen messze visz el az esőztető. Jelentem, 20 fokos esőztető döntésnél akvárium plusz 2m (azaz összesen valamivel több mint 3m). Ezentúl a leszívás kezdete előtt fogom lekapcsolni a szűrőt. ;)

Túl vagyok az első nyíráson. Hát, ez nem lesz gyakori. Mivel már erőteljesen barnultak a levelek, szerettem volna nyírni. Sajnos a múlt hét végén nem fért bele, így mostanra maradt. Először is mindenkinek javaslom, hogy nyírjon beültetés előtt, kevesebb bomlik el potenciálisan így a vízben. Másodszor, nyírjon emersen nevelt növényt olyan hamar, amilyen hamar csak tud, mert akkor a levelek felúsznak, nem pedig megülnek az aljzatok a gyepbe, mohába stb. belebújva. Azt hiszem jobb úgy nyírni, hogy nem megy a szűrő, mert igaziból attól sem jön ki jobban a gyepből az elhalt szál, viszont a zöldeket szanaszét szórja az akváriumban, ahelyett, hogy egycsomóban a tetejére jönne az egész. Én balga, persze nem egyetlen mozdulattal nyírtam végső méretre, hanem hogy tudja mozogni és ne húzzak ki egy tövet sem, több ütemben vágtam. Fogalmam sincs hogyan lehetne jól összeszedni ezt a sok kis töreket. Órákon át gyűjtöttem és próbáltam az üveg széléről leszedni. A halhálóból még az egész szálak is kiúsznak, nemhogy ez a pici. Most beraktam egy belső szűrőt, hátha összeszed valamit. A mohák meg a fán lakó növények elég sokat összeszedtek...

A kövek mögött, fa alatt, mögött egészen kunsztos volt. Pár helyen nem is igazán jött össze... Mindenesetre a sziklás hardscape jobban látszik így. (Bár sajnos a legjobb részek elmozdultak annó az aljzat beöntésekor.)

IMG_3446_ss.jpg

Japán íves tető, hmm? ;)
 
Ezt nem mondod komolyan hogy 3m-re elvisz az esőztetőd!? Az enyém max. 30cm-re. (Eheim 2075)
Minden lyukon 3m?
Nálam van a gond, vagy csak én sokallom ezt a távolságot?
 
Back
Oldal tetejére