• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes ILKaland - 100x40x50 - 200 liter

A hétvégén elkészültem a szekrény kábelezésével.
25494185822_35b2f6f90e_b.jpg

Valamint megcsináltam a CO2 reaktoromat is. Kicseréltem a csövezést és a csapokat is. Töltetnek EHAIM mechPRO került bele. Egyelőre nem csobog, de még nem próbáltam ki gázzal. Belülre a 25x25 TOK-TOK egyenes toldó és a 25-ös KPE cső helyett egy darab EHEIM 16/22-es cső került bele.

25612820635_7b0ba12576_c.jpgDSC_0156 by Balázs Ilk, on Flickr

25494193162_f38c233f06_c.jpgDSC_0157 by Balázs Ilk, on Flickr
 
Ez baromi profin néz ki....grat hozzá. Tényleg igénybe venném majd nyár felé a tudásodat egy reaktorépítés kapcsán. Én ezeken csak ámulok, bámulok. Ilyen háttérrel most már csak a scapere kell gyúrni.
 
Ne légy pesszimista :) Balázs @kac bizonyára nem a hardscape-re gondolt hanem a teljes képre. Ahhoz meg kellenek a növények. ;)
Nem a pesszimizmus szólt belőlem (bár így visszaolvasva a mondatot tényleg úgy hangzik), hanem arra gondoltam, hogy hátha látott valamit, ami nem tetszik és jobb ötlete van @kac -nak.
 
Ohhh elnézést, én itt akaratlanul feszültséget generáltam, pedig nem volt szándékom. Arra gondoltam nagyjából, hogy most már jöhetne a finomítás, kisebb kövek/faágak???, illetve az ültetésről egy terv vagy maga az ültetés.
Ugyan kérlek én azt hiszem antitálentum vagyok ehhez esztétikailag. Nem értek én a hardscapehez. Csak sürgetném az ültetést. Ha kell észrevételt megfogalmazni akkor tényleg a kisebb scape elemekkel való finomítást tudom elképzelni. Növényesítésben a Ammannia praetermissára kiváncsi vagyok/leszek, én még pinnatifidát és esetleg ranunculust néznék meg, de lehet rossz ötlet. Blyxat meg kis riccardiat egyébként tudok szerintem adni,ha gondolod....
mégegyszer elnézést ha félreérthető voltam.
ui. Köszönöm @Jopet a kiigazítást
üdv kac
 
Ohhh elnézést, én itt akaratlanul feszültséget generáltam, pedig nem volt szándékom. Arra gondoltam nagyjából, hogy most már jöhetne a finomítás, kisebb kövek/faágak???, illetve az ültetésről egy terv vagy maga az ültetés.
Ugyan kérlek én azt hiszem antitálentum vagyok ehhez esztétikailag. Nem értek én a hardscapehez. Csak sürgetném az ültetést. Ha kell észrevételt megfogalmazni akkor tényleg a kisebb scape elemekkel való finomítást tudom elképzelni. Növényesítésben a Ammannia praetermissára kiváncsi vagyok/leszek, én még pinnatifidát és esetleg ranunculust néznék meg, de lehet rossz ötlet. Blyxat meg kis riccardiat egyébként tudok szerintem adni,ha gondolod....
mégegyszer elnézést ha félreérthető voltam.
ui. Köszönöm @Jopet a kiigazítást
üdv kac
Nincs itt semmilyen feszültség ;)(y)
Sajnos én nem vagyok olyan profi fotószerkesztésben és grafikában, mint egyesek, így én nem csináltam rajzos tervet, csak leírtam, hogy mit hova. Pici ágacskáim még vannak, de azokat majd csak növényesítés után gondoltam betenni, ha egyáltalán igényli majd a scape.

Már én is égek a vágytól, hogy ültethessek. A feleségem meg már alig várja, hogy ültessek és végre eltüntessem a gyerekszobából a kiskádat, amiben az anubiasok és a microsorumok vannak, a konyhából pedig a szűrőket és a hordót, amiben kb. 1,5 hónapja járnak a szűrők, hogy ne nulláról kelljen majd indítanom.

Egyébként az ammania-ra én is kíváncsi vagyok. Remélem be tudom majd sűríteni rendesen és jól mutat majd. A pinnatifidán gondolkodtam, de maximum utólag kiegészítem az akváriumot vele, ha elfér benne. A ranunculust nagyon szeretem, lehet kerül is majd bele a stem/gyep átvezetéshez, vagy előre az amazonia/homok váltásnál lévő ágak tövébe.

A blyxa-ból lehet elfogadok majd egy keveset. Riccardia elvileg túlélte a hordóban és a kiskádban a felújítást.
 
  • Like
Reactions: kac
Rajzolni nem tudok, de Picasa -val bűvészkedni igen :) Összedobtam egy gyors növényesítési tervet és ezúton is köszönöm @Luigi13 -éknak és @Cecska -nak a tanácsokat.
25611949536_5bf47ecb83_b.jpg
  1. Ammania praetermissa
  2. Ludvigia brevipes
  3. Rotala wallichii
  4. Blyxa Japonica
  5. Staurogyne repens
  6. Eleocharis parvula mini
  7. Microsorum pteropus (???)
  8. Anubias barteri var. nana
  9. Micranthemum Sp. Monte Carlo
  10. Riccardia chamedryfolia
  11. Hydrocotyle Tripartita Japan
  12. Bucephalandra spec. 'Wavy Leaf'
  13. Nymphoides sp. Taiwan
 
2 helyen van 12-es, de a 13-as Taiwan-t nem látom...
Köszi az észrevételt (y) Hamarabb szkenneltem be a képet, mint ahogy ráírtam a 13-as növényt. A Nymphoides sp. Taiwan -t a jobb felső sarokba szánom, mert terveim szerint bal oldalon lesznek a befolyók és szép magasra tud majd nőni. 2 tő bucém van, így az jól van a képen.
 
Csütörtökön délután kipucoltam a szűrőket, átrendeztem a szűrőanyagokat, kivettem és regeneráltam a Seachem Purigen-eket. A JBL 1501-esben ha jól emlékszem valamikor november végén vagy december elején cseréltem perlont. Elképesztő volt, ahogy kinézett: mint egy iszap-lap :sick:.
Az átrendezést követően, most így vannak a szűrőanyagok elrendezve:
  • JBL CristalProfi e1501 greenline
    • 1. tálca: ADA Bio Rio
    • 2. tálca: ADA Bio Rio
    • 3. tálca: ADA Bio Rio
    • 4. tálca: ADA Bio Rio vagy Seachem Matrix (már nem emlékszem, hogy mi van a szűrőzsákban :confused:)
    • perlon vatta
    • 100 gr Seachem Purigen (majd ha eltelt a bejáratás időszaka)
  • EHEIM 2071
    • 1. tálca: JBL Ceramic
    • 2. tálca: SERA Siporax
    • perlon vatta
    • 100 gr Seachem Purigen (majd ha eltelt a bejáratás időszaka)
A karbantartás után beépítettem a szűrőket, a reaktort és a külső fűtőt a helyükre. Jobb kezesként nem volt egyszerű feladat jobbra befelé szerelni, úgyhogy jóformán az egész estém ráment a dologra. A csöveket sem volt valami egyszerű elvezetni. Érdekes, hogy amit most kaptam a GA-ban 16/20-as átlátszó csövet, annak jóval vastagabb a fala, mint a fél évvel ezelőtt vásároltnak, de ugyanolyan puha. Az egyetlen bajom vele, hogy az önszorítós csatlakozóknak a szorító részét már nem tudom ráhúzni az idomra, mert egyszerűen nem fér rá. Mondjuk elég jól rászorult mindenhova a cső, ahova kell, de azért a jövő héten teszek rájuk 1-1 AWAB bilincset, hogy megnyugodjak.

Azt hittem, hogy bőven lesz helyem a szekrényben, de elég jól megtelt a rekesz :D
25427098930_64e2b4d94c_b.jpg
Technika beüzemelve by Balázs Ilk, on Flickr

Beüzemelve meg kell állapítsam, hogy az EHEIM mechPRO-val nem volt jó ötlet a reaktort megtölteni, mert kicsit zörögnek a műanyagok benne és a JBL szűrőm is hangosabb, mint korábban (lehet sok neki a Bio-Rio és nagyon lefogja).
 
Érdekes, hogy amit most kaptam a GA-ban 16/20-as átlátszó csövet, annak jóval vastagabb a fala, mint a fél évvel ezelőtt vásároltnak, de ugyanolyan puha. Az egyetlen bajom vele, hogy az önszorítós csatlakozóknak a szorító részét már nem tudom ráhúzni az idomra, mert egyszerűen nem fér rá. Mondjuk elég jól rászorult mindenhova a cső, ahova kell, de azért a jövő héten teszek rájuk 1-1 AWAB bilincset, hogy megnyugodjak.

Változtattunk a csövön. Erősebb lett, hogy ne törjön olyan könnyen. 1mm-el vastagabb a fala. Átmérőben 2.
 
Pénteken megjöttek a növények, a Prodibio Bio Digest bacik és a hegyes csipesz a GA-ból. Ismét körültekintően és gondosan becsomagolva minden. Szerencsémre, mert a doboz szinte lapra hajtogatva érkezett. Mondtam is a futárnak, hogy előbb bontsuk ki, addig nem írom alá. Mire ő, hogy tuti nincs baja, mert csak most nyomták össze :ROFLMAO::eek:. Úgy nézett ki, mintha ráült volna.

Ma reggelre beszéltem meg Zoli barátommal, hogy átjön segíteni és meglesni, hogyan is kell zajlik az ültetés. Segített előkészíteni a növényeket az ültetéshez, ami kifejezetten nagyon jól jött a 6 doboz parvula szétszedésekor. 9-kor álltunk neki a műveletnek és délre bent is volt minden növény az akváriumban. A feltöltés viszont eltartott délután 3-ig, hiába volt előkészítve 90 liter RO víz. Kb. 170-180 liter kellett az akváriumba és további 25-30 liter a két szűrőbe, reaktorba, csövezésbe.

Lőttem néhány gyors képet a feltöltés után (még minden bubis), hogy meg tudjam mutatni, mit sikerült összehoznunk. Nekem is tetszik, de ennél is jobban örülök annak, hogy a feleségem is megdicsérte, nem csak annyit mondott, hogy "jó...".

25101410853_92da83e1c2_b.jpg
0. nap - Feltöltés után by Balázs Ilk, on Flickr

25736021855_0c39494d40_b.jpg
0. nap - Feltöltés után by Balázs Ilk, on Flickr

25097544424_f6edf54434_b.jpg
0. nap - Feltöltés után by Balázs Ilk, on Flickr

A feltöltés után kapott az akvárium 1-1 ampulla bacit és bacitápot illetve 10-10 ml Green Aqua Micro-t, Macro-t és EasyCarbot, valamint belőttem a CO2-t is. A jövő héten még kerül bele a reményem szerint Ludvigia brevipes, Blyxa japonica és Hydrocotyle Tripartita Japan. Mától 1 hétig napi 50%-os vízcserét tervezek (kivétel hétfőn és kedden, mert el nem leszek itthon). Remélem pár hét alatt beáll minden és jöhetnek a halak is :rolleyes:

Remélem nektek is annyira tetszik mint nekünk. Sajnos a súlyozó kövek sokat rontanak az összképen, de muszáj volt ennyit beletenni, nehogy 3...2...1...kilövés effektus jöjjön létre :D
 
Gyorsan leírom a technikák üzemidejeit is, hogy meglegyen, ha később kellene :whistle:

Világítás 1. 2x39 W - 14:00 - 21:00 (7 óra)
Világítás 2. 2x39 W - 15:00 - 20:00 (5 óra)
Világítás hűtése - 14:00 - 21:00 (7 óra)
CO2 - 12:00 - 20:00 (8 óra)
Skimmer - 7:00 - 7:15
9:00 - 9:15
11:00 - 11:15
13:00 - 13:15
15:00 - 15:15
17:00 - 17:15
19:00 - 19:15
21:00 - 21:15​

Majd figyelem az akvárium reakcióit és azok függvényében változtatom majd a beállításokat.
 
Meg volt az első vízcsere. Mivel becslésem szerint a bruttó 200 literes akváriumban 160-170 liter víz lehet, ezért 80 liter vizet cseréltem RO vízzel, GH+-szal visszasózva. A TDS 115, a pH 6,0 jelenleg. Sajnos ammónia tesztem nincsen, így nem tudom mikor lesz biztonságos a víz az élőlényeknek. A vízcsere alatt bekerült egy adag Hydrocotyle Tripartita Japan a kiálló ág köré tekerve és 1 doboz zselés Cryptocoryne flamingo, amiket @pepe0419 -től kaptam. Jött még egy jó a adag Marsilea hirsuta is, amit nem volt ma időm ültetni, illetve még nem is tudtam dönteni, hogy egyáltalán kell-e bele. Lehet, hogy a homokos részen valamelyik rövid sarokba nyomkodok le belőle néhány szálat.

A CO2-n csavartam egy kicsit, mert nem akart zöldülni a DC. Mivel nincs benne még élőlény (az 1-2 pici Helenán kívül, akik a növényekkel költöztek be), így bátrabban kísérletezek. Vízcsere közben bénáztam egy kicsit és eltörtem a lilly pipe-omat. Öröm az ürömben, hogy ugyan sikerült eltörnöm a 12/16-os lily pipe-omat, de szerencsésen törött és csak a tapadókorongos nyúlvány tört le, nem tört el az egész és nem is lyukadt ki.

Most 2 napig nem látom majd az akváriumot, így vízcsere sem lesz. A feleségem fog tápozni, hogy az ne maradjon el.
 
Ma sikerült úgy hazaérnem, hogy még láttam felkapcsolt lámpával az akváriumot és utána még a vízcsere is belefért, mert a feleségem aranyos volt és gyártott nekem 120 liter RO vizet. A növények jól vannak, a Nymphoides sp. Taiwan már egy új levelet is hozott. A parvula nem barnul és a többin sem látok szenvedésre utaló jelet. Sajnos miközben a növényeket vizsgáltam, beúszott a képbe egy kövér planária is, úgy vizcsere közben kapott az akvárium 1 adag NoPlanaria-t. Holnap kap az akvárium egy fél adag NoPlanaria-t és holnapután egy negyed adagot. Remélem kinyírja ezeket a mocskokat.

A hétvégén tervezem az első lakókat beköltöztetni 25 amano és 20 oto személyében. A további lakók is kezdenek véglegesedni: a megmaradt CRS és CBS garnélák költöznek be, melléjük jön majd 10 törpe cory, talán 2-3 algázó géb (bár bennük nem vagyok még biztos). Sajnos a csapathalban sem tudtunk még dönteni, vacillálunk az amanda lazac és a hengeli razbóra között. Bármelyik is nyer, egy 30-40 fős csapatot tervezek. Ti melyiket választanátok?
 
Ma is meg volt a vízcsere. Előtte még gyorsan kicseréltem az előszűrőket és a második membránt is, ami még az eredeti RO rendszerből származott és több mint 4 éves volt. Bekötöttem külön a szénszűrőt, hogy lássam valóban fekete víz jön-e róla, de nem. Fél óra járatás után a TDS 26-os. A teljesítményen viszont nem latok érdemi változást az 50 GPD-s membránhoz képest. Továbbra is kb. 30 liter/óra a tiszta víz mennyisége.

Lassan egy hetes az akvárium. A fa szépen taknyosodik.

Szerintetek 1 hét után betehetem az okokat és az amanokat? Esetleg még a törpe cory-kat? Vagy nagyon korai lenne még?

A másik kérdés, hogy csak szombaton tudnám elhozni a halakat és rákokat a kereskedésből, de csak vasárnap tudnám őket betenni az akváriumba. Addig egy vödörben lennének levegőztetővel. Kibírják szerintetek?
 
Halak 2 hét ,garnélák 3 után mehetnek bele(aktív talajnál).Nagykönyv szerint.Habár volt a világtörténelem során aki korábban tette bele az élőlényeket ,és mégsem lett baja semminek:)
 
Halak 2 hét ,garnélák 3 után mehetnek bele(aktív talajnál).Nagykönyv szerint.Habár volt a világtörténelem során aki korábban tette bele az élőlényeket ,és mégsem lett baja semminek:)
Igen ezt tudom, de az algaevőket nem korábban szokták betenni? Mondjuk a jövő hétvége meg jobb is nekem, csak a fa taknyosodik rettenetesen.
 
Back
Oldal tetejére