• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Gergő 160 literes tankja

Rákosi Gergő

Kertész szaki


Sziasztok!

Nem szeretném szaporítani a szót feleslegesen, de feltétlen meg kell itt köszönjem, Nigronak, a Green Aquának, és még sok segítőkész honfitársamnak, hogy megosztották azt a rengeteg tudást, ami ehhez a hobbihoz kell. Mint sokan mások, én is Nigro blogjának köszönhetem, hogy növényes irányba indultam el.


Az akvárium 2013 októberében indult azóta rengeteget változott, és most szeretném tapasztalataimat, hibáimat, hátha másokat is érdekel.

2013. október.


Akvárium: 100*40*40 (160 L)

Szűrés: Eheim 2075 gyári töltettel

Világítás: DIY LED kb 55W

Fűtés: Eheim 150 W

CO2: nincs

Talaj: JBL táptalaj, bazalt zúzdalék

Táp: Green Aqua Micro, Macro, Easy Carbo


Növények:

- Hemianthus micranthemoides (HM)

- Hydrocotyle Tripartita Japan

- Sagittaria subulata

- Heteranthera zosterifolia

- Didiplis diandra

- Rotala rotundifolia

- Vallisneria americana var. asiatica

- Limnophila sessiliflora

- Bolbitis heudelotii

- Fissidens fontanus

Dekoráció: Vasfa, és Seyru kövek.

A vízcserét 2 hétig kétnaponta végeztem, majd átálltam a heti egyre.

Az indítás pillanatában így nézett ki a layout:

12697074905_c57dd4dda9_b.jpg


Rengeteg hibát vétettem, már rögtön az elején, hiszen a külső szűrő szívó ágát nem vittem le elég mélyre, a Bolbitis heudelotii pedig elültettem a talajba amit nagyon utál. Amúgy a növénykéket kb randomra ültettem el, de így lett igazán low tech hatású.

2. hét:

13086408783_99023e1f3c_c.jpg



Egy hét alatt szemmel láthatóan nőttek a növények. Kicsattanó formában voltak, de nem miattam, hanem mert egy nagyon jó akvakertésztől vettem őket, és tel voltak még tartalékkal.

3. hét:

13086408483_60e0a482c9_c.jpg


A 3. héten végre lejebb került a beszívó ág. A növények tövább nőttek, valamint bekerül egy új is, aminek a nevét sajnos nem tudom a mai napig, mert a helyi halas boltban vettem, és az eladó még annyira sem ért a növényezéshez mint én. Igényes növény az egyszer biztos.

4. hét:

13086408163_fa1349a034_c.jpg


A 4. héten telepítettem a halakat. 12 vörös neon 5 páncélos panda harcsa, és 4 sziámi algázó. Örömmel jelentem, hogy még mindegyik él. 3 sziámi le se szarja az algákat, halkaján él. A 4. viszont, valamiért még nem jött rá, hogy a halkaja ehető, így ő sokkal kisebb mint a társai :) A 4. héten jelent meg az első alga, a barna alga személyében. Ilyenkor ez normális.

5. hét:

13086407153_1e330dd00d_c.jpg


Az ötödik héten tovább nőttek a növények, viszont a színük kezdett halványodni, a leveleiken pedig megjelenteg a zöld pontalgák, barna algák.

6. hét:

13086407413_b4da6e99fc_c.jpg


A 6. héten telepítettem 4 db törpe gurámit. Nagyon rossz döntés volt, mert állandó stresszben tartották a többi halat, meg szerintem nem is valók növényes akváriumba. Később kiderül mi lett velük...
 
Utoljára módosított moderátor által:
8. hét:
13086278795_d99889cefb_c.jpg

Eltelt 2 hónap. A növények rengeteget nőttek, kezdett az egész el dzsungelesedni. Vettem jávai moház, rákötöztem az egyik seyru kőre. Nem tudom, hogy ez miatt, vagy amúgy is megjelent volna, de színre lépett a fonál alga. Gyűlölt ellenség ő, küzdök vele a mai napig...
 
Utoljára módosított moderátor által:
2013 december.

13086408603_f9f57d9077_c.jpg


Kicsit ritkítottam a fotózáson. GA-ban vettem egy zselés Hemmianthus callitrichoides. De ez a kis növény annyra bántotta a törpegurámik csőrét, hogy 10 percig nem tudott a talajban maradni. Azonnal kitúrták!
 
Utoljára módosított moderátor által:
2014. január.

12697070675_4db87de5d6_b.jpg


A baran alga egyre nagyobb rohamokat indít, a fonál algáról nem is beszélv... Sokan írták hogy a barna alga ellensége a nagy fény. Én úgy gondoltam, hogy elég erős a világításom, de nem tudtam megmondani, hogy az 55W POWER LED, az hány W fénycsőnek felel meg. Így azt gondoltam a kevés fény miatt barna algásodik a seyru. Egyébként olyan 10-11 órákat világítottam.
 
2014 jauár 24.

13086404483_8b8e25d561_c.jpg


Szereztem egy DIY CO2 rendszert a távol keletről, valamint lecseréltem a LED világítást egy 4x39 W T5 HO fénycsöves világításra. Érdekesség, hogy kisebb a fénye, mint a LED-nek volt, pedig ez majdnem 160 W. Azonban a színőmérséklete, sokkal jobb. Nem is gondoltam volna, hogy ez mennyit számít. A co2 ilyenkor még éjjel-nappal ment 30 bubi/perc fordulat számon :)
 
Utoljára módosított moderátor által:
Másnap kicsit átrendeztem a lyoutot, és vettem 2 palánta Nymphaea Lotust, és 2 zselés HC-t. Sajnos a HC-k nagyon rossz állapotban kerültek hozzám, nem is bírták sokáig...

13086587314_abc9ef6562_c.jpg
 
Utoljára módosított moderátor által:
A jelenlegi álláspont.Sajnos a HC-k kipusztultak, vettem helyettük parvulát, az lesz a gyep. Már most látom rajta a fejlődést. A jobb oldalról minden ki lett gyepálva, oda csak "füvet" szeretnék, meg több sziklát, vagy egy kis sziklakertet. Sajnos ott annyira nagy a sodrás, hogy minden növény teljesen elhajol. Még nagyon messze a végleges layout... Ma már időkapcsolón van a világítás. Délután fél hatkor kapcsol be, és éjjfélig megy. Én 5-re érek haza a munkából, és akkor kapcsolom a CO2-őt valamint tápozok. Az új világítástól sokkal szebb a növények színe, valamint a co2 is áldásos hatású.
13086267935_8c9fe681dc_c.jpg
 
Utoljára módosított moderátor által:
Elnézést a rengeteg helyesírási hibáért, csak siettem. Azon gondolkodom, hogy jobb oldalra ültetni kéne egy kis ricciát, mert annyira tetszik, ahogy ömlik belőlük a bubi, de sokan azt mondják vigyázni kell vele, mert kiírhatatlan. Majd még megálmodom...
 
Hétvégén a feleségemmel wellness pihenésen voltunk, így elérkezettnek láttam az időt, hogy kipróbáljam a blackoutot. Csütörtök délután rátettem egy jó vastag takarót az akváriumra. Vasárnap este hétkor érkeztünk meg. Rögtön csináltam egy 50% vízcserét. Tápozás és CO2 indítás után nemsokkal kapcsoltam fela a világítást. Örremel mondhatom, hogy a növényekről szinte teljesen eltűnt a zöld pontalga. Olyan mintha valaki levélről-levére megtisztította volna őket. A fonálalga is mintha fakult volna, de az nem tűnt el. A seyru köveknek viszont meg sem kottyant. Ugyan olyan zöldek maradtak, mint amilyenek voltak. Szerintem megérte ez a sötét kúra, valószínűleg ha még hagyom néhány napig akkor a növényekről az összes alga eltűnik, viszont még egyszer nem akarom a halakat kitenni ilyen borzalmaknak. Annyira sajnálom őket hiszen ez kínzás három napig vak sötétben étlen "szomjan"... Csak azoknak ajánlom akiket már teljesen elöntött a zöld pontalga... Viszont hová tűntek a képeim???
 
Back
Oldal tetejére