• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fekete ecsetalga (BBA) - Black Brush Algae

Nálam elég érdekes volt a küzdelem.
A 30-as kockát teljesen belepte. Csak a víz nem öltözött fekete bundába o_O, minden egyéb - dekor, növény, talaj, üveg - vastagon fedve.
A gyerek ekkor mondta, hogy számoljuk fel az egészet, nem kell több akvárium - pedig nagyon szerette a garnélákat.
Mivel időm nagyon kevés volt ezért lekapcsoltam a CO2 adagolást, tápozás nincs, világítás kikapcsol - a szobában normál fényviszonyok voltak. Csak a szűrőt hagytam üzemelni - 500l/h, 2 liter BioRio.
Egyedül a carbo adagolását végeztem napi szinten, a gyári adagolás duplájával.
Annyira elment a kedvem az egésztől, hogy még a bontást is hanyagoltam. Kb. 1 hónapig így "üzemelt". egy több napos ünnepen megerőltettem magam - most szedem szét.
Világítás felkapcsolásánál óriási döbbenet az arcomon. Az ecset 3/4-e eltűnt! Takarítva, mulmozva közben nem volt.
Ezen felbuzdulva átálltam lowtech-re. Azóta már háromszor átépítve. 1-2 hónapon belül (fekete péntek:whistle:) pici rendezkedés.
 
Nem.
Carbo és/vagy kaparás a hatásos ellenszere.
Ezt megerősíthetem.
Pont ma vetettem be ellene a tegnap érkezett Dennerle szivacsot .Frankón leszedi a fa dekorról az algát.Növényről aligha tud ilyen hatékony lenni ,de kőről ,fárol jól leszedi ;)
 
Ha (és persze ha, mert mint mondtam egy fénykép alapján találgatok) ez az ok, akkor én a következőket javasolnám:
- talajporszívózás-talajporszívózás-talajporszívózás
- csökkentsd a flowt
Ha ez a két dolog látványos javulást hoz, akkor (mert nem akarlak mindjárt a pénzes részével zargatni)
- cseréld le az esőztetőt valamilyen egyéb kifolyóra
Szorítok!

Nagyon köszi a részletes helpet, azt hiszem kezd alakulni a terv:
- Gyakoribb vízcsere
- Talajporszívózás (nonstop :D )
- Csökkentett flow
- Masszív carbozás

Aztán meglátjuk mi történik. Mondjuk a garnélák miatt félek a talajporszívózástól, de remélem sikerül megoldani.
 
Tegnap vettem észre, hogy az egyik Helena házán telepedett meg az ecset. :( Óvatos fogkefézés után sem lett sokkal jobb, csak lett egy halálra rémült csigám. Mit lehet ezzel kezdeni?
 
Sziasztok!

Bepróbálkozok a kérdéssel, sokat vissza olvastam a topicban de nem találtam igazán kiugró hibát az én felállásomban (Illetve 1 et majd később leírom)

Adott egy bruttó 72 es akva. Rajta 48w t5 napi 9 órában 6500K (24wpg). Tetra ex800plus 3l matrix trop 1 liter szivacs/siporax. Felül perlon és Seachem Purigen. Tápozás napi mic/mac, carbo. 18 galaxy razbora, 35+ yellow fire, 4 amano.
NO3 - 15-20ppm
Fe - 0.17 kb
PO4 - 1.7ppm (ez magas most hozom le)
pH - 6.5-7 között
Co2 - eddig 2.5 bps - lime dc, most csak 1.5 bps

Kifolyó lily pipeon megy így az áramlás sem igazán nagy, persze lehet az a baj. (olyan 400+ lph jön ki a tetrából, fojtsam kicsit?)
Nem változtattam igazán semmit az elmúlt időkben, augusztus óta megy így az akvárium, co2 került be szeptember elején.
Nem barátom az ecset remélem ti tudtok mondani valamit.

Remélem ti okosabbak vagytok, köszi a segítséget!
 
Ha nincs gyepnövényzet, akkor az áramlat esetlegesen könnyen felkaphatja a mulmot, ha nincs elég gyakran és elég hatásosan talajporszívózva az akvárium. Ez is okozhat ecsetalgát. Érdemes lenne megvizsgálnod, hogy ez a része rendben van-e a dolognak.
 
Ha nincs gyepnövényzet, akkor az áramlat esetlegesen könnyen felkaphatja a mulmot, ha nincs elég gyakran és elég hatásosan talajporszívózva az akvárium. Ez is okozhat ecsetalgát. Érdemes lenne megvizsgálnod, hogy ez a része rendben van-e a dolognak.


Sajnos még nincs kész az MC gyep így nem tudok porszívózni egyelőre. :(
 
Sajnos még nincs kész az MC gyep így nem tudok porszívózni egyelőre. :(

Írtani kell, mást nagyon nem tehetsz. Ne is szomorkodj miatta, mert ha ellep, akkor már kezelhetetlen lesz a helyzet. Amíg jól elvagytok egymással, addig fel a fejjel :)
 
Nagyon nem vidítottál fel :D
Pedig ha valamit nem szabad elhanyagolni az az ecset. Az üveg algásodhat, azt az ember egy plasztikkártyával (pl. egy lejárt bankkártya) pillanatok alatt tisztává varácsol. Még a köveket is lehet fogkefézni, ha már nem látszik az eredeti színük az algától. De az ecsetet hetente vagy akár egy héten többször is írtani kell.

Aki kesereg és csak múlnak az ecsetes hetek, na az végzetes. Az ecset nem múlik el magától, kár is ebben reménykedni. Szóval csak vidáman :D
 
Pedig ha valamit nem szabad elhanyagolni az az ecset. Az üveg algásodhat, azt az ember egy plasztikkártyával (pl. egy lejárt bankkártya) pillanatok alatt tisztává varácsol. Még a köveket is lehet fogkefézni, ha már nem látszik az eredeti színük az algától. De az ecsetet hetente vagy akár egy héten többször is írtani kell.

Aki kesereg és csak múlnak az ecsetes hetek, na az végzetes. Az ecset nem múlik el magától, kár is ebben reménykedni. Szóval csak vidáman :D

Tudom sajnos volt már testartom ecset miatt még a low tech akvariumban. De most egy jó ideje nem volt erre most találtam pár csomót.
 
Jó de mégis min múlik hogy van vagy nincs? Mert terjed, ahogy látom... És nagyon sajnálnám ha szét menne miden.
Ha valakinek van és leküzdi akkor mitől múlik el? Mert az ugyebár nem megoldás ha minden nap kivágom a növények 1%át :D
 
Én csökkentettem a flow-t. Próbálj meg több vízcserét, segíthet. De persze csak ésszel.

Igen erre én is gondoltam, nagy a flow, és kevés a vízcsere valószínűleg. Nem lesz elég a 30%. Szerintem most szerdán és péneteken csinálok 2x30%ot. Azzal a tápozást lenullázzom egyszer és úgy építem újra.
 
Mivel tápozol? Ha EI szerint tápozol (ilyenek a GA tápok), és a gyári ajánlott dózist adagolod, akkor ott a hiba. A gyári ajánlás is 50%, nem véletlenül.
Ha mással tápozol akkor persze más a helyzet.
 
Jó de mégis min múlik hogy van vagy nincs? Mert terjed, ahogy látom... És nagyon sajnálnám ha szét menne miden.
Ha valakinek van és leküzdi akkor mitől múlik el? Mert az ugyebár nem megoldás ha minden nap kivágom a növények 1%át :D
Ahogy a srácok is írták már előttem.A nem megfelelő talajvastagság,egy esetlegesen vízbe oldódó táptalaj(nincs elég vastag általános talaj fedésnek),ha a szűrő könnyen lebegteti a koszt,ha nem megfelelő lily-t használsz(ha nagyon lefelé dolgozik ).Csak pár példa.Én is most tanultam meg ,de nagyon.Carbozd le az algát leállított szűrőnél,és be kell küldeni egy nagy csapat amanot.;)Ezek mellett kapargászhatod is az algát ...persze ha dekoron is van.Mindenképp vedd fel a kesztyűt mert egy átok ez az alga:)
 
Back
Oldal tetejére