• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fekete ecsetalga (BBA) - Black Brush Algae

Sziasztok, találtam egy Angol táblázatot az összes algával kapcsolatossan,itt a fórumon nem találkoztam vele, nézétek meg sztem hasznos lehet!
 

Attachments

  • 13600114_1246611032065852_9009104283384024997_n.jpg
    13600114_1246611032065852_9009104283384024997_n.jpg
    62.2 KB · Megtekintések: 13
Az új Crepidomanes hajlamos az ecsetesedésre.

Az egyik bolti akváriumban letettük a talajra valószínűleg ez is bejátszott, hogy 1-2 hónap alatt bár sokat fejlődött a növény keményen ecsetes lett.
Tegnap gondolva egyet kivettük az eredeti rácsra szerelt növényt és bedobtuk az amano tárolóba. Kb 100-150 amano garnéla volt ebben az akváriumban.

Kb 1 perc múlva készítettünk egy videót:
https://www.instagram.com/p/BIDbodRAQRj/

Néhány óra múlva már brutálisan tisztának látszott, de el is felejtettem lefotózni.
Azért ma reggel eszembe jutott és lekaptam. Már nem mentek rá az amanok, nem volt rajta alga, csak a brutálisan tiszta és egészséges növény.
Egyetlen levélveszteség nélkül.

Amanok a királyok! Még mindig....
https://www.instagram.com/p/BIFPYj0ASRx/
 
Én megosztanám tapasztalatom fehérítős módszerről ecsetalga ellen.

Jelenleg egy 60 literes low tech akváriumom van. A szűrés 350 l/óra, a világítás 15W, a szén bevitel pedig csak easy-carbo-val megoldott. Kizárólag ilyen körülményekben is "ellevő" Anubias és cryptocoryne fajtáim voltak. Kb. 1,5 évig nem volt különösebb gond az algákkal, utána azonban kicsit a hanyagságom miatt megritkultak a vízcserék, a növények viszont fejlődtek, egyre többször kellett ritkítanom, mert a szűrőnek már túl sok volt a szerves anyag... de bumm... így lett az ecsetalga. 1 évig küzdöttem vele. Hol jobban, hol kevésbé sikerült visszaszorítanom. hónapokon át easy carbo-s közvetlen levélre fecskendezés volt a kezelés, mely helyileg segített, de mivel a napi adag carbo-t nem akartam túllépni, más, nem kezelt algatelepek nagyobb ütemben szaporodtak sajnos... Azán úgy döntöttem, hogy előröl kezdem. A dekorokat és szennyezett felületeket gondosan lemostam, fertőtlenítettem. A növényeket pedig 1:20 arányú háztartási fehérítőben, 3 percig (anubiasokat), illete 2 percig (cryptocoryne) áztattam. A manőver után nagyon sok tiszta vizes öblögetés következett, kis pihentetés (fél nap), majd pedig könnyen lekaparhatóvá váltak az algák a levelekről. A növény töveket kb. megharmadoltam és visszaültettem az akváriumba.

Az anubiasoknak úgy fest (bár lekopogom) nem ártott a kezelés, már hozzák az új leveleket és újra növesztik a gyökereket is. A cryptocoryne-k viszont sajnos megsínylették, az összes tövem elkezdett rohadni a vízben, így azokat ki kellett dobnom. Elképzelhető, hogy sok volt nekik a dózis.

Azóta heti 75% vízcsere (25% hét közben, 50% hét végén)... és több odafigyelés...
 
Én megosztanám tapasztalatom fehérítős módszerről ecsetalga ellen.

Jelenleg egy 60 literes low tech akváriumom van. A szűrés 350 l/óra, a világítás 15W, a szén bevitel pedig csak easy-carbo-val megoldott. Kizárólag ilyen körülményekben is "ellevő" Anubias és cryptocoryne fajtáim voltak. Kb. 1,5 évig nem volt különösebb gond az algákkal, utána azonban kicsit a hanyagságom miatt megritkultak a vízcserék, a növények viszont fejlődtek, egyre többször kellett ritkítanom, mert a szűrőnek már túl sok volt a szerves anyag... de bumm... így lett az ecsetalga. 1 évig küzdöttem vele. Hol jobban, hol kevésbé sikerült visszaszorítanom. hónapokon át easy carbo-s közvetlen levélre fecskendezés volt a kezelés, mely helyileg segített, de mivel a napi adag carbo-t nem akartam túllépni, más, nem kezelt algatelepek nagyobb ütemben szaporodtak sajnos... Azán úgy döntöttem, hogy előröl kezdem. A dekorokat és szennyezett felületeket gondosan lemostam, fertőtlenítettem. A növényeket pedig 1:20 arányú háztartási fehérítőben, 3 percig (anubiasokat), illete 2 percig (cryptocoryne) áztattam. A manőver után nagyon sok tiszta vizes öblögetés következett, kis pihentetés (fél nap), majd pedig könnyen lekaparhatóvá váltak az algák a levelekről. A növény töveket kb. megharmadoltam és visszaültettem az akváriumba.

Az anubiasoknak úgy fest (bár lekopogom) nem ártott a kezelés, már hozzák az új leveleket és újra növesztik a gyökereket is. A cryptocoryne-k viszont sajnos megsínylették, az összes tövem elkezdett rohadni a vízben, így azokat ki kellett dobnom. Elképzelhető, hogy sok volt nekik a dózis.

Azóta heti 75% vízcsere (25% hét közben, 50% hét végén)... és több odafigyelés...
A crypto túlélte volna, kár volt kidobni. Ki nő újra, még ha szétfoszlik is.
 
Helló!

High tech akváriumoknál mik a leggyakoribb problémák az ecset elterjedésének és kiírthatatlanságának? CO2 nélkül és a gyári csövek miatt kicsit talán kevéske fénnyel indult az akvárium amit ellepett az ecset. De most már kb 4 hónapja van CO2 és erősebb világítás is, de az ecset köszöni szépen jól van. Dekoron, üvegen, növényeken, mindenen rajta. A befolyó cső szín fekete, annyira sűrűn benőtte. Ami furcsa, hogy ecseten kívül egy kis zöld por van csak, szóval más algákkal nincs probléma.

Most már azt fontolgatom kéne egy blackout, mert kifogytam az ötletekből. Szerintetek?
 
Röviden, a rossz minőségű és hanyag/felületes/nem megfelelő karbantartás.

Utóbbi időben tényleg kevesebb idő maradt rá sajnos, lehet akkor ez a probléma. De már előtte is nagyon ecsetes volt, nekem gyanús, hogy egy olyan "ecsettömeg" van benne, amit szimpla tisztogatással nem fogok tudni leépíteni.
Szóval még mindig kérdés, hogy szükség lenne-e egy backoutra. Persze utána sűrűbb karbantartással, hogy ne jöjjön vissza.
 
Utóbbi időben tényleg kevesebb idő maradt rá sajnos, lehet akkor ez a probléma. De már előtte is nagyon ecsetes volt, nekem gyanús, hogy egy olyan "ecsettömeg" van benne, amit szimpla tisztogatással nem fogok tudni leépíteni.
Szóval még mindig kérdés, hogy szükség lenne-e egy backoutra. Persze utána sűrűbb karbantartással, hogy ne jöjjön vissza.

Hát ha túl sok az ecset ahhoz hogy kézzel levágd, lekapard, lecarbozd, akkor egy BO tényleg sokat segíthet rajtad, de ahogy a nagy öregek szokták mondani, azért érdemes az okra is rájönni és megszüntetni.
Ahogy nézem, nálad mindig is volt ecset, így a CO2 ingadozását, szűrő koszosodását én nem helyezném az első helyre.
Csak találgatok, de ha az építményedet, és a ki- befolyód helyzetét elnézem, szerintem az esőztetőd lesz a bűnös.
Valószínűleg túl erős a flow, ami mivel fent teljes szélességben áramlik balra, ezért visszafelé csak alábukva tud megfordulni. A jobb falnál alul visszafordul (magával ragadva a mulmot), majd felfelé összeütközik a szembejövő fenti áramlattal, ami szétszórja azt az akváriumban.
A bal oldalon pedig maga az induló flow forgatja meg lentről felfelé a vízet hasonló hatást keltve.
Ahogy az akvárium öregszik, úgy a lerakódott mulm miatt ez a hatás csak erősödni fog.
Ha (és persze ha, mert mint mondtam egy fénykép alapján találgatok) ez az ok, akkor én a következőket javasolnám:
- talajporszívózás-talajporszívózás-talajporszívózás
- csökkentsd a flowt
Ha ez a két dolog látványos javulást hoz, akkor (mert nem akarlak mindjárt a pénzes részével zargatni)
- cseréld le az esőztetőt valamilyen egyéb kifolyóra
Szorítok!
 
Röviden, a rossz minőségű és hanyag/felületes/nem megfelelő karbantartás.
Ez könnyen lehet, mert amióta szinte nulla időm van az akvára, nálam is megjelent elég masszívan:(
Na de adok a szájának, csak legyen 2-3 nyugis órám;)
 
Back
Oldal tetejére