• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Első saját akvárium: 100L

Megvolt az első izgalom az új lámpatartóval.
A legutóbbi posztom után, a szokásos vízcserénél, ahogy szoktam kb 1 ujjnyi távolságra az akvárium pereme alá töltöttem a vizet. Aznap délután még elmentem valahova. Este mikor hazaértem azt látom, hogy több deci víz folyt ki az akváriumból. Leizzadtam, hogy szétnyílt valahol a ragasztás. Körbenéztem gyorsan. Ekkor látom, hogy az egyik lámpatartó alól szivárog a víz. Gyorsan leszívtam annyit, hogy a lábak szárazra kerüljenek.
Kárelhárítás, szárazra törlés után visszatöltöttem kb 2 ujjnyi távolságra a vízszintet, úgy hogy a lábak már vízbe érjenek, de messze legyen még az üveg széle. Sajnos a kapilláris effektus lassabban de így is érvényesülni tudott. Fél percenként kb egy csepp víz így is lecsurgott hátul. Ekkor vettem észre, - többedik ellenőrzés ellenére - hogy a lámpatartó 4 csavarjából kettőn még tudtam, ha nehezen is, de tekerni még egy fél fordulatot. Ekkor kibuggyant 2-3 nagyobb csepp a tartókonzol alól és ennyi. Elállt. Azóta vissztöltöttem újra 1 ujjnyira a vízszintet, kitömtem az akvárium mögött törölközőkkel, ha mégis elkezdene könnyezni, de szerencsére azóta - kb 1 hete - semmi.

chihiros-stand-for-rgb-vivid-and-wrgb.jpg
 
Megvolt az első izgalom az új lámpatartóval.
A legutóbbi posztom után, a szokásos vízcserénél, ahogy szoktam kb 1 ujjnyi távolságra az akvárium pereme alá töltöttem a vizet. Aznap délután még elmentem valahova. Este mikor hazaértem azt látom, hogy több deci víz folyt ki az akváriumból. Leizzadtam, hogy szétnyílt valahol a ragasztás. Körbenéztem gyorsan. Ekkor látom, hogy az egyik lámpatartó alól szivárog a víz. Gyorsan leszívtam annyit, hogy a lábak szárazra kerüljenek.
Kárelhárítás, szárazra törlés után visszatöltöttem kb 2 ujjnyi távolságra a vízszintet, úgy hogy a lábak már vízbe érjenek, de messze legyen még az üveg széle. Sajnos a kapilláris effektus lassabban de így is érvényesülni tudott. Fél percenként kb egy csepp víz így is lecsurgott hátul. Ekkor vettem észre, - többedik ellenőrzés ellenére - hogy a lámpatartó 4 csavarjából kettőn még tudtam, ha nehezen is, de tekerni még egy fél fordulatot. Ekkor kibuggyant 2-3 nagyobb csepp a tartókonzol alól és ennyi. Elállt. Azóta vissztöltöttem újra 1 ujjnyira a vízszintet, kitömtem az akvárium mögött törölközőkkel, ha mégis elkezdene könnyezni, de szerencsére azóta - kb 1 hete - semmi.
Ilyen nálam is előfordult már, érdemes figyelni az üveg beakasztós hőmérőre is. Legutóbb az ilyesztett meg a lámpa lába után csak az rendes tócsát csinált már mire észrevettem.
 
És azzal mit tudtál csinálni?
Elég volt hogy kivettem letöröltem és amennyire lehet hátrafele megtoltam hogy ne feküdjön annyira az üvegnek. Illetve én is lejjebb engedtem a víz felszínét, mert én elég magasra szoktam tölteni de most már nem fogom én sem :)
 
Megvolt az első izgalom az új lámpatartóval.
A legutóbbi posztom után, a szokásos vízcserénél, ahogy szoktam kb 1 ujjnyi távolságra az akvárium pereme alá töltöttem a vizet. Aznap délután még elmentem valahova. Este mikor hazaértem azt látom, hogy több deci víz folyt ki az akváriumból. Leizzadtam, hogy szétnyílt valahol a ragasztás. Körbenéztem gyorsan. Ekkor látom, hogy az egyik lámpatartó alól szivárog a víz. Gyorsan leszívtam annyit, hogy a lábak szárazra kerüljenek.
Kárelhárítás, szárazra törlés után visszatöltöttem kb 2 ujjnyi távolságra a vízszintet, úgy hogy a lábak már vízbe érjenek, de messze legyen még az üveg széle. Sajnos a kapilláris effektus lassabban de így is érvényesülni tudott. Fél percenként kb egy csepp víz így is lecsurgott hátul. Ekkor vettem észre, - többedik ellenőrzés ellenére - hogy a lámpatartó 4 csavarjából kettőn még tudtam, ha nehezen is, de tekerni még egy fél fordulatot. Ekkor kibuggyant 2-3 nagyobb csepp a tartókonzol alól és ennyi. Elállt. Azóta vissztöltöttem újra 1 ujjnyira a vízszintet, kitömtem az akvárium mögött törölközőkkel, ha mégis elkezdene könnyezni, de szerencsére azóta - kb 1 hete - semmi.

View attachment 172671
Esetleg vedd le a tartót, szilikonzsírral kend meg az üvegfallal érintkező belső felét. Utána szorítsd meg rendesen, a kitüremkedő zsírt töröld le. Néhány órával később ismét húzd meg, hogy a felesleges zsír biztosan kijöjjön. Kapilláris szívó erő megszűnik. Zsír helyett mégjobb, ha transzparens szaniter szilikont használsz. (Akváriumragasztó, FBS túl erős kötést ad, ha le kéne venni.) 🙂
 
Esetleg vedd le a tartót, szilikonzsírral kend meg az üvegfallal érintkező belső felét. Utána szorítsd meg rendesen, a kitüremkedő zsírt töröld le. Néhány órával később ismét húzd meg, hogy a felesleges zsír biztosan kijöjjön. Kapilláris szívó erő megszűnik. Zsír helyett mégjobb, ha transzparens szaniter szilikont használsz. (Akváriumragasztó, FBS túl erős kötést ad, ha le kéne venni.) 🙂
Köszi a tippet, amíg nem jelentkezik újra a jelenség nem akarom bolygatni. De ha megint előjönne valamit odakenek.
 
Nem tudom a Slim lámpának milyen lába van, a belső oldalon mennyire ér a vízbe, a sima wrgb II-nek nem sokat ér belül bele, így simán annyival ki lehet küszöbölni a bulit, hogy nem csurig töltöm az akváriumot, hanem elhagyok kb egy újnyit ahogy mondtad is és problem solved :) A hőmérővel meg csak egyszer jártam így, azt csak megemlítettem hogy az ördög nem fog lefeküdni soha. :) Szerintem azóta azért is nem jelentkezik mert figyelek hogy meddig töltöm az akváriumot, szóval biztosan van összefüggés.
 
Nem tudom a Slim lámpának milyen lába van, a belső oldalon mennyire ér a vízbe, a sima wrgb II-nek nem sokat ér belül bele, így simán annyival ki lehet küszöbölni a bulit, hogy nem csurig töltöm az akváriumot, hanem elhagyok kb egy újnyit ahogy mondtad is és problem solved :) A hőmérővel meg csak egyszer jártam így, azt csak megemlítettem hogy az ördög nem fog lefeküdni soha. :) Szerintem azóta azért is nem jelentkezik mert figyelek hogy meddig töltöm az akváriumot, szóval biztosan van összefüggés.

Már nem Slim lámpa van fölötte, hanem egy függesztett WRGB. Amíg lábakon állt a WRGB nekem sem lógtak bele a lábai.
Egyébként a Slimnek semennyire nem ér bele a lába, az közvetlenül az akváriumon ül így (a csipeszt ne nézd :D ):

 
Már nem Slim lámpa van fölötte, hanem egy függesztett WRGB. Amíg lábakon állt a WRGB nekem sem lógtak bele a lábai.
Egyébként a Slimnek semennyire nem ér bele a lába, az közvetlenül az akváriumon ül így (a csipeszt ne nézd :D ):


Jaa, csak a speckót néztem az első oldalon aztán azért maradt meg a slim pedig végigolvastam már a naplót :D Akkor bocsi, ebben az esetben ahogy nézem azokat a lábakat szépen belelógnak, hát nem vészes. Egyébként akasztós DC-m nekem is volt/van azzal nem votl gond mert az bőven nagyobb mint az üvegméret nálam, az nem feszül rá, nem veszi ki a vizet :)
 
Kerestem akvárium indítós tanácsot kérős topikot, de nem találtam passzolót, úgyhogy ide beteszem. Szeretnék indítani egy 60p-s akváriumot. Konyhapulton lenne, külső szűrőnek alatta nincs hely úgyhogy vagy egy 200-as biopower vagy egy 55-ös tidal szűrné. Co2 nem lenne (ha sikerül meggyőzzem az asszonyt, hogy egy sodastream még igazán elférne ott akkor lesz, de induljunk ki abból, hogy nem lesz) Lámpa egy chihi 60 slim lenne fölötte. Vasfás, epifitás, seiryu köves dekoros, homokos kevés karabantartást igénylő berendezésben gondolkodom. Nagyjából pont ilyenben:

__GA_no.Co2_2.jpg

A kérdésem, hogy az aktív talajnak a nagykönyv szerint szűrésben és vízparaméterek, ph stabilizálásában is van szerepe. Nem tudom, hogy ebben a scape-ben van-e aktív talaj, nekem kéne-e vele tervezzek, el kéne-e rejtsek valahova egy kis talajt? Akkor már persze pár száras növényt is ültetnék. Pl egy kis Cyperus helferi-t vagy valamilyen fűfélét mondjuk balra beültetve. Akkor az üveg bal szélére ültetett Tidal beáramló vize a vasfa fölé fodrozhatná a leveleket.
Vagy.... Különösebb gondom nem kéne legyen akkor sem ha kihagyom az aktív talajt, és csak dekorhomok, kő, vasfa lesz?
 
Kerestem akvárium indítós tanácsot kérős topikot, de nem találtam passzolót, úgyhogy ide beteszem. Szeretnék indítani egy 60p-s akváriumot. Konyhapulton lenne, külső szűrőnek alatta nincs hely úgyhogy vagy egy 200-as biopower vagy egy 55-ös tidal szűrné. Co2 nem lenne (ha sikerül meggyőzzem az asszonyt, hogy egy sodastream még igazán elférne ott akkor lesz, de induljunk ki abból, hogy nem lesz) Lámpa egy chihi 60 slim lenne fölötte. Vasfás, epifitás, seiryu köves dekoros, homokos kevés karabantartást igénylő berendezésben gondolkodom. Nagyjából pont ilyenben:

View attachment 173144

A kérdésem, hogy az aktív talajnak a nagykönyv szerint szűrésben és vízparaméterek, ph stabilizálásában is van szerepe. Nem tudom, hogy ebben a scape-ben van-e aktív talaj, nekem kéne-e vele tervezzek, el kéne-e rejtsek valahova egy kis talajt? Akkor már persze pár száras növényt is ültetnék. Pl egy kis Cyperus helferi-t vagy valamilyen fűfélét mondjuk balra beültetve. Akkor az üveg bal szélére ültetett Tidal beáramló vize a vasfa fölé fodrozhatná a leveleket.
Vagy.... Különösebb gondom nem kéne legyen akkor sem ha kihagyom az aktív talajt, és csak dekorhomok, kő, vasfa lesz?
Nyilván nem az én véleményem lesz releváns, mivel egyelőre aktív talajt csak zsákban tartok. Viszont azt már láthattad, mit művelek manadó sóder keverékkel... Az a véleményem, hogyha nem teszel bele száras, talajt kívánósat, illetve nem teszel bele ph kényes garnélát/halat, csak inert követ használsz, akkor felesleges. Az epifiták meglesznek nélküle. 😉
 
Üvegek (főleg front) szőrösödése minek a hiánya, többlete?

View attachment 173512


View attachment 173513
Mondjuk az üveg karbantartása? 😜
Viccen kívül, egészalakos kép nincs? Szemből. Annyi látszik, hogy a ludvigia piros, a gyep, meg a stau zöld, pinnatifidada is normális, vajon a többi gaz mit mutat? Mivel tápozol most, nitrát, foszfát, gH, kh, ph...?
Amíg a növényekre nem telepszik alga, csak az üvegre, addig nem paráznék. 🙂
 
A karbantartás tényleg csúnyán kimaradt, bár vizet cseréltem. A zöld pontalgára emlékeztem, hogy az valaminek a hiánya, azt hittem ez is valami indikátor. De tényleg lehet, hogy túlaggódom :D Lövök hamarosan képet, egyébként minden rendben van, a füvem az nem érzi túl jól magát, nem is terült el teljes mértékben és finoman algásak is a szálak is. Ezt akartam is kérdezni. Jövök hamarosan képpel, nem futtában írt poszttal :)
 
Hú de rég írtam ide. Lassan fél éve. Ijesztően szalad az idő.

Lekopogom az akvárium a decemberi újraélesztése óta csodálatosan ketyeg. Fél év alatt nem volt gyakorlatilag semmilyen alga gondom. Egyetlen növényem van, amivel 1,5 év alatt csak a nyűgöm volt és már nagyjából ki is pusztult, mégpedig az alternanthera reineckii mini. Őszintén mondhatom, hogy megutáltam ezt a ribit. Az akvárium bő 1,5 éves történetében összesen kb 4 nem összefüggő hetet volt szép. A többi időt végigcsúfondároskodta, akkor is amikor mindenki más remekül volt. Na mindegy, elengedtem. Annyi változás volt még, hogy @Coller -től kaptam H'ra-t, ez azóta köszöni remekül van. A színe lehetne éppen jobb is, de annyira jól állok alga ügyileg, hogy nem akarok elkezdeni játszani az arányokkal némi plusz szín miatt. Így marad.
Egyébként nagyon elégedett vagyok az Apt Zeroval is. Kezdetben, kb két hónapig 3ml ment bele naponta, azóta 2ml. Legnagyobb ’gondom’, hogy a stem növények nem tudnak róla, hogy vékony tápozáson vannak és nőnek így is, mint akinek muszáj volna. Az utóbbi 4 hétben nem is vágtam őket, csak vízcsere volt. Íme az eredmény. Néhány növény elkezdett új életet kezdeni a felszín felett :) Külön boldogság, hogy 4 hét alatt összesen ennyi alga gyűlt össze a köveken is. (A ki-be folyókat ne nézzétek azok sokkal régebb óta 'koszolódtak').

IMG_20230708_105822.jpg


IMG_20230708_105932.jpg

IMG_20230708_105621.jpg



Sövényvágás után pedig:

IMG_20230712_162155.jpg
 
Back
Oldal tetejére