• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Első akváriumom

Erősen hajlok az akvárium bontása felé, hogy helyette egy hagyományos formájú nanoba költözzek, egyszerűbb berendés - jobb áramlás címszóval, de nem szeretnék újra hasonló hibákba esni.
Csak tudnám mik azok a hibák...

Ahogy nálam tapasztaltam a nano esetében az erős világítástól nekem is nagyon beindult az algásodás, emiatt én jelentősen vissza is vettem még az első pár hét után (de láttam itt is írták neked többen, hogy érdemes visszavenni), másfél óra a napfelkelte időszak, 4 óra (60%-on) a napi világítás és ismét másfél óra a naplemente, persze lámpától is ugye nagyban függ, de nálam ez jelentősen csökkentett a megindult alga inváziókon.
 
Nyilván nem kell egyetérteni, de egy esetből nehéz következtetést levonni.
Tíz nano akváriumot üzemeltetek. Ezért bátorkodtam véleményt formálni.
 
Nekem is problémamentes a nano, pedig a 20 litert egy chiri c2 rgb-vel lövöm, és a kis gyári sarokszűrő van benne. A nano-nál, mint minden akvárium esetében, arról szól a dolog, hogy találd meg az egy egyensúlyt es utána NE bolygasd, ha lehet. Csak a nano-nál arányosan a kisebb változásokra is jobban oda kell figyelni. Egy 20literesbe a vízcsere pl könnyen lesz 50%os ha picit elbambulsz, miközben lehet, a fele is elég lenne, hogy a paraméterek ne ingadozzanak annyira. Mondjuk az én akváriumom nem papírforma szerinti, mert kb 15 naponta cserélek benne kb 5 litert és vígan elvan (vékony tápozás mellett persze).
Szóval nano is tud problémamentes lenni és nagy üveget is el lehet szúrni....
 
Én is kezdőként nanoval kezdtem 3 hónapja, de nem értek veled egyet, kis méret miatt jóval könnyebben megborul az akvárium biológiai egyensúlya, nehezebb az állandó vízminőséget fenntartani, így jóval nagyobb odafigyelést igényel a karbantartása is szerintem.
Nekem van nagy is kicsi is. A high-techben szerintem könnyebb a nagyobb. @Bálint Nagy véleményét osztom. A nanoba az El naturál sokkal könnyebben megy szerintem, mint a high-tech. De még a low-tech is egyszerűbb. A kicsiben hajlamos mindenki túltolni a fényt. Indításkor nagy örvendezés van a szép új gazoknak, szépen néz ki nagy fénnyel...
 
GA tápokban mérve ez azt jelenti, hogy több macro és kevesebb micro? Jelenleg 1,5 ml megy mindkettőből.
Ha megteheted, mérj és úgy adagolj. Az ideális arányok a következők:
10-25 mg/l NO3
0,1-1 mg/l PO4
0,05-0,1 mg/l Fe

Tehát mondjuk ideális esetben az NO3-PO4-Fe 16-1-0,1. Ezt érd el erős fény mellett. Ha kevésbé sok fényt (energiát) adsz az üvegnek, akkor pedig érdemes csökkenteni (arányosan) a vízoszlopban a mennyiségeket. Praktikusan én pár napig nem adnék micrót, aztán mérnék és utána minden második nap adnék csak micrót. Mérj és mindig vedd figyelembe a fényt és vízcserét is a gondolkodásodban.
Amit tegyél meg, hogy az algás leveleket vágd le, ezzel is csökkented az alga szaporodásának ütemét. Ha jók az arányok, a növények egészséges új leveleket hoznak és elvonják az alga elől a tápanyagokat.
Soha ne feledd, hogy nem a növényi massza mennyisége határozza meg a vízből kivont tápanyag mennyiséget, hanem a növényi massza növekedési mértéke. Ezért kell rendszeresen nyírni, hogy újra nőhessen. A víz feletti növények/úszó növények nincsenek limitálva a vízben oldott CO2-höz, ezért több tápanyagot vesznek ki a vízből. Viszont árnyékolnak, ezért fényigényesebb víz alatti növények esetén alapos tervezést igényel a dolog, hogy azok ne menjenek tönkre.
 
Köszönöm, ki fogom próbálni!
Még annyi kérdésem lenne, hogy hogy érted azt, hogy vegyem figyelembe a vízcseréket tápozásnál?
 
Csak nekem tűnik karcsúnak a világítás? Pláne 45 centi magas akvánál. Low-tech-ben napi 12 óra világítással még elröcög, de high-end-nél?
 
Szerintem a lámpás topikban tedd fel a kérdést. Én low-tech-ben utazom, oda még jó is lenne.
Ezeknek az RGB világításoknak horror ára van és még a hatásfokuk is katasztrófális.

A 45x30x30 jó választás.
 
Szomorú vagyok, de legalább is szerencsétlen.
Lassan-lassan fél éves az akvárium és bár rengeteg jó tanácsot kaptam tőletek, de valami akkor sincs rendben ebben a kockában.
  • Megnöveltem a Matrix mennyiséget és tettem be Purigent.
  • Ismét átvariáltam a ki- és befolyót meg a skimmert, így most a CO buborékok határozottabban tovább maradnak a vízben, jól láthatóan kavarja őket az áramlás.
  • Az elvadult Rotalákat megritkítottam és kicsit átigazítottam, hogy a hardscape mögött könnyebben áramoljék aki akar.
  • Megnöveltem a növénymennyiséget, mert amúgy is dzsungeles témát szerettem volna:
  • Bucephalandra, Hygrophila Pinnatifida, Microsorum Pteropus 'Narrow', Pogostemon Helferi, Cyperus Helferi, valamint elöl a Monte Carlot teljesen Eleocharis Minire cseréltem.
  • Éjszakára még levegőztetőt is beüzemeltem, mert az japán.
  • GH: 8-9, KH: 5-6, Fe: 0,2, Po4: 0,4, No3: 3-5
A CO2 rendesen meg van küldve, 3-4 bubi/sec, de a zöld szőr és (zöld szakáll) alga nem igazán akar eltűnni. Most is csak azért ilyen kulturált, mert vízcserék előtt próbálok kézzel lesimogatni belőle a levelekről, meg helyben Carbozok.
Az Eleocharison a második vagy harmadik metszés után berobbant a barna alga, hát emeltem a fényen, amitől (?) meg a Pogostemonok szépen egymás után elkezdtek elolvadni - lásd a bal oldali ugart.
Szerencsétlen Alternanthera Mini is hogy néz ki...

Erősen hajlok az akvárium bontása felé, hogy helyette egy hagyományos formájú nanoba költözzek, egyszerűbb berendés - jobb áramlás címszóval, de nem szeretnék újra hasonló hibákba esni.
Csak tudnám mik azok a hibák...

Szerintem a vízforgatással lesz a gond.
Ezeknél a pici akváriumoknál ez az egyik legproblémásabb dolog. Hátultól forgatod a skimmerrel és a szűrővel az első üvegre a vizet.
A front részen a talajon nincs is teljes fedés a növényekkel. Így a visszaforduló víz elég könnyen lebegtet minden szennyeződést.
Az alga nagy része is ezen a területen koncentrálódik.

Megoldás lehetne, hogy leveszed a skimmer teljesítményét minimálra és a szűrő forgatást is, de lehet ez is kevés.
Következő lépés lehetne, hogy a skimmert időzítőre teszed és napi 5-10 percet megy csak. Ilyen kis akváriumnál ez bőven elég.

A telepítés miatt lehet jobb megoldás lenne, ha keresztbe tennéd a lily-t. A nagyobb növények jobban megfogják majd a szűrőt és kevésbé zavarja az aljzatot.

A jelenlegi helyzetben pedig egy gyors blackout. Ha most kezded hétfőre már ki is tisztul az akvárium 👍
 
Szerintem a vízforgatással lesz a gond.
Az áramlásra régóta gyanakszom én is.
A lily most srégen ki van fordítva, amennyire a tapadókorongok engedik. A skimmer napközben megy 10 percet minden 2. órában minimumon. A szűrőt nem fojtottam még.
A jelenlegi helyzetben pedig egy gyors blackout.
A blackoutra pont ma gondoltam, hogy könnyebb lenne onnan folytatni a keresgélést. :) A bontásig próbálkozok még vele, hátha a költözés napjára fog beállni az egyensúly. :D
 
Az áramlásra régóta gyanakszom én is.
A lily most srégen ki van fordítva, amennyire a tapadókorongok engedik. A skimmer napközben megy 10 percet minden 2. órában minimumon. A szűrőt nem fojtottam még.

A blackoutra pont ma gondoltam, hogy könnyebb lenne onnan folytatni a keresgélést. :) A bontásig próbálkozok még vele, hátha a költözés napjára fog beállni az egyensúly. :D
Nem gondolkotál még az aquario neo flow pemiumon?
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére