• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Előnapló

Gergo

Kertész szaki
Sziasztok!

Gergőnek hívnak, Veszprémben a Pannon Egyetemen tanulok most 3. éve.
Már jó ideje szeretnék egy növényes akváriumot berendezni, de a körülmények sose akarnak úgy állni, hogy valóban létre is jöhessen valami. Az okok leginkább a pénz hiányára és arra a nem elhanyagolható tényre vezethetők vissza, hogy nyáron 3 hónapot Amerikában töltök. Amikor ez az akvárium téma megint felerősödött bennem tavaly tavasszal, akkor már értelmetlen lett volna belekezdeni bármibe is, mert mire érdemben elindulhatott volna az akvárium, már repülnöm kellett Ámerikába.

A "baj" az(kizárólag az akvarisztika szemszögéből nézve baj), hogy 2014 júniusától megint van szerződésem a nyárra, és azok a számok amik a szerződésben vannak, hát itthoni viszonylatban visszautasíthatatlanok minden szempontból, tehát nem mondok nemet... Ha végzek a sulival nem tudom mikor lesz lehetőségem újra elutazni egy másik kontinensre, ráadásul 3 hónapra..

OFF
Egy kis kitérő( ha már naplóról van szó:D )
Tavalyi nyár alatt sikerült ellátogatnom a Maine állambeli Acadia Nemzeti Parkba, a floridai Everglades-be aligátorlesre és légcsavaros hajókázásra, fehér homokos floridai beach-eken úszkáltam delfinek között, és az utolsó 4 napot New York-ban töltöttem, biztonsági okokból leginkább Manhattan-ben. Szóval nem akarom kihagyni az ehhez hasonló élményeket, nem beszélve arról, hogy 3 hónap diákmunka kint az itthoni munkákhoz hasonlítva inkább kikapcsolódás, főleg, hogy munkaidő után(8:00-16:00) vízisí, kajak, kenu, kosár, íjászat, falmászás, kondi, stb ingyen és bérmentve használható...
ON

Na szóval arra jutottam, hogy elkezdem beszerezni azokat a dolgokat, amik nem tudnak megromlani, meg nem is nagyon garanciálisak, és amint olyan helyzet adódik, hogy megvan nagyjából minden az induláshoz, indítom is..:D

Először persze gyakorlatilag mindenben segítségeteket szeretném kérni, mert oké, hogy kiskoromban volt akváriumom, de az egy mindent bele akva volt jópár éve. Szóval leírom, amit én kitaláltam, és nyugodtan jöhetnek a hozzászólások, mindenkit meghallgatok, nyilván fogok hibákat elkövetni, de amit lehet azt a segítségetekkel szeretném elkerülni.:D

Kezdésnek ezekre gondoltam:
Akvárium
Szűrés: ez vagy ez Mindenhol azt olvastam, hogy a szűrés az nagyon bika kell, hogy legyen, szóval ezeknek elégnek kell lennie 40 literre. A leírások alapján nekem az Eheim szimpatikus a leginkább, még ha ez a legdrágább is.
Fűtés, mivel télen az én szobám a leghidegebb itthon, kb 20-21 fok.
Világítás: Hát itt meg vagyok lőve, nem vagyok egy műszaki szaki, szóval a DIY dolgokhoz nem sok reményt fűzök, a bolti világítások pedig nem a legolcsóbbak. Ezt nézegettem, de ahogy látom 8000K-s ami nem 6500 ugye..
Táptalajt és aljzatot is néztem. Ezekből elég ennyi a 40 literesbe? 2 liter táptalaj, 9 littyó aljzat?
Dekorhomok nem igazán érdekel, azt nem akarok bele, ez a sötét Amazonia tetszik.

Dekornak valami fát szeretnék mindenképp. Tápozás is lesz, meg majd egyszer talán CO2 is, de ezeket még olyan távolinak érzem, hogy nem igazán érdemes beszélni róla.
Első lépcsőben szeretném beszerezni magát az akváriumot, táptalajt, aljzatot, meg mondjuk a dekort, hogy tudjak vele játszadozni itthon, meg gondolom ezek nem tudnak megromlani, és a garancia sem fogy..

Növényeket tekintve nem nagyon tudok neveket mondani, szeretnék egy kis gyepet csinálni, mohákat akár a fára futtatva. Mindenképpen alacsonyabb igényű növényekre gondoltam, de a háttérben szeretnék valami magas, dús részt is.

Állatvilágot tekintve szeretnék galaxy razbórákat, törpe szívóharcsákat, meg garnélákat is. GA kínálatából a Blue Jelly tetszett a legjobban.

Első sorban a technikában kérném most a segítségeteket, csak azért írtam le nagy vonalakban az elképzelésemet, hogy a lehető legcélzottabban tudjatok segíteni.:D

A projekt indulása nagyon homályos, nem tudom kire tudnám hagyni az akit 3 hónapra, plusz jövő szeptembertől meg kéne kezdenem a szakmai gyakorlatomat, amit Budapesten szeretnék.
Tehát ha azt nézem mikor ideális egy indítás, akkor semmiképpen nem a közeljövőben, de hát ha mindig a tökéletes pillanatra várunk, akkor várhatunk életünk végéig, nemde?..
 
Először is üdv a fórumon. Az elképzelés jó, nekem is ekkora akváriumom van, a világítás a legmacerásabb... Ezt a LED-es cuccot nem ismerem, de még is időközben a CO2 mellett döntesz akkor a QUAD 2x24 w t5 jó választás, szintén GA-s és szinte ingyen van.
Talaj rendben, szűrő szinte sok :) Nekem csak egy Eheim 2213-as tolja a vizet.
A fűtő ami még talán egy olyan dolog, amire másikat javasolnék, igaz drága, de a külső fűtő még is csak esztétikai szempontból nem zavaró, ha már opti akváriumról beszélünk :)
Egyébként a szép gyephez se árt a CO2.
 
Na újra jelentkezem, most már kicsit konkrétabb dolgokkal.
Annak érdekében, hogy még idén indíthassam az akváriumot, kicsit lejjebb adtam az igényeket, és így belefértem a most is adott keretbe.
Eheim AquaStyle 35l-es szettre ruháztam be, Jager fűtővel, malaya talajjal, meg egy red mood fával. Rendeltem egy GA wellnesscsomagot is a majdani növényeknek.

Növény téren szeretném a segítségeteket kérni. Előtéri növénynek a Parvula mini-t néztem ki, ebből rendeltem is egy adag zseléset. Teszek vele egy próbát, olvastam, hogy CO2 nélkül is szépen fejlődhet.
Green Aqua Ammania Sp. Bonsai - zselés most csak 990 Ft - Green Aqua ezt is néztem, illetve szeretnék valami magasabb növényt a háttérbe: Limnophila sessiliflora most csak 1300 Ft - Green Aqua vagy Hygrophila difformis most csak 690 Ft - Green Aqua
Illetve valamilyen mohafélét is szeretnék, de majd úgyis alakul, hogy mihez jutok hozzá. Figyelemmel követem az Ingyenes növények topikot.:D
Víz tetején úszó növényt is szeretnék, valami kisebb békatutaj félét, ahogy láttam ezek is alkalmasak kezdők számára.

Az akvárium egyelőre a gyári világítással és szűréssel fog menni, szóval low-tech növények kellenének. Szívesen vennék bármiféle tanácsot, javaslatot, hogy milyen növényeket válasszak.
 
Azt nagyon megköszönném, egyelőre nem tudom mikor áll össze az akvárium. Pénteken adtam le a rendelést GA-ban, el is utaltam az összeget, de csak 3 körül szóval szerintem csak hétfőn kapják meg, aztán utána indul a csomagolás-kiszállítás gondolom.
Pár napig eláll sima vízben, amíg össze nem rakom az akváriumot? Ha eláll, akkor megbeszéljük hogy jut el hozzám. Én is mobil vagyok, le tudok ugrani Almádiba.:)
Nagyon köszönöm a felajánlást, örülök, hogy a közelben akad akvakertész. ;)
 
Simán eláll pár napig, majdnem minden nap megyek be VP-be, úgyhogy betudom vinni. A részleteket majd megbeszéljük privátban.
 
Megjött a rendelés, ezúton is köszi a GA-nak. Nagyon gyorsak voltak, és teljesen épen érkezett minden.

El is kezdtem a rendezgetését az akvának. Nem akartam túlbonyolítani, egy Red Mood gyökér lesz csak a dekoráció, de nekem nagyon tetszik.
Az előtérbe a Parvula mini-t ültettem, kis egységekre szedtem szét. Csináltam kisebb-nagyobb darabkákat, majd meglátjuk melyik bizonyul jobbnak.:D Hátra 2 növényt tettem, a zöld elméletileg tündérhínár, a bordós növényke nem tudom milyen, de nagyon megtetszett, azt mondták a boltban, hogy ha viszonylag sok fényt kap nem lesz vele gond.
A fa tetszik, de lehet, hogy majd megfordítom. Túl sok lehetőség nincs, mert hosszabb az akvárium szélességénél, de az alakja nagyon tetszik. A jobb oldali "törzs" elég természetellenesen hat, arra majd szeretnék valami mohát kötözni, hogy kitakarja azt a lefűrészelt részt.
Szemből (a 2 kő csak súlynak van benne, egyelőre még akar lenn maradni magától a fa)

IMG_20131119_172631_1__www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Oldalról:

IMG_20131119_172613_1__www.kepfeltoltes.hu_.jpg


A képek Nexus 7-tel készültek, és egy jó darabig azzal is fognak, szóval bocsi a képek milyenségéért.
Lenne pár kérdésem is, remélem tudtok segíteni:
Itt egy helyi boltban, ahol a növényeket is vettem, azt mondták 3-4 nap után már lehet rakni bele halakat. Malaya talajom van és minden vadi új. Szerintetek is elég ennyi idő, mire beállnak a dolgok? Nem akarom kínozni/kinyiffantani a halakat/garnikat...
Meg tudnátok mondani, hogy a bordós növénynek mi a neve, hogy utánaolvashassak picit?

Veszprém közelében tudtok olyanról, aki tenyészt és ad el galaxy razbórákat, illetve blue jelly garnikat? A helyi boltos azt mondta, hogy nagyon ritkán kapnak ezekből, és pl a galaxy-ra azt mondta, az előző szállítmányt ők is 900ft/db-ért kapták, szóval nem olcsók.

Köszönöm előre is a segítségeteket.:)
 
Köszönöm szépen. Ráguglizva a névre, szerintem is.:)

Itt egy totál az aksiról, ha az íróasztalomnál ülve balra nézek, ezt látom.:)
A TV-m helyére került, amit már legalább 1 éve be se kapcsoltam. Már most megérte a csere..:p
IMG_20131119_180607_1__www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Szép lesz, főleg ha majd betakarja az aljzatot a "gyep":D Arra viszont figyelj oda, hogy fényigényes növényeid vannak. (TV-t nálam egy terrárium váltotta fel 3 évvel ezelőtt, és nem bántam meg:D)
 
Itt egy helyi boltban, ahol a növényeket is vettem, azt mondták 3-4 nap után már lehet rakni bele halakat. Malaya talajom van és minden vadi új. Szerintetek is elég ennyi idő, mire beállnak a dolgok? Nem akarom kínozni/kinyiffantani a halakat/garnikat...

Szia,

ezt sajnos nagyon rosszul mondták neked a helyi boltban! Ezek az Eheim nanok nagyon jók, de ezeknek is kell idő, hogy beálljanak. Nem tudom, hogy adagoltál-e bacikultúrát, ha igen, az segít, ha nem, akkor szerintem, adagolj. :) Az ADA talajokban a Malayában nincs vagy egészen minimális a tápanyag. Tehát itt nincs olyan probléma, mint az Amazóniánál, de ezzel is érdemes várni pár hetet. Ennek a fő oka az, hogy az egész rendszert be kell járatnod, meg kell várnod, míg beérik a rendszer. Ez alatt kialakulnak a baktériumok a szűrőben és a talajban. Persze pár nap után, egy hét után guppit rakhatsz bele (mert az mindent kibír), de én azt sem raknék. Garnélákra hetekig ne is gondolj! Ha adagolsz baktérium kultúrát, akkor is érdemes legalább 3(-4) hetet várnod velük.
A 100 literesem én is Malayával indítottam, és az ADA talajok közül ez viszi le a leginkább a PH-t és a KH-t! Nekem majdnem 1 évig 0 (!) volt a KH-m, persze nem kell 1 évet várnod, de az biztos, hogy az élőlények vásárlásakor vedd figyelembe, hogy olyat vegyél, aminek alacsony PH és KH kell. Az erőteljes PH csökkentés kicsit gyengül a vízcserékkel.
A garnélákkal azért is várnék, hogy beleszokj a karbantartásba, a vízcserékbe.

Szerk.: a "hínárt" én lehet, hogy átültetném máshova, mert ha megnő, akkor nehezen fogod tudni karbantartani a szűrőd, és le is fogja takarni, és nem lesz hatékony. A szűrő elé/alá valami alacsonyabbra növő növényt érdemes rakni.
 
Gondolom a blackmolly-ban voltál, ott sajnos nem nagyon értenek a dolgokhoz... viszont néha lehet találkozni egy-két érdekesebb hallal-garnival. Szóval néha érdemes benézni.
Ha holnap találkozunk, akkor nyugodtan kérdezz, megpróbálok neked segíteni.
 
1 napos az akvárium.

A víz egy kicsit zavaros, fehéres lett, ami nem tudom mitől lehet. Olyan, mintha egy kis tej lenne a vízben... csinálok egy vízcserét ma..
Ötletek, hogy mitől lehet?
 
Zavaros, fehéres több mindentől lehet. Nem biztos, hogy baj. Ha adtál a vízhez valamit, akkor attól lehetett (baktérium kultúra, vízkezelő). Ha nem mostál le valamit berakás előtt, attól is lehet (kőről kőpor, szűrőanyagokon is sokszor van "por"). Lehet, hogy kicsit megkavartad az egészet matatás közben. De a víztől is lehet. A friss feltöltéstől gyakran kicsit olyan fehéres a víz, meg tele van bubival. Szóval így látatlanban nem biztos, hogy baj. A friss ADA talajoknál a gyakori vízcserék az első időszakban elég javallottak, így sosem árt, ha cserélsz. :)

Egy fénykép azért segítene, mert ha tényleg olyan az akvárium, mint egy pohár tej, akkor az azért nem jó... :)

Szerk.: a súlyozó köveidből is kijöhetett valami. A bal oldali köved elég gyanús... Nem valami meszes, porladó, oldódó cucc az?
 
Nem adtam egyelőre semmit a vízhez. A bal oldali kő egyáltalán nem porladt, de a biztonság kedvéért kicseréltem egy hasonlóra, mint a másik.
Itt egy kép a jelenlegi állapotról:
IMG_20131121_082932_1__www.kepfeltoltes.hu_.jpg

A jobb oldali kő helyére szeretném majd @roller89 -től kapott HC többi részét ültetni. Szerintetek mennyi idő, mire teljesen lenn marad magáról?
A Parvula egyébként nem néz ki olyan jól, mint tegnap, kicsit mintha barnás kezdene lenni, viszont az aljzatban lehet látni, hogy terjeszkedik... A képen nem igazán látszik, de 1-2 helyen látok indát, ami eddig nem volt ott.

Itt van még egy kép. Ez a szűrőn megjelenő alga bajt jelent? Máshol egyelőre nem látok ilyet.
IMG_20131121_082945_1__www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Az olyan szűrőkön, amiken vékony sugárban csordogál a víz, és rávilágít a lámpa (legtöbb akasztós), mindig lesz alga, nem kell vele foglalkozni, néha kapjon egy kis fogkefét.
A bal hátsó sarok Nekem iszonyatosan üres, valami anubiast/crypto-t, vagy egyéb, nagyobb levelű növény ott jól állna, takarná a fűtőt is. Fára lesz valami moha?
 
Szia,

ez az opálosság még nem tűnik problémának. Én a fát úgy súlyoznám le a helyedben, hogy a követ a fára raknám. A "V" alakú részbe, ami olyan, mint egy nyereg. És akkor mehet az ültetés a felszabadult helyre.
A szűrődnek ezen a részén lesznek kisebb alga foltok, de nekem 3 hét alatt sem nő oda ennyi, kicsit meglepő, hogy 2 nap alatt így bealgásodott... Nem lehet, hogy valahonnan egy kis kosz rakódott le?
Emeld a vízszintet egy kicsit. Akkor jó, ha a szűrő "vízesős részének" alján levő kis vízszintes rész a vízszinttel egy vonalban van, vagy egy kicsit feljebb. Fogod látni, hogy akkor sokkal jobban fodroz, hullámosít, jobb az áramlás. Most, ha egy kicsit párolog még, akkor levegőt fog szívni.
A bal oldal tényleg kicsit üres, és továbbra is érdemes meggondolnod a hínár elültetését a szűrő elől.
 
Szia!
Ha maradt még talajod,akkor hátra pakolj még egy keveset hogy előre lejtsen,ezzel növelheted majd a mélység érzetet.
A hínárt Én átraknám a fűtő elé bal hátra,így a szűrő elött sem lenne akadály,illetve a fűtőt is takarhatná.
A megjelent alga nálam is van az eheim 2042-es szűrőn,nem nagyon foglalkozom vele,takarításkor letörlöm amit tudok azt jó van.
Ahogy pstefan is írta a követ dobd rá a fa tetejére a nyereg részhez így ültetheted is majd a további növényeket.
A parvula el fog dobálni pár levelet,ezek bebarnulnak majd és helyet ad az új hajtásoknak.
A fa vágott részére majd mohát mindenképpen tervezz be,mehet jávai is az a legigénytelenebb,abból egy pamacsos rész ami lefelé megy a törzsön jó is lesz.
Csak így tovább (y)
 
A hínárt átültetem a holnapi vízcserénél, meg a fát is megpróbálom lefogatni 1 kővel, ha egyáltalán kell még rá kő(Nem tudom mennyi idő kell neki, holnap 3. napja fog ázni és nem egy túl nagy darab. Amikor még a csapban áztattam elég sok vizet szívott magába, bubizott több helyen), és akkor mehet a maradék növényke ültetése is.
A leejtés megvolt a talajjal, csak sikerült kicsit felkavarni az ültetéssel, meg amikor teljesen töltöttem fel az akváriumot, nem súlyoztam le a követ eléggé, így amikor már majdnem teljesen feltelt az akvárium, túl nagy lett a felhajtóerő, és a fa kiugrott a helyéről. de ha a kövek kikerülnek, megcsinálom a hátsó részt, hogy leejtsen az egész, úgyis 9 kilós kiszerelést vettem a malaya-ból, mert a kisebből nem lett volna elég 1 adag.

Tápozással kapcsolatban lenne még egy olyan kérdésem, hogy most az elején, mivel minden nap van ~50% vízcsere, nyugodtan tápozhatom minden nap vízcsere után, ugye?
1-1 nyomás Green Aqua Micro-macro, plusz 1 ml easycarbo.
CO2 egyelőre nem lesz, tehát ha jól értelmezem a flaskákon levő utasításokat, akkor easycarbo mehet heti 50% vízcsere mellett napi ~1ml, illetve micro-macro pedig heti 1-2ml/hét minden 20 literre.

A víz egyébként most sokkal tisztábbnak tűnik, a vízszintet is megemeltem, tényleg jobban hullámzik. Köszönöm a segítséget Mindenkinek.;)
 
Back
Oldal tetejére