• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Élesztős CO2 zselével

Én lámpaoltás előtt fél órával veszem ki a difit és rakom át egy vízzel teli befőttes üvegbe.Így nem kell kiengedni a keservesen felgyülemlett gázt folytatódhat a termelődés.Reggel meg mikor elmennék otthonról visszarakom így mire kapcsol a lámpa megfelelő lesz a co2 szint.
És a vízzel teli befőttes üvegbe áramló co2-vel mi lesz? az nem megy kárba?
 
Sziasztok
Egy ideje már kísérletezem az élesztős rendszerekkel, és ami nekem eddig a legjobban bevált az a következő. (nem igazán szoktam a zselatinos rendszerrel dolgozni. Kicsit körülményes az elkészítése, szerintem.)
A lényeg a minél nagyobb flakon, mivel ebbe több víz fér, így nem lesz idő előtt túl nagy koncentrációban az alkohol jelen, ami ugye a baktériumoknak nem tesz jót, leáll a működés és társai. Én egy 2 literes palackot használok. Amit kb 3/4-ed részig feltöltök, ha lehet állott vízzel, vagy a kútvizet felmelegítem, lényeg, hogy ne legyen benne klór. Általában egy fél kocka élesztőt szoktam bele tenni. Amit a feltöltésre szánt vízben feloldok, majd beleöntöm az üvegbe. Feltöltöm az üveget. Ezután jön egy kicsit púpozott evőkanál cukor a cucc tetejére, és kész van. Lényeges, még, hogy ezzel a mennyiséggel kb félnapot üzemel a dolog, Tehát én 10 órát világítok, reggel 8 vagy 9 kor beleteszem az egy evőkanál cukrot, beindul a folyamat, 11-kor felkapcsol a lámpa és ég egészen este 9 ig. A lekapcsolás pillanatában még termelődik annyi CO2, hogy a vattás diffit átnyomja azonban este 10 óra környékén leáll a beoldás, ezzel megvan oldva az éjszakai elzárás.

A rendszerbe betettem még egy 0.5 literes flakont ami talán egy kicsit megszűri a képződő gázt. A 0.5 literes flakon felett be kell iktatni egy részt amit a reggeli szétszedéskor egyszerűen széthúzok, így nem kezd el csordogálni az akváriumvíz a nagy flakonba. Ezzel a megoldással heti szinten 1,5 vagy 2 dkg cukrot használok el. És egy fél kocka élesztőt.
Az egyetlen egy hátránya a minden reggeli szétszedés, de ez sem tart tovább pár percnél. A cukor feltöltésekor érdemes figyelni a hirtelen gázképződésre, mert hajlamos kilőni a palackból lötyi. Egyenlőre egy működik a 96 literes akvárium alatt, de tervezem egy másik rendszer indítását is, ugyan ezzel a recepttel. De előtte az egyik nap kipróbálom 2 kanál cukorral. vajon akkor is leáll e a működés az éjszaka alatt, illetve megfigyelem, hogy nagyobb e gáz képződés intenzitása.
 
Az instant élesztővel nem tudom, hogy működik-e, eddig a hagyományost használtam. Azt hiszem Linco márkájú élesztőt, ennek a felét oldom fel. De szerintem működik, bár lehet, hogy más mennyiséget kell beletenni az instant élesztőből.
 
Utoljára módosított:
egyik ismerősöm szerint egy 152 literes akit is el tud látni egy ilyen rendszer átmenetileg kérdés szerintetek melyik megoldás lenne jó a zselatinos vagy a sima élesztős cucc?
 
Az instant élesztővel nem tudom, hogy működik-e, eddig a hagyományost használtam. Azt hiszem Linco márkájú élesztőt, ennek a felét oldom fel. De szerintem működik, bár lehet, hogy más mennyiséget kell beletenni az instant élesztőből.

Mükszik instant élesztővel is!
 
És hogyan lehet normálisan szabályozni a gáz be áramlást? Szóval nekem 18L kéne most ha abba fulra megy az kicsit sok lesz...
 
Csapokkal lehet nyitni, zárni. Viszont vigyázni kell vele Az egyik haveromnál volt, hogy éjszaka elszállt az elzárt csap és a falat tele spriccelte az élesztős lé. Mondjuk nem volt egy minőségi gyártmány ha jól tudom. Viszont ha nem zselésben gondolkodsz akkor szerintem kevesebb élesztővel és kevesebb cukorral csapok nélkül is lehet működtetni, de persze ki kell kísérletezni, hogy az adott akváriumban mennyi kell.
 
Csapokkal lehet nyitni, zárni. Viszont vigyázni kell vele Az egyik haveromnál volt, hogy éjszaka elszállt az elzárt csap és a falat tele spriccelte az élesztős lé. Mondjuk nem volt egy minőségi gyártmány ha jól tudom. Viszont ha nem zselésben gondolkodsz akkor szerintem kevesebb élesztővel és kevesebb cukorral csapok nélkül is lehet működtetni, de persze ki kell kísérletezni, hogy az adott akváriumban mennyi kell.

Szerintem mindenféle képpen ajánlott a csap mert szabályzás nélkül elég veszélyes lehet a dolog.Nem lehet -szerintem- pontosan kiszámolni az adagot,hogy biztosan, fixre beálljon a "bubi/mp".

És a csapok voltak a hibásak vagy akkora volt a nyomás hogy szétnyomta?Nekem napi 24 órában megy bruttó 112 literben és semmi gond nincs.Gondolkodom rajta hogy egy mágnesszelepet beiktatok de nem tudom hogy a nyomás meddig menne fel és nem-e nyomná szét a kupakot vagy bármi mást.Vagy felesleges egy ilyen CO2-nél az üzemezés?Gondolom igen...Én egy Festo tűszelepet kötöttem a rendszerre és hibátlanul működik.
 
A nyomás nyomta szét ha jól tudom. A csaphoz csatlakozó cső lejött és ott spriccelt ki a cucc. Én sem zártam el soha éjszakára, csak a vízfelszínt mozgattam jobban mint nappal.
 
Viszont ha nem zselésben gondolkodsz akkor szerintem kevesebb élesztővel és kevesebb cukorral csapok nélkül is lehet működtetni, de persze ki kell kísérletezni, hogy az adott akváriumban mennyi kell.

Bár ilyen kis akváriumban elég nehéz kitapasztalni, mert egy kicsit többet termel és lemérgezed a halakat benne. Szóval tényleg jobb a csap, ámbátor ha otthon vagy és megfigyelés alatt tartod az akváriumot akkor lehet kísérletezni, de igazából lehet mire meg lenne az optimális arány addigra, a nagy nyomású rendszer is ott fog csücsülni a szekrényben. ;)
 
Nekem nincsen csap a rendszeren, gond nélkül üzemel, 2 hétig szépen tartja a bubiszámot. ;)
Írd le légyszi a rendszered, mi a pontos recept, mekkorák a flakonok, stb és én átvenném 1 az 1ben, mert eléggé bénázok!
Nekem 1,5 literes az élesztős flakon, lehet ez is baj (?) 1 napig megy 1 kocka élesztővel és 1 bögre cukorral, másnap már rázogatni kell a flakont :(
 
Kivéve, ha több vizet használasz. :)
Nekem a fél liter cukor+10g budafoki élesztő+annyi víz, ami a 2L kólás flakon matrica felső széléig ér. 3 hétig bírja, ebből két hét stabil bubiszám. Most már 4. hete megy, mert nem volt időm cserélni a töltetet. Rázogatva még így így is megyeget.
Kerámia difivel használom.
Megtaláltam :cool:
 
Back
Oldal tetejére