• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY vezérlő

WTC_sysOP

Nézelődő
SZERK: Meg kellett változtatnom az elérési utat, mivel az "aquacontrol" regisztrált márka, és valaki ideugatott, szal nem akartam vele bajlódni :) Az új elérési út Skyreef Meg betettem elé egy beléptetőt. Az én akimhoz a belépés:
user: WTC
passw: WTC


Sziasztok! Üdv Mindenkinek!

Készítettem egy akvárium vezérlőt .... vagyis inkább "rendszert".
A központi egység már elkészült :
Kép: http://aquacontrol.skybond.net/WTC/aquacontrol_2.jpg
Nem tűnik egy bonyolult jószágnak, pedig elég sokat tud.
Szal amit eddig tud:

- Távoli vezérlés és ellenőrzés webes felületen keresztül. A készülék működéséhez nem szükséges külön számítógép, önálló Internet-kapcsolattal és GPS alapú időzítéssel rendelkezik, ezért hosszabb üzemszünet(pl. áramszünet ) után is ott folytatja a programot ahol kell.
- HQI lámpák vezérlése
- LED világítás fényerőszabályozott ( PWM ) vezérlése, három önálló kimeneten.Csatornánkánt 40-50W-ot tud kapcsolni...
- Váltakozó irányú áramoltatás vezérlése.
- Áramoltatásvezérlés program alapján.
- Percenkénti lépésekben állítható ki- és bekapcsolások. Teljesen egyéni programok is összeállíthatók..
- Szivattyúk időzített ki és bekapcsolása.
- Hőmérséklet mérése.
- 15 bemenet ( szintérzékelők stb ) E-mail értesítési lehetőséggel!

Készült hozzá egy második doboz is ( mivel az első "megtelt", nincs több kivezetés, de a szoftveren lehet még módosítani! ) A második az tud vizet utántölteni, kétfajta kálcium pótlót vezérelni, ventillátorokat és klímát a mért hőmérséklet alapján kezelni, PH-t mérni, Ca+ szintet mérni, ...vagyis valamilyen szondát kezelni. Éppen ezt rakosgatom össze, szal ez még nem műxik, csak néha :-D

Nekem tengeri akváriumom van , a "kiegészítőket" ahoz készítettem el. Pl kálciumreaktor-vezérlés. Azonban több haver, kolléga adott ötleteket, meg "kívánságlistát" így azokat is beépítettem, a ketyere szoftverébe, hátha valaki valamikor használni tudja. Lassan már sokszorosára nőtt a progi :-D . Egészen jól kikerekedett a dolog, azonban egyoldalú, mivel tengeris cucc (volt) az alapja.
Amit szeretnék...Ötleteket, pl mire van szükség egy növényes akváriumban ...? Pl Co adagolás PH alapján ...ok, de melyik a legjobb módszer? Vagy lehet kettő is? Lehessen egyénileg állítani?...van értelme?
Bármilyen használhaó ötlet bejöhet, ha technikailag meg lehet valósítani ....
Szal segítség kellene, megnézegetni, kritizálni a cuccot. Ha esetleg valami érthetetlen nehézkes stb azt kijavítom ha sokaknak problémát okozna.

Az egész ketyere egy webfelületen kezelhető:
Aquacontrol
A cucc az én akváriumomra van felrakva, de a parancsok csak látszólak mennek el, ne kapcsolgassuk már ki meg be a HQI-t két percenként ...hihihi


Forrasztópákásoknak:
Az elektronika szabadon utánépíthető, ajánlom a mazo hajlamúaknak, itt vannak a legyártásához szükséges anyagok:

http://aquacontrol.skybond.net/WTC/Skybond_5.0_DS.rar

DSPIC33FJ128MC , 128GP , 256MC , 256GP típusokkal lett kipróbálva, ezekkel működik. ( kisebbekkel is csak akkor nem fér bele a teljes software ...)

Kérlek az ötleteket ide írjátok, hogy közösen meg tudjuk vitatni ....

Jó nézegetést ...

Üdv

WTC
 
Szevasz!

Érdekes amit építettél, megjegyzem,nem kellett volna új topicot nyitnod, mert már létezik olyan amibe beleillene:
Akvárium elektromos vezérlő kicsit másképp | Magyar Akvakertész Fórum
Én is építettem valami hasonlót, bár szakmámat illetően elég messze vagyok az elektronikától, az enyém Omron Zen micro PLC-vel készült. Főbb feladatokat tökéletesen ellátja mint, világítás, etetéskor szűrő kikapcsolásidőzítés, CO2 vezérlés 3db növénytápadagló időzítés, és persze áramszünet esetén ez is ott folytatja ahol abbahagyta
Megcsináltam vele az áramoltatópumpák vezérlését is, egyfajta hullámoztatást szerettem volna, csak azt hiszem, hogy az ahhoz való áramoltatókat nem a 10 ezer forint alatti kategóriában kell megvenni, sok kerepelve, vagy minimum kattanva indult, szóval eléggé zavaró volt ahogy dolgozott felváltva a kettő áramoltató az akiban.
Az építés közepén találtam rá, egy azt hiszem olasz fejlesztésű kis programozható panelre aminek neve Arduino, gondolom te is valami hasonlóból építetted. Persze a kínaiak lekoppintották, így aukciós link moderálva-en olcsón beszerezhető, rengeteg kiegészítővel.
Spec mondjuk a távoli vezérlést feleslegesnek tartom, most még érdekes, és gondolom büszke is vagy rá(láttam az akvaristán is), gratulálok is hozzá, csak szerintem te sem fogod használni. Egyszer be lesz állítva, akkor felesleges kapcsolgatni bármit is.
Erről jutott eszembe egy az akvaristán olvasott írás, ennél az illetőnél olvastam először, hogy PLC-vel , konkrétan Siemens Logo-val oldotta meg az akváriuma vezérlését. Írt egy kis poénos írást a blogjában, valahogy így szólt
Gondolkodik a mérnök, mit is lehetne még feltalálni. Építsünk egy kamerával kombinált akváriumvezérlést aminél a parancsokat telefonon keresztül lehet kiadni. Meg is építi, egyszer elutazik, gondolja ránéz a szállodából az akváriumára, látja ám, hogy alacsony a vízszint az akijában, ezért kiadja a parancsot, és kinyitja a vízcsapot. Igen ám ekkor megtörténik a baj, megszakad a telefonvonal, de a webkamera még tovább működik , tehetetlenül nézi amint túltöltődik az akváriuma, a víz pedig elúsztatja a szobát. Idővel megjelenik a képen egy tűzoltó, körbenéz, észreveszi a kamerát, egy ideig nézi aztán letépi a helyéből...
Említetted a PH alapú CO2 vezérlést, egy darabig én is gondolkodtam rajta, mivel az Omronnak van analóg bemenete is, de letettem róla, mivel CO2 ingadozáshoz vezetet, aminek egyenes következménye az algásodás
 
Jó a cucc én is csináltam hasonlót csak 16f876-os pic-el.
A CO2 vezérlést én se ajánlom mert a mert a mérést nem tudod korrektül megcsinálni.
Én anno próbáltam nem is gagyi PH szondával de ahány mérés annyi eredmény. Ha a szondát arrébb raktam 5cm-el már mást mértem.
A növénytáp adagolását lehetne belevenni meg esetleg valami elektronikus CO2 bubi számlálót.
Az utóbbi persze már kicsit a csicsa kategória de hát ez végül is megítélés kérdése.
Néztem volna a felrakott eagle cuccot viszont hibát ír a kicsomagoláskor!
 
Hali!

- Ez a készülék saját tervezésű és gyártású panelre épült. Eredetileg más célra készült, de hát a kimenet az kimenet, tök mindegy mi van rákötve :). Szal az elektronika maga ok. Ráadásul sokkal olcsóbban jött ki mint a PLC-s rendszerek.... Szal az egész ketyerét megpróbálom elérhető árú ketyerékből összerakni. Lehet venni boltban kimondottan tengeri akváriumhoz való csavart monjuk 100 forintért...Ugyanez a hajósboltban 70, a gyártónál meg 20 .... Szal mielőtt beépítek valamit körbenézek, megveszem, tesztelem.Ha jó, hát akkor megvan.
- Kattogós áramoltató: nekem is van :-( Épkézláb megoldásként csak azt láttam, hogy csinálok egy külön dobozkát majd , amiben nem ki és bekapcsoló motorvezérlés lesz, hanem a 230 V -ot frekvenciában is eltolom. 40-80 Hz...Nálam ez teszt szintjén működött. Így nincs kattogás, meg "merre indul el most a motor" problemakör...
- Távoli vezérlés: Nem fértek el a kezelőszervek :) , a szerver sokkal több statisztikát stb. tud tárolni, ráadásul ha kell még be is tudna avatkozni ha elég intelligens lenne a program ( jelenleg nem az ) de pl a kalcium adagolásnál helyettesíti a számolgatást . Kiszámol, összedobja a programot és felprogramozza a ketyerét a megfelelő módon. Nameg egy LCD kijelzőn max pársoros felületen 1400 soros "programot" összerakni, nah az egy rémálom a felhasználónak. Programoztam már olyan ketyerét ahol kb 150 menüpont volt ...Hát aki ezt LCD-re tervezte az is komp akart lenni, de nem komplett ...
- Kamera? Nah az azóta van (jan 3 ) amióta elrepedt az akváriumom alja....reggel fényóckor csobogás az irodában... Mellesleg van egy jó kis szőnyegem eladó, van benne úgy kb. két kilónyi jó minőségű tengeri só.... ( http://sky-gw3.dyndns.org:8089/ ) jah és ha valaki az utántöltést nem minimálisan két szintérzékelővel végzi ...háááttttt......az megérdemel egy tűzoltót.
- PH + CO2 Ha a PH alapon adagolom a CO2-t miért ingadozik a CO? Gondolom közben más paraméter nem változhat....Kémiaóráról hiányoztam ....
 
Jó kis cuccos, akvaristán már néztem.
Ph alapú CO2 nekünk nem kell :)
Nekem semmi spec dolog nem jut eszembe hirtelen, a legtöbbet megcsináltad. Esetleg a növény nyírást automatizáld és veszek egyet :)
CO2, szűrés ki-bekapcsolás. Növénytáp adagolás több flakonból 0.1ml pontosan. Vízcsere és utántöltés automatán lágyvízzel, hordóból. Lámpavezérlés. Automata etetés. Nekem ezek jutottak eszembe, de ezek megvannak ha jól láttam :)

Nem használtam Ph mérőt ami vezérli a co2-t, de megtippelem mi a gond. A ph ugye csökken amikor co2-t adagolok, na most ha beállítom, hogy bekapcsoljon pH 7.2-n és kikapcsoljon pH 6.8-on és ki is kapcsol akkor lehet nekem nem lesz még megfelelő 30mg/l CO2 szintem az akiban, és össze vissza fog ugrálni a co2 amikor ki és bekapcsol a ph mérő miatt. Nem kell túlmisztifikálni :) Egyszer beállítod a megfelő co2 szintet és akkor kell utána állítani amikor palackot cserélsz.
 
Hali!


A mérést meg lehet korrektül csinálni :) ( Régebben ennél bonyolultabb szondás mérést is progiztam, orvosi műszerbe. Onnan csak kb kontrolcé kontrolvé módszerrel tettem át a mérés részt. Még a két pontos kalibráció is benne vagyon, meg a szoftveres zavarszűrés :)
( ha valakit érdekel a részletesen:
A szonda jele egy sima erősítőre kerül, annak a jele van bedigitalizálva kb 15-ször másodpercenként. Ez a jel "átlagolásra" kerül [ egy szoftveres aluláteresztő szűrő ] majd egy újabb ugyanilyen szűrő. Végülis kb 1 percnyi mérés kerül kijelzésre úgy hogy még a hálózati 50Hz-es zavar is le van róla szedve és hőfok kompenzálva van a mérés.. AquaMedic szondával a visszaállási pontossága ( pl 5- ös folyadék , mosás , onnan 9-es , mosás , majd vissza az 5-ösbe ) kb 1 tized , beállási idő 8 másodperc.... Szerintem egész jó.... rendesen bekalibrálva egész jó eredményeket produkált, ahhoz képest hogy nincs referenciaszonda. Ha lenne, még pontosabban lehetne mérni de:
1. kétszer annyiba kerülne.
2. A szerver századra kerekít és a kerekítésekből is jön némi pontatlanság. )

Buborékszámláló: Van ilyen áramköröm, annak idején a buborék elejének és végének a detektálására használtam. Szoftver kérdése, hogy mit tudjon. Nem egy bonyolult bigyó. Hogy működjön?



Jó a cucc én is csináltam hasonlót csak 16f876-os pic-el.
A CO2 vezérlést én se ajánlom mert a mert a mérést nem tudod korrektül megcsinálni.
Én anno próbáltam nem is gagyi PH szondával de ahány mérés annyi eredmény. Ha a szondát arrébb raktam 5cm-el már mást mértem.
A növénytáp adagolását lehetne belevenni meg esetleg valami elektronikus CO2 bubi számlálót.
Az utóbbi persze már kicsit a csicsa kategória de hát ez végül is megítélés kérdése.
Néztem volna a felrakott eagle cuccot viszont hibát ír a kicsomagoláskor!
 
De ha beállítod, hogy 7.2 kapcsoljon be és 7.1-en ki akkor még az éjszakai/nappali PH ingadozást is kiküszöbölted, nem ?



Jó kis cuccos, akvaristán már néztem.
Nem használtam Ph mérőt ami vezérli a co2-t, de megtippelem mi a gond. A ph ugye csökken amikor co2-t adagolok, na most ha beállítom, hogy bekapcsoljon pH 7.2-n és kikapcsoljon pH 6.8-on és ki is kapcsol akkor lehet nekem nem lesz még megfelelő 30mg/l CO2 szintem az akiban, és össze vissza fog ugrálni a co2 amikor ki és bekapcsol a ph mérő miatt. Nem kell túlmisztifikálni :) Egyszer beállítod a megfelő co2 szintet és akkor kell utána állítani amikor palackot cserélsz.
 
pH 7.1-en nem lesz elég co2 a vízben ez tuti. CO2 adagolás mellett napközben a pH 6.7-6.8. ;) Éjszaka meg nem adagolunk CO2-t, mert nem kell a növényeknek sem, ők is O2-t használnak ilyenkor. Tehát ha éjszakára beállítjuk 7.2 mondjuk, akkor menne akkor is a CO2 (gondolom)
 
pH 7.1-en nem lesz elég co2 a vízben ez tuti. CO2 adagolás mellett napközben a pH 6.7-6.8. ;) Éjszaka meg nem adagolunk CO2-t, mert nem kell a növényeknek sem, ők is O2-t használnak ilyenkor. Tehát ha éjszakára beállítjuk 7.2 mondjuk, akkor menne akkor is a CO2 (gondolom)

Pont az lenne szerintem a lényege, hogy ne menjen :) Me' ugye csak nappal kell, iccaka meg nem ...De találtam valamit nálam okosabb emberektől azt írják ugye hogy a vízben ( értsd akvárium ) , mint zárt rendszer csak a szabad ( agresszív ) Co2 határozza meg a PH ingadozást. Gondolom pl. a huminsav nem oldódik ki két perc alatt ....
Cak ugye hova lenne érdemes belőni? Milyen szinten kellene lenni...vagy nem lenni. Ez itt a kérdés...
 
Ha jól tudom a PH a víz keménységétől is függ valamelyest. A keménység viszont a tápozással folyamatosan emelkedik kissé(egészen a vízcseréig). Egy folyamatos vezérlés ezt kompenzálná, de biztos, hogy jó ez nekünk?
 
Ha jól tudom a PH a víz keménységétől is függ valamelyest. A keménység viszont a tápozással folyamatosan emelkedik kissé(egészen a vízcseréig). Egy folyamatos vezérlés ezt kompenzálná, de biztos, hogy jó ez nekünk?


nah ez az amit kérdezek, hogy jó-e :) Vagyis itt nagyságrenddel több e téren a szaktudás mint nálam :) Mért egy ilyen ketyere gyakorlatilag állandó CO szintet tudna tartani...mármint ha szükséges. Kérdés, mi a "keves" , mi a "jó" és mi a "sok"... magyarán pl. hol indul meg az algásodás mert akkor sok (?)
 
A 30mg/l a jó szint. Ez alatt kevés, felette sok :) De ez nagyon sok mindenen múlik, lehet egy sok,bokros növénnyel teli akváriumban a 45mg/l is jó, és ilyenkor még a halak sem pipálnak.
 
Köszönöm , akkor most jön a matekozás ...Valszeg matekórán sem a csajokat kellett volna piszkálnom, akkor nem tartana sokáig ....ehhe..
 
Szia!
Amikor azt írtam neked hogy a mérést nem tudod korrektül megcsinálni nem az elektronikára gondoltam.
Az igazi probléma szerintem hogy mennyire sikerül egyenletesre belőni a CO2 beoldást az aksiban.
Én evvel két hónapot vesződtem,és áttértem diffúzorról a külső reaktorra.
Legalább hat féle esőztető elhelyezés, furatok száma átmérője minden beleszólt.
A gond az hogy nagyon nem mindegy hogy hol mérsz, hova rakod a szondát.
Nem azt mondom hogy reménytelen csak azt hogy igen nehéz.
Egy beállt jól működő aksiban kéne csinálni egy több hetes mérési sorozatot szabályzás nélkül.
Eltenni az adatokat elemezni trendeket felállítani és ez alapján kéne elindulni.
Lehet kissé túlmisztifikálom de amíg nem látsz egyértelmű összefüggést a szabályzást se tudod belőni.


Köszi a javítást.
Igényes és szép munka!
Gratulálok.
 
Bubiszámláló.
Semmi extra csak meg kell számlálni hány bubi/perc és kijelezni.Lehet csicsázni ha túl sok vagy kevés figyelmeztet, ha esetleg hirtelen megnő letiltja a mágnes szelepet. Így mondjuk a reduktor vagy a tűszelep meghibásodása esetén nem árasztod el CO2-vel az akit.
Ami még eszembe jutott az a szűrő eltömődöttség mérés.
Ez megint nehéz ügy. Hogy érzékeld úgy, hogy az áramlást ne fojtsd le.

üdv:
tsava
 
Hali!

Szó sincs túlmisztifikálásról tökéletesen igazad van! A tengeris rendszernél is úgy oldottam meg, hogy a készülék 24 órán keresztül csak mér, felveszi az akvárium "PH profilját" , azután matekozik egy kicsit és elkezd óvatosan adagolni. Közben meg ellenőrzi a változást és korrigálja a saját működését. :)
"Eltenni az adatokat elemezni trendeket " - na ezért van a szerver. Jobban el lehet igazodni egy grafikonon, mint egy hülye számsoron ...legalábbis nekem személy szerint jobban megy.
Különben a külső reaktor tényleg pipec, azzal századpontosan be lehet lőni mindent...Ott telítésbe lehet vinni az oldatot, majd a telített oldatot adagolni. Így a legkevesebb a veszendőbe menő, nem beoldott CO...ergó legspórolósab.


Szia!
Amikor azt írtam neked hogy a mérést nem tudod korrektül megcsinálni nem az elektronikára gondoltam.
Az igazi probléma szerintem hogy mennyire sikerül egyenletesre belőni a CO2 beoldást az aksiban.
Én evvel két hónapot vesződtem,és áttértem diffúzorról a külső reaktorra.
Legalább hat féle esőztető elhelyezés, furatok száma átmérője minden beleszólt.
A gond az hogy nagyon nem mindegy hogy hol mérsz, hova rakod a szondát.
Nem azt mondom hogy reménytelen csak azt hogy igen nehéz.
Egy beállt jól működő aksiban kéne csinálni egy több hetes mérési sorozatot szabályzás nélkül.
Eltenni az adatokat elemezni trendeket felállítani és ez alapján kéne elindulni.
Lehet kissé túlmisztifikálom de amíg nem látsz egyértelmű összefüggést a szabályzást se tudod belőni.


Köszi a javítást.
Igényes és szép munka!
Gratulálok.
 
Bubiszámláló.
Semmi extra csak meg kell számlálni hány bubi/perc és kijelezni.Lehet csicsázni ha túl sok vagy kevés figyelmeztet, ha esetleg hirtelen megnő letiltja a mágnes szelepet. Így mondjuk a reduktor vagy a tűszelep meghibásodása esetén nem árasztod el CO2-vel az akit.
Ami még eszembe jutott az a szűrő eltömődöttség mérés.
Ez megint nehéz ügy. Hogy érzékeld úgy, hogy az áramlást ne fojtsd le.

üdv:
tsava
Egy olyan szűrőn amin van eleve áramlás érzékelő azt sztem egy optoérzékelővel lehet figyelni. Mondjuk az Eheim-nek van az install szettjének a szívóoldalára szerelhető áramlás mutatója csak azt itthon nem lehet kapni.........(köszönjük Fisch Kft, én 3 hónapja várok a 2080-hoz zárófülre) https://www.google.hu/search?q=EHEIM+4009650&hl=hu&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=Ru5SUMzwIYWimQW9oICwCA&ved=0CFgQsAQ&biw=1280&bih=905 és sztem ezt sem lenne nehéz figyelni.
 
Bubiszámláló.
Semmi extra csak meg kell számlálni hány bubi/perc és kijelezni.Lehet csicsázni ha túl sok vagy kevés figyelmeztet, ha esetleg hirtelen megnő letiltja a mágnes szelepet. Így mondjuk a reduktor vagy a tűszelep meghibásodása esetén nem árasztod el CO2-vel az akit.
Ami még eszembe jutott az a szűrő eltömődöttség mérés.
Ez megint nehéz ügy. Hogy érzékeld úgy, hogy az áramlást ne fojtsd le.

üdv:
tsava


Zárt, tehát valamilyen nyomás alatt levő szűrőről beszélünk? Tehát ha tömődik a szűrő megnő a nyomás, vagy nyitott amin ha tömődik elmegy vvalamerre másfelé a bejövő víz?
 
Az áramlást a szűrő körében mérni kéne nem csak detektálni hogy van e.
A tuti az lenne ha meg lehetne mérni hogy a szűrő indulása óta (referencia)mennyit csökkent a flow.
Amit itt a linken nézegettem nem tudom hogy alkalmasak e? Hátha másnak van tapasztalata e téren nekem sajna nincs.
Azt viszont tény bármit is szerelsz a víz útjába ergo a csőbe, az csökkenti az áramlást amit senki sem fog szeretni.

Az alsó polcos külső szűrők talán a leggyakoribbak. A szívóágon a vízoszlop magassága gyakorlatilag állandó,a nyomóág meg valamilyen kifolyón keresztül(esőztető,lily pipe) van visszakötve az aksiba. Namármost hol is mérjünk nyomást?
Talán ha mérnénk a szűrő áramfelvételét a 230 V-on avval lehetne valamit kezdeni.
Elvileg ha nő a szűrő ellenállása akkor az áramfelvételnek változnia kell.
Esetleg ultrahangos elven is lehetne valamit kezdeni csak azt nem tudom hogy a halak és a garnélák ezt jó néven vennék e?
Egy 20 30cm-is csőbe beépíteni eltolva egy adó vevő párt és figyelni az eltelt időt vagy a freki elmászást
nem is olyan nehéz feladat.Végül is az ipari cuccok is így működnek. A pontosság az kérdés de egy próbát megér.
Utóbbi két elv nem jár semmiféle keresztmetszet szűkítéssel ami szerintem fontos szempont lenne.
 
Back
Oldal tetejére