• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY vezérlő

hali! Az a baj, hogy a halak az utrahngot még akkor sem respektálták amikor nálam a technikai tartályban próbálkoztam egy komolyabb szintmérőt csinálni. Sima autós cuccokat használtam hozzá, de pár nap szívás után totál vakvágány :-(... Nah kitalálok valami T-idomba épített nyomásmérőt, a szintkapcsoló végülis egész tűrhető lett....de asszem ez nem öccörűűűűű....


Az áramlást a szűrő körében mérni kéne nem csak detektálni hogy van e.
A tuti az lenne ha meg lehetne mérni hogy a szűrő indulása óta (referencia)mennyit csökkent a flow.
Amit itt a linken nézegettem nem tudom hogy alkalmasak e? Hátha másnak van tapasztalata e téren nekem sajna nincs.
Azt viszont tény bármit is szerelsz a víz útjába ergo a csőbe, az csökkenti az áramlást amit senki sem fog szeretni.

Az alsó polcos külső szűrők talán a leggyakoribbak. A szívóágon a vízoszlop magassága gyakorlatilag állandó,a nyomóág meg valamilyen kifolyón keresztül(esőztető,lily pipe) van visszakötve az aksiba. Namármost hol is mérjünk nyomást?
Talán ha mérnénk a szűrő áramfelvételét a 230 V-on avval lehetne valamit kezdeni.
Elvileg ha nő a szűrő ellenállása akkor az áramfelvételnek változnia kell.
Esetleg ultrahangos elven is lehetne valamit kezdeni csak azt nem tudom hogy a halak és a garnélák ezt jó néven vennék e?
Egy 20 30cm-is csőbe beépíteni eltolva egy adó vevő párt és figyelni az eltelt időt vagy a freki elmászást
nem is olyan nehéz feladat.Végül is az ipari cuccok is így működnek. A pontosság az kérdés de egy próbát megér.
Utóbbi két elv nem jár semmiféle keresztmetszet szűkítéssel ami szerintem fontos szempont lenne.
 
Akkor az ultrahang kilőve.
Én tegnap próbálkoztam az áramméréssel a szűrőn de ez sem jó.
Akkor van már igazán mérhető változás mikor kavítáció kezd kialakulni a lapáton(hallani a légbuborékok kialakulását).
Az meg kb 80% szálitott mennyiségnél csökkenésnél jelentkezik addig semmi változás.
Ez a másik vakvágány.
 
Esetleg az áramlás hőt von el- elven alapuló érzékelővel lehetne megoldani a flow mérését. Szerintem ez az érzékelő nem befolyásolná számottevően az áramlást.
http://www.kvalix.hu/letoltesek/rechner/sw.pdf

Lehet butaság, de nekem ezzel kapcsolatban az az aggályom, hogy nem-e kell folyamatosan utánaállítani, ahogy változik a víz hőmérséklete az akváriumban.
Eheim 2080-ban egyszerűen megoldották a visszajelzést, ez amúgy egyben a kézpumpa szelepe is.
16747083_01bfcc692c83a8f3cdcf393f60d0b90a_m.jpg
 
Lehet butaság, de nekem ezzel kapcsolatban az az aggályom, hogy nem-e kell folyamatosan utánaállítani, ahogy változik a víz hőmérséklete az akváriumban.
Eheim 2080-ban egyszerűen megoldották a visszajelzést, ez amúgy egyben a kézpumpa szelepe is.

Nem, mert van benne egy másod hőérzékelő ami a közeg hőmérsékletét figyelve kompenzál.
 
Hoppálá , ez jó. Sőt, pont ezen az elven működik az autókban általában tönkremenő "légtömegmérő", és ez elég pontos :) Nah bányászok hasonlót , kipróbálom :)

Megkérdezhetem, hogy csak hobbiból foglalkozol elektronikával vagy van ilyen irányú végzettséged? Ha igen hol?
 
Megkérdezhetem, hogy csak hobbiból foglalkozol elektronikával vagy van ilyen irányú végzettséged? Ha igen hol?

Nah ez bonyolult, de amiről van papír: 1. Informatikus mérnök, fejlesztő ( HW, SW ) , hobbiból egyszer levizsgáztam autószerelőnek, elektroműszerész, programozó, ... Asszem kb. 35 évvel ezelőtt írtam meg az első BASIC programomat egy ZX-81-en egy év múlva assemblyben programoztam. Főfoglalkozás meg autóriasztók , nyomkövetők s, megrendelésre bármi marhaságot lefejlesztek , meg hasonlók.
Akvárium 10 éves koram óta, a diszkoszokig bezárólag, majd kis szünet után Adriai, hűtött tengeri 8 évig. Idén januárban keresztbe eltörött az akváriumom alja ( hidegvizi élővilág GAME OVER :-(...onnantól melegvizi tengeri... Jelenlegi állás:
http://sky-gw3.dyndns.org:8089
 
Nah futottam az érzékelővel egy kör ... az első tesz annyira negatív lett, hogy hatványkitevővel kellene felírni az eredményt :-( A marhanagy és a nulla között lehetett különbséget tenni, de több volt a dróton a zavar mint a jel .... :-( Asszem ebbű' optika lesz...hátha az adott tartományban jobban mér.
 
Szerintem nézd meg a Venturi elven mûködô tömegáram mérôket. Ipari célokra úgy rémlik, ilyet használnak.
 
Ezt úgy hívják hogy szűkítőelelmes mennyiség mérés .A képlete :Q=kszor gyök deltaP .
Mivel szűkítőelemes , ezért 1 kicsit fojt .
 
És ha magát a szűrőt használod venturi csőként?
Nyilván a képlet borul de egy karakterisztikát felvéve talán használható.
Igaz az elején én mondtam hogy a nyomásmérés nem igazán jó de végig gondolva tényleg nem jó?
Milyen elven működik a Viktor által feltett Eheim 2080 visszajelzője?
 
Nah futottam az érzékelővel egy kör ... az első tesz annyira negatív lett, hogy hatványkitevővel kellene felírni az eredményt :-( A marhanagy és a nulla között lehetett különbséget tenni, de több volt a dróton a zavar mint a jel .... :-( Asszem ebbű' optika lesz...hátha az adott tartományban jobban mér.
Milyen érzékelővel próbáltad?
Nézegettem ilyen érzékelőket az ipariak 1000 euro körül mozognak de lényeges a különbség hogy gáz vagy folyékony közeget kell e mérni.
Van egy sanda gyanúm hogy e levegős cucc erre a célra nem is működhet!
Elvileg ha valami hő érzékelőt (pt100,ntc,)megfűtesz akkor akkor a fűtés által bevitt plusz az áramlás hatására csökken.
Víz esetén sokkal de sokkal jobban,hiszen a fajhője hőátadási tényezője is teljesen más.
 
Jah , levegős volt a cucc , az elvet akartam tisztázni meg a mérési tartományt. Utána bepróbálkoztam egy tök kommersz cuccokból megépített valamivel, az már mért , csak kis eltéréseket nem tudott kimutatni...
 
Szal itt valami olyasmi kellene ami 1 m/ses től meg tudja különböztetni az 1.1 m/sec-et , ráadásul "kalibrálhatóan" mert ahány akvárium annyi féle tartomány ...
 
:) na dejó hogy rátaláltam erre a témára!
Régebben egy programozó barátommal mi is gondolkoztunk hasonló vezérlés kivitelezésében, viszont egy tragédia miatt félbe szakadt ez a projekt:(
azóta sikerült valamit tovább fejleszteni?
nekünk egész sok problémára sikerült megoldást találnunk! ha folyik még a projekt, van pár jó ötletem;)
főleg valós oldott CO2 szint mérés és vezérlés, víz keménység szabályozás, fényszabályozás terén
 
ha folyik még a projekt, van pár jó ötletem;)

Csak ott ha van ötleted, programot is kell mellékelni ;) , mivel az volt a célom, az írással, hogy az alapján, és egy kis műszaki ismerettel mások is meg tudják csinálni. Szóval nem kell, hogy valaki műszerész vagy hasonló végzettséggel rendelkezzen a megépítéséhez, elég ha megveszi az ott leírtakat, összehuzalozza, és kimásolja, feltölti a fórumból a programot.
Ez a topik meg úgy látom halott, a srác tavaly szeptemberben beregisztrált, de csak 2 hétig volt aktív tagja a csapatnak, és azóta sem lépett be.
 
Back
Oldal tetejére