• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akvárium elektromos vezérlő kicsit másképp

Blasio

Tapasztalt kertész
Megígértem,hogy beszámolok az általam kreált elosztóról! Vágjunk bele!

Alapanyagok:

1. 1db áramvédő Fi relé 230v,25A/30mA (csak abban az esetben,ha nincs a lakáselosztóban)SDC17083.jpg
2. 1db "főbiztosíték" a rendszerünknek megfelelően kell méretezni (nálam ez C4 azaz 4A)
3. 1db multifunkciós időrelé CRM-91H vagy CRM-93H (info: http://www.elkoep.hu/crm-91h-6~1.html)
4. 1db programkapcsoló heti programozású (Én ezt is barkács módon csináltam,de az egyszerűbb megoldás a DIN-sínes megoldásokban rejlik!Választhatunk analóg:
show_image
,illetve digitális:
show_image
verziókat! Az analógot nem ajánlanám mivel nehezebb a programozása és egy esetleges áramszünet esetén elveszti a beállításait/Persze 1 szünetmentes tápegység kiküszöböli ezt a problémát ;) /.A digitálisnál ez a probléma nem jellemző,mert tartalmaz 1 beépített akkumulátort,viszont az ára ellene szól!
5. Szükségünk lesz még 1 elosztó vagy műszerdobozra amibe beleépíthetjük a szerelvényeket,valamint a megfelelő számú dugaljra és vezetékre

Az egész elektronika lelke a már említett CRM-91H típusú multifunkciós időrelé,amely a következő paraméterekkel rendelkezik: Nvtelen.png Nvtelen2.png. Nekünk a h jelű funkcióra lesz szükségünk! Ez a funció biztosítja,hogy késleltessük az adott fogyasztó be ill. kikapcsolását.

Hosszú lesz,de leírom,hogyan is működik ;) .Bekötjük a Fi relét,majd utána kötjük a biztosítékot(kismegszakítót). A biztosíték után kötünk rá a programkapcsolónkra ill. az időrelénkre,és ez mellett 1 db dugaljra ami viszi a szűrésünket(nem árt egy leválasztó kapcsolót beiktatni a vízcserék és szűrőtakarítások miatt). A programkapcsoló kap 1 direkt fázist(L) és 1 nullát(N)(ez a működtető része),amiket továbbviszünk párhuzamosan az időrelére az A1(L) és A2(N) pontokba. Az időrelénknek kell még 1 direkt szál az A1(L) pontból a 15-ös bekötőponthoz. Eddig csak a működését biztosítottuk a szerelvényeinknek! :geek: A programkapcsoló kapcsolt fázisát(tehát amit az idővezérlés kapcsol) 2 felé ágaztatjuk! Az első elmegy a 2. számú dugaljunkhoz ami kapcsolja a CO2 mágnesszelepet és az időrelé S-el jelölt pontjához!
A lényeg,hogy mikor kapcsol a programkapcsoló indul a CO2 befecskendezés és az időrelében a visszaszámlálás a bekapcsolásig! Ezt az időt mi állíthatjuk be a szabályozó potméterekkel.Ami dolgunk van még,hogy 1 3. dugaljat rákötünk az időrelé 18-as pontjára világításnak!(A dugaljak rákötésén mindig csak a fázisok bekötését értem! :!: )
Ha mindent jól csináltunk,akkor a programkapcsoló bekapcsolásakor elindul a CO2 és ezzel egy időben visszaszámol a relénk,majd miután lejárt a beállított idő bekapcsol a világításunk. "Este"(azaz mikor kikapcsol a programkapcsolónk) leáll a CO2,de a világítás még marad míg az időrelé nem végez a visszaszámlálással,ami ugyan annyi idő,mint bekacsoláskor!
Persze lehet még fokozni ezt a vezérlősdit több relé összeépítésével amit leoszthatunk a világításunknak,de az kicsit mélyebb víz! :cool:

Az én rendszeremről még annyit,hogy tartalmaz 1 nyomásmérő elektronikát,amelyet LED-ekkel egészítettem ki és a szűrő nyomott ágára van kötve 1 T elosztón keresztül,így visszajelzést kapok a szűrő telítettségéről! :D
Remélem nem volt túl száraz a beszámolóm! Akinek segítség kell az keressen bátran!

Jelenleg ilyen: SDC17122.jpg

Bocsi a koszos csövekért! :oops:
 
De jó. :) Köszi, hogy megosztottad!
Apukámnak lehet adok egy kis elfoglaltságot(Ő a villanyász a családban). :twisted:
 
Luna said:
De jó. :) Köszi, hogy megosztottad!
Apukámnak lehet adok egy kis elfoglaltságot(Ő a villanyász a családban). :twisted:

Igazán nincs mit! Remélem minél többen fel tudják használni! Hamarosan átalakítom,mert terveztem 1 LED világítást is napfelkelte/naplemente vezérléssel!
Készítek majd részletes leírást képekkel illusztrálva! ;) Apukád biztos hamar összedobja! :)
 
Nah ez jó kis anyag volt. Ismét egy briliáns DIY megoldás. Gratulálok :p
A LED-es nyomáscsökkenés figyelő kis finomság de baba. ;)
Szerelt cucc, de szépen dobtad össsze.

A szűrő csővek lefogása is nagyon pöpec a szekrényben. Látszik, hogy nálad rend van.
 
viktorlantos said:
Nah ez jó kis anyag volt. Ismét egy briliáns DIY megoldás. Gratulálok :p
A LED-es nyomáscsökkenés figyelő kis finomság de baba. ;)
Szerelt cucc, de szépen dobtad össsze.

A szűrő csővek lefogása is nagyon pöpec a szekrényben. Látszik, hogy nálad rend van.

Köszi Viktor! Még jön a cO2 palack,új szekó és egyéb nyalánkságok! :cool:
 
Gratulálok a technikához, egyben köszönet a leírásért!

Blasio said:
Az én rendszeremről még annyit,hogy tartalmaz 1 nyomásmérő elektronikát,amelyet LED-ekkel egészítettem ki és a szűrő nyomott ágára van kötve 1 T elosztón keresztül,így visszajelzést kapok a szűrő telítettségéről! :D
Ha van esetleg időd erről is írhatnál részletesebben. És ha még lesznek további egyedi fejlesztések azokról is, szerintem sokakat érdekelne.
 
Köszi oRphEus! Lesznek még fejlesztések az biztos! ;) A nyomásmérő nem egyedi fejlesztés(a cégnél régen használtuk vízszintszabályozásra,de bukott projekt lett),ezért is nem ajánlgatom. Nem szeretnék bosszúságot senkinek. :geek: Bár eddig jól szuperál. Ha kibírja a fél évet és nem lesz vele semmi gond,akkor közlöm a tervrajzokat és az alkatrészlistát! Bár van vele macera mire eljuttatod a membránhoz a szintetikus szilikon olajat! De lehet valakit ez sem tántorít el! :lol:
 
Nagyon komoly és mutatós ez a DIY vezérlés. Gratulálok hozzá, nekem nagyon tetszik ;)
 
Szuper kis összefoglaló !

Ha lehetséges akkor egy árkalkulációt szivesen látnánk.
Köszi.
Mégegyszer grat.
 
Nem olcsó halandó ember számára... (sajnos) Tudom, mivel nekem a terráriumom megy már hónapok óta egy ilyen dimmerrel. Építettem már pár hasonló rendszert, de tényleg nem olcsó móka. Szerintem egy akváriumhoz fölösleges ennyit költeni, mivel egy 1500.- forintos digit időkapcsolóval is megvalósítható a CO2, illetve a fény vezérlése. Bár tény, hogy így kicsit komolyabban néz így ki :D
Nekem azért kellett ilyen dimmer, mert az esőztetést másodperce(sőt tizedre) pontosan kellett belőnöm, de egy CO2 palackhoz, vagy fénykapcsolóhoz nem kell ilyen pontosság.
 
deck said:
Tudom, mivel nekem a terráriumom megy már hónapok óta egy ilyen dimmerrel.
Nekem azért kellett ilyen dimmer, mert az esőztetést másodperce(sőt tizedre) pontosan kellett belőnöm
OFF: Bár ez akvarisztikai fórum, de nem akarod megmutatni a terráriumodat? Engem speciel érdekelne.
 
N-dee said:
Nagyon komoly és mutatós ez a DIY vezérlés. Gratulálok hozzá, nekem nagyon tetszik ;)

Köszönöm N-dee!

atlantisz01 said:
Szuper kis összefoglaló !

Ha lehetséges akkor egy árkalkulációt szivesen látnánk.
Köszi.
Mégegyszer grat.

Nagy vonalakban írnám csak le,mivel boltokként változnak az árak.
IP 65 műszerdoboz (típust sajna,most nem tudok,de ha valakit érdekel,akkor előkerítem) : ~14000
Áramvédő Fi relé : ~4-9000
Kismegszakító: ~4-600
CRM-91H,CRM-93H: ~6-8000
Digit kapcsolóóra(DIN-sínes): ~5000 és ettől felfele (az általam "berhelt" ~1500 ;) )
Dugaljak: ~300-1000
Vezetékek,egyéb kellékek: ~1500

Mint látjátok elég húzós(mint,ahogy deck is írta),de persze ki lehet okoskodni jóval olcsóbban is!
 
Blasio said:
N-dee said:
Nagyon komoly és mutatós ez a DIY vezérlés. Gratulálok hozzá, nekem nagyon tetszik ;)

Köszönöm N-dee!

atlantisz01 said:
Szuper kis összefoglaló !

Ha lehetséges akkor egy árkalkulációt szivesen látnánk.
Köszi.
Mégegyszer grat.

Nagy vonalakban írnám csak le,mivel boltokként változnak az árak.
IP 65 műszerdoboz (típust sajna,most nem tudok,de ha valakit érdekel,akkor előkerítem) : ~14000
Áramvédő Fi relé : ~4-9000
Kismegszakító: ~4-600
CRM-91H,CRM-93H: ~6-8000
Digit kapcsolóóra(DIN-sínes): ~5000 és ettől felfele (az általam "berhelt" ~1500 ;) )
Dugaljak: ~300-1000
Vezetékek,egyéb kellékek: ~1500

Mint látjátok elég húzós(mint,ahogy deck is írta),de persze ki lehet okoskodni jóval olcsóbban is!

Ennyiből már majdnem kijön egy használt PLC meghajtó fokozatokkal együtt, és azzal nem csak 3 vezérlést tudunk csinálni :), de a Praktikeres digitális kapcsolóóra is jó 3200 Huf-ért. Abból három db is csak 9600 Huf. De megértelek amiért belefektettél ennyi energiát és pénzt, a kihívás és a barkácsolás szelleme hajtott...néha engem is elkap sajnos, aztán utána jövök rá, hogy összességében jobbat és olcsóbbat tudtam volna belőle venni :thumbup:
 
Ennyiből már majdnem kijön egy használt PLC meghajtó fokozatokkal együtt, és azzal nem csak 3 vezérlést tudunk csinálni :), de a Praktikeres digitális kapcsolóóra is jó 3200 Huf-ért. Abból három db is csak 9600 Huf. De megértelek amiért belefektettél ennyi energiát és pénzt, a kihívás és a barkácsolás szelleme hajtott...néha engem is elkap sajnos, aztán utána jövök rá, hogy összességében jobbat és olcsóbbat tudtam volna belőle venni :thumbup:

Hát igen így elég húzós az ára és nem tartalmaz számítógépes vezérlést + full automatizálást.Viszont ki lehet hozni jóval olcsóbban is!(Itt a saját rendszerem leírása és árkalkulációja szerepel "közkívánatra" :) ) Ez egy rögtönzött összeszerelés volt az itthon fellelhető anyagokból. ;) Azóta átalakítottam és még így sem a végleges verzió üzemel.Remélhetőleg 2-3 hónapon belül elkészül.(De ez még a jövő zenéje.)
 
Blasio said:
Ennyiből már majdnem kijön egy használt PLC meghajtó fokozatokkal együtt, és azzal nem csak 3 vezérlést tudunk csinálni :), de a Praktikeres digitális kapcsolóóra is jó 3200 Huf-ért. Abból három db is csak 9600 Huf. De megértelek amiért belefektettél ennyi energiát és pénzt, a kihívás és a barkácsolás szelleme hajtott...néha engem is elkap sajnos, aztán utána jövök rá, hogy összességében jobbat és olcsóbbat tudtam volna belőle venni :thumbup:

Hát igen így elég húzós az ára és nem tartalmaz számítógépes vezérlést + full automatizálást.Viszont ki lehet hozni jóval olcsóbban is!(Itt a saját rendszerem leírása és árkalkulációja szerepel "közkívánatra" :) ) Ez egy rögtönzött összeszerelés volt az itthon fellelhető anyagokból. ;) Azóta átalakítottam és még így sem a végleges verzió üzemel.Remélhetőleg 2-3 hónapon belül elkészül.(De ez még a jövő zenéje.)

Na akkor sok sikert a végleges verzió elkészítéséhez, azért látom villanyszerelő a szakmád vagy valami szakmához közeli végzettséged van, gondolok itt a szép huzalozásra, az érvéghüvely használatára stb. :)
 
Na akkor sok sikert a végleges verzió elkészítéséhez,

Köszi!

azért látom villanyszerelő a szakmád vagy valami szakmához közeli végzettséged van, gondolok itt a szép huzalozásra, az érvéghüvely használatára stb. :)
Hát igen a szakmám tényleg "ampervadász".:lol: Igyekszem minél szakszerűbben kivitelezni a dolgokat. ;)
 
Most jutott eszembe, hogy engem azóta nem hagy nyugodni ez a gondolat, amióta ezt az eredeti post-ot feltetted (nem ma volt ;) )... Így kell ezt. Így kell DIY-t csinálni.

Amikor a cél az, hogy valami profin nem elérhető megoldást otthon elkészíts, és azért gondolkodsz rajta mert egyrészt értesz hozzá, másrészt nem találsz rá máshol megoldást.
Nos, ez az a DIY kategória, amit maximálisan bírok és tisztelek. Nem meggányoltál valamit ami egyébként profiban kapható, hanem valami profiban nem kaphatót megcsináltál profin. Gratula !

Beszélgettünk Viktorral erről, ilyen pl. a maga módján Amano nagy otthoni akijának szűrőbefolyója:
4436936783_0159c6035f_o.jpg

4437712634_0446b0448e.jpg
 
Köszi! :)

Sajnos elég hiányos a piac ilyen szempontból,ha netán valamit lehet is kapni,akkor az a legtöbbünknek elérhetetlen a piszkos anyagiak miatt.Ezért is szeretek saját magam létrehozni dolgokat,főleg,ha olcsóbban tudom kivitelezni és tudom róla,hogy olyan biztonságot nyújt,mint egy gyári megoldás.
Persze mindent nem lehet helyettesíteni a házi megoldásokkal,illetve nem éri meg.(Gondolok itt a CO2 rendszerekre,szűrőkre stb.)Persze vannak akik ötletesen kivitelezik ezeket a dolgokat is,de nekem személy szerint fontos az esztétika is.Nem elég,ha valami jól működik.Nézzen ki az a dolog igényesen,amit bárkinek megmutathatok,mint magát az akváriumot. ;)
 
Back
Oldal tetejére