• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Déjà vu....

Málinkó

Kertész szaki
Üdv mindenkinek!

V. Hajni vagyok, újonc a fórumon.
Valamikor régen volt több akváriumom is, de idestova 25 éve befejeztem a halazást. Bolondultam a törpesügérekért, többek között J. ornatust, B. badist, M. ramirezi-t tartottam, elevenszülők mellett. Két tarka géb is pöffeszkedett az egyik akváriumban évekig, ők eleséggyűjtő körúton gabalyodtak a hálómba... ;)
Noha bőségesen körül vagyok véve állatokkal, az akvárium hiánya nagyon piszkálta a fantáziámat.
Tavaly beindult a "vezérhangya", lekerültek a polcról a "halas" könyvek és szétnéztem a neten. Így keveredtem ide, az Akvakertészre. Ez eltartott pár hónapig. Miután szembesülnöm kellett vele, mibe kerül egy komoly medence berendezése, gyorsan eldöntöttem, hogy egy egyszerű kis low-tech akvárium is boldoggá tud tenni! :)
Kezdésnek remek lesz, később meg ki tudja....(egy 300l feletti a gyerekkori álmom)
Most aztán itt állok, (40 éves fejjel) és izgulok, mit egy sz@ros gyerek, hogy meddig kell még várnom az indításra....:p
Adatok:
Méret: 60x30x30
Szűrés: mattenfilter, Atman AT-102-500l/ó
Fűtés: Atman 50W
Világítás: DIY 36W
Táptalaj: JBL aqua basic 2,5 l (vagy tőzeg-agyag keverék ?!)
Aljzat: 0.6-1.6, vagy 1-2 mm-es kvarchomok, hátra agyagos aljzat
Dekoráció: gyökerek (ágak) akác (és vagy) mogyoró, körte
CO2: nincs
Tervezett növények:
Bolbitis heuelotii, Microsorum pteropus "Narrow", Trident, Hottonia palustris, Hidrocotyle sp. japan, Staurogyne repens, Rotala indica, Cryptocoryne wendtii "brown", Bacopa australis, Najas quadalupensis, Ceratophyllum demersum,Littorella australis,Blyxa japonica, HM, Marseila hirsuta mohák, békatutaj
Talán túl sokféle növényt néztem ki...:(
Ami már megvan: Bolbitis, Najas, Blyxa, A.Kavicsosnak örök hála érte!!! (Attila káprázatos a Bolbitis, nem találok szavakat!!!)
Rotala indica, Littorella és Narrow "babák", HM, B.Bálintnak nagyon köszönöm!!! (gyönyörűen nőnek!)
Tervezett állatok:
no itt van nagy baj, nehéz a döntés...mindenképp egy pár (vagy hárem) törpesügér, vagy Badis sp. buxar, vagy sima badis, vagy Dario dario, vagy rami, és be kell valljam, hogy beleszerettem az Elassomákba is, valószínűleg egy kisebb akváriumot fogok indítani nekik.
Jah, még egy favorit, bár elevenszülő: Neoheterandria elegans
Ami jelenleg van: 10 db RC szintén Attilától :)
Az akvárium egyenlőre üres, sok mindent kell még venni az indításhoz. A növények és az Rc-k egy 10 literesben várják a lehetőséget, fűtéssel, világítással, szűrés nélkül. (3 naponta vízcsere 20-30% fele esővízzel) A kis akváriumot a padlásról szedtem le, 25 évig ott volt, hidegben-melegben és tökéletes, nem ereszt!!!!
Így tulajdonképpen minimum 2 kicsi akváriumot fogok indítani, egyet az RC-k részére és egy törpesügérest.
Nagyon gondolkodom rajta, hogy a matten mégsem lesz megfelelő.....viszont ez már megvan, egy külső szűrő újabb csúszást jelentene, a piszkos anyagiak miatt...ha marad a matten 3 hét múlva indítás.
Vélemény????
 
Szia Málinkó.
Üdv a fórumon.
A matten szűrő elég lehet egy ekkora akváriumhoz.Én is ezzel kezdtem annak idején és szintén sügerekkel.Kiválóan üzemelt.Javasolnék indításnál EASY-LIFE folyékony szűrőt adagolni a vízhez.Nekem ez bevált.

Képeket mindenképpen várok.


Üdv.:Attila
 
Szia!

Az akácot nem ajánlom, mérgező vegyületek vannak benne. Mogyoró, körte az mehet.
Kíváncsian várom az indítást és a berendezést!
 
Kifejtenéd pontosan milyen anyagok (akár egy saját topicban, hogy ne Hajni naplóját Offoljuk)! Köszönettel!
Na most jó kérést tettél fel, ennek kicsit utána kellet néznem, mert csak azt tudtam hogy mérgező.
a virágok kivételével az egész növény robin nevű lektint tartalmaz, amely a vörösvértestek kicsapódását okozhatja. Koncentráltan tartalmazza a kéreg, kevesebbet tartalmaznak a magvak. A robin hő hatására elbomlik
 
Szia Málinkó.
Üdv a fórumon.
A matten szűrő elég lehet egy ekkora akváriumhoz.Én is ezzel kezdtem annak idején és szintén sügerekkel.Kiválóan üzemelt.Javasolnék indításnál EASY-LIFE folyékony szűrőt adagolni a vízhez.Nekem ez bevált.

Képeket mindenképpen várok.


Üdv.:Attila
Szia!

Elégnek elég, sokan dicsérik is, csak a látvány....a berendezést is nagyban korlátozza, de már megvan és igaznándiból izgat is, mert még nem próbáltam.
Muszáj lesz valami vízelőkészítő, gondolom bacikultúra sem árt majd..
 
Szia!

Az akácot nem ajánlom, mérgező vegyületek vannak benne. Mogyoró, körte az mehet.
Kíváncsian várom az indítást és a berendezést!

Szia!

Itt a fórumon láttam többeknél az akácot, pl. Tomi gyönyörű akváriumában. A "gyűjteményemben" öreg, tizenéve száradó darabok vannak.
 
Van egy szépséges hibiszkusz (mályvacserje) gyökerem is, gyógynövény kategória, de sejtelmem sincs, hogy használható-e, nyilván nem keményfa, de a fűz sem az...
Kérget sehol nem javasolnak, pedig azzal szépen lehetne takarni a mattent...
 
Egy kicsit belekotyogok, ha nem baj!
A mattenszűrés egy kiváló biológiai szűrés fajta. Ha nem versenyre szánod az akváriumot és nem zavar a szivacs látványa, akkor tökéletes megoldás. Én egy 160 l-es társas akváriumban használtam mattenszűrést és tökéletes volt, azonban az mellé még kell egy belső szűrő, ami a fizikai szennyeződést összeszedi, mert a matten nem fogja. A matten szivacsát eltakarni nem tanácsos, mert úgy jelentősen megváltozik a mattenszűrő szivacsába történő áramlás, s akkor nem fog jól működni. Ennek a szűrésnek pont az a lényege, hogy ki kell számolni, hogy mekkora felületű a szivacs, mekkora nagyságú az akvárium, s ahhoz milyen teljesítményű szivattyú kell.
Ennek ellenére, ha majd a büdzsé engedi, akkor hosszútávon mindenképpen egy külső szűrő a megoldás.
 
Szia Málinkó.
Az EASY LIFE az
Szia!

Elégnek elég, sokan dicsérik is, csak a látvány....a berendezést is nagyban korlátozza, de már megvan és igaznándiból izgat is, mert még nem próbáltam.
Muszáj lesz valami vízelőkészítő, gondolom bacikultúra sem ártbaci kultúra.


Az EASY LIFE baci kultúra.Az indítás után legalább 10 napot kellene várni,hogy a halak bele kerülhessenek.KB ennyi időbe telik míg a matten szűrőn kialakulnak a bacik.A vizet pedig indításnál kezelheted Tetra Aqua Safe-el.Elősször csak Ancit kellene beletenni.Őket ha minden rendben van 5.napon bele rakhatod.Én így csináltam és gond nélkül működött.Nyilván ettől el lehet térni nem szentírás.:)
 
Szia Málinkó.
Az EASY LIFE az
Attilának igaza van, ezeket az íratlan szabályokat illik betartani. A bacikultúrát csepegtesd nyugodtan rá a mattenszivacsra! Persze aksija válogatja, de a matten megfelelő működéséhez általában kell 2-3 hét. Majd látni fogod, hogy barnul a szivacs.
 
Egy kicsit belekotyogok, ha nem baj!
A mattenszűrés egy kiváló biológiai szűrés fajta. Ha nem versenyre szánod az akváriumot és nem zavar a szivacs látványa, akkor tökéletes megoldás. Én egy 160 l-es társas akváriumban használtam mattenszűrést és tökéletes volt, azonban az mellé még kell egy belső szűrő, ami a fizikai szennyeződést összeszedi, mert a matten nem fogja. A matten szivacsát eltakarni nem tanácsos, mert úgy jelentősen megváltozik a mattenszűrő szivacsába történő áramlás, s akkor nem fog jól működni. Ennek a szűrésnek pont az a lényege, hogy ki kell számolni, hogy mekkora felületű a szivacs, mekkora nagyságú az akvárium, s ahhoz milyen teljesítményű szivattyú kell.
Ennek ellenére, ha majd a büdzsé engedi, akkor hosszútávon mindenképpen egy külső szűrő a megoldás.

Nem baj... :)
Hasznos hallani a tapasztalatokat. Nem versenyre szánom, de a szivacs látványa kissé zavar. Én úgy gondoltam, hogy egy ekkora akváriumnál elég a gyakori "porszívózás", nem szándékszom betenni még egy belső szűrőt is...ha nem muszáj...
Végülis a szivacsszűrők mellett sincs.
 
Szia!

Itt a fórumon láttam többeknél az akácot, pl. Tomi gyönyörű akváriumában. A "gyűjteményemben" öreg, tizenéve száradó darabok vannak.
A szakirodalmak mondjuk külön a kérget és a magot említik mint méregforrást, tehát ha ezt eltávolítod csökken a kockázat. Gondolom alaposan előkészíted majd főzés áztatás ilyenek. Szerintem így gondos előkészítéssel használható mivel lebomlik hő hatására.

A hibiscus szerintem használható az nem mérgező de azt is érdemes lepucolni. Ez lehetn egy érdekes kompozíció már így látatlanba is mivel a hibiscus gyökerek általában elég érdekesen nőnek.
 
A szakirodalmak mondjuk külön a kérget és a magot említik mint méregforrást, tehát ha ezt eltávolítod csökken a kockázat. Gondolom alaposan előkészíted majd főzés áztatás ilyenek. Szerintem így gondos előkészítéssel használható mivel lebomlik hő hatására.

A hibiscus szerintem használható az nem mérgező de azt is érdemes lepucolni. Ez lehetn egy érdekes kompozíció már így látatlanba is mivel a hibiscus gyökerek általában elég érdekesen nőnek.


Persze, már ázik egy részük, hétvégén főzés. Ez a mályvacserje cserepes volt, egymáson futó köröket alkotnak a gyökerei. Baromi nehéz lesz lekérgezni...
 
Back
Oldal tetejére