• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Dani 112l-ese

Szabó Dániel

Kertész szaki
Sziasztok!

Próbálom összegezni mindazt ami a fejemben motoszkál most. :)
Régebben volt egy 50l-es akváriumom, majd kaptam egy 112-est. Az 50-es gyári volt, kezdőknek...
Szerettem nagyon. Világítást fejlesztettem, DIY megoldással.
Easy Carbo-ztam, GA tápoztam.
Itt egy képecske:
PICT0012_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Nos, az a korszak véget ért. Nagy örömmel csatlakozom a nagyobb akváriumokkal rendelkező emberkék csoportjához.. :)
A mostani 112l-es ún. low-tech mivel tanuló vagyok, és ami megspórolt zsebpénzem marad, szóval na.
De próbálom odafigyeléssel, és elsősorban szeretettel gondozni a halacskákat és a növényeket.

Pár infó a 112-esről.
Talaj: 1-5 mm kavics
Világítás: 51W, 2x18W 865, 1x15W Osram Fluora. 8 óra naponta. (DIY)
Tápozás: Napi ~4 ml Easy Carbo, 2-2 ml Green Aqua Micro/Macro. Táptalaj nincs.
Szűrés: Matten a sarokban.
Halak: 2 db Black Molly, 8 db Ékfoltos Razbóra, 2 db törpe páncélos hari, 1 db hím anci, 1 db Siamensis.
Növények: Anubias-ok, Tündérhínárok, Vallsineria.
Vízcsere: heti 30l

Amit szeretnék:
Mivel anyagi okok miatt, rendes CO2 ellátásom nincs, ezért gyönyörű növényest nem tudok kivitelezni.
Mégis én szeretném, ha lenne egy low-tech salátástálam.
Külső szűrő is tervben, gyűjtögetek Tetra ex1200-re. Addig elnézegetem a barnás szivacsot.

Várom a javaslatokat arra, hogy:
- növények; amik nálam növekednének, esélyem lenne salátázni...
- tápgolyók; hogy használjam, meddig jók stb.
- tanácsok, ötletek
- kritika

És végül egy kép a mostani akimról:
PICT0147_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Nos, hát köszönöm szépen. :]
 
Szia Dani!

Így már minden világos!!!

Van remény!

Ahogy egy másik topicban kérdezted: táptalaj, vagy tápgolyók, attól függ hogy van-e "kedved" kicsit többet költeni, mert ezt a kavicsot is jó lenne valamilyen apróbb szemű homokra, vagy jobb esetben valamilyen agyagos aljzatra cserélni!
Az alá pedig már mehet a táptalaj!
Ha nincs keret akkor célzottan tápgolyók, ajánlás szerinti utánpótlással!

Növényeket lehet még bele rakni bőven!
Háttérbe: Valisneria spiralis, Rotalák,
Közép részbe: Cryptocorynék, Sagitaria, Blyxa,
Előtérbe: Echinodorus tenellus, Marsilea hirsuta, Cryptocoryne parva, -x-wilisii kerülhe.,

Fa, kő dekorokra Anubiasok (amilyeneid most is vannak), Bolbitis, Microsorum, Lomariopsis telepíthető low-tech körülmények között!

A Mollidnak is jót tenne ha el tudna bújni (vagy vegyél mellé még két nőstényt hogy a hím figyelmét megosszák)!

Jó időtöltést!

A.ttila
 
Köszönöm szépen a segítséget. :)
Így már mindjárt más, van elképzelésem, látván a növényeket amik nálam is növekedhetnének.
Remélem, hogy büszke tulaja leszek eme akváriumnak.. :)
További ötleteket, tippeket, kritikákat szívesen elfogadom.
Nyílván a fő az, hogy kis pénzből szépet.

Boldog karit! : ]
 
Néztem a GA-n egy ilyet.
JBL Florapol növény táptalaj koncentrátum.
Ezt tudnám használni, a mostani kavicshoz?
Kiszedek 2 cm-nyi réteget felülről. Elterítem a táptalajt, majd kavics vissza, és a növények.
Illetve, mennyi ideig biztosítja ez a talaj a tápanyagot?
 
Szia Dani!

Ennyire nem egyszerű!
Sajnos az egész akváriumot szét kell hozzá szedned!
Halak ki, a vízből minél többet megmenteni!
Növények ki!
Kavics ki!
Legalulra kellene a táptalajt rakni, rá minimum 4-5cm-es kavics takarás szükséges (a növények majd elérik a gyökerükkel)!
Ha tudod keverd finomabb szemcseméretű homokkal (kevésbé mulmosodik) a felső réteget!
Növények vissza, kihagyva a helyet az újaknak!
Valamennyi kezelt vízcsere!
Halak amikor letisztult a víz (pár nap) szintén mehetnek vissza!

A.ttila
 
Értem. Hát köszönöm szépen a segítséget. :) Na és persze a türelmet!
Még egy apró kérdés.
Vannak ugye tündérhínárjaim. A régi levelek, barnulni kezdtek, viszont a szártőnél új növénykék bújnak elő.

Generációváltás? A kicsik, szép zöldek.
 
Szia Dani!

Vannak ugye tündérhínárjaim. A régi levelek, barnulni kezdtek, viszont a szártőnél új növénykék bújnak elő.
Generációváltás? A kicsik, szép zöldek.

Igen!
Ha megteremted a nekik megfelelő körülményeket akkor rendszeresen frissítened kell!
A felkopaszodott szárat levágni és az egészséges részt visszaültetni!

A.ttila
 
Értem, köszönöm!
Táp és Carbo adagolás.
Suli időben, reggel 6kor kelek és akkor nyomom a Carbo-t és a tápokat is. A világítás reggel 9-kor kapcsol.
Jó ez így?
Vagy kapcsoljon hamarabb a lámpi?
 
Szia Dani!

Nálam 05.15-kor keltenek az akváriumok.
Akkor nyomom a tápokat, a carbót, etetem a halakat, csinálok kisebb matatásokat, gyönyörködöm!
Aztán dél körül már le is kapcsolja az automatika a világítást.

Csak így tudom viszonylag kevés algával üzemeltetni carbózással!
Kompromiszumokat kell kötni a szép látványért cserébe!

Tehát veled keljen az akvárium is!
Vagy ha korán érsz haza akkor onnantól induljon a világítás és minden egyéb, a lényeg hogy a 7-8 óra fény meg legyen!

A.ttila
 
Áh, értem. :)
Szóval kelek 6kor, világítás fel. Carbo, táp be. 8-9 óra világítás, majd le.
Hétvégén, 9kor pilács be, aztán ugyanígy.

Köszönöm szépen!
Így hogy a pilács kapcsolása előtt 3 órával adagoltam Carbo-t, hatásfokra gyengébb volt?
 
Jó estét... :)
Azon gondolkodom, hogy tőzeg alkalmazása...
Nem nagyon találtam itt a fórumon róla infót, érdemes-e használni vagy sem.

novobalt%20tozeg%2015%20l_normal.jpg


A tervem a következő:
Novobalt mohatőzeg alulra, kavicsréteg. Plusz JBL tápgolyók.
Ér valamit ez a tőzeg história? Vagy felesleges?
Illetve, ha a tőzeg jó dolog. Mennyi idő múltán kell cserélnem?
 
Szia Dani!

Régebben Hanságit használtam.
1-2 cm vastagon, esetleg egy kis agyaggal keverve, alaposan lefedve (elöl 4-5, hátul 8-10cm apró kavics, vagy durva homok (1-2mm)), működhet egy évig!
De alaposan meg kell akkor tervezni a növényesítést mert később már nem nagyon lehet átrendezgetni, növényeket kiszedni, áthelyezni!

A lényeg hogy a tőzeg mész és kátránymentes legyen!!!

A.ttila
 
Értem. Köszönöm szépen. A tündérhínár nyírását hogy oldajam meg így? Az elbarnult szárakat ki kellene vennem, és a friss növénykéket elültetnem...
Ha nem nagyon vehetek ki növényt, akkor ez a tőzeg dolog nem nyert. Marad a tápgolyó szimplán.
Tényleg! A tápgolyó meddig marad golyó?

Illetve, szeretnék egy nagyon nagy köszönetet mondani a sok segítségért. Most nem mondanám, hogy hol, egy másik fórumon, ennyi zöldfülő kérdés után, szinte már a felmenőimet emlegették volna. Tényleg köszönöm! :) ( off: A fórum motorja, szerintem valami mennyei... )

up1.:
Jujj egy nagyon fontos kérdés.
Nálam is jelentkezik a surface scum jelenség. Felszínszívóm nincs, de levegővel lehetne bontani a réteget.
Nincs CO2 gázom, csak Carbo ugye. A Carbo-t "roncsolja" a beoldott O2?
 
Szia Dani!

Szívesen!

A hínárokkal nincs gond, mert azt a tövénél elvághatod (vagy kicsit fölötte) és ha nem is hajt ki újra, akkor sem szennyezi jelentősen a vizet!
Inkább az erős gyökérzetű növényekkel lehet gond, főleg amik indákkal szaporodnak (futnak)!
Ezeknél úgy kell eljárni, hogy óvatosan apró húzogató mozdulatokkal, kiemeled kb. 2cm-re az aljzat fölé, majd ott a gyökerét elvágod!
Csak figyelni kell hogy lehetőleg a megerősödésük előtt kapd el őket!

Az hogy meddig marad golyó az márka függő is, de amíg kiadja a tápot magából addig ez nem is lényeges, utána meg mehet a következő!
Ha netán nem jelzik a csomagoláson hogy milyen sűrűn kell újat tenni, akkor látod a növények fejlődési ütemén (amikor lelassulnak, vagy más leveleket hoznak, kell pótolni a kimerült táp tablettát)!

Levegő porlasztót inkább a világítási időn túl érdemes működtetni!

A.ttila
 
Back
Oldal tetejére