• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Cyanobacteria / kék-zöld alga (BGA) - Blue Green Algae

Sziasztok! BGA ellen vásároltam Az EasyLife BlueExit koktélját, aminek sajátos adagolási rendje van. 5 napon keresztül kell adagolni, az első adag beadásától 14 napig nem szabad vizet cserélni, kémiai anyagokat ki kell venni....bla-bla. Nem működik jelentem, eddig ez az első EasyLife termék, ami konkrétan nem működik. Ez rendben is lenne, van ilyen, na de több lett, mint volt. Ez gyakorlatilag az olvasatomban annyit tesz, jól megetettem őket mintegy hízókúrára fogtam a dögöket. Csináljak még egy próbát az előzőekben taglaltak szerint, vagy keressek más megoldást?
 
Sziasztok! BGA ellen vásároltam Az EasyLife BlueExit koktélját, aminek sajátos adagolási rendje van. 5 napon keresztül kell adagolni, az első adag beadásától 14 napig nem szabad vizet cserélni, kémiai anyagokat ki kell venni....bla-bla. Nem működik jelentem, eddig ez az első EasyLife termék, ami konkrétan nem működik. Ez rendben is lenne, van ilyen, na de több lett, mint volt. Ez gyakorlatilag az olvasatomban annyit tesz, jól megetettem őket mintegy hízókúrára fogtam a dögöket. Csináljak még egy próbát az előzőekben taglaltak szerint, vagy keressek más megoldást?

Szia!

Keresd meg a kiváltó okot. Co2,alacsony, gyenge áramlás,stb..szüntesd meg, ha nem múlik 3 napos Black out .
 
A cyano alga ha blue exitet használsz hasonló tüneteket produkál mintha peroxiddal kezelnéd. Azaz hirtelen sok buborék jelentkezik az algán és elkezd felszakadni a talajról, növényről, dekorról. Ez a pusztulás első jele.

3 kezelést próbáltam már erre az algára. Ebből a háromból a Blue exit volt a legeredménytelenebb, de azóta olyat is hallottam, hogy jobb ha direktbe fecsivel odatolod az anyagot az algás részre és nem beöntöd a vízbe a szert. Merthogy a másik két módszer is így működik nagyjából.

Carbo direktbe fecskendővel, vagy hidrogén-peroxid 3%-os a vízhez adagolva. Utóbbi sajna megégeti a legtöbb mohát nálam minden kezelésnél elhaltak a mohák az Asian Spirit akiba amikor az elején ezzel az algával küzdöttem.

Szóval vagy Carbo vagy Blue exit, de mindenképp leállított szűrővel és fecskendővel rányomva az algára.
 
Köszönöm az ötleteket. Gondolom mindeközben manuálisan kihalászni amennyit csak lehet. Ez utóbbiban sajnos nagy gyakorlatra tettem szert. Az előzmény azonban nagyon érdekelne, mert olvastam pl.alacsony nitrát szintet, gyenge áramlás (ezt kizárnám), ammónia jelenléte (nincs), piszkos szűrőközeg (kizárt). Nitrátot nem tudok mérni, elképzelésem sincs mennyi lehet, vagy mennyi nem. Mert ezek szerint ha alacsony, az is gond. Holnap nézek egy tesztet, hátha ez szórakozik velem.
 
Alacsony nitrát simán lehet gond, de ez is csak 1 a sorban. Ha ez a probléma némi KNO3 és megoldódik a szitu.

Ha más akkor nem lesz annyira eredményes.

Én pl befertőztem anno az otthoni akimat és nagyon küzdelmes időszak volt mire likvidálni tudtam. A dolog pikáns része az, hogy miután 2-3 hónapig kínlódtam vele, egyik pillanatról a másikra úgy eltűnt, hogy sosem láttam többé. Táp, áramlás és minden ugyanaz volt.

Néha azért vannak megmagyarázhatatlan dolgok. Lehet csak elfáradt és én bírtam tovább :D
 
Alacsony nitrát simán lehet gond, de ez is csak 1 a sorban. Ha ez a probléma némi KNO3 és megoldódik a szitu.

Ha más akkor nem lesz annyira eredményes.

Én pl befertőztem anno az otthoni akimat és nagyon küzdelmes időszak volt mire likvidálni tudtam. A dolog pikáns része az, hogy miután 2-3 hónapig kínlódtam vele, egyik pillanatról a másikra úgy eltűnt, hogy sosem láttam többé. Táp, áramlás és minden ugyanaz volt.

Néha azért vannak megmagyarázhatatlan dolgok. Lehet csak elfáradt és én bírtam tovább :D

:joyful: Fárasztás indult...;)
 
Jelentem, ilyen algám nekem is van (y)

Kérdés: leginkább Viktorhoz...

1. "Carbo direktbe fecskendővel..." -- a napi adagot hígitva vízzel, vagy töményen, egyenesbe küldjem rá?

2. Ha nagyon elterjeszkedett a genya, nem jobb a spriccelős-esőstetős módszer az egész felületre?
 
Jelentem, ilyen algám nekem is van (y)

Kérdés: leginkább Viktorhoz...

1. "Carbo direktbe fecskendővel..." -- a napi adagot hígitva vízzel, vagy töményen, egyenesbe küldjem rá?

2. Ha nagyon elterjeszkedett a genya, nem jobb a spriccelős-esőstetős módszer az egész felületre?

Ha dekoron talajon van akkor higitas nelkul direktbe. A carbora masnapra elpusztul ez az alga. A baj inkabb az hogy ha tul nagy feluleten van akkor hamar elfogy a carbo. Peroxide injekciozas is jo lenne mert ott nagyobb mennyisegrt is el lehet fustolni, de nalam alaposan lenullazta a mohakat igy minden kezeles utan 1 hettel mohanyiras is kellett

Spriccelos jo lenne, de az alga altalaban talaj kozeleben van addig nem lehet leszivni a vizet.

Termeszetesen minden vizcserenel le kell szivni az algat ahol latod. Szal tobb fronton kell harcolni
 
Én is küzdöttem egyszer-kétszer vele, az aki jobb első sarkában a frontüvegnél csak a dekor homokon volt kb fél tenyérnyi részen, és állandóan visszatért, de csak és kizárólag ezen a helyen. Én a napi carbo- adagot egy fecskendővel hígítatlanul, leállított szűrőnél oda adagoltam kb 3 hétig naponta kivégezte, de visszatért, aztán ahogy Viktornál is, egyszer csak nyomtalanul eltűnt azóta se látom, kopp-kopp!
 
Egy érdekes felfedezést tettem a napokban. Ismét felütötte a fejét a szokásos helyen,az aki jobb és most a bal első sarkában a frontüvegnél ez a fránya dög. Nem is igen foglalkoztam vele, csak mechanikusan távolítottam el. De a lényeg ,három napja a két "segédfényt" azaz a 2X36W PC 8000K a (150W MhDe mellett), csöveket cseréltem jó egy évet mentek már, ugyanez a típusú csövek. Csőcsere óta nyomtalanul eltűnt !!! /semminemű változtatást nem eszközöltem és nem is történt az akival/

Szerintetek lehet köze hozzá??? Mindenesetre érdekesnek tartom.
 
Egy érdekes felfedezést tettem a napokban. Ismét felütötte a fejét a szokásos helyen,az aki jobb és most a bal első sarkában a frontüvegnél ez a fránya dög. Nem is igen foglalkoztam vele, csak mechanikusan távolítottam el. De a lényeg ,három napja a két "segédfényt" azaz a 2X36W PC 8000K a (150W MhDe mellett), csöveket cseréltem jó egy évet mentek már, ugyanez a típusú csövek. Csőcsere óta nyomtalanul eltűnt !!! /semminemű változtatást nem eszközöltem és nem is történt az akival/

Szerintetek lehet köze hozzá??? Mindenesetre érdekesnek tartom.

A Sera alga kiadványa is említi a rossz csöveket, szóval nem kizárt. ;) Nemrég szabadultam meg én is tőle, először EasyLife Blue Exit-tel próbáltam, az nem jött be. Na de a SERA Baktopur direct nem sokat szórakozott ezzel a vendéggel, már a 4. nap eltűnt. :)
 
A Sera alga kiadványa is említi a rossz csöveket, szóval nem kizárt. ;) Nemrég szabadultam meg én is tőle, először EasyLife Blue Exit-tel próbáltam, az nem jött be. Na de a SERA Baktopur direct nem sokat szórakozott ezzel a vendéggel, már a 4. nap eltűnt. :)

Az ADA kiadványában is Bacter 100 rászórást javasolják. Ahogy a többi gyógyír ez is csak bizonyos esetekben segít.
 
A Sera alga kiadványa is említi a rossz csöveket, szóval nem kizárt. ;) Nemrég szabadultam meg én is tőle, először EasyLife Blue Exit-tel próbáltam, az nem jött be. Na de a SERA Baktopur direct nem sokat szórakozott ezzel a vendéggel, már a 4. nap eltűnt. :)

Szia!

Ezt az algádat a Blue Exit már kivégezte,/ a hasznos szűrőbacikat meg a Sera Baktopur!!!/- mivel az Easy Life algairtói sokkal kíméletesebbek, és más a hatásmechanizmusuk is a többihez képest, viszont jóval több idő kell , hogy kifejtsék a hatásukat. Napokig semmi változást nem észlelni, aztán egyik percről a másikra eltűnik az alga. A Sera Baktopur nem algaírtó, egy gyógyszer készítmény, betegségek kezelésére, /igaz ez a fajta alga nem alga, hanem baktérium/ tehát ezt is kinyírja, meg a talajban, szűrőben élő hasznos baktériumokat is!!!!!
Jóval több a kár, mint a haszon.
A fénycsövek, a gyártó által meghatározott élettartam háromnegyedét ha mentek, tehát szigorúan véve nem is voltak csere érettek, én vagyok szorgalmas és tartom magam az évenkénti csőcseréhez.

Nincs szükségem, és nem is szeretnék holmi kotyvalékok locsolásával megszabadulni az algától (ami egyébként magától lelépett), ezt a megoldást magam is tudtam, de nekem ez hasonlít ahhoz, mint amikor elmész vizsgázni, de a tesztlapodat előre ceruzával kitöltik;)! Nincs benne kihívás, nincs is meg a küzdelem öröme!!!!!


Off:Köszönöm a válaszodat, de ennél tudományosabb választ vártam, mintsem egy jó Sera reklámot olvassak!

Üdv:w-rig
 
A Blue Exit és a Bactopur kezelés közt volt 2 hónap. A Blue Exit nem végzett ki semmit. Ez nem sera reklám. Ez nem tudományos bejegyzés. Óvakodj a kotyvalékoktól! Keresd a kihívásokat! Jó lesz! kösz! Aus! ;)
 
Most, hogy nekem is lett Cyanom, mégpedig három héttel indítás után, letakartam az akváriumot, és több időm van böngészgetni :)

Az első, ami eszembe jutott, egy talán banálisnak tűnő kérdés: a halasoknál bevett szokás a bakteriális fertőzések ellen egy kis brakkolással védekezni. Évek óta beválik a másik akváriumomban (lekopogom), és a legdrágább dolog, ami kell hozzá, az a jódozatlan só. A növényeseket nem szoktátok egy kicsit megtörni? Én már rég megtettem volna, ha nem félteném az amanokat.

A másik az UV kérdés.

Kezdenek elfogadható árúak lenni ezek a kütyük, persze megy a boszorkányégetés is, ahogy kell, de szerintem ez is olyan lesz pár éven belül, mint a mobiltelefon. Mindenki utálja, de ha kinyitnád az aksija alatt a szekrényt, zavartan lesütött szemmel hümmögne, hogy csakis a halastó miatt van ott az UV lámpa... Khmm... persze... a panel lakásban???

Na szóval: van, aki esküszik rá, hogy Cyano ellen jól működik az UV lámpa. De ha a baci telepek lent virulnak az aljzatnövényzeten, azon hogyan tud segíteni a DNS tördelés a szűrő kifolyó ágában? Nem látom az összefüggést...

Van erre valami jó magyarázat?
 
Kicsit magamra vettem ezt az UV szürõ dolgot. Panel stimmel, UV ott figyel a szekrényben 1 éve. Az egy év alatt 3 hetet ment összesen. Fél nap alatt elvitte a zöld vizet, de az összes többi alga maradt. Azokra más volt a megoldás. A cyanora meg a jó szûrés és a Carbo fecskendezës a tuti.
 
Kicsit magamra vettem ezt az UV szürõ dolgot. Panel stimmel, UV ott figyel a szekrényben 1 éve. Az egy év alatt 3 hetet ment összesen. Fél nap alatt elvitte a zöld vizet, de az összes többi alga maradt. Azokra más volt a megoldás. A cyanora meg a jó szûrés és a Carbo fecskendezës a tuti.

Én is így gondolnám. Logikusan max arra jó egy aljzatlakó vagy üvegen kapaszkodó alga esetén, hogy az fentről finom friss és steril vizet kapjon. Ahhoz viszont drága... De itt pl nagyon szeretik cyano ellen is: BGA/Cyano Bacteria MADNESS!!!!! - Page 3

Túlságosan sokszínű a természet ahhoz, hogy legyen egy végső és megtámadhatatlan igazság :)

Ami a személyes részt illeti, én biztosan nem szólnék rád egy rossz szót sem, mert ha épp nem az aksiban úszom, akkor üvegszálakon varázsolok, szóval van egy kis technokrata beütésem. Ha már adta a Jó Isten az UV-C-t, akkor használjuk...
 
A cyanora meg a jó szûrés és a Carbo fecskendezës a tuti.

Teljesen egyetértek Zolival. Volt nekem is az üvegnél, az aljzat szintje alatt kevéskve. Direktbe, fecskendővel kapott carbot 2-3 napig, teljesen eltűnt sé azóta se jött vissza.
Igaz, hogy javasolják a black outot is, de szerintem ez egy 3 hetes akváriumnál nem biztos hogy jó ötlet volt. Ilyenkor a növényeknek szükségük van még minden segítségre mert éppen hogy csak elkezdtek fejlődni.
Szorítok hogy ne legyen baj belőle de szerintem ezt a módszert mindig csak a legvégső esetben érdemes alkalmazni. Alapvetően a kiváltó okot keresd meg, mert így mindig vissza fog térni.
 
Teljesen egyetértek Zolival. Volt nekem is az üvegnél, az aljzat szintje alatt kevéskve. Direktbe, fecskendővel kapott carbot 2-3 napig, teljesen eltűnt sé azóta se jött vissza.
Igaz, hogy javasolják a black outot is, de szerintem ez egy 3 hetes akváriumnál nem biztos hogy jó ötlet volt. Ilyenkor a növényeknek szükségük van még minden segítségre mert éppen hogy csak elkezdtek fejlődni.
Szorítok hogy ne legyen baj belőle de szerintem ezt a módszert mindig csak a legvégső esetben érdemes alkalmazni. Alapvetően a kiváltó okot keresd meg, mert így mindig vissza fog térni.

Szia!

Köszönöm. Nagy a dilemma, mert 3 hétig gyönyörűen fejlődött az akvárium, és beköltöztettem 10 amanot és egy kis raj zöld neont is. Miattuk nem lőhetem túl a carbo-t.
A cyano viszont az új évi buli két napja alatt belepte a limnophilak szárait is, a szőrös levélkéket is, és eddig is minden mechanikai tisztítással csak terjedt, szóródott.
Direktben már nem lehet ekkora területet kezelni carboval sem. Íme néhány demo fotó:

http://www.safeflyer.hu/images/stories/akvárium/f1.jpg

http://www.safeflyer.hu/images/stories/akvárium/f3.jpg

Ergo nem sok választás maradt, vagy reset az egész aksira egy antibiotikum kúrával (3 hét után még elviselhető a restart) vagy black out, és térdre imára.

Megjegyzem, egy 100 l-es halas aksiban évekig eredményesen működő 400 l/h-s eheim szűrőtechnika került át ebbe az új 35 literes növényes nanoba. ADA talaj, CO2, kétlépcsős kompakt fénycsöves világítás, tehát nem igazán találtam egyik kialakulási rizikófaktort sem érvényesnek rám.

Ezért aztán nehéz kitalálni azt is, hogy min változtassak...
 
Back
Oldal tetejére