• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Cyanobacteria / kék-zöld alga (BGA) - Blue Green Algae

A cyano sok dolog miatt jöhet. Így ezen már kár is gondolkodni miért. Talán növénnyel hurcoltad be, talán egy szűrő vitte át, talán vízparaméter amire rásegített egy kis fény. Nem mozgott a víz eléggé és elég volt, hogy szépen befertőzzön egy nagyobb területet.

Most hogy van kezelni kell, mert lehet ennél még több is ott meg már a halak garnélák is sérülni fognak.

Fenti Carbo javaslat tényleg jó, de igazán akkor hatásos, ha fecsivel kis területekre kell belőni. Jellenzően a frontüvegnél.
Nagyobb fertőzésekre nem jó, mert ha higítod a Carbot az alga rá se bagózik - ezért terjed szépen ha csak a vízoszlopba rakod a napi adagot.

Nagyobb területre: Peroxid 3%, ami valszeg a parvulának, marsilea-nak nem okoz majd gondot, de a finom levelű futónövények és a kis termetű reinickii (ha jól látom ez van) náluk megéghetnek a levelek.

A black out is jó. Sokkal barátságosabb mint a peroxid.

De alapvetően rá kell kicsit jobban állni a karbantartásokra. És manuálisan is harcolni vele. Leszívni ahol tudod, sűrűbb vízcserék stb.
 
Full respect, de naponta cseréltem 10 l vizet a 35-ből az elmúlt két hétben. Ha ennél többet pancsolok az előszobában, az már családi ügy lesz (off: 1,5 éves kislányom állandóan velem akvaristáskodik, és minden nap eláztatja a teljes ruházatát :) )

Viktor, te lehet, hogy tudsz válaszolni egy korábban itt feltett kérdésemre: van értelme brakkolni a vizet? Halak bakteriális fertőzéseire kifejezetten ajánlott, csak nem tudom, a garnélák mit szólnának hozzá. mondjuk az amano tengervízben szaporodik, ha jól tudom, tehát nem idegen neki teljesen, de nem akarok velük kísérletezni.
 
Full respect, de naponta cseréltem 10 l vizet a 35-ből az elmúlt két hétben. Ha ennél többet pancsolok az előszobában, az már családi ügy lesz (off: 1,5 éves kislányom állandóan velem akvaristáskodik, és minden nap eláztatja a teljes ruházatát :) )

Viktor, te lehet, hogy tudsz válaszolni egy korábban itt feltett kérdésemre: van értelme brakkolni a vizet? Halak bakteriális fertőzéseire kifejezetten ajánlott, csak nem tudom, a garnélák mit szólnának hozzá. mondjuk az amano tengervízben szaporodik, ha jól tudom, tehát nem idegen neki teljesen, de nem akarok velük kísérletezni.

Ezt inkább halas akiban tudom elképzelni. Mármint az ilyen gyógykezelést. Szerintem a növények sem örülnének neki, de sosem próbáltam még.
 
A Cyanoban az a szomorú, hogy levegőben is terjednek a spórái, nem lehet sterilizálni az akváriumot, mert pár hét múlva úgyis újrafertőződik. Antibiotikummal akkor érdemes nekimenni, ha hatalmas tömegben jelenik meg, és félted a halaid a toxinoktól, amit egyes fajok termelnek.

A nitrátszint rendben van az akváriumban?
 
A Cyanoban az a szomorú, hogy levegőben is terjednek a spórái, nem lehet sterilizálni az akváriumot, mert pár hét múlva úgyis újrafertőződik. Antibiotikummal akkor érdemes nekimenni, ha hatalmas tömegben jelenik meg, és félted a halaid a toxinoktól, amit egyes fajok termelnek.

A nitrátszint rendben van az akváriumban?

Az angoloknál volt a múltkor egy beszélgetés, hogy az antibiotikumos kezelést az EU-ban nem engedik. USA-ban nem érdekel senkit mit tolsz a lefolyóba.
De az EU szabályozás szigorúbb.
 
Ez jogos.Nem is tudom hol,volt egy kutatás.Lehet EU-s országokban.Vizsgálták a folyóvizek antibiotikum,kábítószer és hasonló tartalmát.
Az eredmény siralmas és ijesztő.Jó pár éve láttam az egyik ismeretterjesztő csatornán.
 
A Cyanoban az a szomorú, hogy levegőben is terjednek a spórái, nem lehet sterilizálni az akváriumot, mert pár hét múlva úgyis újrafertőződik. Antibiotikummal akkor érdemes nekimenni, ha hatalmas tömegben jelenik meg, és félted a halaid a toxinoktól, amit egyes fajok termelnek.

A nitrátszint rendben van az akváriumban?

Igazából minden érték rendben van, a NO3 két vízcserementes, blackout-os nap után 20mg/l körül van. Nitritre viszont negatív a Sera teszt is, a JBL is.

A GH az egyetlen, ami enyhén eltér a beállt halas aksim vizétől, ez olyan 14 körüli. No igen: pár napos csapvíz, Zugló... inni sem isszuk, inkább a vörösbort.

Keymaker szerint GH 3-6 között lenne jó.

Kérdés, hogy mivel vigyem le és hol szerezzem be.

De azt sejtem nem ez a Cyano kiváltója....
 
Az angoloknál volt a múltkor egy beszélgetés, hogy az antibiotikumos kezelést az EU-ban nem engedik. USA-ban nem érdekel senkit mit tolsz a lefolyóba.
De az EU szabályozás szigorúbb.

Nos, hogy mennyire lesz tartós megoldás, az majd elválik, de reggel lekerült a lepel az aksiról. Íme az eredmény:

http://www.safeflyer.hu/images/stories/akvárium/cyano1.jpg

http://www.safeflyer.hu/images/stories/akvárium/cyano2.jpg

Azért ma biztonság kedvéért vettem egy kis Easylife Blue Exitet, prevenciós céllal. Hogy mi lehet benne a hatóanyag, azt nem tudom, de erythromicin nincs benne, arról biztosítanak, illetve arról is, hogy garnélabiztos az adalék. Emellett át fogom szerelni a keringést, úgyis módosítani szerettem volna a layout-ot, mert ez volt az első próbálkozás, és máris sok dolgot másképp látok :) Igaza volt Leninnek: tanulni, tanulni, tanulni!

Köszönöm a hozzászólásokat, a segítséget!
 
Egy kis update, mert úgy lesz teljes a sztori.

A blackout után kicsit átrendeztem az akváriumot, mivel sehogy sem tetszett a kezdeti layout, és a cyano miatt a flow-t egyébként is át kellett volna alakítani. A növényeket Szentkirályi ásványvízben öblítettem (nem reklám, egyszerűen ennek legnagyobb a szénsav tartalma), majd szépen visszakerült minden. A szűrőt is kitakarítottam, és Sera filterstarterrel újraindítottam (ugyanolyan starter bacikultúra, mint a többi, csak ez direktben a szűrőtöltetre locsolható)

Nos, a restart után 3 nappal megjelentek újra kis szálacskák sajnos, bejött a nagykönyv mondása, hogy a blackout után gyakran újra megjelenhet a cyano.

Ekkor két dolgot tettem: elkezdtem adagolni a Blue Exitet, illetve elengedtem az addig szabadságukat töltő 10 Amanot. Egy éjszaka után eltűntek az új cyano szálak (még nagyon kevéske volt, nem hagytam felszaporodni) és azóta nem láttam nyomát sem. Ez egy hete történt.

Ha lejár a Blue Exit utáni türelmi idő, és elindul a táp+carbo, az még kockázatos időszak lesz, akkor még kiegészítem a bejegyzést.

Egyetlen komoly hátránya volt a fenti kezelésnek: a frissen telepített talajtakaró növénykéket torokszorító érzés látni, amint az Amanok módszeresen kiássák, és gyűlnek minden este a befolyóág kosaránál. De valamit valamiért...
 
Nos, a restart után 3 nappal megjelentek újra kis szálacskák sajnos, bejött a nagykönyv mondása, hogy a blackout után gyakran újra megjelenhet a cyano.

A black out után fokozatosan szabad a világítást visszakapcsolni, nem szabad egyből visszadurrantani a teljes mennyiséget (mind időben, mind fényerőben). Csak kérdezem, hátha.
 
A black out után fokozatosan szabad a világítást visszakapcsolni, nem szabad egyből visszadurrantani a teljes mennyiséget (mind időben, mind fényerőben). Csak kérdezem, hátha.

Jogos észrevétel, köszi. Mivel átrendeztem és fertőtlenítettem mindent, feltételeztem, hogy 35 l/26W 8 órában nem lesz sok. Sok lett...
 
Úgy gondoltam leírom én is ezzel a szörnnyel kapcsolatos tapasztalataimat, mert majd egy évig keserítette meg az életemet és az aksim lakóit.
Eleinte azt sem tudtam mi ez.
Bár leginkább a növényeket csúfították, mivel rátelepedett és bebarnult. A talajon pedig zöld volt majd itt is barnulni kezdett. Bár itt kevésbé volt jellemző. Szóval leginkább az volt a rossz benne, hogy nem tudtam milyen alga ez, vagy mi. Többször fel akartam adni. Elég sok mindent kipróbáltam. Szereket, plusz flow, carbo, kevesebb fény, de semmi. Mire végre ezen a szép oldalon viktorlantos szakértőnk leírt pár alternatívát, hogy mire jöhet ez a szörny. Vgy felborult a tápanyag egyensúly, vagy egyes helyeken a keveseb; flow miatt oxigén hiány alakult kis és ez okozhatja.
Persze ezen kívül vannak még egyéb okozók is.
Nálam tehát az akváriumban a teljes oxigénhiány okozott rettenetes károkat.
Köszönöm ezúton is a komoly szakértelmet.
Képeket pedig teszek fel pár nap múlva, amint kicsit asszimilálódot a bonsaikert.
 
Egyszerűen a befolyót a vízfelszin felé emeltem, hogy a vizet mozgassa jobban, plusz az akasztós szűrő is a felszint kavarja és ad egy plusz flow-t. Azóta még annyit csináltam, hogy a befolyó ágat lecseréltem egy lapitott végüre, ezzel is növelve az áramlást.
Végül is volt nálam áramlás és oxigén probléma. Ezek miatt a növényeim mentek tönkre.
Nőttek ugyan, de a friss hajtás alatti levelek folyamatosan elbarnultak. De azért, mert láthatóan belepte valami ami bebarnult egy idő után. Emiatt a levelek nem kaptak fényt és kipusztultak, csúnyák lettek. Soha nem fejlődött ilyen jól a növényem mint most. 2 hét alatt többet nőttek, mint ez előtt fél év alatt.
 
Nálam is lett BGA. Ma kezdtem a kezelést, Blue Exit és Carbo koncentráltam a fertőzött területre. Pár óráig nem néztem oda, és most estére mit látok? Az egyik ezüstmolly veszettül zabálja az algát... Eddig a közelébe sem ment.
 
Én Is 3 napja találtam ki, hogy megpróbálom carbo és blue exit keverékkel közvetlen a fertőzött területet Kezelni, mert még mindig mutatkozott imitt - amott.
Az eredmény igen meglepett. Carbo - ból nagyon keveset adtam hozzá, mivel már a napi adagom a vízben volt. Így csak kb. Olyan 0.2ml volt, blue exit meg 3 - 4 ml. 1-2 óra alatt halványodni kezdett, estére meg is szűnt. Azóta még kétszer alkalmaztam ezt az eljárást 100% os eredménnyel. Természetesen a szűrőket lekapcsoltam, hogy ne legyen semmilyen áramlás, és jó negyed órát hagytam állni.
 
Most készülök ismét kezelni a fertőzött területet, illetve ami maradt belőle. A zöld rész kb 95%a eltűnt, pár darab 1 forintosnyi területen maradt összefüggő rész, illetve manado szemekre tapadt zöldeket lehet még látni.
 
Nekem ebben az eljárásban az a szimpatikus, hogy nagy területet tudok vele egyszerre kezelni. A carboval való kezeléssel semmi gondom nem volt, csak ugye abból nem tudok sokat tenni egyszerre a vízbe az élővilág miatt. Ez a keverék viszont szinte ártalmatlan a fő élővilágra de az Algát elpusztítja.
 
Nekem ebben az eljárásban az a szimpatikus, hogy nagy területet tudok vele egyszerre kezelni. A carboval való kezeléssel semmi gondom nem volt, csak ugye abból nem tudok sokat tenni egyszerre a vízbe az élővilág miatt. Ez a keverék viszont szinte ártalmatlan a fő élővilágra de az Algát elpusztítja.

Szia Krisztián. Honnét lehet beszerezni ilyen blue exit-et? Írd már meg légyszives mert nagy szükségem volna rá nekem is . Köszi :)
 
Back
Oldal tetejére