• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Crossocheilus siamensis - Sziámi ormányos márna

Arizona

Tapasztalt kertész
101352.jpg

Tudományos név : Crossocheilus siamensis
Magyar név: Sziámi ormányos márna, Repülő róka
Csoport: Pontyfélék
Származás: Thaiföld, Malajzia szárazföldi rész.
Testhossz: 15 cm
Természetes élőhely: Gyors folyású folyók.
Viselkedés: Eléggé társas, mozgékony.
Táplálkozás: Mindenevő, de előnyben részesíti az algákat.
Szaporítás: Akváriumban nem szaporodik.
Medence: Minimum 100 literes
Halnépesség: 100 literre 1-3 hal
Dekoráció: Gyökerek, növények.
Hőmérséklet: 24-26 °C
pH: 6,5-7,2
Keménység: 2,8-8,5 NK°

Megjegyzés: Ez a hal az étrendjében nagy mennyiségű zöldfélét igényel, különben megeszi az akvárium növényeit. Ezzel szemben nagy szolgálatot tehet nekünk, amikor beindítunk egy akváriumot, ugyanis megakadályozza a nemkívánatos algák növekedését. Szeret kis csapatokban élni, annak ellenére, hogy néha a tagok kapcsolata egy kicsit viharos. Nem lehet a nőstényt a hímtől megkülönböztetni. A fiatalok folyton mozgásban vannak, a felnőttek pedig idejük legnagyobb részét leveleken vagy más dekorációs tárgyakon töltik. Jól le kell takarni az akvárium tetejét, mert a sziámi ormányos márna (Crossocheilus siamensis) jó ugró. A medence szűrése legyen óránként kétszer vagy háromszor a medence térfogata. Társként nyugodtan választhatunk melléjük díszmárnákat vagy a Rasbora nemzetségből, pl. az ékszerrazbórát (Rasbora elegans) vagy a Rasbora klachromát.

101351.jpg
 
Szerintem nagyon jó társas lény. Nálam egy 5-ös csapat van a nagy medencében. A sok növény miatt vígan elvannak. A mohákat csipkedik, de csak akkor ha nincs alga. Azért ilyen esetekben is rá lehet szoktatni öket az spirulinara vagy a rendes halkajára.

Nagyon fifikás hal :D és rendkívül gyors.
Nálam sajnos megesett korábban, hogy kiugrott a medencéből. Főleg kis akváriumoknál fontos a takarás.

Szerintem az algákkal szemben ő az első számú fegyver.
 
Nekem elég rossz tapasztalatom van ezekkel a halakkal. Az én nagyobbik akváriumomban van belőle négy. Mivel itt nem törekedtem eddig a maximumra, így mindig megtalálható volt az alga. Sajnos az a tapasztalatom, hogy a halak vegyes etetése, szinte teljes mértékben leszoktatja őket az algafogyasztásról. Alga helyett ráadásul a mohafalamat választották táplálék kiegészítésre, had ne mondjam, hogy ez milyen lelki válságot okoz egy "növényfejűnek". :) Szinte teljesen megegyezik az a reakciójuk a ma ismert összes algázóéval, a legjobb példa erre az Ancistrus is. Egy tényt viszont itt szögezek le, hogy egy algásodó akváriumra nem ők, vagy egyéb algát fogyasztó élőlények jelentik a megoldást. Mindig a kiváltó okot kell megtalálni és megszüntetni!
 
Levinen said:
Nekem elég rossz tapasztalatom van ezekkel a halakkal. Az én nagyobbik akváriumomban van belőle négy. Mivel itt nem törekedtem eddig a maximumra, így mindig megtalálható volt az alga. Sajnos az a tapasztalatom, hogy a halak vegyes etetése, szinte teljes mértékben leszoktatja őket az algafogyasztásról. Alga helyett ráadásul a mohafalamat választották táplálék kiegészítésre, had ne mondjam, hogy ez milyen lelki válságot okoz egy "növényfejűnek". :) Szinte teljesen megegyezik az a reakciójuk a ma ismert összes algázóéval, a legjobb példa erre az Ancistrus is. Egy tényt viszont itt szögezek le, hogy egy algásodó akváriumra nem ők, vagy egyéb algát fogyasztó élőlények jelentik a megoldást. Mindig a kiváltó okot kell megtalálni és megszüntetni!

Levi az utolsó mondatodban mintha keymakert hallottam volna :D

egyébként érdekes igen, hogy az ember beszerzi az amanokat a sziámit az ottot hogy teljesen felfegyverkezve várja az algákat.... ami ha jól végezted a dolgod talán sosem jön el. nálam az amanóknak és a sziámiknak sincs igazán dolguk, de nehéz lenne megmondani mennyiben járulnak hozzá, hogy kialakulni se tudjon egy egy algafaj...
 
viktorlantos said:
Levinen said:
Nekem elég rossz tapasztalatom van ezekkel a halakkal. Az én nagyobbik akváriumomban van belőle négy. Mivel itt nem törekedtem eddig a maximumra, így mindig megtalálható volt az alga. Sajnos az a tapasztalatom, hogy a halak vegyes etetése, szinte teljes mértékben leszoktatja őket az algafogyasztásról. Alga helyett ráadásul a mohafalamat választották táplálék kiegészítésre, had ne mondjam, hogy ez milyen lelki válságot okoz egy "növényfejűnek". :) Szinte teljesen megegyezik az a reakciójuk a ma ismert összes algázóéval, a legjobb példa erre az Ancistrus is. Egy tényt viszont itt szögezek le, hogy egy algásodó akváriumra nem ők, vagy egyéb algát fogyasztó élőlények jelentik a megoldást. Mindig a kiváltó okot kell megtalálni és megszüntetni!

Levi az utolsó mondatodban mintha keymakert hallottam volna :D

egyébként érdekes igen, hogy az ember beszerzi az amanokat a sziámit az ottot hogy teljesen felfegyverkezve várja az algákat.... ami ha jól végezted a dolgod talán sosem jön el. nálam az amanóknak és a sziámiknak sincs igazán dolguk, de nehéz lenne megmondani mennyiben járulnak hozzá, hogy kialakulni se tudjon egy egy algafaj...

Vik: Key azért mond számomra is elfogadható dolgokat! ;)

"nehéz lenne megmondani mennyiben járulnak hozzá, hogy kialakulni se tudjon egy egy algafaj" Nem tudják megakadájozni!
 
Csak megerősíteni tudom a Levi által írt dolgokat. Nálam 4 db felnőtt példány van idestova 5 éve. Fiatal korukban szépen eszegetik a fonalas algát a levelekről, nagy korukban inkább megvárják az etetést. Néha néha eszükbe jut azért az algázás. A Jávai mohámat gyakorlatilag megették csak a szára maradt ott, mást növényt nem bántottak. Amúgy kedvelem őket, de szerintem nem feltétlenül ajánlottak növényes medencébe.
 
Azért ne feledjük, hogy gyakorlatilag minden (!) ADA és komolyabb növényes akváriumban ott vannak. :) Nem véletlenül. Én egyáltalán nem látom, hogy növényt enne, igaz, nincs mohám. A mohát viszont gyakran olvasni, hogy szeretik... Viszont észrevettem, hogy mivel gyakorlatilag csak microrasbora-t etetek ez olyan kevés mennyiség és az apró halak úgy elkapkodják, hogy esélye sincs jóllakni, ezért nem tud ellustulni, muszáj neki algázni... :) Szemmel látható alga nincs az akváriumban (némi barna algát kivéve), nem is értem, hogy mitől növekedik, de mégis...

Én azt szoktam csinálni, hogy amikor nagyobbacska kezd lenni akkor elajándékozom és veszek kicsit. Lassan aktuális lesz az ajándékozás, majd felteszem a keres-kínál-eladó topicba. :)
 
Nekem is rákaptak jávai mohára.Elsőnek azt hittem hogy valami tápanyaghiány van az akiban,hiányoznak az apró kis levelek róla.Mit lehetne ellene tenni hogy ne csipkedjék?Egyik kedvenc növényem és nagyon sajnálom!
 
HUGO said:
Nekem is rákaptak jávai mohára.Elsőnek azt hittem hogy valami tápanyaghiány van az akiban,hiányoznak az apró kis levelek róla.Mit lehetne ellene tenni hogy ne csipkedjék?Egyik kedvenc növényem és nagyon sajnálom!

Szia Hugo

Két lehetőséged van. Vagy kiveszed őket és lesz szép mohád, vagy kiveszed őket, kicseréled fiatalabb példányokra (lásd Keymaker) és remélhetőleg ők még nem tudják, hogy a moha finomabb mint az alga. Én személy szerint soha többet nem fogok mohás akváriumba tenni őket, mert elvem szerint, ők nem oldanak meg semmilyen algaproblémát annak ellenére, hogy optimális esetben fogyasztják. Arról nem is beszélve, hogy feleségemnek nem is tetszenek. :lol:
 
Egyszer valamiért megjelent pár staghorn alga az akimban. Leizzadtam. Vízcserekor levágtam és kiszippantottam őket de ugyanoda visszanőttek.
Gyorsan vettem egy sziámit. Másnapra eltűnt a staghorn. Azóta sincs semmi az akiban. Tiszteletből marad. A jávaim pedig úgy nő, hogy nem tud annyit lelegelni a sziámim :)
 
Köszi Levi a tanácsot!Úgy döntöttem hogy létszám csökkentést csinálok köztük!Most van 6db és kiveszek belőle 4db.Bent marad a 2 legkissebb,és meglátjuk mi lesz!
üdv.
 
Hugo!
Ezek a halak, nagyrészt fonalalgát esznek, igazán a többi alga faj nem a kedvencük. Ha nincs fonalalgád, akkor pótólják a mohával. Ezt elkerülheted azzal, ha napi 2x fél- fél spirulina tablettát adsz nekik, de mikor etetsz akkor szórj be egy csipet lemezes díszhaltápot, azt nagyon szeretik és ezzel megakadályozod a moha evést. Nekem abszolút nem bántják a mohát, igy csak az algát eszik (ha van) :)
 
K-E-Z-D-O said:
54-esbe mehet 2? csak amíg kisebbek...Vagy tovább??? :?:
Nyugodtan. Amíg kicsik. Én a 20 literből azonnal ajándékozom kifele, amint látom, hogy "testesedik", szóval azt ajánlom, ne engedd túl nagyra őket. 3-5 hónapot tartsd őket, maximum. És figyelned a "4.5 cm hal / 5 liter" szabályra.
 
Nahát :!: , nálam is rákattantak a mohára ezek a Rókák.Erről nem volt tudomásom.A minap vettem egy adagot,majd felkötözöm,gondoltam.Egyre fogyatkozott,csak a szára maradt.Azután láttam,hogy a márnák teljesen rá vannak kattanva,mintha fonal alga lenne.Az is volt régen,jövevény,növény közé keveredve,azt is szépen elszopogatták.Szerintem annak nézték. :) El kell dönteni,hogy mohát akar az ember,vagy márnát.A maradék,még időben ment a nanoba.
 
Mennyire agresszivek ezek a halak nagyobb korukba (kb. 7cm)?
Értem úgy hogy terület védők e talán?
 
Nálam a 480 literesben 5db van, meg még 3 hamis sziámi. A hamisak agresszívebbek, de nem vészes.
Általában elég békésen elvannak, de lehet hogy a nagy hely miatt.
 
Nállam a 2 sziámi mintha terrorizálta volna az Otókat és a garnikat, inkább kivettem a sziámikat az akiból 3*akkorák mint az Otocinclus
 
Back
Oldal tetejére