• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

COB (Chip On Board) LED a jövő?

lakly

Főkertész
A led technológia egy újabb állomása.
Pár érdekes dolgot megosztanék veletek róla.

"Az ÚJ COB LED lámpa lelke, maga a világító felület, ez egy Chip On Board LED. A technológia elemi lényege, hogy a fénykibocsájtó félvezető réteget közvetlenül egy alumínium alaplapra építik, mely alaplap igen hatékonyan szívja el a keletkező hőt a félvezető rétegről. A hatékonyabb hűtés nagyobb teljesítmény elérését és hosszabb élettartamot biztosít. Az egyszerűbb felépítés pedig a gyártási költségeket csökkenti.
Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a COB LED lámpák üzemi hőmérséklete 80-100°C is lehet minden probléma nélkül, míg ez a hőmérséklet egy DIP LED-es lámpa max 45-50C°, egy hagyományos SMD LED lámpánál is maximum 60°C lehet.

A gyorsabb hőelvezetés miatt a fényforrások fényáram (lumen) csökkenése is alacsonyabb mint a hagyományos (DIP, SMD) LED technológiáknál, elmondható hogy 1000 óránként 1-3%-os a maximális csökkenés az használt meghajtó áramerősség függvényében. "
Ezek a ledek főként "égőtestekbe" építve kerülnek forgalomba, hasonló kialakítással, mint a led reflektorok, ezeket mér alkalmazzák növényes akikban is, és elég jól szerepelnek.
Ezek a tulajdonságok főként azokat az akvarista társakat érdekelhetik, akik már készítettek DIY ledes lámpákat a zöld kockájuk fölé.
Pár tesztet, és véleményt végigolvasva, ha lehet ezeknek hinni, akkor ez a technológia jobb mint a power és az SMD ledek.

Ez a fejlődés lehetőséget ad azoknak akik szeretnének a ledes világítást az akváriumukra.
Példának egy kép, hogy hogy is néznek ezek ki.
led-lampa-gu-10-cob-5w-144933.jpg

Pár kérdés azért felmerül bennem:
Milyen paramétereket vegyen figyelembe a lelkes próbálkozni vágyó akvakertész (W, lumen, stb...)?
A fénycsöveknél ez már kialakult (w/l).

Remélem ez a kis összefoglaló másnak is felkeltette a kíváncsiságát, és aki nálam jobban ért az elektromossághoz az is elmondja a véleményét.
 
egy kicsit kiegészíteném - nekem ilyenekből épült a világításom.

a COB technológia alapvetően smd led chipeket használ. csak egyetlen modulban sok, nagyobb területre kerülő, kisebb teljesítményű chipet alkalmaz. ezáltal a teljesítmény nagyobb területen, nagyobb felületen adja át a hőt az alaplapnak. emellett ugyanakkora fényteljesítmény kisebb vakítással jár.

ami a praktikus oldalt illeti: túl sok információ erről nincsen. watt / litert figyelembe venni értelmetlen, ezeknek a lámpáknak felvett teljesítménytől függően 75-90 lumen / watt a fényhasznosításuk, ellentétben az izzószálas 10 lm/w, a halogén 15 lm/w értékeivel. a fénycsövekét most pontosan nem tudom, de ha jól emlékszem, az is 80-100 lm/w körül van - viszont azok virtuálisan 360 fokban sugároznak, reflektorokkal együtt sem 100% jut a vízbe - a ledeknél pedig nagyjából ez tényleges 100%.

nekem 5 ilyen 5 wattos COB spot van a medencém felett, összesen 1920 lumennel. ez nettó 38 lm/liter körüli értéket ad. ahol lehet valamiféle értéket olvasni, ott a minimum 30 lm/liter értéket lehet találni.
 
egy kicsit kiegészíteném - nekem ilyenekből épült a világításom.

a COB technológia alapvetően smd led chipeket használ. csak egyetlen modulban sok, nagyobb területre kerülő, kisebb teljesítményű chipet alkalmaz. ezáltal a teljesítmény nagyobb területen, nagyobb felületen adja át a hőt az alaplapnak. emellett ugyanakkora fényteljesítmény kisebb vakítással jár.

ami a praktikus oldalt illeti: túl sok információ erről nincsen. watt / litert figyelembe venni értelmetlen, ezeknek a lámpáknak felvett teljesítménytől függően 75-90 lumen / watt a fényhasznosításuk, ellentétben az izzószálas 10 lm/w, a halogén 15 lm/w értékeivel. a fénycsövekét most pontosan nem tudom, de ha jól emlékszem, az is 80-100 lm/w körül van - viszont azok virtuálisan 360 fokban sugároznak, reflektorokkal együtt sem 100% jut a vízbe - a ledeknél pedig nagyjából ez tényleges 100%.

nekem 5 ilyen 5 wattos COB spot van a medencém felett, összesen 1920 lumennel. ez nettó 38 lm/liter körüli értéket ad. ahol lehet valamiféle értéket olvasni, ott a minimum 30 lm/liter értéket lehet találni.

Kösz, hogy ezt megosztottad velünk, ez már mutat egy irányt azoknak akik hasonlón törik a fejüket.
Továbbra is várjuk tapasztalatokat.
 
egyébként - bár most még nagyon kevés tapasztalat áll rendelkezésemre, csak 4 hónap összesen - de érzésre azt mondom, a ledeknél a lm/l is megtévesztő kicsit, a fenti 30as limithez viszonyítva.
3db 5500-6200K és 2db 3200K színhőmérsékletű spot van a lámpában, a hidegfehérek 400, a melegfehérek 360 lumen fényáramúak. két áramkörre, külön kapcsolóra vannak kapcsolva. eredetileg az volt a terv, hogy a melegfehéreket kapcsolom először reggel, mintegy napfelkeltét alkotva, majd negyed órával később az összeset.
ezt végül kénytelen voltam feladni, mert összevissza kelek, van amikor hatkor és van, hogy kilenckor, ez annyira nem tesz jót a növényeknek:) szóval kénytelen voltam időkapcsolóra kötni így három hónap után.

viszont eddigre kialakult az az érzés, hogy ennyi fény sok ebben a max 27 centis vízoszlopban. az összes növény megvadult. a nitrát szint napi 2ml adagolással is alig megy a csapvízben is megtalálható mennyiség fölé, valiznériát-HMet hetente kell nyírni, esetleg utóbbit sűrűbben is. pedig az fényigényes, amennyire tudom.
elkezdődött a GDA és GSA problémám is, úgyhogy most egyelőre beiktattam egy másfél órás szünetet napközben, valamint az idő legnagyobb részében csak a három hidegfehér megy. a növekedés így lelassult kicsit, de nem állt meg, a hygrophyla is, HM is, valiznéria is nő, csak kicsit lassabban, a nitrátszint pedig stabilizálódni látszik 20mg körül. és mintha a GSA is kezdene fogyni.
 
Ha megnézed a fénycsöveket is amiket akvarisztikai célokra használunk, ott láthatod főként a 6500k-est használjuk, mert ez van legközelebb a természetes fényhez.
 
a természetes "nappali" fény, a déli napsütés színhőmérséklete 5500K körüli.
igen, tudom, hogy leginkább az akvarisztikában 6500K-s csövek vannak használatban, viszont egyrészt erről olvastam egy nagyon hosszú vitát, volt, aki állította, hogy a vörös[ebb] fény kevésbé algásít, másrészt pedig a növények fotoszintéziséhez szükséges a vörös és a kék spektrum is.

mivel a ledek kisugárzott spektrumáról nagyjából lehetetlen pontos adatokat szerezni, így ez csak egy "best guess", hogy legyen kék és vörös is. mivel gyakorlati tapasztalat igen kevés van ezügyben, ez itt egy tesztakvárium végülis :)
 
van róla esetleg napló vagy képek?
a természetes "nappali" fény, a déli napsütés színhőmérséklete 5500K körüli.
igen, tudom, hogy leginkább az akvarisztikában 6500K-s csövek vannak használatban, viszont egyrészt erről olvastam egy nagyon hosszú vitát, volt, aki állította, hogy a vörös[ebb] fény kevésbé algásít, másrészt pedig a növények fotoszintéziséhez szükséges a vörös és a kék spektrum is.

mivel a ledek kisugárzott spektrumáról nagyjából lehetetlen pontos adatokat szerezni, így ez csak egy "best guess", hogy legyen kék és vörös is. mivel gyakorlati tapasztalat igen kevés van ezügyben, ez itt egy tesztakvárium végülis :)
 
Back
Oldal tetejére