1. Ez a weboldal cookie-t használ. Az új EU szabályozásnak megfelelően ez az üzenet az első látogatáskor megjelenik.
    A weblap további használatával automatikusan elfogadod, hogy az Akvakertész.hu Fórum cookie-t használ.
    Az Akvakertész Fórum csapata Learn More.
  2. Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Értesítés elrejtése

CO2, mint veszélyforrás

Kategória: 'Szén-Dioxid (CO2)', témanyitó: gézsé, téma nyitása: Nov 30, 2012.

1. gézsé
    Épp nem fórumozik ...

gézsé Főkertész

Tag:
    Nov 26, 2010
    Kedvelik:
    355
    Hely:
    Bonyhád
    Széndioxid: /CO2/ semleges gáz.

A széndioxid gáz színtelen, enyhén savanykás ízű és szagú, a levegőnél csaknem másfélszer nehezebb, vízben jól oldódik.
    Cseppfolyós állapotban színtelen folyadék, enyhén savanykás ízű. A cseppfolyós széndioxid expandáltatásakor un. szénsavhő keletkezik. Laboratóriumi munkáknál acetonnal, petróleummal vagy alkohollal keveredve - 80 C°-ig bezárólag - tetszés szerinti negatív hőfok állítható be.
    Fontos szerepet játszik a tűzoltó készülékek töltőanyagaként is. A széndioxid kis mennyiségben nem ártalmas a szervezetre. A levegő átlagos CO2 tartalma normális esetben csak néhány század százalék, ez teljesen veszélytelen. A tizedszázalékos mennyiség már veszélyes, nagyobb töménységben pedig halálos balesetet okoz.
    Hatása narkotizáló, a bőrt és nyálkahártyát pedig ingerli. Kisebb koncentrációban a légzőközpontot izgatja, nagy koncentráció esetében pedig meg is gátolja működését. Mivel fajsúlya a levegőnél nagyobb a légtér alsó részein felgyülemlik, onnan a levegőt kiszorítja.
    20 tf % széndioxidot tartalmazó levegő beszívása pillanatok alatt halált okoz, amely görcsök nélkül, vagy csak igen enyhe görcsök közben következik be.

A. Kavicsos kedveli.
  2. A. Kavicsos
    Épp nem fórumozik ...

A. Kavicsos VIP kertész

Tag:
    Júni 27, 2011
    Kedvelik:
    2,358
    Hely:
    Budapest XV. ker. Vasutasház u. 2
    Sziasztok!

Ez a kérdés korábban engem is foglalkoztatott (mármint a veszélyes mennyiség és esetleg egy CO2 jelző berendezés beszerzése)!
    Bár aki nem kínok között, vagy a csata zajában (inkább ágyban párnák között) kíván jobb létre szenderülni annak ideális!

A.ttila

3. robert
    Épp nem fórumozik ...

robert Főkertész

Tag:
    Okt 21, 2009
    Kedvelik:
    2,240
    Hely:
    Kecskemét, Szeged
    A köznyelv "mustgáz"-nak is nevezi a szén-dioxidot.

Meggyújtott gyertyával kell otthon rohangálni a lakásban és ha elaludna a láng, akkor baj van! :D:ROFLMAO: Persze az is lehet, hogy a lakás fog leégni előbb-utóbb a sok tüzeskedéstől, de mi nem kapunk CO2 mérgezést. :rolleyes:;)

Szerintem "no para"! A sósav-hypo kombó ilyen szempontból sokkal ütősebb, mert ott direkt klór-gáz szippanthatunk. :)

Ebből az adatból kiindulva egy 30 m2-es szobában, ami az átlagos belmagassággal számolva 84 m3 ennek 20tf%-a 16,8 m3. Ez a gáztörvény alapján 33,264 kg CO2. Persze ezen a szobán nincs se ajtó se ablak... ;) Csak egy "zárt doboz". Szóval sokat vagy sokáig kell a gázt eregetni. :)

Üdv: Robi

Tibi és A. Kavicsos kedvelik.
  4. eMZé
    Épp nem fórumozik ...

eMZé Legenda

Tag:
    Júni 1, 2011
    Kedvelik:
    6,617
    Hely:
    Budapest, XIII. kerület Rokolya utca
    Ezt eddig nem tudtam, mármint hogy ilyen brutál mennyiség kellene ahhoz, hogy gond legyen. Jó tudni. Szerencsére ekkora mennyiséget egyikünk sem tart otthon.
    Köszi Robi!

Más: A cégnél a szódagép mellé csak úgy lazán odaállították az 5 kilós palackot. Pont a konyha ajtó mögé. Ha valaki kivágja az ajtót, akkor a palack akár fel is dőlhet. Rossz esetben mondjuk a reduktor nyakban eltörik. Lehet komoly fagyási sérülést szerezni ettől?
    Szóltam az illetékes kollégának, hogy ez így nem szabályos és balesetveszélyes. Másnap már egy HILTI szalag rögzítette a falhoz:)

5. robert
    Épp nem fórumozik ...

robert Főkertész

Tag:
    Okt 21, 2009
    Kedvelik:
    2,240
    Hely:
    Kecskemét, Szeged
    Szuper, hogy szóltál nekik és rögzítettétek a palackot! Ha mondjuk letörne a reduktor, akkor az esetlegesen elszabaduló darabok fizikai sérülést okozatnak, vagy (azért ezt NE próbáljátok ki, habár mindenki ismeri: matchboxra kábelkötözővel egy szódás patron, kiszúrod és mehet a verseny) a palack a rakéta elven megindulhat vagy bepöröghet, ez is okozat fizikai sérülést, de a kiáramló gáztömeg az áldozat arcába, koponyájába, egyéb testrészére "lőhet" más kisebb tárgyakat. A hirtelen kitáguló gáz valóban erősen lehűl, így szerencsétlen esetben komoly sérülést okozhat. Ez persze minden palack esetén érvényes, ha éghető vagy robbanásveszélyes a gáz, akkor meg még 10x óvatosabban kell eljárni a tároláskor/szállításkor/használatkor.

Szóval a palackokkal körültekintően kell eljárni! (y)

A. Kavicsos és eMZé kedvelik.
  6. gézsé
    Épp nem fórumozik ...

gézsé Főkertész

Tag:
    Nov 26, 2010
    Kedvelik:
    355
    Hely:
    Bonyhád
    "Mivel fajsúlya a levegőnél nagyobb a légtér alsó részein felgyülemlik, onnan a levegőt kiszorítja."

Én ebben látom a fő veszélyforrást,így nem biztos ,hogy kell 33,264 kg gáz ahhoz hogy egy ágyban fekvő ,alvó ember jobb létre szenderűljön.Persze nem ijesztgetni akarok senkit csak arra próbáltam rávilágítani,hogy ne vegyük félvállról a co2-ket.

Mostanában itt a fórumon is lehetett olvasni 1-2 hajmeresztő megoldást.:(Legyünk tisztában azzal milyen anyaggal dolgozunk.;)

üdv:gzs

A. Kavicsos kedveli.
  7. Lewis
    Épp nem fórumozik ...

Lewis Főkertész

Tag:
    Márc 7, 2013
    Kedvelik:
    1,989
    Hely:
    Budapest
    Sziasztok!
    Földön alszunk, a szoba 20m2. A palack a fejünktől 3 méterre lenne. Aki hozza a vizet az irodánkba eléggé, elkeserített, hogy ez mennyire veszélyes halálforrás, főleg így! 5kg-os palackot terveznék. Amennyiben szivárgás lép fel, amikor alszunk, szerintem is reális a veszély. Ebben a formában mi a véleményetek? CO2 riasztó nem nagyon van a piacon, attól nyugodtabb lennék amit a földön tartanék a palack lábánál. A szénmonoxid riasztó vajon erre is jó?

8. robert
    Épp nem fórumozik ...

robert Főkertész

Tag:
    Okt 21, 2009
    Kedvelik:
    2,240
    Hely:
    Kecskemét, Szeged
    Hi!
    Nem.

9. Piga
    Épp nem fórumozik ...

Piga Legenda

Tag:
    Júni 21, 2011
    Kedvelik:
    3,898
    Hely:
    Bp. XXI. ker.
    Ha szivárogna nem tud olyan menyiségben felgyülemleni,hogy veszélyt jelentsen.5kg-s palackkal támogatott co2 rendszerről van szó ami szivárog(hat) nem pedig egy reduktor nélküli nyitott co2 csapról.Persze az a tuti ha nem szökik a gáz,de ez szerintem kevés ahhoz,hogy gond legyen.:)

10. Lewis
    Épp nem fórumozik ...

Lewis Főkertész

Tag:
    Márc 7, 2013
    Kedvelik:
    1,989
    Hely:
    Budapest
    Köszönöm a megnyugtató választ! Mennyire általános jelenség a szökés? Érdemes rendszeresen ellenőrizni borotvahabbal(?), vagy csak amikor valami rendellenesség van, hibaelhárítás gyanánt?

11. robert
    Épp nem fórumozik ...

robert Főkertész

Tag:
    Okt 21, 2009
    Kedvelik:
    2,240
    Hely:
    Kecskemét, Szeged
    Rövidke olvasnivaló a CO2-szenzor témához (wikiszájensz):

Carbon dioxide sensor - Wikipedia, the free encyclopedia

Ez az IR-alapú detektálás ismert, de kissé "körülményes" lenne otthonra. ;) Ki kellene fejleszteni valami ólcsóbb, de megbízható megoldást... :geek: Még pénzt is lehetne vele keresni. :D

A. Kavicsos kedveli.
  12. Mouset
    Épp nem fórumozik ...

Mouset Kertész szaki

Tag:
    Jan 6, 2014
    Kedvelik:
    126
    Hely:
    Budapest XX. ker Baross utca 5/A
    Sziasztok!

Végigolvastam rengeteg topicot és írást a neten, de a kedves feleségem lerágja a fülem! :eek:
    Adott egy 5 kg-os Co2 palack, precizen összeraktam a reduktorra a mágnesszelepet, arra a tűszelep, a menetes részekhez teflonszalagot tekertem, onnan megy a CO2 cső a bubiszámlálóba és onnan a külső reaktorba.
    A mutatók szerint nincs szivárgás, de mekkora problémát jelenhet az esetleges szivárgás egy kb. 20 nm-es szobában.
    A rendszerbe érkező nyomás kb. 1 bar.

Mit javasoltok hogy tudnám lenyugtatni? Kenjem végig borotvahabbal a rendszert a reaktorig és allítsam oda hogy nézze meg nem ereszt? :confused:

Üdv!
    Krisztián

13. inadsz
    Épp nem fórumozik ...

inadsz Sasszem =) Admin Moderátor Legjobb napló

Tag:
    Ápr 17, 2009
    Kedvelik:
    7,929
    Hely:
    Budapest XVIII. ker.
    Ez szerintem válasz a te kérdésedre is.

Lenyugtatás képpen meg vidd el vacsorázni. :D

Mouset kedveli.
  14. Beni
    Épp nem fórumozik ...

Beni VIP kertész

Tag:
    Júli 10, 2011
    Kedvelik:
    2,341
    Hely:
    Tatabánya
    A világon semmi veszélyt nem jelent. Ha egyben elszökne az 5 kg CO2 sem okozna problémát, egy sima szellőztetés elég lenne.

Mouset és Fanta Bence kedvelik.
  15. Mouset
    Épp nem fórumozik ...

Mouset Kertész szaki

Tag:
    Jan 6, 2014
    Kedvelik:
    126
    Hely:
    Budapest XX. ker Baross utca 5/A
    Köszönöm a válaszokat ezt papolom neki! :banghead:
    Megmutatom neki amit írtatok és viszem vacsorázni! :-D

Barnapl és friz74 kedvelik.
  16. Lewis
    Épp nem fórumozik ...

Lewis Főkertész

Tag:
    Márc 7, 2013
    Kedvelik:
    1,989
    Hely:
    Budapest
    Úgy győztem meg a feleségem és magamat is, hogy ahol ez igazán veszélyforrás, az a boros pincék. Persze ez is relatív, sokmindentől függ. Semmi szellőzés és ott termelődik rendesen CO2. Meg padlóra is kerül a "gazda", ha sokat kósolgat. Beveri a fejét és stb. Egy lakás azért más, jár a levegő és a mennyiség is sokkal kevesebb. Az az Extrém eset, hogy egyszerre kijön az összes gáz magától egy összerakott rendszerben szerintem nem létezik. Azért ezeket a palackokat, a menetét, csapot nem úgy tervezték, hogy magától eleressze a tartalmát. Ha meg is adja magát azt a töltéskor teszi leginkább. Arra jó figyelni azért, hogy ha télen viszed haza a palackot meg kell várni, hogy felvegye a lakás hőmérségletét, s utána kell üzembe helyezni. De gondolom ez sem azért van, mer különben felrobban!

17. malor
    Épp nem fórumozik ...

malor VIP kertész

Tag:
    Dec 18, 2012
    Kedvelik:
    720
    Hely:
    Budapest
    Nem azért, de nem a CO-val keveritek össze. A CO2-től mi bajod lenne már, a levegőben is van, amit beszívsz? A szódát vagy a szénsavas víz, üdítő...ja és persze a sör a szánknál senkit sem zavar. De egy akváriumba oldott CO2 és annak a környezetre gyakorolt hatása igen, amikor több CO2-t lélegzünk ki szerintem otthon pl. De most lehet, hogy én néztem be valamit:confused:

18. inadsz
    Épp nem fórumozik ...

inadsz Sasszem =) Admin Moderátor Legjobb napló

Tag:
    Ápr 17, 2009
    Kedvelik:
    7,929
    Hely:
    Budapest XVIII. ker.
    Fulladást okozó gáz. Nagyobb az affinitása, ezért jobban kapcsolódik a hemoglobinhoz, mint az oxigén. Ezáltal nem jut el elég oxigén a sejtekig.

19. malor
    Épp nem fórumozik ...

malor VIP kertész

Tag:
    Dec 18, 2012
    Kedvelik:
    720
    Hely:
    Budapest
    De ahhoz extrém színt kell. Pont azért írftam azt amit. A Co2-t eszed, iszod, ki- és belélegzed. Magyarul együtt élsz vele. Egy akvárium nem oszt nem szoroz ebben. Totál műpara szerintem.

20. Dr.OGA
    Épp nem fórumozik ...

Dr.OGA Tapasztalt kertész

Tag:
    Aug 18, 2013
    Kedvelik:
    47
    Hely:
    Szentendre
    Dani, szerintem amit itt írsz az a CO-ra vagyis a szén-monoxidra vonatkozik, nem a CO2-re ami a szén-dioxid.
    A CO-nak (szén-monoxid) affinitása a hemoglobinhoz jó 200-szorosa az oxigén affinitásához képest, ezért valóban veszélyes gáz.

De ha a CO2 (szén-dioxid) affinitása a hemoglobinhoz is jelentősen nagyobb volna mint az oxigénnek, az bizony komoly gond volna, mert a saját kilégzett levegőnktől is hamar meghalnánk (4%-a CO2)
    A széndioxid a vérben csökkenti a pH-t ez bizonyos mértékben befolyásolja ugyan a vér oxigén szaturációját (telítettségét), de ahhoz, hogy ez jelentős problémát okozzon, ahhoz azért többminden másnak is közre kell játszania...

Aktuális oldal megosztása