• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Alga paradise 94 l

Sziasztok!

Először is: minden kedves akvakertész kollégának nagyon boldog új évet kívánok!:)

Az új szűrő határozottan felkavarta az állóvizet, szó szerint. A mulmot szépen eltakarította a homokról, egy kevés gyűlik csak össze a kövek tövében, de takarításkor ezt könnyedén el lehet távolítani. A Heteranthera zosterifolia levelei viszont töredeznek. Majd teszek fel képet, hogy ez pontosan mit takar. Szerintem túl erős neki az áramlás.

Az algásodás továbbra sem elviselhetetlen mértékű, e egy picit mintha erősödött volna a szűrő hadrendbe állítása óta. Érdekes.

Pénteken felmentünk a GA-ba és vettünk végre halat, amelyek kedvéért belevágtunk augusztusban az akvarizálásba:) Az új lakók: 9 db Boraras brigittae és 6 db Pseudomugil gertrudae. Borarast mindenképp szerettem volna, a P.g. pedig időközben megtetszett. Ők jól vannak, belakják az egész akváriumot, nagyon aktívak és szórakoztatóak, de a Borarasok fogynak, már csak öten vannak:( Másnap reggelre egy kis tetemet találtam, ez még OK lenne, de hova lett a többi 3...? Mondjuk lehet, hogy a garnélák gyorsan takarítanak.

Több elméletem is van:
- Egyszerűen csak érzékenyen érintette őket a helyváltozás.
- Nem tetszett a bélrendszerüknek a tubifex.
- Túl nagy a vízáramlás, kifáradnak, elpusztulnak (bár akkor a többinek is követnie kell őket)
- Beszívta őket az új GA-s üveg befolyón keresztül a szűrő.

Egyelőre nem kapnak több tubit csak műkaját és próbálom valahogy lassítani a flow-t.

Ja: új lakó még 5 tigris garnéla:)
 
Készítettem képeket a Heteranthera zosterifoliáról: szerintetek is vízáram okozta törésről lehet szó?

11751704144_77e12b11ea_o.jpg


11751297225_72d8b301ac_o.jpg



Egyébként annyira elburjánzott az elmúlt néhány hét során, hogy inkább tőből visszavágtam. A jobb oldalt üresen hagytam, ott úgy is a Rotala terjeszkedik, bal oldalon pedig egy hajtást visszaültettem, szerintem elég lesz. Nagyon szeretem ezt a növényt, de egy 100 l-es akváriumban nem igazán tud kibontakozni. Vagy túl kicsi, vagy túlnő, így csak pár napig szép . Lehet, kellene valami lassabban növő low-tech-et bíró stem. Az Ammanián gondolkodom.
 
Készítettem képeket a Heteranthera zosterifoliáról: szerintetek is vízáram okozta törésről lehet szó?

11751704144_77e12b11ea_o.jpg


11751297225_72d8b301ac_o.jpg



Egyébként annyira elburjánzott az elmúlt néhány hét során, hogy inkább tőből visszavágtam. A jobb oldalt üresen hagytam, ott úgy is a Rotala terjeszkedik, bal oldalon pedig egy hajtást visszaültettem, szerintem elég lesz. Nagyon szeretem ezt a növényt, de egy 100 l-es akváriumban nem igazán tud kibontakozni. Vagy túl kicsi, vagy túlnő, így csak pár napig szép . Lehet, kellene valami lassabban növő low-tech-et bíró stem. Az Ammanián gondolkodom.

Szia, ennyi helyen nem törik el egy levél az áramlástól,, gondold csak végig logikusan
 
Ez simán lehet. És azóta a szűrőbe vannak:(. Vagy már megnézted?o_O
Szia!

Hááát... őszintén szólva nem mertem szétszedni ezt a monstrum-szűrőt, még a Borarasok kedvéért sem. Tervezek beruházni két Eheim dupla csapba a két ágra, így egyszerű(bb) lesz majd szétkapni, ha sor kerül rá. Azóta megvan mind az 5 Boraras, szép egészségesek, nőttek, a színük pedig valami káprázatosan szép:) Jól viselik az erősebb áramlást és a szívóág közelében sem kerülnek bajba. Érdekes módon a 9-ből 5 volt szép piros 4 pedig fakóbb és pont a fakók tűntek el. Lehet, hogy a halvány szín annak a jele volt, hogy valami bajuk lehetett és ezért elpusztultak...?
 
Heti hírek. A szűrő beállítása óta nem kell porszívóznom:), viszont a manado csak úgy zúdul le a dekorhomokra, hetente egyszer így mégis csak porszívózok: leszívom a manadót, persze jön vele egy adag dekorhomok is. Szűrőn átmosva szépen elválnak, majd megy vissza mindegyik a saját helyére.

Algafronton a következő a helyzet. Egy-két szál zöld alga (kemény, nem nyálkás) növöget a mohában, de pár naponta leszedem és nem jelent problémát. A felszínközeli Microsorum leveleken állandó vendég a staghorn, de ezt is kordában lehet tartani egy kis csipkedéssel. Mivel csak a frontüveget takarítom, így (főleg a hátfalon) van barna alga is, de ezt meghagyom az Otocinclusoknak, éhen ne haljanak;). Van pár ecsetpamacsom is, de tényleg kevés, nagyon nem zavar. Ami viszont aggaszt, hogy lassan minden növény levelén zöld algapontocskák jelennek meg, egyre növekvő számban. Eleinte csak a felső Anubias és Microsorum-leveleken voltak, de az elmúlt két hétben az alsó növényeken is megjelentek. Csökkentettem a világítást, már csak 9 órát kapnak.
Emlékeztetőül a megvilágítás és a tápozás:
- kb. 0,5 W/l napi 9 órán át (14-23)
- Green Aqua Macro: 1 ml/nap
- Green Aqua Micro: 1 ml/nap
- Easy Carbo: 2 ml/nap. Karácsony óta meg tudtam oldani, hogy 1 ml-t a fény bekapcsolásakor adok, 1 ml-t pedig félidőben. (Lehet, hogy ez a baj, nem elég tömény az algáknak az EC?)
A kövek is algásodnak rendesen, de az tetszik.

Növények: Pár hete visszavágtam a Rotalát 1/3-ára, most kezd észhez térni és nagyon nem szép. A Heterantherát kidobtam, nincs értelme megtartani, ha ilyen rondák a levelei. Helyette beraktam pár Ammana hajtást a jobb sarokból. Ott amúgy is rendkívül ronda volt szegény, de szerintem ez annak volt köszönhető, hogy emers virágzó állapotban kaptam. Elég nehezen indult be, minden régi levele - sőt még a szára is - bebarnult, most a csúcs zöld, új hajtásait csíptem le és raktam át. Az előtérben lévő Monosoleniumot is igen keményen "tövig" visszavágtam, mert megállíthatatlanul nőtt, már eltakarta a kilátást. A Staurogyne növöget, de alul pusztulnak is a levelei folyamatosan. Érdekes módon a Cryptocorynék árnyékában a legszebb. A Vallisneria nana meg megbokrosodott, lassan gyomlálni kell. Bár nagyobb lett, mint számítottam és nem is marad a neki szánt területen, de igazi vad feelinget ad a jobb oldalnak.

Állatok: A 7 amanóból 6 maradt, 4 hím, 2 nőstény, ők a héten bepetésedtek. Amióta hal van, megdöbbenve tapasztaltam, hogy az addig szelídnek gondolt állatkák igen vérmesek lesznek, amint haleledel kerül a vízbe, ráadásul imádják a tubifexet, csipeszből esznek:) Sajnos a RC garnélák továbbra sem akarnak szaporodni, de türelmes vagyok. A héten viszont több haláleset is történt: pár napja 1 RC, ma reggelre 1 tigris garnéla és egy Pseudomugil gertrudae vetette magát a padlóra. Még a végén le kell fedni az üveget. A Pseudomugilok egyébként nagy meglepetést okoztak. Arra gondoltam, hogy átlagos csapathalak (bár igazi csapathalam sosem volt, max. titteya), azaz csak úszkálnak fel s alá, ha van kaja, akkor meg esznek és kész. Ehhez képest nagyon aktív és intelligens kis állatok: sügér módjára, meg-megállva, minden apró zugot átkutatva keresik a finom falatokat, amikor épp nem egymással ökörködnek. Attól félek azonban, hogy ilyen vehemencia mellett az esetleges garnélaszaporulat (netán Boraras) sok jóra nem számíthat. Lehet, ha nagy családos akváriumot szeretnék (már pedig azt szeretnék), meg kell tőlük szabaduljak...:cry:

Végezetül pár kép.


Staurogyne levélpusztulás + pontalga a leveleken + Monosolenium-törmelék a nyírás után.
11987976026_b2d84c7047_o.jpg


Zöld pontalga a Cryptocorynén. Most látom csak, hogy staghorn is van rajta:(
11987553134_1fac4807cf_o.jpg


Szerintetek hogy lehet az, hogy a Christmas moha az egyik helyen ilyen szép, felálló formában kezdett el nőni?
11987166555_69fc6868c7_o.jpg



A mellékelt képekből is látható, hogy az akvárium igazán rászolgál a címére:confused:
 
Ma lett egy új lakója is az akváriumnak. Valószínűleg növénnyel együtt érkezett a kereskedésbe, még pici (2 cm). Én hívtam fel rá a figyelmet, de először nem akarták eladni, mivel hivatalosan épp nem volt eladó csigájuk és hogy a főnök biztosan takarítani hagyta ott. Ma azért visszamentem és egy százasért odaadták - volna, de mivel nem nagyon látszott élet a házban, így ingyen megkaptam. Itthon persze életre kelt, így azért valamelyik nap beugrok a százassal a boltba.

11987169085_b1ef62c703_o.jpg
 
Macroból tolhatnál kétszeres mennyiséget, mert némi plusz foszfát és kálium nem árt a képek alapján.

(tuti a szűrőbe vannak:rage:) igaz, akkor jó mélyen:(
 
Macroból tolhatnál kétszeres mennyiséget, mert némi plusz foszfát és kálium nem árt a képek alapján.

(tuti a szűrőbe vannak:rage:) igaz, akkor jó mélyen:(
Köszi, tegnap már meg is kapták a dupla adagot. Ilyenkor nem kell Microból is azonos mennyiség? Azt miből láttad, hogy kevés a K és a P?

Más. Szegény Jar-Jar csiga egy napot sem élt:cry: Másnap reggelre csak az üres háza maradt és ami gyanús, hogy a hetek óta rejtett életmódot élő Helenák (3 db-ból hetente egy-két alkalommal látok egy-egy db-ot) közül kettő is ott volt beásva a homokba a csigaház mellett. Szóval szerintem ők lesznek a főbűnösök. Azaz inkább én. Mivel a 3 kifejlett méretű maláji csiga él és virul a Helenák mellett, arra gondoltam, hogy csak a hólyagcsigát és a kisebb termetű maláji szaporulatot gyérítik, de ezek szerint tévedtem...:(
 
Főleg a Staurogynék miatt elég sok a pusztuló levélmennyiség. Ezeket nekiálltam szorgalmasan szedegetni, hátha segít valamit. A GA-ból kapott Limnobiumok (köszi Nigro:)) rendkívüli sebességgel szaporodnak, a gyökerek máris leérnek az aki aljáig, eléggé vadregényes feelinget adva. Mivel pont az erősen pontalgásodó Microsorium levélcsúcsaiban tudnak megakadni az úszó növények, így talán árnyékolnak egy kicsit és visszafogják a pontalgákat.
 
Hááát... egy nap alatt elég durva színt adtak a víznek az égertobozok. Nem is hittem volna, hogy ilyen gyors hatásúak. Igazából már reggelre teában úszkáltak a halak. Szerintetek sok 10 égertoboz a 100 l-be?
 
Ma fotóztam egy kicsit. Messziről nem néz ki olyan rosszul, de közelebbről nézve sajnos egyre nagyobb a gond.

Néhány napja végeztem egy kis hardscape-átrendezést: a dekorhomokos részt szegélyező köveket próbáltam egy kissé természetesebben elrendezni. Jól látszik a kontraszt az új és az algás régi kövek között.

12192650775_6baae1a728_o.jpg
 
A Staurogyne állapota nem javul, továbbra is pusztulnak a levelek, néhol már egészen a csúcsig.

12193065884_f4c6f84341_o.jpg
 
És ráadásnak a Hydrocotyle is bedurcizott: a levélszélek körben barnulnak, majd szép lassan szétmállik az egész levél.

12193064374_d70555b431_o.jpg
 
Esetleg valakinek van valami ötlete, hogy mitől kezd lassan minden növényem borzasztóan kinézni? Ráadásul egyre jobban algásodom is.

Még egy kép a Rotaláról, csak hogy mindenki elborzadjon (bocs a minőségért)
12192896683_f50b1617d4_o.jpg


Ma először levettem a szűrő tetejét belekukkantani, hogy mennyire koszos a perlonvatta (nem volt vészes). És amikor kinyitottam, enyhe kénes szag csapott meg. Ez normális?
 
Végre elkészült a nagy mű: a DIY külső szűrő. A PVC-csöves-békapántos-tömszelencés megoldást választottam. Egyelőre (szombat este óta) rendben működik, nem szivárog.
Adatai:

16-os PVC-cső
Eheim Compact 1000 vízpumpa

Elrendezés:
alul 15 cm-es ülepítő rész kis méretű bioball-lal
11530714946_7a955f86c3_o.jpg



11530717026_daf1e248b4_o.jpg


Tudom, egy kicsit nagy lett, de nem volt merszem elvágni a PVC-csövet, hátha nem tudok majd szép egyenes felületet készíteni:)

A szívóág ideiglenes, majd lesz valami dekoratívabb. A befolyó esőztető remekül működik, az egyetlen problémám vele, hogy ferdén nyomja a vizet és így az előlap felé brutális az áramlás, a Hydrocotylét majd' feltépi. Készítek egy olyat, ahol középre csatlakozik be a cső, így ez az oldalirányú eltérés talán kisebb lesz, illetve eloszlik a két oldalon és az aljzatot is szépen felsepri majd.
Szia,

egy két kérdést föltennék mert nekem is tervben van 1 ilyen szűrő összeállítása.

Kb mennyi volt a költségvetése a szűrőnek.?
 
Végre elkészült a nagy mű: a DIY külső szűrő. A PVC-csöves-békapántos-tömszelencés megoldást választottam. Egyelőre (szombat este óta) rendben működik, nem szivárog.
Adatai:

16-os PVC-cső
Eheim Compact 1000 vízpumpa

Elrendezés:
alul 15 cm-es ülepítő rész kis méretű bioball-lal
11530714946_7a955f86c3_o.jpg



11530717026_daf1e248b4_o.jpg


Tudom, egy kicsit nagy lett, de nem volt merszem elvágni a PVC-csövet, hátha nem tudok majd szép egyenes felületet készíteni:)

A szívóág ideiglenes, majd lesz valami dekoratívabb. A befolyó esőztető remekül működik, az egyetlen problémám vele, hogy ferdén nyomja a vizet és így az előlap felé brutális az áramlás, a Hydrocotylét majd' feltépi. Készítek egy olyat, ahol középre csatlakozik be a cső, így ez az oldalirányú eltérés talán kisebb lesz, illetve eloszlik a két oldalon és az aljzatot is szépen felsepri majd.
A békapántokat mivel fogattad a fedélhez ?
 
Back
Oldal tetejére