• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Alga paradise 94 l

S. Attila

Tapasztalt kertész
Sziasztok!


Sokakhoz hasonlóan nekem is gyerekkoromban – kb. 20 éve - indult ismerkedésem az akvarizálással, akkor egy 100 l-es akváriumom volt: vegyes halak, pár szál süllőhínár és Elodea, mosott folyami homok aljzattal, belső szűrővel, világítás nélkül. Aztán hosszú szünet után augusztusban betévedtünk párommal a helyi állatkereskedésbe és kitaláltuk, hogy miért is ne legyen egy akváriumunk? Nagy lelkesen meg is vettük az akváriumot, fűtőt, belső szűrőt, hőmérőt - egyszóval mindent, amit a régi aksim alapján gondoltam, hogy kell. A „hibát” ott követtem el, amikor leültem a net elé, hogy a berendezéshez egy-két ötletet merítsek. Ne mondjam, hogy pár óráig ott ragadtam a gép előtt, mert egy új világ tárult fel előttem.:)

Ezután jött a fejvakarás, hogy ha egy ilyen akváriumot szeretnék, ahhoz még rengeteg minden fog kelleni. Első lépésként felmentünk a GA-ba (kecskemétiek vagyunk), hogy élőben is lássunk néhány növényes akváriumot. Természetesen leesett az állam. Nem is távoztunk üres kézzel: dekor gyökér, táptalaj, aljzat, vízpumpa. A GA-s dekorkövek nagyon tetszettek, de párom már így is rossz szemmel nézte a leendő aksira fordított összeget. Ha már felmentünk, vettünk az Aquadepóban egy bútort és világítást is...

A helyi kőkereskedésben végül is sikerült találnom jónak tűnő köveket (vettem 30 kilót, hogy legyen miből gazdálkodni), majd elkezdődött a legózás. Amikor nagyjából megszületett az alapkoncepció, beáztattam a gyökeret. Egy röpke hónap alatt el is süllyedt. Közben nekiálltam DIY külső szűrőt építeni, ami azóta is húzódik (nem vagyok egy barkács zseni), de lassan a célegyenes felé tart.

Türelmetlenségem aztán elindította az akváriumot, kissé idő előtt. Belátható időn belül egy november eleji hétvége volt az egyetlen, amikor feljuthattam a GA-ba, így egy hétig azon filóztam, hogy milyen növények tartására alkalmas az akvárium, mit hova ültethetek. Pénteken (nov. 8.) úgy szerveztem a munkát, hogy el tudtam jutni Szentkirályra, a Pruitt vízinövény kertészetbe. Amit csak tudtam, innen szereztem be. „Sajnos” aznap délután már nem jutottam fel Törökbálintra: úgy terveztem, beugrok Szentkirályra a növényekért, max. egy óra, aztán irány a GA. Ebből kb. 3 óra lett, mert a kertészet tulajdonosával beszélgettünk egy „kicsit”. Nagyon jó fej, sok hasznos infót kaptam tőle – meg egy jó adag ajándék növényt is.(y)

Másnap a GA-ban beszereztem a maradék növényeket + egy kis Zanzibar dekorhomokot. Vasárnap pedig egy majdnem egész napos program keretében összeraktam az akváriumot. E hosszúra nyúlt bevezető után jöjjenek a részletek.
 
Akvárium adatok:

- Indítás dátuma: 2013.11.10.
- Nettó térfogat: 94 l (747 x 338 x 373 mm)
- "sima" üveg, átlátszó ragasztással
- Bútor: a nevét sajnos nem tudom, de szép, fekete:)
- világítás: Odyssea T5 DUAL lámpa DP 60/80 2X24W --->(0,5 W/l)
- szűrő: AquaEL FAN-1 plus (egyelőre)
- Aljzat: Tropica táptalaj, JBL Manado
- Dekor: mangrovegyökér, koptatott gránit, JBL Zanzibar dekorhomok

Növények:
- Ammania sp. 'Bonsai'
- Anubias barteri v. coffeefolia
- Anubias barteri v. nana
- Cryptocoryne parva
- Cryptocoryne wendtii 'Tropica'
- Echinodorus 'Rubin' (legalábbis azt hiszem, ajándék a Pruitt kertészettől)
- Eleocharis parvula
- Heteranthera zosterifolia
- Hydrocotyle tripartita
- Microsorum pteropus (valószínűleg 'Narrow')
- Monosolenium tenerum
- Pogostemon helferi
- Rotala rotundifloia
- Staurogyne repens
- Vallisneria nana
- Vesicularia dubyana 'Christmas'
- valami békalencse-jövevény

Tápanyag-utánpótlás: Green Aqua Macro + Micro; Easy Carbo

A berendezés utáni reggel készül kép. Sajnos nem tudok túl jó minőségű képeket készíteni, de próbálkozom!

11248367186_da396acd3b_o.jpg


Elég sokat szenvedtem, mire beletuszkoltam a növényeket a Manadoba, de pár napig még fel-felúszott a parvula és a Staurogyne
11248483593_f7e489be06_o.jpg


11248479283_f2e8495b5f_o.jpg
 
Utoljára módosított:
Rögtön másnap reggel rájöttem, hogy nem igazán lett jó a layout. A fával nincs bajom, de a kövek elrendezését még gyakorolnom kell. A kőszegély kicsit mesterkéltnek hat és túl nagy a kontraszt a dekorhomok és a kövek között. Amikor a kőgalériában nézegettem a köveket, vizesen sokkal sötétebbnek tűnt, mint így, megvilágítva, Zanzibar mellett. Szegény Cryptocoryne parva és Ammania úgy lett betuszkolva a sarokba, már nem igazán maradt nekik hely. Szintén ajándék növények voltak. Egyébként többet is kaptam, de azok viszonylag nagy termetű Cryptocorynék voltak, így inkább nem próbálkoztam velük, hanem visszavittem őket.

A megvilágítás 0,5 W/l-re jön ki és CO2-rendszerem sincs, így egy low-tech akiról van szó, remélem, sikerült ennek megfelelően összeválogatni a növényeket. A világítás jelenleg 12 órát megy (a Nigro blogjában olvasottak szerint számolva), 10-től 22-ig.

Egy hét után szépen megjelent az alga - a szűrő miatt nem is vártam mást. Első körben fonalas zöld alga nőtt a legfényesebb helyeken. Bepánikolva beszereztem 7 Amano- és 6 RC garnélát, reméltem, hogy bírják a gyenge szűréses körülményeket. Eddig megvan mind:)

Az egyik RC kissé színhiányosnak tűnt, így utánaolvastam és kiderült, hogy Rili. Mivel nem akartam vad színű utódokat, így kicseréltettem RC-re.
11248788143_bd9e247a25_o.jpg


A többi RC is kétféle, remélem, ez csak a hímek és nőstények közti különbség és nem kavartak be még valamit.
11248793843_a50050b3c2_o.jpg


Itt a másik féle RC:
11248704175_15a6ce5d35_o.jpg
 
Ahogyan a napló neve is mutatja, mostanra megjelent a staghorn és az ecset is. A végleges megoldást a Lucaszéke fedőnevű külső szűrőtől várom majd. Addig is megy a kétnaponta történő 20%-os vízcsere. Ha van esővizem, akkor fele csapvíz (Bácsvízes honlap szerint 14 nk), fele esővíz, ha nincs, akkor kétharmada csapvíz, harmada ioncserélt.

Közben megrendeltem a tápokat: Green Aqua Macro, Micro és EasyCarbo. Az adagolásra a következőket találtam ki:

Mivel nincs CO2 (bár nem tudom, hogy az Easy Carbo annak számít-e) és a fény is kevés, így a GA-s ajánlás: 1-2 ml/20l/hét. Ez alapján nálam: 5-10 ml/hét, azaz mondjuk napi 1 ml Maco és 1 ml Micro. Easy Carbo ajánlás: 1-2 ml/50l/nap, azaz nálam 2-4 ml/nap. Én megcéloztam a 2 ml-t.

Gondolom, a nem megfelelő szűrés mellett a kialakulóban lévő tápanyaghiány is hozzájárult az algásodáshoz, így remélem, hogy kissé visszaesik az algatermelésem. Mindent összevetve annyira nem vészes az algásodás, de azért jó lenne, ha nem lenne.
 
Jelenlegi algáim:

Staghorn?
11249135823_b101126426_o.jpg


Ecset?
11249080634_9ce172986b_o.jpg


Valamint főleg az Anubiasok levelén barbás bevonat található (az irdatlan mennyiségű csiga- és garnélakaki mellett): ez barna alga lenne?
11249135426_6337804ab1_o.jpg


A vízszint közelében a mohán pedig valami békanyálszerű fonalas alga kezd tenyészni, de arról nem tudtam értelmes képet készíteni.
 
A héten úgy ítéltem, hogy a növényekkel behurcolt néhány hólyagcsiga szűk egy hónap alatt olyan mértékben elszaporodott, hogy szükséges lenne néhány Helena beszerzése. Szerintetek is csigarágásról van szó?

11249247043_2311f1d3b9_o.jpg


11249188456_107cd93e88_o.jpg


A moha is gyanúsan kopaszodik:
11249249983_2601a94dec_o.jpg
 
Vettem a helyi boltban 3 csigaevő csigát. Itthon azért megnéztem a neten a csigaevő képeket és az a gyanúm, hogy sikerült maláji tornyoscsigát vennem...Pedig rá is kérdeztem a boltban, hogy biztosan Helena? Mutatta is a srác, hogy persze, hiszen látom, hogy eszi a csigát. Tényelg ettek egy elpusztult valamilyen csigát...:(

11249278644_f30c684163_o.jpg


Sebaj, állítólag nem esznek növényeket. Állítólag...
 
a csigák így nem eszik meg a növényeket, ez valami más probléma. A csigádról nem látszik a kép, de ha maláj, akkor gyorsan vegyél helenát, mert egymillióan lesznek 2 hónap alatt.

Annyira sok féle alga van (pont ecsetet nem látok egyébként), hogy szerintem itt egy lépés van: külső szűrő, méghozzá nagyon sürgősen. Emelett vedd vissza világítást is, max 7-8 órára egyelőre. Nem tudom adtál-e indító bacikultúrát, de az is szükséges. Folyamatosan szedegesd az eltávolítható algákat (staghorn pl jön), és mihamarabb szerezz be olyan állatokat, akik segítenek a tisztán tartásban (amano, oto)
 
A maláj hasznos, amikor talajt pucolok mindig átnézem, hogy ne dobjam ki őket, forgatják a talajt akár csak a giliszták!
 
A maláj hasznos, amikor talajt pucolok mindig átnézem, hogy ne dobjam ki őket, forgatják a talajt akár csak a giliszták!
Agyagos talajt nem kell forgatni, azért olyan amilyen -- a kvarchomokban biztos jó. De rettentően el tudnak szaporodni. Én például egy hc-szerű gyep alá nem kívánnék senkinek sem tízezer maláj csigát. Pedig cukik egyébként.
 
a csigák így nem eszik meg a növényeket, ez valami más probléma. A csigádról nem látszik a kép, de ha maláj, akkor gyorsan vegyél helenát, mert egymillióan lesznek 2 hónap alatt.

Annyira sok féle alga van (pont ecsetet nem látok egyébként), hogy szerintem itt egy lépés van: külső szűrő, méghozzá nagyon sürgősen. Emelett vedd vissza világítást is, max 7-8 órára egyelőre. Nem tudom adtál-e indító bacikultúrát, de az is szükséges. Folyamatosan szedegesd az eltávolítható algákat (staghorn pl jön), és mihamarabb szerezz be olyan állatokat, akik segítenek a tisztán tartásban (amano, oto)

Amanoból van 7 db, ők szorgalmasan takarítanak. Halat még nem mertem rakni, amíg nincs kész a külső szűrő, de pár otót én is szeretném. Bacikultúra nem volt, de egy hónap alatt már biztos lett a vízben pár baci, ami majd a külső szűrőben megtelepszik.
 
Heti fejlemények:

- Megérkezett 3 Helena és 3 Otocinclus. Egyelőre mindenki jól van (otók miatt aggódtam egy kissé az itt olvasottak alapján). Csigafogyasztást még nem láttam, olyat viszont többször is, hogy a helena "átsétál" a hólyagcsigán. Úgy tűnik, nem mindig éhesek.
- A világítást visszavettem 10 órára.
- Tápozást folytatom: 1-1 ml Green Aqua Macro + Micro + 2 ml Easy Carbo/nap
- Staghorn és fonal múlófélben. Kövek, fa zöldülnek.
- DIY külsö szűrő: épül:)

Néhány mai fotó:
11390581925_d5d9daff20_o.jpg


Az új lakók egyike. A homokon a garnélák 2 napi terméke látható.:(
11390602954_2c4d1e9084_o.jpg


A moha továbbra sem tetszik, egyre több benne a barna - elhalt? - rész.
11390692873_8f3ed37726_o.jpg


Valamint az Anubias barteri v. coffeefolia levelein van valami feketés bevonat.
11390698073_378317f48a_o.jpg
 
Szia
Szerintem hiba volt még halat beletenni, amíg nincs külső szűrő. Amikor ennyire szemmel látható a mulm (ürülék), és gyenge a szűrés akkor valószínűleg magasabb az ammónia szint is mint kellene.
Próbáld meg vízcserekor leszívni a mulmot is, pl egy levegőztető cső darabkával. Elég szépen ki lehet takarítani vele az akváriumot.
Amíg nincs komolyabb szűrés szerintem ne vegyél bele több halat, mert rossz vége lehet. Az rc garnélák szépen szaporodni fognak, de ennyi algával nem tudnak elbánni, főleg hogy az igazi takarító király, az amano nem fog szaporodni. Az anubias elég sok akváriumban algásodik, persze eltérő mértékben, mert nem váltja úgy a leveleit mint másik növény, nyírni sem kell. Ezzel meg kell barátkozni. :) A többi alga ha lesz normális szűrőd majd eltűnik, ha meg nem majd sorba kell venni a világítást, tápozást stb.
 
Szia
Szerintem hiba volt még halat beletenni, amíg nincs külső szűrő. Amikor ennyire szemmel látható a mulm (ürülék), és gyenge a szűrés akkor valószínűleg magasabb az ammónia szint is mint kellene.
Próbáld meg vízcserekor leszívni a mulmot is, pl egy levegőztető cső darabkával. Elég szépen ki lehet takarítani vele az akváriumot.
Amíg nincs komolyabb szűrés szerintem ne vegyél bele több halat, mert rossz vége lehet. Az rc garnélák szépen szaporodni fognak, de ennyi algával nem tudnak elbánni, főleg hogy az igazi takarító király, az amano nem fog szaporodni. Az anubias elég sok akváriumban algásodik, persze eltérő mértékben, mert nem váltja úgy a leveleit mint másik növény, nyírni sem kell. Ezzel meg kell barátkozni. :) A többi alga ha lesz normális szűrőd majd eltűnik, ha meg nem majd sorba kell venni a világítást, tápozást stb.

Köszönöm a tanácsokat!:)

Ezért is tettem bele csak 3 otót. Reméltem, nem lesz bajuk - még mindig megvannak - és segíteni fognak az akvárium takarításában. Természetesen vannak még a tarsolyban halak, de teljesen egyetértek veled és csak a szűrő hadrendbe állítása után lesznek új lakók.
A mulmot minden vízcserekor (2 naponta) leszívom, ezért is írtam a képhez, hogy 2 napi termés. Tegnap a frontüvegnél látszott, hogy fél-egy cm mélyre lekeverték a garnélák és a csigák a mulmot, így ezt a réteget teljesen leszívtam, kimostam és úgy raktam vissza. Természetesen mára megint teletojták a drága garnélák, de legalább ez azt jelzi, hogy nem éheznek:)

Anubiaslevélből 1 db szép van az akváriumban: a legsarokban lévő, amely alig kap fényt.
 
Végre elkészült a nagy mű: a DIY külső szűrő. A PVC-csöves-békapántos-tömszelencés megoldást választottam. Egyelőre (szombat este óta) rendben működik, nem szivárog.
Adatai:

16-os PVC-cső
Eheim Compact 1000 vízpumpa

Elrendezés:
alul 15 cm-es ülepítő rész kis méretű bioball-lal
11530714946_7a955f86c3_o.jpg



11530717026_daf1e248b4_o.jpg


Tudom, egy kicsit nagy lett, de nem volt merszem elvágni a PVC-csövet, hátha nem tudok majd szép egyenes felületet készíteni:)

A szívóág ideiglenes, majd lesz valami dekoratívabb. A befolyó esőztető remekül működik, az egyetlen problémám vele, hogy ferdén nyomja a vizet és így az előlap felé brutális az áramlás, a Hydrocotylét majd' feltépi. Készítek egy olyat, ahol középre csatlakozik be a cső, így ez az oldalirányú eltérés talán kisebb lesz, illetve eloszlik a két oldalon és az aljzatot is szépen felsepri majd.
 
Back
Oldal tetejére