• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Akvahobbi kicsiben

Nálam az 5 centivel magasabb kockában...

Szuper, akkor ilyen pici halakból nem kell annyira visszafogni magam :). Csak ugye leírásoknál eddig mindenhol azt találtam hogy 30liter vagy afelett tartsuk őket.

Szerintem a héten lépek a fénytechnika fejlesztés ügyében. Megrendelem a hozzávalókat és a lakatos kollégával tervezgetünk kicsit, hátha ráér :D
A kérdés ez ügyben csupán, hogy 2 csík 25x4cm-es laposvas (2v 4 mm vastag) elbír-e 1méter 8520-as Led-szalaggal ?! Az maxon járatva 25w , de 3200lumen fényerő körül rengeteg lehet.
60lm/l fény elérése érdekében kb 14w-al kéne járatni a szalagokat (feltéve ha egyenes arányosság van a fényerő/teljesítményfelvétel közt). És mivel a Led elég hatékony ez nem is mind hő formájában vész el.
Tehát akár ~10W hővel egy lágyvas hordozónak is meg kéne tudni birkózni. Persze ez mindig a gyakorlatban derül ki... :banghead:

Ludwigia palustrisom van. Ezt néztem
a témában és úgy nézem hogy egy hónap után kezdett szépen lilulni Tropicáéknál is. De nyilván ott kicsit kifinomultabb a technika is.
Nekem így barnán is rendben van, egy kis hátteret ad a többi növénynek azért lett. Eleocharis sp - montevidensis https://www.greenaqua.hu/hu/eleocharis-sp-montevidensis.html lett betervezve de akkor se volt készleten.
 
Szerintem hagyd a követ, természetesebb így barnásan, mint az a virító fehér. ;)
Szia, köszi, egy pont oda akkor! (y) Nekem valahogy érintetlenül tetszett, nyilván egy zöld alga talán jobban állna neki de ez a barna úgy fest most mintha igénytelen lenne.
A képeken virít a kő, mert eléggé kiég, két képből kéne össze olvasztani a képet a jobb dinamika érdekében. Viszont élőben a kő inkább csontszínűnek hat. :happy:
 
Szia, köszi, egy pont oda akkor! (y) Nekem valahogy érintetlenül tetszett, nyilván egy zöld alga talán jobban állna neki de ez a barna úgy fest most mintha igénytelen lenne.
A képeken virít a kő, mert eléggé kiég, két képből kéne össze olvasztani a képet a jobb dinamika érdekében. Viszont élőben a kő inkább csontszínűnek hat. :happy:
Tökéletesen tisztára még az algaevők se tudják majd nyalni, úgyhogy szokj hozzá, hogy "koszos" marad. :p És a zöld alga is jönni fog, ne aggódj. Ha nagyon úgy látod, hogy burjánzik, akkor egy kis fogkefézést szerintem megejthetsz rajta, de a garnélák is imádni fognak rajta szöszölni.
 
Szuper, akkor ilyen pici halakból nem kell annyira visszafogni magam :). Csak ugye leírásoknál eddig mindenhol azt találtam hogy 30liter vagy afelett tartsuk őket.

Szerintem a héten lépek a fénytechnika fejlesztés ügyében. Megrendelem a hozzávalókat és a lakatos kollégával tervezgetünk kicsit, hátha ráér :D
A kérdés ez ügyben csupán, hogy 2 csík 25x4cm-es laposvas (2v 4 mm vastag) elbír-e 1méter 8520-as Led-szalaggal ?! Az maxon járatva 25w , de 3200lumen fényerő körül rengeteg lehet.
60lm/l fény elérése érdekében kb 14w-al kéne járatni a szalagokat (feltéve ha egyenes arányosság van a fényerő/teljesítményfelvétel közt). És mivel a Led elég hatékony ez nem is mind hő formájában vész el.
Tehát akár ~10W hővel egy lágyvas hordozónak is meg kéne tudni birkózni. Persze ez mindig a gyakorlatban derül ki... :banghead:

Ludwigia palustrisom van. Ezt néztem
a témában és úgy nézem hogy egy hónap után kezdett szépen lilulni Tropicáéknál is. De nyilván ott kicsit kifinomultabb a technika is.
Nekem így barnán is rendben van, egy kis hátteret ad a többi növénynek azért lett. Eleocharis sp - montevidensis https://www.greenaqua.hu/hu/eleocharis-sp-montevidensis.html lett betervezve de akkor se volt készleten.

Vas? Inkább alumínium szerkezeten gondolkoznék. A vas rozsdásodik, ha lefested, még rosszabb lesz a hővezetése, nehéz is...
A ledet maxon ne járasd, mert viszonylag hamar tönkremegy, viszont 50-60 %-ra dimmelve csak minimálisan melegszik, alumínium profilba ragasztva teljesen jól működik, a tápot meg kicsit túl kell méretezni. Ezen az úton indulnék.
 
Vas? Inkább alumínium szerkezeten gondolkoznék...
Igen, azon én is gondolkozok, de megmarad ezen a szinten, mert anyag ill. felszerelés híján kezelhetetlen számomra az alumínium... :(
A "Flexi mini": azoo-flexi-mini-nano-led-silver.jpg nagyon szimpatikus és letisztult, de aztán kicsit utána olvastam hogy szűk lehet a fénye (és nem is kapható mostanság).
Ilyen formában szeretném kivitelezni a sajátot is csak természetesen nem csíptetősre hanem talpasra és két benyúló karral. Szinterezve, úgy azért megvan egy jó darabig rozsda nélkül.
Vasra és fára jobban megvan a pályám mint plexire és alura. Old School :ROFLMAO:
Led maxon persze nem célszerű, ezért is gondoltam túlméretezni.
 
Tökéletesen tisztára még az algaevők se tudják majd nyalni, úgyhogy szokj hozzá, hogy "koszos" marad. :p És a zöld alga is jönni fog, ne aggódj...
Nem aggódom, majd beáll valami egyensúly :). Csak egyensúly legyen, ne valami algatenyészet felé tendáló üvegkalitka :ROFLMAO:
 
Még egy kérdés ami felmerülhet így kezdő akvaristaként.
A vízcseréknél a vizet még nem kezelem semmilyen úton-módon. A víz lágyítása érdekében szeretnék tenni lépéseket, akár RO készülék formájában is de még tapasztalom a meglévő technikával a dolgokat.
A vizet most úgy szoktam cserélni, hogy kb 2x hetente 50% környékén, lehet kicsit kevesebbet. Van egy készenléti 12literes locsoló kannám, azt szoktam újra tölteni micro szűrős, aktív szenes házi víztisztítón át jövő vízzel.
Leengedem a megfelelő mennyiségű vizet, a kannából friss víz visszatölt és kanna újra teleereszt. Most azért felvetődött bennem, hogy lehet állni hagyni a kannában a vizet 3 napig nem célszerű.
Inkább a vízcserét megelőző egy napban engedjek a kannába csapvizet pihentetés gyanánt ?
Vagy vegyek egy alap vízelőkészítőt és azzal is kezeljem (és plusz egy nap várakozási idő) csere előtt ?
Nálatok mi a módi ? :happy:
 
... Ha nagyon úgy látod, hogy burjánzik, akkor egy kis fogkefézést szerintem megejthetsz rajta, de a garnélák is imádni fognak rajta szöszölni.
Szia, eltelt 1-2 nap és úgy érzem hogy burjánzik a barna alga igen :) , mostmár tényleg szép barnás minden, igaz a "svédasztalos" kövek nem igazán okoznak problémát, de sajnos az előtéri növények leveleit is kezdi lepni látványosan.
Az üveget kicsit megpucoltam, az elszökő növényt visszaültettem, vizet cseréltem. Többet most nem tudtam tenni, várom a fejleményeket.
Beszereztem két Otocinculus-t és egy sisakcsigát, hogy egyenek a megterített asztalról, nem csodát várok, de így el kezdtem betelepíteni a kis kockát !

Ami még cél az a garnéla tartás, Sakura Red garnélák szép kis színt vinnének az akvába! Ők is segítségek az alga ellenes harcban vagy ikább dögevők ?

C3RtWAG9tu7GpBrQvAu8DiIloRHcW0xv1eqxGeeolCQF9Nkm1WKq6BjLmsNHDcalmsZ0XLDBO7bhFqlPv-=w1194-h757-no.jpg
 
Is-is, szorgos takarítók.;)
Szuper, akkor szerintem fel is veszem a kapcsolatot az itteni "Nemzeti rágcsálóbolt"-ossal (nem vicc :ROFLMAO:) a kapcsolatot mit tud szerezni.
10 darab kezdetnek megfelelő aztán majd szaporodnak ha jól érzik magukat ?
 
A barna alga gyakori vendég frissen indított akváriumnál, ettől még a fényed lehet jó!
Még egy észrevétel.
A hétvégén felúszott bazsalikomom (Staurogyne repens) tagnap estére került vissza az eredeti helyére...
Kirándulása óta vízfelszíni növényként élte meg ezt a pár napot és jó közeli viszonyba kerülvén a Led panellel. :)
Amikor hazaértem azt konstatáltam hogy köszöni szépen, tiszta bubi. Ebből azt gondolom hogy elégedett lenne nagyobb fény intenzitással is és megéri combosabb lámpa felé fejleszteni...

w2Q2mPD40PYWBxT7IhBIlFvoZX7Y-87yS5iY-1OniBYfJvuIK_IHfJthmV3E-roBpiZMEpMxE5y0wJIQHwbDjEzr=s757-no.jpg
 
Sziasztok ! Tegnap sikerült eljutnom nap végén a kisállatnepperhez és piros színű garnélák után érdeklődtem előtte, lehetőleg "Sakura Red"-eket szerettem volna a színük miatt.
Mondta, mire oda érek összevadássza őket ! Szóval így gazdagabb lettem 10 db garnival, ahogy nézem inkább Rili garnélák lettek. Viszont nagyon elragadóak, kicsit kevésbé feltűnőek az átlátszó részeik miatt ! Egyik közülük ping-pong labdákat cipel a bendőjében ! :happy:
Mondták nem gond a csapvíz, ott is abban voltak. Csíkteszt alapján még keményebbe mint amilyen nálam. Kis szoktatás után tehát már kezdtem is egyenként kipecálni őket mérőpohárral. Jó kis pepecs meló :)
Fényt elfordítottam, szűrőt visszavettem sztem több mint felére.
Üveg befolyóm van ilyen rovátkákkal a beszívó részénél. erre tegyek szúnyoghálót vagy harisnyát ? garnélák olyan 1-1,5 centi körüliek, nem szeretném ha "beszippantódnának" ! :)
 
Nagyon jó fejek, ahogy bekerültek "munkához" láttak !! :happy:

BZnDbxSOzu4N3W5YSJskH-ecPSNREl1w4FsZLBKgCJ-4bD_QJraMrnd-thl4ClQPgb3IiuVlwzRHIyGTxCD9p7WaNh1PDyMh_bklLZvdXAt3bBNWur05GIG3JPggNqOIjOd_-bnSFH5rbGnOdSMsO3cl1fiOuzTsEayVrY2dNC3yf3vC6xmPLFxlo3cm-2p4glG4S1mhva3aIW9n6GpQaanZB6KIZcUqpPESUFX1XsALG66YBTjjzXiG9iP72kLw3hahoRQA9DTRd8azKdATDsOGR3GSyEfrNi2y75mBFnUq4B4ZVsxDr1TUN4RoqOM6Na0FwialD1IvXY05y7MrZgDhMswnlnG_PZJ09uWqCQ-_K53vDcTTmO7A127ANLKELRuOnOFJ8z7COm9mac4yBS8SJRovMAmfhZds_GpMEXMnAY0KkXWIpcruMTn4bq0RAOu6hCBo9t5pfejZwA6oIrv_mMkSeUrcCPxaIKPUi3c_pJEbyn1rxMv_BVxaZukGSAltR4hO48GAtuIoQTlGtZWCBZoWdIJTNz4wnlqYsDgIq20f-hvphk5QKqIdmfCBYDT-Kvzor_G57QJJdIycEoPqe9YmS76j=w940-h264-no


bnT8qwGuV4ko7Bebf9AtlH6Ud0iqg9KWBM_CqkiUTk1-5pj7NzIIoELRJsapENpTz0iGTubN_C8FLe6aXm1=w768-h457-no.jpg

fUx9ugNL7WLHKfFhsPu_0dq1R-aRSw-3AIVwFm3tWnJge4W_y6dNCwBG1jRI-xgAbUuFLO14suEj8406ti8=w684-h519-no.jpg

Reggelre már a kövek újjászülettek ! (y)
 
Nekem jobban tetszik zölden, természetesebb hatást kelt. Látszik, hogy van benne élet :)

Igen, köszönöm szépen, jót tettek az akinak a garnélák, nyüzsgés van tőlük. Aranygyűrűs dániókat vagy Galaxykat szeretnék még bele, hogy közép tájékon is meglegyen az "élet" :happy:
...csak a vízkeménység mérséklésére kell még kitalálnom valami módszert.
A kövek immáron szép patikák, zölden természetesebb hatást keltenének mint "kakibarnán" igen, de jó kaja volt a brigádnak és most egyelőre alaphelyzetbe álltak :)
 
Megvolt a vízcsere, immár 2,5 liter desztvízzel kiegészítve a kezelt csapvizet. Most tesztelem így a lágyítást mert a "csontos" kövek miatt felkúszott a vízkeménység, immár 20 körül jár (a KH) :(
Kis porszívózás volt, vízszint garnélaszökés ellen és levegőztetés céljából lentebb hagyva.

2RK4j3Lhtav4xqiEus5f9OH7KfYzAzUSA7rEw3Zhs7CTm1FBLgWHeefAg0sAkgbzgCxMDjtHGnWCNnT3bt5=w582-h949-no.jpg
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére